Автор Тема: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)  (Прочетена 7068 пъти)

Sn0wBiZz

  • Гост
Здравейте!
По принцип съм икономист, работя като такъв и разбирам от това. НО винаги съм имал интерес към джаджи, особено що се отнася за т.нар. "безплатна енергия". Това е нещо от което обаче не разбирам, имам някаква обща култура, чел съм форуми, гледал съм ютюб клипчета, на логика го докарвам, но само до там. В този ред на мисли имам нещо като идея, която ми хрумна преди малко, след като прочетох една тема за магнитно бутало (тръба с два магнита на двата й края и един цилиндричен магнит, който се движи в тази тръба). Основните моменти, които до мога да кажа, че след доста четене съм разбрал са:
- чист магнитен мотор на този етап не съществува или поне не е доказано, че съществува
- винаги има нужда от някаква допълнителна сила - било то електромагнит, двигателче и т.н.
Идеята ми е, че тази допълнителна сила също може да е безплатна - гравитацията. Та имам едно питане - според вас дали може да се направи нещо такова (сори за пейнта, но съм на работа и нямам фотошоп тук).
А - два еднакви магнита, може би ей-такива http://www.pramiz.com/framPlistbg.html -> кат.№ 06.028, сила на прилепване 23кг
Б - един цилиндричен магнит - кат.№ 06.037 пак там - сила на прилепване 6 гк.

Идеята - тръба, застопорена на ос под наклон и опорна точка в средата на тръбата, тръбата с диаметър близък до този на магнита, така че магнитът да не се завърта вътре в нея. Възможно е и някакво смазване от вътрешната страна, за да се намали триенето. Когато тази тръба се наклони към някоя от страните си, магнитът вътре (б) се плъзга под силата на гравитацията към този край. Достатъчно силният магнит А "избутва" магнита "Б" към другата страна на тръбата, така че да мине от другата страна на опорната точка. Отново под силата на гравитацията тръбата се накланя на другата страна докато магнит Б достигне до полето на магнит А от другата страна, който от своя страна го изстрелва обратно и т.н. и т.н. Тъй като до сега нямам АБСОЛЮТНО никакъв опит с тези неща - според вас това движение възможно ли е, какво му пречи, как може да се подобри. Ако някой от вас, който има опит с магнити, сметне, че е възможно, готов съм още днес да поръчвам магнитите и да тествам.
Поздрави на всички и успех!

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)
« Отговор #1 -: Юли 23, 2012, 03:51:15 pm »
Не, няма да работи!

Първоначално, когато запуснеш системата, ще упражниш някакво външно усилие с ръка или пък ако доближаваш магнитите, единият ще е винаги по-напред от другия. Така неуравновесената система ще се задвижи до момента, докаго свърши инерцията, т.е. вероятно ще има няколко разклащания ляво-дясно. После системата ще получи равновесно положение и магнита ще застане в средата на тръбата, ако разстоянието е абсолютно еднакво до двата странични магнита и с това движението ще спре. От двете страни ще действат равни сили на отблъскване. Ако разстоянието до магнитите не е еднакво, то везната ще има лек наклон, но винаги спира.

Това е моето мнение. Правил съм доста магнитни двигатели, включително и "тези които работят" и винаги се стига до изравняване на силите.

Впрочем, магнитното бутало и то толкова работи, и там настъпва равновесие.

Сори за песимизма, но това е от практиката. Ти си пробвай де.......

Поздрави!

Sn0wBiZz

  • Гост
Re: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)
« Отговор #2 -: Юли 23, 2012, 04:01:54 pm »
Здрасти, благодаря за отговора.
Идеята на гравитацията е точно тази - да предотврати това равновесие. За това е и наклона на тръбата. Идеята е, че когато цилиндричният магнит е в най-горно положение - то е след опорната точка на чертежа, достатъчно високо и отдалечено, че да не се влияе от магнитното поле на двата магнита в краищата. Прав си, трябва да се опита, иначе май не може да се каже със сигурност какъв ще е крайният резултат. Сега остава само да намеря достатъчно добър и здрав материал за тази тръба, защото бая удари ще понесе по краищата, а не трябва да са метални, за да не се влияят от страничните магнити.

Поздрави

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)
« Отговор #3 -: Юли 23, 2012, 04:11:58 pm »
Тръбата не трябва да е метална преди всичко заради токовете на Фуко, които ще се индуктират от магнита в металната тръбата, които от своя страна ще създадат магнитно поле с Ленц ефект /обратно/ и така магнита ще се движи бавно в тръбата - много бавно!

Системата "кантар" няма да ти помогне в случая, тъй като няма никаква пречка при достигане на равновесие рамото с магнита да стои под наклон /равновесно/, при условие, че единият магнит въздейства по-силно от другия. Ако въздействат еднакво на рамото - ще стои точно в средата, без да има значение "кантара".

А като спомена гравитация, тя колко силна е? Колко ще влияе на системата? - тя е нищожна!

Пробвай . Дано аз да не съм правия  :D.
« Последна редакция: Юли 23, 2012, 04:13:56 pm от EDM electronics »

Sn0wBiZz

  • Гост
Re: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)
« Отговор #4 -: Юли 23, 2012, 04:15:30 pm »
т.е. и ротор, който да е на подобен лостов принцип (движението на магнита да променя центъра на тежестта) не би работил. Жалко, току що направих поръчка на магнити за 50 лв. Както и да е, ще си ги лепя по хладилника ;)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Идея за магнитен мотор (или нещо такова)
« Отговор #5 -: Юли 25, 2012, 01:27:53 pm »
Това е много хитроумна идея Sn0wBiZz. Обаче, без да оспорвам ефекта й, предполагам, че ще има едно затихващо колебание на тръбата. Тя, а и магнита в нея, включително коерцитивната сила на насрещните магнити, естествено трябва много добре да са уравновесени по тежест и отблъскване. Колкото по-добре е направено това, толкова по-дълго време ще се наблюдава колебанието на тръбата. Тази тръба обаче не е подходящо решение - триенето ще бъде унищожително. Може да се закачи движещият се (централен) магнит на върха на вертикален пружинен държач, (като може всичко това да се обърне наопаки - магнита да не е отгоре , а отдолу на двупосочно движещият се пружинен лост), който да е монтиран така,
че обратният край да отвежда затихващите колебания на системата. Накрая на затихването, има вариант да се подаде кратък импулс със соленоид, за да бъде отново инициирано колебателното движение.