Автор Тема: Изграждане на автономна система до 1 KW  (Прочетена 44829 пъти)

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #15 -: Юни 19, 2012, 08:30:35 pm »
Първоначално мислех акумулаторен блок с  капацитет около 600 Ah. Общо 8 акумулатора гелови по 150 А. Аз в момента имам 2, но вече са малко старички. Идеята ми беше да направя 4 двойки батерий по 150 Ah по 24 V. В последствие да се доразвият още по аналогичен начин. Та въпроса ми беше от техническа гледна точка - вид и начин на връзване на контролер (контролери) и както бях писал един от двата типа панели.

toto_nagamoto

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #16 -: Юни 20, 2012, 07:10:38 pm »
Колега така както си тръгнал с тези акумулатори и панели нищо няма да направиш, само ще си дадеш парите на вятъра. Не си ли разбрал, че това са напълно безмисленни неща все едно наливаш от пусто в празно!

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #17 -: Юни 20, 2012, 08:25:14 pm »
Били се обосновал? Ти май не разбираш за какво говориш ? Да не би на агрегат да ми излиза по-евтино ? Ако можеш помогни, а недей да говориш неподготвено.

toto_nagamoto

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #18 -: Юни 20, 2012, 09:10:13 pm »
Бих препоръчал да се пренасочите към вятърната енергетика, както прави колегата Радико и да последвате неговия пример защото с тези панели едвам ще смогвате да зареждате акумулаторите поради същественната разлика между общия капацитет на батериите и изходната мощност на панелите, пък и трябва сложна електроника за контрол и комутация на самите панели и т.н.
« Последна редакция: Юни 20, 2012, 09:30:40 pm от toto_nagamoto »

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #19 -: Юни 20, 2012, 10:02:17 pm »
Не е така, аз съпоставям вятърен генератор и соларен панел. Просто ги имам и двете. Соларния е по доброто решение. Според мен електрониката не е проблем. Проблем са батериите и в двата случая. Много е просто, на месец по 1 или 2 пъти има вятър достатъчен да ми напълни батерията за 1 ден, а слънце има 20 дни  в месеца достатъчно да ми зарежда БАТЕРИЯТА ЕЖЕДНЕВНО. Еее? Къде е по добре? Цената на вятърния генератор не е по ниска от фотоволтаика .... така, че не знам какво повече да коментираме......
« Последна редакция: Юни 21, 2012, 07:33:48 pm от altium »

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #20 -: Юни 20, 2012, 10:02:25 pm »
По принцип за конкретното място според мен не е много рентабилно поставянето на ветрогенератор. В съседното място до нас човека сложи и вече година и половина го ползва,но си има доста проблеми  с недостига на енергия. Вятъра не е постоянен, а и често  е много слаб или изобщо го няма. Не мога да кажа как  е с консумацията - нямам наблюдения, но най-доброто решение е "смесеното зареждане" - ветрогенератор + фотоволтаици. Системата излиза по-скъпа, но пък инвестицията се прави един път (стига да имаш възможност). Това също го мисля, но цялата работа е че искам нещата да ги изградя поетапно. Това прави задачата по-трудна. Нямам нищо против първо да сложа фотоволтаиците, а после да си добавя и ветрогенератор, но това трябва да се помисли предварително. Някой колега дали  е срещал инвертор с възможност за работа при различни напрежения - 24/48 V до обръщането на 220 ? Има контролери, които работят така, но за инвертор незнам.

SkaS

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #21 -: Юни 20, 2012, 10:04:16 pm »
"coke2k" как си вързал панелите и ветрогенератора към акумулаторите? Хибриден контролер ли или два контролера различни ? Дай ми малко инфо за системата ти ?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #22 -: Септември 16, 2012, 06:52:02 pm »
Здравейте на всички във форума.
Тук има интересна идея: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=79&t=39346&sid=0d91f3178f4df94eefc9c1db3d5f6090&start=40
Аз си мисля ,че най-слабото място на системата са акумулаторите. Проблема е че имат ограничен ресурс на зареждане. Който ползва UPS знае че независимо дали се ползва активно или не акумулаторите се скапват за 1-2 години задължително, а смяната им е скъпо удоволствие.
Според мен по-малко акумулатори - по-добре.Тоест да се складира само необходимата енергия за ноща или за аварийно използване, останалата енергия ( 500 вата максимум ) да се изработва от слънчев колектор и вятърен генератор.
« Последна редакция: Септември 16, 2012, 10:17:27 pm от mzk »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #23 -: Септември 23, 2012, 04:52:19 pm »
Тук има много отговори : http://gpstronic.com/stranici/DIPLOMNA_HYBRID.htm

karabuz

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #24 -: Септември 26, 2012, 11:49:56 am »
Kолега Skas  още в първия ти даден отговор са ти дали най-правилното решение!

Ако консуматорите са на 220В, по-добре си направи акумулаторна батерия на 220В (20х12В) и след нея сложи   DC-AC инвертор (4 транзистора). Липсата на инвертор 24/220  е голямо предимство, защото не комутираш големи токове и нямаш трансформатор.
Така печелиш 25% от КПД на системата. Слънчевия панел (без значение какъв е) ще ти зарежда акумулаторите през DC-DC с значително по-малък ток и няма да ти се налага да връзваш акумулатори в паралел.

Притесняваш от малкия капацитет на акомулаторите ( малък кат ампераж) та нали мощността не е само ампери 220V*14A=3080w запас от мощност, 12V*257A=3080w  .. ако отчетем и загубите в инвертор и разделителните диоди мнежду акомулаторите за извличане на мощност колкото от 'малките ' акомулатори ще са ти нужни повече от 350А акомулатори, ако отчетем и това че автомобилните не е добре да се преразреждат ще трябва да имаш 450Аh акомулатори..

450Аh акомулатори = близо 800-900лв
20 броя по 14А =  около 600 лв  с останалите пари ще допълниш системата до 1кв и готово.

Всъщност варианта с автомобилни акомулатори 44А  на система 220V е най-добър, 10 киловата запас - слабо разреждане и зареждане на аком. = живот поне 5години, верно ще дадеш доста пари но ще забравиш веднъж за винаги къде въобще бяха акомулаторите и  инверторите  и всичко друго около снабдяването.

п.п. при покупка на 20 бр. акомулатори веднага ще получиш цени на едро! (25-35% надолу според марката)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #25 -: Септември 26, 2012, 01:07:05 pm »
karabuz  поред мен май имаш малка грешка. 220V в мрежата се правят от синусуида с максимална амплитуда okolo 310 V. Taka чe акумулаторите трябва да са по-вече :)
http://mazeto.net/index.php?topic=5586.0

Seeker

  • Гост
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #26 -: Септември 26, 2012, 03:27:34 pm »
@valex
Много си се изучил , за да определяш грешките на другите!  Мисли, преди да пишеш глупости, най-вече... >:(

В описания случай с  DC-AC , разчета е  20 броя 12В акумулатори , за да се получи ефективно напрежение 220В.   

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #27 -: Септември 26, 2012, 05:24:31 pm »
Seeker :)
На мен ми се е случвало да правя UPS. Тоест DC-AC конвертиране.

Неактивен gotiniq7

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 409
  • Пол: Мъж
  • Домашен екпериментатор
    • Документална видеотека
  • Скайп: zarov_inc
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #28 -: Септември 26, 2012, 05:26:38 pm »
Според мен много удачен начин за съхранение на енергия е издигането на товар, който посредством механизъм подобен на часовниковите обръща натиска във въртене. Оттам е лесно

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Изграждане на автономна система до 1 KW
« Отговор #29 -: Септември 26, 2012, 07:30:39 pm »
Забравих да спомена,че много рядко акумулатора е на 12V. Обикновенно е около 10,8 ... 13,8V. Може би трябва да се има в предвид при изчисления.
За акумулиране на енергия може да се прикачва вода от едно място на друго :)