Автор Тема: Индукционна пещ (схема на мощен високочестотен генератор)  (Прочетена 20904 пъти)

erolchy

  • Гост
Здравейте, търся схема на високочестотен генератор с мощност около  1000W около по възможност над 100kHz която мисля да използвам за индукционна пещ, ако някой е правил бих се радвал да сподели опита си тъй като на мен ми е за пръв път, и не бих казал че съм на сто процента на ясно с нещата, примерно не знам с колко навивки трябва да е бобината ми и с какъв диаметър, вероятно има формули за изчисления на тези параметри. Много бих се радвал ако някои помогне. :)
Поздрави ! :)
« Последна редакция: Юни 18, 2012, 07:21:20 pm от altium »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Заел си се с доста трудна работа. Мощен генератор лесно, всеки инверторен електрожен може да стане такъв. Въпросът е че индукционната намотка трябва да е част от генератора и тогава става сложно, а в същност какво искаш да подгряваш с това нещо.     
« Последна редакция: Юни 18, 2012, 07:20:25 pm от altium »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ето ти един файл "Индукционно нагряване на флуиди", в който са обяснени основните принципи. Нужно е още много, но става за начало. Прочети го внимателно и после наблегни на "google" 
« Последна редакция: Юни 18, 2012, 07:51:36 pm от altium »

erolchy

  • Гост
« Последна редакция: Юни 18, 2012, 07:20:38 pm от altium »

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Който иска да направи добри пари от индукционното нагряване нека да помисли за "Индукционен чайник". Вече са достатъчно разпространени чайниците, които се изключват автоматично при завиране на водата. Само като си помисли човек колко години са били нужни на човечеството да достигне до тази проста автоматика? А колко чайници се продават ежедневно? Никой не иска вече да купи "прост" чайник. И така идеята: Индукционен чайник - комбинация от прост чайник и индукционен котлон, с обратна връзка по температурата на завиране на водата. Хайде, кой е първия????   

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Левитационно топене на алуминий.
Много впечатляващо видео!
https://www.youtube.com/watch?v=DkpEz7znpnc
Цитат
Левитационная плавка Образец алюминия массой 2.6 гр. Мощность инвертора 1.6 кВт. Частота 204 кГц. Температура вершины 1200C.

КОВАЧА

  • Гост
Привет на всички  ;)

Отскоро съм във форума ,но тази тема изцяло ме привлече. Имам  някакви познания по електроника , но не смея  да импровизирам , така че  ако  някой може  да ми изработи подобен  индуктор , като  този на снимката , ще  съм  благодарен и разбира се ще си  платя  колкото  трябва .  Предполагам че ще стане  за загряване  на разни  ножчета  и други  инструменти  с цел  закаляване .

Предварително  благодаря за отговорите !

/Михаил - 0886 511330 /   

dan1ell

  • Гост
здравейте, може ли някой да ми помогне. Проектирам трансформатор за индукционно нагряване. Изчислил съм трансформатора, и незнам как да продължа, как да направя схемата и да конструирам макет, и какви лагери с какви размери трябва да ползвам. Ще ви бъда много благодарен ако може да ми помогнете. Благодаря.