Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

Термопомпи - успешно производство в България

(1/4) > >>

gotiniq7:
Имам една смела идея,която ми се върти в главата доста време.И мисля че няма нищо сложно в сметките.Накратко ще споделя: Термопомпа на принципа на климатик в режим отопление.От кладенец в който е серпентината се премества топлина в нещо като стара парна машина.Работната течност  завира на около 60 градуса,да речем спирт или нещо подобно,за по малки загуби при работните елементи.И така, да кажем термопомпата черпи 1 киловат енергия,доставя 3 киловата от земната топлина в резервоар със спирт,който при завирането си дава налягане,а това налягане чрез прост шибърен  разпределител задейства силов цилиндър,който върти маховик...На който е динамо...компресора на климатика...КПД на парния цилиндър е висок,поради доброто уплътняване,може да се ползва и малък компресор в обратен режим,а и Стирлинг е добра идея.Та по тоя начин,не само се получава автономност,а имаме енергия в излишък.Ако се започне с обикновен хладилник,камерата се заменя със серпентина в кладенеца,а радиатора дето е отзад,пак със серпентина която е в загряваната течност.Лятото ще е по-ефективно да се черпи топлина от радиатори на слънце,черни и с по голяма площ...Това е основната ми идея,на термопомпата ефективността е 3-4 пъти,а на останалата механика и 50% да е КПД-то,пак ще остава излишък.

getca:
Здравейте...
Преди време с приятел обсъждахме следната конструкция. Взема се стар климатик в изправност и външното тяло с някои промени се цопва в бунара или басейна. Идеята е топлообмен между среди с разлика в температурите, от които обаче едната е почти постоянна. Тук ще има проблеми с дългите тръби, топлоизолацията им и дозирането на фреона или каквото е там в системата, защото от това зависи ефективността на системата. Подобно нещо се прави от фирмата, цитирана от altium, като те са го развили за повече вътрешни тела към един топлообменник. Някъде имаше статия за един англичанин, който копае дълбока дупка под къщата, пълни я с вода и хвърля вътре спирална медна тръба с топлоносител. Идеята е същата...

Тони:
 Монтирал съм термопомпа вода-вода. Два кладенеца, от единият дърпа в другият изхвърля. Консумира 2.8кВт а отоплява 300кв.м + БТВ. Термопомпата вода-вода е за момента най-доброто решение. Но цената, за 32кВт машина 5100 евро. А като компоненти компресор скрул копланд 1000лв, четирипътен вентил около 400лв, изпарител и кондензатор около 1000лв, топлообменник за БТВ около 300лв. Остава ТРВ и контройлер за управление с датчици + минимум две циркулационни помпи.

getca:
Здрасти Тони, може ли повече подробности за конструкцията и резултатите. Какъв топлообменник/ци и топлоносител използуваш, температура в помещението/а и приблизителна ефективност на системата. Колко са дълбоки кладенците и температура на водата им. Едно или повече помещения отопляваш...Благодаря ти предварително... ;)
Поздрави...

gotiniq7:
Самата термопомпа е ясна, мисълта ми беше изходната топлина да се преобразува в енергия, която да превишава консумацията на компресора. И да имаме излишък за ползване. Някакви идеи за ефективно преобразуване на топлината в електричество?Или в работа?А температурата на изходящия радиатор колко градуса е?От това зависи каква течност за разширяване ще се ползва.Спирт или някаква с по ниска температура на кипене 40-50-60 градуса

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия