Автор Тема: Соларни системи за електричество за дома?  (Прочетена 32750 пъти)

mengel

  • Гост
   Понеже не съм запознат много с темата искам да попитам по-запознатите: Има ли соларни системи (за електричество), към днешна дата за битова употреба, в които да има смисъл да се инвестира? Знам че въпросът ми е общ, но не можах да намеря отговор във форума и затова реших да го задам директно. Виждам че слънчевите панели за топла вода са навлезли доста, но но интересът ми е за електричество за битови нужди.


Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #1 -: Юни 15, 2012, 11:10:10 pm »
Поради високата цена, на батериите - оправдано е само за места където няма никакъв ток, като бунгала, каравани и т.н. и с малка енергоконсумация. В България все още не е навлязъл механизма да се връща ел. енергия към електроразпределителните дружества от домашни фотоволтаични масиви.
П.С. Аз направих такъв малък 50 ватов панел с кристали поръчани от ибей правен контролер за зареждане на оловен акумулатор и правен синус инвертор 12/220 500 вата и това е достатъчно за едно малко бунгалце - има телевизия, може да се ползват малки ъглошлайфи , зегета и разни такива (даже  и малък компресорен хладилник). Вече цяла година всичко работи перфектно.
Това е от мен .... Поздрави

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #2 -: Юни 16, 2012, 08:59:22 am »
Според мен има смисъл да се инвестира единствено в нови разработки. Всичко което се предлага на пазара, както и да го гледаш влиза единствено в графата играчки за пораснали деца.
нещата който вършат работа са достъпни единствено за корпорациите. Достъпни соларни източници предстои да се разработват. дай боже да стане и чрез този форум     

lazy

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #3 -: Юни 16, 2012, 09:49:44 am »
     Зависи какво имаш предвид под "има смисъл да се инвестира".  Миналата есен се сдобих от и-бей със соларни клетки  с обща пикова мощност около 360 Вата.  Направих само един панел от 60W, защото имам проблем с охлаждането, който не съм решил още. От няколко дни имам и мрежов инвертор за да ползвам вместо  акумулатори мрежата. Такива, като повечето от нас, немогат да се преборят да продават енергия от фотоволтаици, но могат "да я дават на заем". Инвертора е направен да синхронизира по честота и фаза с мрежовото захранване (принципно неможе да работи без мрежа ) и да вдигне малко напрежението така, че да намали консумацията, или ако няма включени консуматори да върне енергия в системата. Тия дни ще го пробвам, но според хора от енергото нещата работят.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #4 -: Юни 16, 2012, 10:11:21 am »
Колега Lazy, дай повече подробности около мрежовия инвертор и начина на свързване към мрежата. Тоя 60 ватов панел на колко волта ти е? Електромера нещо специално ли е или е обикновен?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #5 -: Юни 16, 2012, 10:58:29 am »
Здравейте, според мен има два проблема:

1. Врътката със "заема", за която говори lazy според мен няма да стане. Все пак се ползват специализирани електромери, които отчитат консумираната и произведената енергия. В този смисъл (не съм запознат, само предполагам) електромерът мери големина на ток и напрежение и смята консумираната енергия. Конвенционален надали ще свърши работа за "заем".

2. Казаха ми, че според новия закон за ВЕИ има изискване за монтажа на фотоволтаичните панели. Май се води строителство - трябват разрешения и специализирана фирма, която да ги монтира. А пък мине ли по този ред трябва задължително да се изкупува от енергото. Т.е. да си сложим 2 панела да ни правят ток за лампа и хладилник може и да не мине номера.
Опитах се да прегледам набързо закона, но тези подробности май са описани в съпътстващите документи - правилници и прочее.

http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=877335&audio_id=105996

lazy

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #6 -: Юни 16, 2012, 11:03:41 am »
        Инвертора съм го взел от тук: (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=grid+tie+inverter&_sacat=See-All-Categories)
   За всички важи правилото - включва се към мрежата (контакта, като щепсела при нас трябва да е шуко, не както в UK), после захранване от панела. Изключването - по обратния ред.  Изключва се първо панела и после контакта за да не прехвърли искра. панела съм го събирал от отделни модули, които при пряка слънчева светлина изкарват до 7.2 - 7.3V и ток на късо до 310mA. Целия панел е направен от 60 бр. клетки. Контролера зарежда акумулатор до 14.8V и изключва. Когато напрежението падне до 12.6V включва наново заряд за акумулатора. Консуматорите се изключват при 10.8 V. Праговите напрежения се регулират с потенциометри, така че това е моето виждане, но те могат да се променят. Контролера е елементарен - един таймер 555, компаратор с LM311 и два мосфета. Единия свързва панела с акумулатора, а другия акумулатора с товара. На моя инвертор пише, че неможе да работи с акумулатор, което значи, че инвертора ще се включи когато не се зарежда акумулатора на UPS-a. Самия панел е разделен на два масива за да може да дава 12 или 24 V. Във всеки масив има по 10 паралелно свързани модула, като всеки модул се състои от 3 последователно свързани клетки. Всичко това е в алуминиева рамка между две стъкла по 2мм дебелина. системата не е много удачна, защото температурата между стъклата явно е твърде висока. Ще съм благодарен  за по-добри предложения :)
« Последна редакция: Юни 16, 2012, 11:09:50 am от lazy »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #7 -: Юни 16, 2012, 12:57:38 pm »
Закона наскоро го промениха "слава богу най после"
За източници до 30 киловата режима е уведомителен. Не си спомням над 2 или над 5 киловата са длъжни да го изкупуват. единственият проблем:
Присъединителното оборудване и присъединяването от лицензирани доставчик и фирма за монтаж.
Не самата система за добив а само присъединяването. Все пак си е улеснение. А по отношение на даването на заем на енергия, отдавна няма електромери които да връщат назад, механичните имат контра а електронните изобщо не стават   

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #8 -: Юни 17, 2012, 09:46:13 pm »
"Заем" не е удачно решение, защото енергото изкупува тока от фотоволтайците
по 0.60 лв/kWh (предстои намаляване на цената след 1 юли), а битовия
ток ни го продава за около 0,17 лв/kWh.
Ако се прави система от няколко kWp пo-добре е да се продава на енергото всичко добито от панелите, а отделно
да си абонат за собствената консумация. Тази схема законът я позволява.
« Последна редакция: Юни 20, 2012, 12:11:12 pm от altium »

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #9 -: Юни 19, 2012, 02:13:25 pm »
Енергото на мокро не ляга. Трудно ще регистрираш двама потребителя на един адрес, а и ще бъдеш под голям мониторинг, защото тогава и солари няма да ти трябват, само един кабел между двамата! ;)
 Енерго дружествата са длъжни да ти изкупят и заплатят разликата между произведената и консумираната енергия, или да ти я приспаднат от задълженията, ако си произвел по-малко. Всичко си минава с проекти, узаконявания, връзване към електропреносната мрежа с отделно отчитащо устройство, тестове, протоколи и още други дреболии, които ти отнемат между 6 и 24 месеца. Накрая като си направиш баланса между ефективност, разходи на средства, личен труд и нерви излиза, че ползването на енергото като акумулатор е  по-скъпо от закупуването на истински акумулаторен блок. Акумулаторите на излишната в момента на производство електроенергия не е задължително да са само в стандартния си вид. енергия може да се съхрани и в резервоар с вода, разположен на дадена височина (комбинирана помпа-генератор качва водата в него, а при нужда на електричество се пуска водата да тече от горния резервоар към долен и генератора ще преобразува  потенциалната енергия на водата в електрическа). Има варианти и с инерционни акумулатори, въпрос на желание и средства до колко искаш да си развиеш самозадоволяването с енергия и независимостта от НЕК!

lz1nud

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #10 -: Март 31, 2014, 08:44:22 pm »
Аз също съм се замислил за такава система. Наистина акумулаторите поскъпнаха двойно последните 3-4 години, по незнайна за мен причина. Но от гледна точка на хобито, мисля да си направя. Сега още събирам пари  :) Доста изчетох из нета - последно се спрях на 48V система 800 или 1200W панели (трябва да проверя колко ще се съберат на покрива) с акумулатори и инвертор 4000W - излиза около 5 000 лв.. Ако сам си намериш нещата излизат доста по-евтино отколкото да ги купиш през българска фирма.
« Последна редакция: Април 01, 2014, 07:27:53 am от Maistora52 »

Eurodesign Energy

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #11 -: Май 10, 2014, 12:32:25 pm »
Аз също съм се замислил за такава система. Наистина акумулаторите поскъпнаха двойно последните 3-4 години, по незнайна за мен причина. Но от гледна точка на хобито, мисля да си направя. Сега още събирам пари  :) Доста изчетох из нета - последно се спрях на 48V система 800 или 1200W панели (трябва да проверя колко ще се съберат на покрива) с акумулатори и инвертор 4000W - излиза около 5 000 лв.. Ако сам си намериш нещата излизат доста по-евтино отколкото да ги купиш през българска фирма.
То и с хляба е така - ако сам си купиш материалите ще ти излезе по-евтино, но дали ще стане хубав и вкусен хляб?
Със система от 800 - 1200Wp трудно ще зареждаш 48V акумулатори. Може, ако използваш системата само няколко дни в седмицата и акумулаторите имат време да се заредят, но ако ги ползваш всеки ден акумулаторите ще са недозаредени, а това ще ги скапе бързо.
В така описаната система ( и с този бюджет) инвертора ти сигурно не е с пълна синусоида ... Тогава забрави за хладилник, помпа ...

android

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #12 -: Май 10, 2014, 04:20:18 pm »
То и с хляба е така - ако сам си купиш материалите ще ти излезе по-евтино, но дали ще стане хубав и вкусен хляб?
Със система от 800 - 1200Wp трудно ще зареждаш 48V акумулатори. Може, ако използваш системата само няколко дни в седмицата и акумулаторите имат време да се заредят, но ако ги ползваш всеки ден акумулаторите ще са недозаредени, а това ще ги скапе бързо.
В така описаната система ( и с този бюджет) инвертора ти сигурно не е с пълна синусоида ... Тогава забрави за хладилник, помпа ...
Баба приживе правеше хляб сама и беше по вкусен от купешкия.Та сравнението според мен не е много уместно.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #13 -: Май 10, 2014, 04:56:52 pm »
Че е по-вкусен домашно приготвеният хляб, козунак, курабийки, кексове и пр. - две мнения няма!
С тоците обаче не е съвсем същото.
Електро-Самозахранването на един дом - говорим за къща - апартамент е невъзможно! - вложенията от хиляди лв. трябва да се избиват с десетилетия и повече от едно поколение... без значение дали с фотоволтаици, магнитни двигатели, ветро-турбини и пр. Пък и за получената електроенергия трябва поддръжка на всички устройства... След години искат и замяна определени елементи... Да не говорим пък, че в България да се оправи човек с бюрокрацията е направо смъртоносно... Брадатия добре подсказва за проблемите... не мислете да печелите от Енергото... то самото е част от държавната "мафия" на местно ниво, а тя от своя страна е брънка от едно друга - невидима "мафия" - която е също като Църквата - пари не дава - само взема, а ако някой си помисли да произвежда конкуретно енергия - разкатават му "мамута"!
Обмислете си приоритетите! Другото е - за удоволствие от самия процес на изобретяване... приемете го като хоби...

android

  • Гост
Re: Соларни системи за електричество за дома?
« Отговор #14 -: Май 10, 2014, 09:07:23 pm »
Имам в предвид,че човек може и сам да си направи нещата когато разбира.3а тези които не разбират има хора като Евродизайн енерджи.