Автор Тема: ННО генератор сух тип... какво пропускам?  (Прочетена 35041 пъти)

mosh

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #30 -: Май 18, 2012, 02:13:02 pm »
Kато подам 11.6 волта под товар на всяка следваща ламела имам по точно 1,93 волта, което е доста над 1.23 волта
Когато навържа генератора през 3, или 4 неактивни ламели е нормално да имам по-голям ток и да се вдигне производството с компютърното захранване, но точно от големи мощностти бягам.
Искам да постигна 1.5 литра с по-малко от 10А . Четох не веднъж за постижения 1.5Л за 5А в минута и се целя към такъв резултат. PWM модулаторът ми работи с два 160А мосфет транзистора. Реално може да ги клати при постоянна работа с 80А на общия дрейн, но това са токове с които, ако се примерявах... нямаше да пиша изобщо тук :)

Като променям коефициента на запълване се променя мощността, тоест намаля не само тока, а и напрежението. Може би това е проблем, понеже в случаите на ниски токове нямам достатъчно напрежение за да протече процеса. Бихте ли дали идея как да огранича само тока?

Здравей,

кои мосфети са това. С какво ги клатиш, собствен драйвер си сглобил или готов и каква е схемата или драйвера?

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #31 -: Май 20, 2012, 12:06:04 pm »
Ползвам irf1404 mosfet и ги клатя с bc550 (работи до 3 мегахерца), като след дрейна на bc550 слагам съпротивление към плюса и взимам минусов потенциал с друг резистор преди първото съпротивление. Вместо светлодиода реално е свързан генератора. Така направената схема е с отпушен дрейн на irf1404, когато няма сигнал, това може да се промени като вместо bc550 се сложи някакъв малък PNP транзистор. Просто не съм седнал да го направя и вместо това инвервам схемата софтуерно. Но като се замисля трябва да го преправя, защото, ако изпуши пика irf1404 ще е постоянно отпушен, а това не е желателно. Относно драйвър потърсих, но не съм се спрял на определен. Нямакви предложения за драйвър?  В чертежа на платката липсват кондензатора на пика 16F684, който е 100нф и резисторите на тримерите, които са по един кило-ОМ са означени като двата по-големи моста. Кондензатора лесно се добавят само с разпробиване на допълнителните дупчици до пистите на входящото захранване на микроконтролера.

Прилагам и хекс файла за тези, които искат да ползват моята схема. Честотата на PWM-a e от 250Hz до 6,25KHz

 Тепърва мисля да добавя топлинни сензори, сензор за следене на тока и схема за прочитане на напрежението от алтернатора. Модула няма да "пали" клетката, ако напрежението е под 13 волата да речем, или ще намаля коефициена на запълване. Практически защитата от късо съединение ще сработва мигновенно и преди да изгори предпазителя на системата! Схемата ще бъде реализирана с PIC18F2550, който е с два хардуерни шима (не е проблем да бъдат и 10, но софтуерно разработени... вече са готови) и има USB интерфейс за лесно конфигуриране на фирмуера. Та... ако има програмист, който може и иска да реализира софтуера за РС... моля нека се свърже с мен :)

За разпечатка на платката ползвайте PDF файла.

Каквото постигна ще го споделям, то имаче свободната енергия не е свободна :) Ако някой пробва схемата ще го помоля да драсне два реда в темата тук.

Пропуснал съм в схемата едно 200 килоомово  съпротивление паралелно на гейта е сорса. С него IRF1404 ще може да затваря дрейна.

П.П Точна в тази версия на софтуера шима не работи!!! Ще го оправя възможно най-бързо и ще кача файла отново. Сега тествам с IRF540n

Готов е хекса и грешката е отстранена. Извинявам се на тези, които са го изтеглили вече, но не се тревожете няма начин да скапе чипът ви тази грешка!
« Последна редакция: Юни 23, 2012, 10:23:48 am от altium »

toto_nagamoto

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #32 -: Юни 23, 2012, 04:52:12 pm »
А бе колега, защо си усложняваш живота с тези ненадеждни контролери, я си направи един безотказен и надежден генератор със самовъзбуждане или със таймер с дискретни елементи или със 555 и пей сърце. Няма смисъл за такива прости задачи да се ползват компютри, които трябва да се програмират а управлението им е ограничено точно фиксирано с дискретни стойности, докато при аналоговия генератор с потенциометъра управлението е плавно и в широк обхват. Между другото много мразя такива, които за едни прости задачи използват контролери, направо не мога да ги понасям, какво е едно такова криво мислене имат просто нямам думи.
« Последна редакция: Юни 23, 2012, 04:56:35 pm от toto_nagamoto »

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #33 -: Юли 14, 2012, 02:55:16 pm »
Целта беше да се само-регулира и да има токови защити и т.н. Относно 555 не ми допада факта, че на разни аналогови схеми трябва да им се съобразявам с логиките... за разлика от тях, контролерите следват моята логика  8) Имам нещо на ум, но за сега не ми остава време да поработя над проекта.