Автор Тема: ННО генератор сух тип... какво пропускам?  (Прочетена 33926 пъти)

userdsp

  • Гост
Здравейте колеги! Четох доста преди да пусна първият си пост и вероятно отговорите на въпросите, които ме тормозят толкова много вече съм ги чел вече, но...
Имам клетка сух тип с 19 и 21 пластини свързани по следният начин -ННННН+ННННН-ННННН+ пробвах и така -НННН+НННН-НННН+НННН- , но ефекта беше еднакъв, а именно: 0.75 литра в минута при 15 ампера което ми се вижда прекалено малко. Ламарината е от хром-никел 304 с размери 160mm ширина на 180mm височина и 0.8мм дебелина на пластините. Разтоянието м/у пластините е около 3мм. Кондиционирах плочите с 1А в продължение на 2 денонощия и мисля да я оставя още около седмица. Направих си шим модулатор с  пик мицроконтролер и пробвах с най различни честотни обхвати, първо с една честота, а вчера модулирах ниска чрез висока в търсене на резонансна честота... така и не я намерих (нямам осцилоскоп все още) Направих си и един индуктор, но нищо не съм смятал по него и резултата беше очакван (промяна никаква) Забравих да спомена, че използвам 10 процентен разтвор на натриева основа.
 Имам желание да направя правилно трептящият кръг, но не съм толкова на ти с електрониката. Моля Ви помагайте :)

 Чрез шим модулацията намалям мощността, а има ли начин да ограничавам само тока?
« Последна редакция: Май 05, 2012, 11:14:41 pm от userdsp »

amdatlon

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #1 -: Май 06, 2012, 12:23:08 am »
Здравей,
Дай малко повече инфо за клетката, с какво напрежение я захранваш?
Тази клетка която имам е 20х20 см.  и със 15 пластини. При 25-26 А дава  >2л/мин. газ.
Интересно ми е за ШИМ модулатора с ПИК-а. Май не може да се променя плавно честотата на извода, или греша?  Би ли споделил, защото и аз сега се мъча с едно модулче за управление на мощността на трансформатор със триак във първичната страна.
Целта е да пропуска цели периоди от синусоидата. Примерно 1 период протича ток , 5 не протича => 20%  от мощността.
« Последна редакция: Май 06, 2012, 09:04:52 pm от amdatlon »

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #2 -: Май 06, 2012, 01:56:21 am »
Пика може да се регулира плавно честотата без проблем. Генератора го захранвам със захранване от компютър на 12 волта. Ако искаш ми изпрати схемата си и ще ти направя софтуер за твоя пик.

vladtod

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #3 -: Май 06, 2012, 10:12:58 am »
Махни шим-а  и директно с правотокова електролиза, смени натриевата основа с калиева и направи гъстотата на електорлита плавно докато получиш 20 А , при затопляне на клетката се вдига макс 5 А, увеличи разстоянието.

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #4 -: Май 06, 2012, 11:19:44 am »
Махни шим-а  и директно с правотокова електролиза, смени натриевата основа с калиева и направи гъстотата на електорлита плавно докато получиш 20 А , при затопляне на клетката се вдига макс 5 А, увеличи разстоянието.

Имама калиева основа на кристали. Какво искате да кажете, че клетката вдига макс 5А като се затопли? Нали при затопляне на електролита токът се увеличава? Нещо не можах да разбера правилно какво трябва да направя... бихте ли пояснили моля?
« Последна редакция: Май 06, 2012, 12:20:57 pm от userdsp »

vladtod

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #5 -: Май 06, 2012, 02:22:47 pm »
Ако клетката е оразмерена да работи примерно на 20А и си свързал плочите така, че м/у всяка да има 2В съдя по моята ,след 2-3 часа работа ще стане макс 25 -26А  и температурата ще е около 35-40 *.Разтвори 150 гр калиева основа във 1 лт вода като добавяш основата във водата и съда в който я разтваряш да е потопен във вода защото много загрява, налей я в клетката и следи тока, но не с амперклещи а с нещо такова http://www.tpetrov.com/ImagesTE/JPG/30ACDSDIR.jpg и с добавяне на  КоН бавно докато се разтвори и вдигни тока до 20 А.

amdatlon

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #6 -: Май 06, 2012, 09:01:22 pm »
Пика може да се регулира плавно честотата без проблем. Генератора го захранвам със захранване от компютър на 12 волта. Ако искаш ми изпрати схемата си и ще ти направя софтуер за твоя пик.

Благодаря за предложението :)
Софта съм си го направил, проблем ми е че, при запушен триак има  паразитен ток  който, явно е от R-C групата която е паралелно на триака.
Но ще се оправя.

Относно клетката ти :
Мое мнение си е и не твърдя да съм прав.
Дал си че, клетките са "-ННННН+ННННН-ННННН+ ", т.е  15 на брой ли?
Мисля че, ако са 15 на брой е нормално толкова газ да ти дава при тоя ток.
Тока 15А разделен на 3  са по 5 А на пакет от 5 клетки.
Като пусна калкулатора за ефективност на електролизата, излиза че един пакет  може да даде около 0.28 л/мин газ.

По мое мнение тока който е нормален за всеки пакет е около 13-14 А.
За цялата клетка -  ~40 А и газ около 2,2 л/мин.

Извод: тока е малко. Не става с компютърно захранване, иска си ток и то доста :)

« Последна редакция: Май 06, 2012, 09:05:50 pm от amdatlon »

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #7 -: Май 07, 2012, 10:23:58 am »
19 са клетките (-) и (+)  също съм ги осначил като ламели иначе при схемата -НННННН+НННННН-НННННН+ според мен ще означава, че в края се захранват по една ламела, а по средата има две плюсови и две минусови. Имам изведени конекторчета на всяка ламела и мога лесно да пренареждам свързването както си искам.  Фарадеевата ефективност ми  е 73% :(

А с тези 40А колата ще клекне бързо ... то тя при едва 20А променя звука на двг
« Последна редакция: Май 07, 2012, 11:11:49 am от userdsp »

amdatlon

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #8 -: Май 07, 2012, 08:37:46 pm »
Още по зле щом е със 19 клетки. Тока идва малко според мен.
Какво е напрежението м/у две ламели ( върху една клетка)?
Най-добре е да е над 2 Волта, иначе няма голяма производителност на газ.
Пробвай да включиш само единия пакет от клетки за да може да му се вдигне тока, и виж как ще се държи.

40 А - много са за двигателя, ама аз говоря по принцип, не съм имал предвид с такъв ток да я включиш в колата.

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #9 -: Май 08, 2012, 09:09:07 am »
Kато подам 11.6 волта под товар на всяка следваща ламела имам по точно 1,93 волта, което е доста над 1.23 волта
Когато навържа генератора през 3, или 4 неактивни ламели е нормално да имам по-голям ток и да се вдигне производството с компютърното захранване, но точно от големи мощностти бягам.
Искам да постигна 1.5 литра с по-малко от 10А . Четох не веднъж за постижения 1.5Л за 5А в минута и се целя към такъв резултат. PWM модулаторът ми работи с два 160А мосфет транзистора. Реално може да ги клати при постоянна работа с 80А на общия дрейн, но това са токове с които, ако се примерявах... нямаше да пиша изобщо тук :)

Като променям коефициента на запълване се променя мощността, тоест намаля не само тока, а и напрежението. Може би това е проблем, понеже в случаите на ниски токове нямам достатъчно напрежение за да протече процеса. Бихте ли дали идея как да огранича само тока?
« Последна редакция: Май 08, 2012, 11:34:47 am от userdsp »

userdsp

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #10 -: Май 08, 2012, 11:40:47 am »
...следи тока, но не с амперклещи а с нещо такова http://www.tpetrov.com/ImagesTE/JPG/30ACDSDIR.jpg...

Имам такъв уред точно от тпетров само, че е до 50А . Китайски боклук се оказа според мен и според телевизионният техник до нас! Имам и руски такъв, който показва реалните ампери, а китайският дава почти двойни цифри. Всъщност ампер клещите ми показват точно каквото и руският амперметър, който е със сигурност верен. Ползвам същите  ампер клещи като на прикачената снимка.

...Мисля че, ако са 15 на брой е нормално толкова газ да ти дава при тоя ток.
Тока 15А разделен на 3  са по 5 А на пакет от 5 клетки.
Като пусна калкулатора за ефективност на електролизата, излиза че един пакет  може да даде около 0.28 л/мин газ.

По мое мнение тока който е нормален за всеки пакет е около 13-14 А.
...

Тока за разлика от напрежението не се дели по клетките, а е еднакъв навсякъде. Практически не би трябвало да има разлика дали клетката ще е от три пакета, или от един, но с три пъти по голяма площ. Поне аз така си го обяснявам.
« Последна редакция: Май 08, 2012, 01:59:18 pm от userdsp »

amdatlon

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #11 -: Май 08, 2012, 08:21:05 pm »
Kато подам 11.6 волта под товар на всяка следваща ламела имам по точно 1,93 волта, което е доста над 1.23 волта
Когато навържа генератора през 3, или 4 неактивни ламели е нормално да имам по-голям ток и да се вдигне производството с компютърното захранване, но точно от големи мощностти бягам.
Искам да постигна 1.5 литра с по-малко от 10А . Четох не веднъж за постижения 1.5Л за 5А в минута и се целя към такъв резултат......

То май излиза че за нормална електролиза тези 1.23V са теоритични повече.
Започва да произвежда газ истински след 2 V на клетка.
Но ти търсиш резултати които, мисля не са за нормално захранване на клетка.
1.5 л/мин със 5 А, трудно постижимо :)

....
Тока за разлика от напрежението не се дели по клетките, а е еднакъв навсякъде. Практически не би трябвало да има разлика дали клетката ще е от три пакета, или от един, но с три пъти по голяма площ. Поне аз така си го обяснявам.

Да тока не се дели по клетките, но се дели по пакет от клетки, но това зависи как си ги свързал.
При това :
"-ННННН+ННННН-ННННН+ "

На мен ми се виждат 3 пакета които са свъзани парално една на друга спрямо плюса и минуса, тогава тока се дели на трите пакета.
Както казах това са мой расъждения, не ангажирам никой с тях :)


Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #12 -: Май 08, 2012, 08:54:39 pm »
Бай Илия /проф. Илия Вълков/ казва че разстоянито на електродите под 9.53мм предизвиква пробиви.
Завърших едно електролизерче по неговите предписания, но още не съм го мерил.
« Последна редакция: Май 08, 2012, 08:57:44 pm от Радeв »

amdatlon

  • Гост
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #13 -: Май 08, 2012, 11:19:37 pm »
Ще чакаме да споделиш резултата :)
А м/у другото споменаваш че се получават пробиви, какво ще рече пробив?
Просто не ми стана ясно какво точно се има в пред вид.
Пробив става в диелектрик, а тук си е полупроводима среда, какво се има в предвид?

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: ННО генератор сух тип... какво пропускам?
« Отговор #14 -: Май 09, 2012, 07:51:52 am »
Това електролизерче суха клетка ли е или мокра?