Автор Тема: Дизел от двигателни масла?  (Прочетена 21025 пъти)

sezo79

  • Гост
Дизел от двигателни масла?
« -: Април 25, 2012, 12:16:47 pm »
Здравейте.
Не съм запознат с химията, както и с синтеза на алтернативни горива и затова ще питам.
Възможно ли е от употребено двигателно, диференциално или хидравлично масло, да се получи дизел?
И дали, ако се филтрира някое от тези масла може да се смесва с обикновен дизел и да се използва като гориво в дизелов автомобил?

Питам, защото водим спор с мой приятел, който ми дава за пример котли за парно работещи с такива масла и твърди че принципа е същият.

Моля да ме извините ако темата не е за този форум, но не намерих по добро място за задаването му.

Не пишеш препинателните знаци правилно. Те се долепват след края на думата, а след тях се оставя интервал. Не трябва да "висят" във "въздуха"! Спазвай правилата на форума!!!
« Последна редакция: Април 25, 2012, 01:18:59 pm от mzk »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #1 -: Април 25, 2012, 02:06:08 pm »
Да по света има такива инсталации. При каталитично хидриране с водород по тежките фракции стават по леки. Процеса е подобен на крекинга. 

sezo79

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #2 -: Април 25, 2012, 02:19:09 pm »
Извинявам се за правописа.
Да разбирам ли, че дизелов автомобил може да се кара с такива масла?
Вискозитета и пламната им точка, не са ли различни от тези на биодизела?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #3 -: Април 25, 2012, 04:26:21 pm »
Директно няма как да стане. Има корабни дизели работещи на мазут, там да. За автомобил задължително преработване.
Едно време прословутият Майкъл Капустин "пирамидата ЛАИВ ЧОЙС" лъжеше, че ще внесе такава инсталация и ще реализира баснословни печалби. Реализира ги в затвора обаче. 

sezo79

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #4 -: Април 26, 2012, 09:39:19 am »
Благодаря за отговорите.

Това което разбрах е, че само с филтриране без химична обработка от тези масла дизел не става.
А инсталацията за преработка (каквото и да предствлява), я няма в България.


krasinet

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #5 -: Май 11, 2012, 06:22:49 am »
С подходящ емулгатор може да се направи водо-маслена емулсия която може да се ползва вместо дизелово гориво. Имам информация че трансформаторно масло може да замести дизела . Някои хора са го ползвали. 8)

Duke_BG

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #6 -: Май 15, 2012, 05:48:37 pm »
Всичко що е мазно може да се изтрака от един дизелов двигател, но има една малка подробност :
трябва да е най-обикновен "чист дизел" т.е. без електронни помпи ламбди, турбини и всякакви такива хави.
карал съм рено 19 на един приятел заредено само със смес от 50% дизел и 50% изгоряло масло (беше зима - лятото процента на изгорялото масло стига почти на 100% ) и колата се държи съвсем нормално малко смърди отзад при потегляне но само това ...
 

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #7 -: Май 15, 2012, 07:03:35 pm »
Пиролизата, не е ли най-универсалния метод за производство на горива от всякакви петролни отпадъци /пластмаси, гуми, битум и т.н./? Би трябвало да излиза целия спектър от от ацетон до нафта.

П.С. Съвсем  информативно предпложение, без да съм специалист. Очевидно имаме специалисти по химия във форума, те ще имат тежката дума! :)
« Последна редакция: Май 15, 2012, 07:06:52 pm от Радeв »

krasinet

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #8 -: Май 26, 2012, 10:50:44 pm »
Радeв
Вярно е това което казваш но
1-во много е енергоемко и не  е сигурно дали разходите няма да надхвърлят ползата.
И 2-ро След пиролизата трябва изходната смес да се подлага на фракционна дестилация за да се отделят по-леките от по-тежките фракции.

konba

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #9 -: Май 10, 2013, 02:33:03 pm »
Тия дни пробвах пиролиза на старо масло. Въобще не е необходимо използването на фракционна колонка, безсмислено е според мен.Това което използвах за моя опит е тенджера под налягане, капака на която е преправен и три съда след това, като си мислех,че ще е като пиролизата на пластмаса или гума.Но уви течността която получих в 2-рият и 3-тият съд бяха незначително количество- няколко капки. Получената течност е по-рядка от маслото, пали се лесно,на цвят е жълта с леки отенъци зеленикаво ,но след филтрация с филтърна хартия. Измерих и теглото на 100мл -0.071 грам.Тия дни ще купя и лакмуси ,за да измеря киселинна или неутрална е.Не знам само дали си заслужава самата преработка, защото температурата трябва да е над 450 градуса.
« Последна редакция: Май 11, 2013, 10:33:15 am от Maistora52 »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #10 -: Май 10, 2013, 06:20:18 pm »
Колега konda,

Освен термичния крекинг съществува и каталитичен такъв - при по-ниска температура.
Дали преработката си заслужава? Предвид количеството на вложената топлинна енергия - със сигурност не, ако за получаването й използвате електричество или изгаряте част от продукта, НО... ако впрегнете за тази работа Слънцето, и особено сега - през летните месеци, сметката може и да излезе... (концентратор от огледала с обща площ няколко квадратни метра /т.е. няколко киловата/ се прави сравнително лесно, като с негов помощ светлината се концентрира върху херметичен съд от черна стомана.


« Последна редакция: Май 11, 2013, 10:32:57 am от Maistora52 »

Seeker

  • Гост
Re: Дизел от двигателни масла?
« Отговор #11 -: Май 11, 2013, 07:32:08 am »
Въобще не е необходимо използването на фракционна колонка, безсмислено е според мен......Но уви течноста която получих в 2-рият и 3-тият съд бяха незначително количество- няколко капки. ......

Като си навързал три съда, един след друг, на практика си направил фракционна колона. Фракционната колона не е колона, стълб, дерек...., а система от скачени съдове, където газовете се охлаждат на определени температури, за да се разделят на фракции.  Това че технологично е не оформено като вертикална тръба, не означава че не си направил фракционна колона!
Както и да е, капките които получаваш в 2 и 3 съд  означават само едно - имаш голям скок на температурата в 1 съд.  Така почти всичко се кондензира в 1 съд. Разпредели  температурата така : 1съд - температура 270; 2 съд - темп. 120 ; 3 съд - темп. 40 и каквото остане на дежурния пламък. Ако искаш и него втечни, но трябва много ниска температура около -10 градуса за да се улови нещо.  Така приблизително ще сепарираш трите основни горива - мазут, дизел, бензин.
Дали си заслужава?  Сам определи.  Разрови се във форума, да прочетеш какво е писано за синтеза на горива. 
« Последна редакция: Май 11, 2013, 10:32:43 am от Maistora52 »