Автор Тема: Ток от йоносферата, електростатична индукция чрез отрицателни HV импулси  (Прочетена 116647 пъти)

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Започва малко да намязва (е*ати глагола!) на патента на Яблачков, но без етерните екзотики.
При над 30-40KV въздухът доволно се йонизира и започва да вее йонен вятър. Та до йоносферата можем и изобщо да не стигаме (иначе мащабите на съоръжението трябва да са гигантски!).
За решетка може да послужи вид метална мрежа, която се продава по почти всички железарии и наподобява ограда (размери на клетката 1,5х1,5 - 2х2 см.). С положителния си потенциал просто ще усилва йонния вятър.
За катод (върха на Тесла-трафа) може да послужи фина метална мрежа (цедка, сито) набита с карфици с остриетата нагоре, като таралеж.

emilvtc

  • Гост
PyroVeso, можеш ли да дадеш някакво инфо за патента на Яблачков? Ако си го чел - би ли обяснил с няколко думи идеята?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
elmvic@  т.е. импулсен понижаващ траф. Може направо трифасен да го направим. :)
Наскоро като преглешдах официалните патенти на Тесла се убедих че, този човек е имал ужасно шантави и нестандартни идеи. Със съвременните си познания, според мен са неудачни и направо налудничеви ..., като запалителната му система, трамвайния му модел или тороидалния му трансформаторен разпределител с искрища ....

PyroVeso@ за да няма завихряния и йонни ветрове и урагани антената се прави без остри ръбове, където да има струпване на заряда - най-добре сферична

В патента на др. Томар Морей имаме активен товар, и настройваща RC група.
Тесла посвещава много време на изследването на резонанса, като експериментира с механични установки /и згради :D/.
Убедил съм се че резонанса е много крехко нещо, трябва изключителна прецизност и най-малката промяна в  някой паразитен параметър ефекта е = 0..... Спомням си как пробвах да настроя малък транзисторен Тесла трансформатор без обратна връзка, само с честотен генератор. Тръгна по някое време, но момента в който си мръднах ръкатас 5см - угасна, върнах я пак където беше - тръгна и така ....
Когато има променлив товар, и променлива честота единствения начин за постигане на резонанс е с положителна обратна връзка.
Някой ако има конкретно схемно решение за прихващане на максимума, да се обади. :)
Защото аз се сещам само за сложни цифрови анализи ....

П.С. Сигурен съм че с механична установка на същия принцип може да се срути и зграда. Но импулсът тряба да е с по-голямя енергия от енергията която демпфат материали в сградата с деформацията си. Което ме навежда на мисълта че веществата с идеална кристална решетка се разрушават при резонанс, а аморфните май са най-устойчиви ....
« Последна редакция: Април 26, 2012, 11:25:15 pm от Радeв »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Предлагам темата да се премести в раздел "Testatika, електростатични генератори"! Между другото с риск да не е по темата ще посоча, че откакто се запознах с материалите на Виктор Степанович Гребенников по отношение на природната антигравитация ми се въртеше една идея свързана с електрогравитацията или по точно вместо рамка обвита с фолио (вид електростатичен кондензатор) да се използва рамка с множество (микрокондензатори) по аналогия с кухинните структури при, което вероятно би се получила по голяма подемна сила, като същевременно с това се внимава с пробивното напрежение свързано с разстоянията между отделните кондензаторни секции. За съжаление такава конструкция би била навярно твърде сложна за изпълнение, което не е по силите на всеки.

emilvtc

  • Гост
При над 30-40KV въздухът доволно се йонизира и започва да вее йонен вятър. Та до йоносферата можем и изобщо да не стигаме (иначе мащабите на съоръжението трябва да са гигантски!).

Какво имаш в предвид под "няма да стигаме до йоносферата"?

Идеята ми беше с нищожна енергия (високо -30-100kV напрежение с почти нулев ток) в управляващата "решетъчна" верига да получим в изходната (катодна) верига високо напрежение (разбира се то няма как да е по-високо от това в управляващата верига) и макар и минимален ток (т.е. някаква мощност консумирана от 400MV-товата йоносфера), която като да се трансформира с понижаващ импулсен трансформатор, при което напрежението на изхода му ще се понижи, но изх. ток ще се повиши.

Т.е. с малка енергия в управляващата верига черпим голяма енергия в изходната верига - черпена (захранена) от йоносферата... (усилвателен режим както при триода)

Т.е. ще трябва да "стигнем" до йоносферата (да закараме емитираните от катода токоносители до нея) - освен ако не поставим още една "екранираща" решетка над управляващата, която да "улови" токоносителите "емитирани" от катода, привлечени и ускорени от ел. полето между йоносферата и земята и допълнително "ускорени" от потенциала на управляващата "решетка" ... (нещо както тетрод)

(Позабравил съм теорията на електронните лампи и тези дни ще трябва да си я поприпомня :) )

Йоносферата е далече, площта на катода е малка. Капацитета помежду им е нищожен, но ако работната честота е висока - въпреки този малък капацитет можем да прекараме достатъчно "голям" ток ...   Т.е. изходната мощност ще зависи от този ток и от големината на "управляващото" напрежение на управляващата решетка...

elmvic@  т.е. импулсен понижаващ траф. Може направо трифазен да го направим. :) 

?!? Не те разбирам какво ми казваш ?

Относно резонанс-а - в случая не виждам къде можем да търсим резонанс освен евентуално в изходния "понижаващ" Тесла трансформатор ... Т.е. с параметрите на трафа и площта на катода (капацитета му) можем да варираме и да постигнем такъв... 
И все пак мисля, че с чисто "импулсния" режим (а не с резонансен) бихме постигнали по-добри резултати... Все пак с Тесла трафовете целим да повишим много и след това да понижим много напреженията, което по-лесно би се постигнало с dI/dt, отколкото с резонансни хармонични токове и напрежения, нали?

П.П.
Забелязах,че в публикуваната от мене схема "липсват" 2 диода - в изходната верига преди товара и преди искрището (преди кондензатора) във входната част.

Странно е, че на никой не му направи впечатление това ... :o

В изходната верига паралелно на товара може да се постави и нисковолтов "филтриращ" кондензатор.
« Последна редакция: Април 27, 2012, 08:08:42 am от emilvtc »

emilvtc

  • Гост
Колеги, очаквам да чуя критиките ви по идеята (пък макар и унищожителни)...

Какво може да се използва като "емитер" на екектрони ( "-" токоносители) по повърхността на катода и как би могло да се реализира?
Мислех за малък слънчев панел монторан на катода, който да осигури захранването на нещо като "отопление" на катода, или пък нагряване на въпросния "емитер" с фокусирана с огледала слънчева енергия ... Все пак се гони и високоволтова (може би и галванична) изолация ...

П.П.
Никой ли не е чел в детайли за устройството на Мъри/Морей  за извличане на енергия от пространството с 25 метровата антена? Ако някой е чел има инфо и идеи/обяснения по въпроса - нека се опита да даде яснота с няколко думи и на нас по въпроса. Ще съм му благодарен за спестеното ми време ...

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Днес пускахме хвърчило със залепено алуминиево фолио и на медна тел. На около 30 метра мерих напрежението в/у кондензатор. Измерих едва 0.25V, и то пиково ....
Мисля да надуя балони с водород и да ги облицовам с фолио. Но си мисля че един чувал за смет ще свърши п-добра работа Ще трябва да изпозлвам доста тънък проводник, защото при хвърчилото си беше сериозна тежеста, имаше и провисване ....

emilvtc

  • Гост
Мисля, че волтметъра ти е "шунтирал" веригата, защото е относително нискоомен (един или няколко мега ома). Ако можеш повтори експеримента, но свържи диод последователно на проводника (с анода към хвърчилото), който да зарежда малък високоволтов кондензатор към земя. Остави го така няколко минути (за да се зареди кондензатора) и измери напрежението върху него с най-високоомния волтметър с който разполагаш.

Заземяването също е важно.

Като допълнителен експеримент след това - повтори експеримента, но преди това навлажни хвърчилото с вода. Идеята е слънцето да започне да изпарява водата от повърхността му (която е проводима).
Идеята е да се "Емитират" "-"  токоносители към йоносферата. Това би трябвало да "повиши" зарядния ток и да ускори  заряда на кондензатора ...

За да се извлече максимална мощност от системата вероятно ще трябва черпенето на енергия да се направи подобно на системата при фотоволатиците. Т.е. изходното напрежението зависи от консумирания ток. Малък ток - високо напрежение и обратно. Тока се променя и регулира така, че UxI да е максимално...

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Живея на 14-тия етаж, грубо 14 x 3m = 42m височина - достатъчна за едно сносно хвърчило. Ако теорията ви с хвърчилата беше вярна, то от висящите ми на простора мокри гащи трябваше да бият мълнии към земята! Такъв ефект обаче не наблюдавам (вярно - не съм ги мерил с високоомен волтметър...), засега привличат най-много попадения от клоака на гълъб, особено сивите на цвят (гащи)...

emilvtc

  • Гост
PyroVeso, А дали случайно целият блок не е заземен (арматура, перила по балконите и др.) - включая и гръмоотводната система на покрива? (Всички сме чували за електростатични екран, какво представлява и как работи, нали?)

Освен това както установяваме - "източника" на потенциал е мнооого високоомен (има голямо "вътрешно" съпротивление), което зависи от площта на електродите му (площта на хвърчилото)

Вярвам не оспорваш твърдението, че има йоносфера, че тя е с голям положителен (MV) потенциал спрямо земята, че този потенциал разделен на разстоянието между нея и земята дава напрегнатостта на метър (V/m), която пък умножена по дължината на кордата на хвърчилото (височината му над земята) ще даде потенциала му спрямо земя? ( друг е въпроса тази напрегнатост на метър дали е "равномерно" разпределена във вертикална посока )

Ето едно интересно инфо по въпроса от наш съфорумец (благодаря му за което)
http://ntpo.com/invention/invention2/48.shtml


emilvtc

  • Гост
Та от казаното и прочетеното до момента излиза, че напрегнатостта на полето между йоносферата и земята в близост до земята е 100-150 V/m.
За да извлечем мощност от йоносферата ще ни трябва "емитер" на токоносители ("-" йони или електрони), който да създаде поток КЪМ ойносфераата.
Май всичко зависи от височината на антената (на върха на която е разположен емитера) и способността на емитера да "генерира" токоносители...

И все пак как ли Мъри го е постигнал преди близо век?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Много съм бос по химия но си спомням че имаше ред на активностите.
Мисля че и тука е същото. Тесла е ползвал лъсната до блясък Цинкова плоча.
Някъде бях чел че живачните пари, най добре емитирали йони .... Но не бих го пробвал ... :P

Ако йоносферата започне масово да се използва за енергиен източник, няма ли да изтънее? А от там и ние да нарушим фарадеевия си кафез?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
В случая трябва да се намали диелектричната способност на атмосферния въздух. Това най-добре може да стане с йонизиращи горелки или възходящ стълб вода с разтворени в нея соли. Може би пулвелизиране на солена вода с помощта на топъл въздух.

Неактивен miro13

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 87
  • Пол: Мъж
И все пак как ли Мъри го е постигнал преди близо век? --- Не бъркайте нещата-в системата на Морей има трептяща система с радиоактивни елементи-не само Антена.Все пак човека си е бил технически гений-правел си е сам полупроводници....