Автор Тема: Проект за електро-велосипед  (Прочетена 44984 пъти)

emilvtc

  • Гост
Проект за електро-велосипед
« -: Април 20, 2012, 12:03:35 pm »
Отдавна мисля по темата за електро-велосипед и реших да отделя няколко часа и да се опитам да дефинирам и начертая някаква концепция.

Идеята ми е да се до-използват обикновени (стари) автомобилни акумулатори.

Конструкцията трябва да е възможно най-лека и центъра на тежестта да е възможно най-ниско.  След като разгледах разни подобни проекти из интернет стихнах до решението от прикачената картинка.

Чудя се обаче дали това чудо ще е удобно за каране "с педали"?
« Последна редакция: Април 20, 2012, 03:17:01 pm от emilvtc »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #1 -: Април 20, 2012, 03:26:04 pm »
Изобщо не се лъжи! Чопъра е ужасно непрактичен. Няма почти никакво спиране, заради изнесения назаде център на тежестта само сурка гумите. 
Единственното хубаво на рамката е че пружинира и поема меко сътресенията.
Планинския бегач е най-ергономично направен, според мен.
Най-доброто според мене е ако преправиш на нещо такова:

/Рамка на симсонка/
Т.е. леко да я удължиш и ниско да и разположиш площадка за акумулаторите.
Успех! :)

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #2 -: Април 20, 2012, 03:37:35 pm »
Мислих и за "по-изправени" конструкции, но от една страна акумулатора ми се ще да е възможно най-ниско долу, от друга страна не трябва да си удряме краката в него докато въртим педалите.

Като цяло конструкцията ще е добре, ако е максимално лека, за да може леко и удобно да се кара и с педалите.

Предполагам конструкцията на моторетката ще е доста тежка ...

Чудя се и дали велосипедните капли ще издържат цялата тежест на конструкцията, акумулатора (18-24кг) и човека (да кажем до 95кг) ?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #3 -: Април 21, 2012, 12:42:03 am »
Аерокаплите издържат /т.е. тези с допълнителен профил, от страната на вентила са обли а не трапецовидни/,  обикновенните се кривят от няма нищо, а понякога стават направо на 8-ца и се прибиваш ......
Взимай някакво колело и твори,  от първия път с подръчни материали трудно става... :)

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #4 -: Април 21, 2012, 01:21:39 pm »
Относно ел-двигателя:
Тъй като мисля да използвам обикновен автомобилен акумулатор 12В. - добре ще е и ако мотора е 12В.

Мислех за мотори от вентилаторите на радиатора на двигателите на колите. На BMW 318 например мотора е 300W/11V.

Сещате ли се за някакъв подходящ мотор?
« Последна редакция: Април 22, 2012, 11:21:16 am от emilvtc »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #5 -: Април 21, 2012, 05:15:59 pm »
С подобаващо предаватено число стават. :)
Ако имаш 2 - най-добре, зацепо по един на предната и един на задната капла.

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #6 -: Април 21, 2012, 08:58:05 pm »
Опитах се да симулирам въртенето на педалите и се получи картинката по-долу.

И още не мога да преценя дали ще е удобно да се въртят педалите ... ???

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #7 -: Април 21, 2012, 10:42:14 pm »
Така е идеално колега, поздравления!
Помисли за някакво меко окачване на акумулаторите, за да не се "тръскат твърдо закачени за рамката".
Аз мойте на самоделния електровелосипед мисля да ги окача на разтегателни пружини.
Интересно би било да оставиш акумулатора да виси и така ще балансира допълнително.
Ще можеш да въртиш! :)

Неактивен merlinbg

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 220
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #8 -: Април 22, 2012, 12:47:15 am »
За момент се замислих, ако трябва да се слезе или качи бордюр, какво ще стане с толкова дълга рамка?

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #9 -: Април 22, 2012, 11:18:19 am »
Ако рамката  е на ресьори дали ще има нужда от "меко" окачване на акумулатора?

Качването и слизането от тротоари (особенно по-високи) определено ще е проблем. Не се бях замислял за това.
Ограничението идва от това, че веригата отгоре и отдолу трябва да минава над и под акумулатора. (широк е 190мм).
От друга страна ми се ще междуосното разстояние на колелетата да се намали, но не се сещам как ???

Някакви идеи как да се решат тези проблем?

Гледах преди време из нет-а (но не помня къде) централно движение, на което корбела не беше твърдо хванат за венеца, а имаше възможност венеца да се върти (примерно от ел.мотор) без да се въртят корбелите с педалите.

От къде в БГ. може да се купи такова чудо, или как лесно може да се направи?

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #10 -: Април 22, 2012, 01:11:32 pm »
Мисля го за лична употреба, но ако се стигне до сполучливо решение - кой знае. Все пак механиката не ми е професия и това е хоби проект.

За сега чертая с CorelDraw, но след като се стигне до някаква по-зряла концепция ще го пречертая на SolidWorks. Даже ще се опитам и да направя някакви симулации за натоварването на конструкцията, но за това - по-нататък.

Относно ъгъла на вилката - прав си, но за сега не успявам да "минимизирам" размерите на конструкцията. В последните варианти както виждате се опитвам да "поизправя" вилката, но още има какво да се желае ...

Варианта с рамката на мотора не ми харесва, защото вярвам ще се съгласите, че няма да ви се ще да задвижвате цялата тази тежка конструкция с педалите ... Все пак се опитвам да правя колело с ел.двигател, а не мотор с педали. Целта е да се постигне максимално олекотена (и разбира се здрава) конструкция. 

Заваряването на няколко тръби на рамката не ме плаши и не искам да си налагам ограничения и компромиси - да използвам готови конструкции (рамки и т.н.), зашото те вероятно няма да доведат до ефективно, здраво, ергономично, красиво и леко решение.

emilvtc

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #11 -: Април 22, 2012, 03:29:45 pm »
Готин е, но това е мотор и няма и не е мислен да има педали.

Относно въпроса за централното движение , корбела и венеца, който зададох в предишен мой пост - имате ли идея от къде да намеря такова чудо в БГ?

http://www.youtube.com/watch?v=VGn9XgxI4ko&feature=endscreen&NR=1
 
Това е нещо подобно, само дето има и вграден ел. мотор.
Въпроса ми е за вариант без мотор-а ...

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #12 -: Юли 06, 2014, 12:01:43 am »
Тъй както чопърите са непрактични, аз самия си сглобявам нещо подобно обаче с ДВГ.  8)
Сметнах че е непрактично електровелосипед да е на тежка и тромава конструкция като чопъра.
Моя 500W електровелосипед го прехвърлям на 20" БМХ, който ще е с подобна визия на чопър. /т.е. само високо кормило и ниска седалка./
« Последна редакция: Юли 06, 2014, 07:19:55 am от Maistora52 »

rpavlov

  • Гост
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #13 -: Юли 06, 2014, 10:02:26 am »
       Господа, не мога да разбера защо не използвате Свободната Енергия, която се намира на няколко милиметра под кожата Ви, под формата на слой сланина, за да се придвижвате "со велосипедо" въртейки педалите, ставайки по стройни, по жизнени, ами пак се набутвате в акумулатори, които трябва да се зареждат от къде, от ел. мрежата, която е произведена от какво, въглища или ядрено гориво. А колегата Радев даже слага двигател с вътрешно горене, който се движи, о ужас, с изкопаеми горива. А СЕ си стои под кожата и се увеличава, и увеличава.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Проект за електро-велосипед
« Отговор #14 -: Юли 06, 2014, 11:36:09 am »
Спокойно! Това е вело-мотопед за забавление. Иначе всеки ден карам МТБ със полу-сликови гуми из парка и до работа. :)
Доказателство

П.С. Велосипеда не е удобен транспорт ако живееш в краен квартал! Електровелосипедчето обаче е супер!
« Последна редакция: Юли 06, 2014, 11:49:14 am от Радeв »