Автор Тема: Безтрансформаторно /кондензаторно/ импулсно захранване.  (Прочетена 22944 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
От доста време ми се върти идеята за безтрансформаторно импулсно захранване.
Смятам че би било доста ефективно и компактно ако се използват добри кондензатори, примерно керамични по повечрко в паралел.
При симулацията с 1uF , 10Khz правоъгълник + 1Oм товар получих невероятните 50А DC и 150А пиково.
В комбинация със Стъпаловидно импулсно зареждане да се получи генератор на ток и напрежение. При това само с едно TL393  + някоя хитрост за DTime /примерно светодиод на базите/ .... :)
Какво мислите има ли хляб?
Някой обмислял ли е подобни варианти?
« Последна редакция: Април 09, 2012, 10:29:23 am от Радeв »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Браво, това е една чудесна идея и даже първата картинка от примера в някаква степен ми напомня на входната част в едно атх например или по точно начина на свързване на кондензатора C7 със стойност от 1uF (между другото откакто за първи път съм виждал схема на атх оттогава винаги съм се удивлявал на този начин на свързване :) ).
« Последна редакция: Април 09, 2012, 12:21:05 am от x_name41 »

Pandurko

  • Гост
Неприятния момент е, че няма галванично разделяне от мрежата. И поради тази причина не са много областите на приложение. А за изработка с комерсиална цел съвсем невъзможно пак поради тази причина.

emilvtc

  • Гост
А някой замислял ли се е какви смущения ще се получат? Според мен тази схема ще "опищи орталъка" ...
Това е причината да не се използва.
Има капацитивни чардж помпи (ICL7660) и др., но те са за много малка мощност.

Друг момент е cos Fi на системата. ...

А-бе както и да го погледна - няма да я бъде ...

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
x_name41: Хитро е, така ако по някаква причина транзистора задържи няма да има КС. Незнаех че го прилагат. Имам едни вече не тръгващи  AT/ATX, които ги измъчвах на 14-15V и 10A да си зареждам акумулаторите на колелото и 2-3 пъти на колата. Нефилтрираните импулси определено са полезни за оловния акумулатор. Но незнам защо  бързо сдават багажа импулсните. Силовата им част е добре, просто не запускат. Дори като подам от вънка стендбай напрежение. Може би TL494-ките им да са издумкали....

Pandurko: Никой не говори за комерсиално внедряване, аз не съм такъв човек. ;)
Сега не е ли галванично развързано от мрежата?  :P

emilvtc: еми да, малко е несъгласуван товара по този начин, но какво да направим ...  не ги ща тез трансформатори  да ми тежат. Освен това може да се направи "мека комутация" с кондензатори или RC група в паралел на транзисторите, а + филтър на входа никой няма да усети ... :)
« Последна редакция: Януари 10, 2014, 03:42:18 pm от Maistora52 »

emilvtc

  • Гост
"Меката" комутация тотално скапва ефективността на захранването, защото транзисторите започват да "пекат", а също и резисторите от "RC" групите ...
(кондензаторите също пекат - електродите им (от активното съпротивление) и диелектрика им (от загубите в него ) )

Освен това филтъра на входа няма как да не е индуктивен, така че пак имаш индуктивност ...

А-ми така и така ще имаш индуктивност - нека да е на правилното место в схемата ...

Относно размера на трансформатора - правиш го импулсен и го "клатиш" с висока честота и проблема с размерите му са ти решени ...

Има 50W захранвания, на които навивките са направени с пътечки на печатната платка , на която директно са "залепени" феритчетата на магнитопровода... Погледни сайта на "Magnetics" за повече инфо по въпроса ...
« Последна редакция: Януари 10, 2014, 03:43:50 pm от Maistora52 »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Все още мисля че има хляб в този проект. Тази вечер го започнах.  Малко ми остана да завърша прототипа, тогава ще споделя реални резултати и снимки.
Индуктивностите са на око колкото да обират малко от стръмността на импулса при заряд/разряд на кондензатора. Честотата на 555 таймера варира м/у 600Hz и 4kHz. Единствено ме притеснява да не се "срещнат" транзисторите, тъй като не съм предвидил закъснителна верига. Виждал съм в схеми на полумостови схеми управлявани от 555 да използват светодиод последователно на базата.
« Последна редакция: Януари 10, 2014, 03:45:00 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Радeв
Едната двойка на кондензаторите от 1 uF и индуктивностите може да се махне. Те са последователно във веригата на товара. Евентуално могат да се увеличат стойностите. За управление на транзисторите виж драйвера IR2111.
555 няма добра симетричност на сигнала. От там кондензатора в товарната верига няма да работи на симетричен ток.
« Последна редакция: Януари 10, 2014, 08:45:27 am от valex »