Автор Тема: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри  (Прочетена 205726 пъти)

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #45 -: Октомври 13, 2013, 05:55:17 pm »
vsl,
Благодаря!
Никола Тесла е ВЕЛИК!

Приближавайки до точката на Кюри, магнитната проницаемост се срива много бързо. Единият начин за определянето на тази температура е магнитния материал да се използва като магнитопровод и да се мери индуцираното напрежение във вторичната намотка, желателно при по-висока честота - примерно 3 kHz. При достигане на точката на Кюри това индуцирано напрежение пада бързо.
...

Предлагам за тест следната постановка (на прикачената рисунка).
Мощни неодимови магнит от двете страни на феритна пръчка.
Една или повече намотки за индуциране на напрежение.
Нагревател - може да се ползва съпротивителен проводник навит на ферита. Това ще помогне точно да се изчисли кпд.

Обяснение на принципа:
Постоянното магнитно поле се променя рязко при преминаване на точката на Кюри, както е описал Bat_Vanko
При промяна на магнитния поток се генерира ток и при нагряване и при охлаждане.
Генерирания ток зависи от силата на магнитите и от материала на феритната пръчка, но не зависи от входната енергия за загряване.
Няма реакция от това че управляваме отвън магнитния поток, или тази реакция се компенсира от силите на прехода.
Ако това не е МЕГ в чиста форма, здраве му кажи. ;)


P.S. Напомням, че феритите имат ниска точка на Кюри (започва от 70°С) справка http://vicgain.sdot.ru/spferrit/ferritu.html
Така няма опасност да прегреем неодимовите магнити.
« Последна редакция: Октомври 14, 2013, 08:18:51 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #46 -: Октомври 13, 2013, 06:42:24 pm »
Цитат
Генерирания ток зависи от силата на магнитите и от материала на феритната пръчка, но не зависи от входната енергия за загряване.
Няма реакция от това че управляваме отвън магнитния поток, или тази реакция се компенсира от силите на прехода.
Ако това не е МЕГ в чиста форма, здраве му кажи. ;)
oneman Имам подобна идея но смятам тя да е следващият етап след завършването на тази постановка защото нещата са много свързани и начина по който ще се започне много зависи от опита събран преди това. Имам предвид изготвяне или доставка на материали и други такива неща, но на големия финал трябва да се получи устройство без подвижни части генериращо енергия. Това е с което се бори Гецата, но с малко по-различен принцип.
« Последна редакция: Октомври 14, 2013, 08:20:46 am от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #47 -: Октомври 13, 2013, 07:05:59 pm »
Аз смятам да го пробвам.
Магнити и готова бобина имам.
Трябва да си намеря феритна пръчка през седмицата и дори да е
с точка на Кюри 200 °С ще рискувам да размагнитя 2 неодима.
Ако пръчката е по-дълга може и да им се размине.  ;)

В крайна сметка това е шанс да си направя хибриден автомобил на твърдо гориво - ток и дърва :)
Дървата имат съхранена енергия 3.25 kWh/kg, с 20 кила дръвца имам енергозапас, колкото на Тесла електромобилите.
А дърва покрай пътя колкото искаш.
« Последна редакция: Октомври 14, 2013, 08:22:01 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #48 -: Октомври 14, 2013, 10:06:12 am »
oneman
За да не се разочароваш неочаквано съм длъжен да те предупредя
Аз вече пробвах с един два ферита които намерих, но с тях има проблем.
Феритите имат голяма латентност, достигат точката и после трябва да измине някакво време докато се осъществи прехода. Не съм пробвал, "не ми изпадна" никел-цинков ферит. Иначе съм успял досега да получа задоволителен ефект само с никелови сплави, достатъчно бързо се променят. Та ако пробваш насочи се към никел-цинкови ферити, макар че малко не ми стана ясно как точно ще генерира ток това устройство на чертежа по горе.
...
Мисля си, че ако няколко такива устройства се разположат на диск радиално и едното е примерно във фокуса на френелова леща и при достигане на температурата диска се завърта малко би се получило нещо сносно.
Ако е само едно устройство без периодично охлаждане и загряване няма как да стане.
« Последна редакция: Октомври 16, 2013, 07:17:06 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #49 -: Октомври 16, 2013, 05:43:03 pm »
Последната публикация я писах на лаптопа и тъчскрина ми е изиграл някаква лоша шега. Махам го това. Говоря за някакъв какъвто и да е достатъчно голям диск за да се сложат балансирано няколко устройства и да се завъртат  според нуждите. толкова за тази досадна грешка.
А сега друго, някой колега от форума дали има уредче подобно на това на снимката. Не ми се иска да го купувам само за няколко измервания и после да събира прах в работилницата. Бях решил да купувам сензор от Роботев, но се оказа, че китайците продават готов уред на цената на сензора, а и тук в Конрад цените са почти като на китайците.     

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #50 -: Октомври 16, 2013, 05:54:23 pm »
Имам го!
До 550 С!

Неактивен sabaka808

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
  • Пол: Мъж
  • Живей за мига работи за кеф!
  • Скайп: sabaka 808
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #51 -: Октомври 17, 2013, 07:37:35 am »
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=6745.0;attach=35436
Гледах такава схема, но не с нагревател, а с въртящи се екрани от малък двигател. Ферита е разрязан по средата, екраните пресичат магнитния поток периодично. Получава се магнитен импулс и се индуцира напрежение. Има го на сайта на техническия университет - София. Там е обяснено, че получената енергия превъзхожда тази, която харчи малкия двигател.
« Последна редакция: Октомври 17, 2013, 09:19:40 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #52 -: Октомври 17, 2013, 06:43:16 pm »
Идеята не е нова, тук в форума има поне няколко теми по въпроса, но точно тази е малко далеко от това.
« Последна редакция: Октомври 17, 2013, 09:20:13 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #53 -: Януари 26, 2014, 07:53:42 pm »
Публикуваният по горе патент на Тесла е на нещо което нито е работещо нито има общо с точката на Кюри.

hakim go

  • Гост
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #54 -: Юни 11, 2014, 12:12:38 pm »
Проявявам интерес по темата защото и на мен ми минаха такива идеи без да съм чел тук там! Само че нямайки информация по случая развих това по друг начин. Оказва се че може да се получи нещо страхотно икономически, но засега не виждам как може да се направят пари от това за да може да се разработва технологията!?! Това на схемата по-горе е в погрешната посока и веднага се вижда че по същия начин е тръгнала първата парна машина докато някой не е забелязал и патентовал промяната довела до бума на парните машини! Трябва да се изхожда от принципа, а не от това какво искаме в крайна сметка да получим…  Не виждам и смисъл в спора за това дали е топлинна  машина или не! Ако искате да затоплите обем вода и изразходвате едно и също количество топлина получена от дадено гориво, но в единия случай имате и получена допълнителна енергия от това, че имате "(не) топлинна машина" :) - по средата - това по-икономично ли е или не ?!   Да не говорим че всеки автомобил изхвърля по-голямата  част от енергията на горивото в топлина която по никакъв начин не се употребява ! Това е дълга тема но ако има истински интерес  за набавяне на средства и екип за работа може да се патентова стига да не е вече като топлата вода до тогава….
« Последна редакция: Юни 11, 2014, 06:41:23 pm от Maistora52 »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #55 -: Юни 11, 2014, 01:06:10 pm »
Отдавна си мисля за "излишната"топлина на ДВГто ,с подходящ стирлинг мотор би се получила икономия ...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #56 -: Юни 11, 2014, 07:36:40 pm »
Цитат
Проявявам интерес по темата защото и на мен ми минаха такива идеи без да съм чел тук там! Само че нямайки информация по случая развих това по друг начин. Оказва се че може да се получи нещо страхотно икономически, но засега не виждам как може да се направят пари от това за да може да се разработва технологията!?! Това на схемата по-горе е в погрешната посока
Ако имаш в предвид последната публикувана схема, Напълно съм съгласен с тебе. Тази схема е по патент на Тесла който явно го е патентовал като изстрел в мрака с надежда да уцелиш гъска. в случая с надежда да уцели някакъв работещ принцип когато е прочел за откритието на Кюри. Както и да е това си е мое мнение коментарите в защита на Тесла са излишни.
Аз продължавам бавно и упорито да действам по идеята която съм описал още по нагоре. Постигнал съм обнадеждаващи резултати и ще видиме докъде ще го докарам в бъдеще. Отворен съм за  евентуално съдействие или обща работа със всеки от форума който споделя идеята. Като идея в ума ми има доста по различни и напреднали неща но не бих се заел преди да съм напреднал още малко по тази разработка, необходима ми е като основа за другото.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #57 -: Юли 19, 2014, 11:23:06 pm »
Извинявайте, но малко глупаво ми се струва цялото устройство. Ще харчим сума ти топлина, само за да индуцираме малък импулс, който я се появи, я не. Трябва скорост за импулс, а доколкото съм гледал подобен експеримент, скоростта хич не е голяма.

Цитат
Ферита е разрязан по средата, екраните пресичат магнитния поток периодично. Получава се магнитен импулс и се индуцира напрежение.

Това е друго вече. Може да ползваме нажежено желязо като екран, което да даде хубави резултати. Т.е. топлината ще я ползваме да загреем тънък лист ламарина която минава в тънък процеп. Струва ми се много по-ефективно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #58 -: Юли 20, 2014, 09:39:05 pm »
Цитат
Извинявайте, но малко глупаво ми се струва цялото устройство. Ще харчим сума ти топлина, само за да индуцираме малък импулс, който я се появи, я не.
Извинявай Низо, Но на мен ми се виждат безкрайно по глупави и наивни много от другите идеи написани в този форум.
Ти можеш ли да ми дадеш пример за друг ПОВТОРЯЕМ експеримент при който на входа на постановката постъпва" Х" количество топлина а на изхода се получава:
"Х" топлина + "Y" количество механична енергия.  Аз лично още не съм открил друг такъв експеримент не само в този форум. Откривам само изявления от сорта, че някой знае че някой друг е виждал нещо подобно, но трети го пази в тайна и това което се показва не работи защото са спестени някакви съществени тънкости.
Е
Този експеримент демонстриращ явно нарушение на закона за запазване на енергията е абсолютно повторяем от всеки заинтересован или просто любопитен. Аз също съм го повторил и съм го заснел и публикувал по нагоре в темата, и там скоростта хич не е малка.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #59 -: Юли 21, 2014, 12:23:22 am »
Естествено, че мога да ти направя устройство, което източва механична от топлина. Представи си колело с метални лопатки с добър обем и геометрия, обърнати с отвора надолу, подредени като виенско колело. Палиш свещта, слагаш я под лопатките и издигащия се топъл въздух ще влиза във всяка лопатка и ще се получава въртене.
От друга страна Стирлинг е изобретил вече не лош топлинен двигател.
Това което ми се стори глупаво е схемата в началото на страницата. Тел може и да достига 1 цикъл в секунда, което си е бавно, а дебела сърцевина ще постига цикъл мноого по-бавно. Именно това, че е бавно, води до едно нищо. Електричество не се индуцира с бавно движение.
Не започвай и ти със законите за запазване на енергията. Сметни колко енергия идва от свещта спрямо клатенето на една тел. Ефективността е някъде 0 цяло и нещо?! Не го казвам подигравателно ... просто е там някъде.