Автор Тема: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри  (Прочетена 205735 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #15 -: Април 14, 2012, 07:22:39 pm »
Тук прилагам бърза скица на една моя идея да се впрегне и цикъла на карно за работа.
След като прегледах свойствата на магнитите на нашия пазар установих, че постигат сила равна на 4 атмосфери. След което вече не ми се вижда толкова лоша тази идея, даже напротив.
Е очаквам яростни критики от някой и доразвиване на идеята от други. Каквото и да е всяко мнение ще бъде полезно особено  критичното   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #16 -: Април 15, 2012, 09:10:45 am »
Станала е грешка, прикачил съм друга скица. Ето тази е вярната. И малко обяснение:
  материала оцветен в лилаво е с ниска точка на Кюри примерно 150о С  като го привлече магнита фреона се компресира и повишава температурата си над 150 о вследствие магнита изпуска "буталото" обратният ход се използва за извличане на енергия температурата на фреона спада и цикъла се затваря

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #17 -: Април 15, 2012, 10:44:08 pm »
Не можах да разбера как силата на притегляне на магнита се измерва в атмосфери, но може да се разпишат следните изисквания към конструкцията:
1. Ако изберем постоянен магнит (примерно Ф50х50 ) то затварящата пластина трябва да има еквивалентно сечение ( в случая дебелина 12 мм ). При избиране на по-малка дебелина магнитните силови линии ще преминават през нея и само малка част ще вършат полезна работа. Това означава голяма маса на материала работещ в точката на Кюри.
2. За да се нагрее такава маса е необходимо да се компресира достатъчно фреон ( мисля че климатиците работят при налягане 10 атм. ) обаче с отдалечаване от магнита силата на привличане намалява експоненциално, а налягането действа линейно т.е. магнита няма да може да стартира процеса ( за подобряване на това се прилагат полюсни накрайници с друга форма но не вярвам това да помогне).
3. Както може да се види от графиката намагнитеност/температура приложена в изследването на руснаците, по-голямата температурна разлика дава и по-голяма ефективност на процеса. Това налага влагането (отнемането) на повече енергия и като се има предвид инерциоността на процеса и масите които се нагряват няма да може да се постигне голяма скорост.
Като заключение: процеса по принцип е възможен, но не достатъчно ефективен. Дори мисля, че при така избраната схема не би проработил!!!
П.П. на едното от видеата няма смисъл поставянето на магнит - реактивната струя от горелката би вършила същата работа.
Успех!
« Последна редакция: Април 15, 2012, 10:59:18 pm от Bat_Vanko »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #18 -: Април 17, 2012, 09:03:21 pm »
Как се измерва. Ами много лесно на показания чертеж, при залепнал магнит увеличаваш налягането на газа докато магнита отдели, и следиш при какво налягане ще стане това.
Останалите критики обаче ме накараха сериозно да се замисля и да проверя внимателно нещата.
Ето какво се получи:
Силата на магнитите посочени в по-горни публикации е измерена спрямо 10 мм. стоманена пластина. Намерих сравнително подходящ материал, с еквивалентно качество при дебелина 0,6 мм.  При Ф45 мм. пластина, и при специфична топлоемкост: 449 J/(kg K) и тегло на пластината: 7.2гр. се получава разход на енергия от 3.23 j/градус. С по-прости думи, ако приложим енергията от 3w източник температурата на пластината ще се покачва с 1 о С в секунда "Обръщам внимание, че за устойчиво преминаване на точката са достатъчни 5 0С"
Още не съм намерил спецификация за фреоните, за да довърша изчислението, ако някой има да подсказва

Р.Р. материала за който става дума се казва  vitrovac 6006
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:23:55 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #19 -: Април 17, 2012, 10:48:49 pm »
Материала "Vitrovac 6006" е нанокристална магнитно-мека лента с дебелина около 20 микрона. Той се изработва само във вид на лента, която след това се навива или събира в пакет. Неговата индукция на насищане е 0,41 Т, а на стоманата около 2 Т т.е. в случая ще ти трябва пакет с ефективна дебелина над 40 мм. Казвам ефективна дебелина защото при събиране в пакет 30% от него се явява въздушна междина (топлоизолация) между отделните лентички и реалната дебелината става още по голяма. Може да се изработи като тороид с нулев вътрешен диаметър - ще има технологични трудности...
Скоростта на покачване на температурата е правопропорционална на температурната разлика, тези 3 W трябва да се изразяват и във висока температура.
Успех!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #20 -: Май 07, 2012, 12:04:38 pm »
  Мисля, че проучванията приключиха и е време да се захващам за работа.
Намерих си каквото ми трябваше, като по-високо технологични материали и започвам да сглобявам прототип. За начало не предвиждам само захранване. Ще се подгрява от слънцето, за да съм сигурен, че ще получа някаква, макар и малка енергия без да внасям отвън никаква енергия струваща пари. 
  Ако някой проявява интерес да се включи в проекта по един или друг начин да пише. Аз така или иначе ще обявявам във форума до къде съм стигнал.
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:20:47 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #21 -: Май 08, 2012, 08:38:50 pm »
Здравей Радико,
Ако наистина си намерил нанокристален материал, то ще трябва да се запасиш и със солидно количество нерви и познания по технологията за работа с материала. Имам известен опит в работата с китайски нанокристален материал и мога да те уверя, че проблемите са достатъчно, за да решиш да се откажеш. Ако мога да ти помогна с нещо - питай!
Успех!
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:19:16 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #22 -: Май 23, 2012, 10:01:22 pm »
Ако експеримента е успешен от първия път значи апаратурата е неизправна. Така се получи и при мен.
първи опит не стана, материала който ползвах се каза малко фалшив: Загуби магнитните си свойства при 320 градуса и ги възстанови при 80. Ужасно голям хистерезис, не става. Ще трябва да потърся друго нещо 
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:18:23 pm от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #23 -: Май 24, 2012, 03:18:36 am »
...  материала който ползвах се каза малко фалшив ... 

Пробвай с ферити.
При тях няма да ти трябва толкова висока температура и са доста по-евтини за експерименти.
Виж тук http://vicgain.sdot.ru/spferrit/ferritu.html
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:17:44 pm от Maistora52 »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #24 -: Май 24, 2012, 10:08:05 am »
Радико,
ти всъщност къде мериш температурата? Възможно е да се получава голям температурен градиент в обема на материала. От едната страна да е нагрят на 200 градуса и да е загубил магнитни свойства, а от другата да е на стайна температура.
Успех!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #25 -: Май 24, 2012, 08:50:50 pm »
Bat_Vanko не е така братле. Масата на пластинката е 4-5 грама и термодвойката е в пряк контакт с нея. Ще се поразтърся и за подходящи ферити, да видим техните свойства какви са. Моля ако някой е пробвал да сподели. За сега търся нещо с достатъчно ниска точка и с достатъчно малък хистерезис.   
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:17:11 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #26 -: Август 27, 2012, 09:35:29 pm »
Тука намерих нещо интересно, но ми трябва мнението на някой с повече познания по химия.
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:16:07 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #27 -: Август 27, 2012, 09:38:04 pm »
ето го файла

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #28 -: Януари 25, 2013, 01:08:25 pm »
Срещнах някъде, че гадолиния се продава около 20лв/гр. , което е по цената на грам 18 каратово злато :)
Мисля че и галий има подобни параметри. Ползват го в магнитни хладилници. Които според мен са обратими машини. Тоест подаваш топло и студено и получаваш завъртане.
Намерих нещо интересно по темата:
« Последна редакция: Януари 25, 2013, 02:15:46 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Mагнитен двигател, използващ точката на Кюри
« Отговор #29 -: Януари 25, 2013, 11:33:45 pm »
valex
Големи благодарности за документа. беше публикуван вече тук в темата но сега не го виждам. Явно една личност го е изтрила защото това беше любимата и дейност  :D
Най лошото беше че, и аз го бях загубил някъде по папките на харда ми и сигурно съм го изтрил погрешка. Е вече го има пак. Иначе за галия малко не си прав. в смисъл че, в чист вид няма такива свойства, обаче някои от сплавите му имат много подходящи за целта свойства "точка на Кюри 100-150 градуса и много силен магнитокалоричен ефект.

П.П. винаги съм се чудил защо отпадъка от медната руда го заравят в хвостохранилища а не го връщат обратно в мините вместо камъните който вкарват там. Дали не е заради голямото количество галии което се съдържа.