Автор Тема: Въпрос за компресори от климатици и хладилници  (Прочетена 7534 пъти)

suml

  • Гост
Здравейте, имам няколко въпроса за компресори и само от тоя форум съм останал с много добро впечетление, че знаещите отговаряте на незнаещите като мен :)
На нормланите климатици помпите работят на едни и същи обороти за разлика от инверторите.
  Проблема ми е как да разбера какъв е дебита на такива компресори?
Ясно ми е че дебита ще зависи от налягането и обратното или поне така си мисля  :)
Дано някой ще може да ми обясни малко. Благодаря Ви!

Pandurko

  • Гост
Re: Въпрос за компресори от климатици и хладилници
« Отговор #1 -: Март 11, 2012, 08:10:15 pm »
Най-лесно е да намериш документацията на конкретния компресор. Там има таблици със зависимости дебит налягане консумирана енергия и др. Експериментално в мазето едва ли ще успееш. Не е просто, като водната помпа на двора

suml

  • Гост
Re: Въпрос за компресори от климатици и хладилници
« Отговор #2 -: Март 15, 2012, 12:56:04 am »
Търсих из нета ама неможах да намеря информация. В понеделник ще идват да ми правят "профилактична проверка"(за която трябва да си платя само за да кажат че работи) на климатика и ще питам момчетата.

Благодаря все пак :)

Ако все пак някой има подобен файл с информация ще се радвам да я сподели ;)

Pandurko

  • Гост
Re: Въпрос за компресори от климатици и хладилници
« Отговор #3 -: Март 19, 2012, 02:45:36 pm »
Сещам се за един начин.
Обикновените битови климатици не са с ТРВ а с проста капилярна тръба.   Ако си намериш данните за капилярата (диаметър и дължина) и измериш наляганията от двете страни и  знаеш визкозитета на фреона за конкретната температура може да се намери дебита. Но пак е доста тегавка задачка.
Още по-прост начин: измерва се активната ЕЛ. мощност на компресора в определен режим. Пневматичната мощност е дебит Х Налягане. Налягането може да се измери. А дебита ще се изчисли като се приспаднат загубите в двигателя и компресора.  Доста е приблизителна, но общо взето вярна сметка. 
А ако споделиш за какво ти е този дебит може да изкочи някоя идея.
Иначе със сигурност майсторите са далече от всичката тази теория. :)