Автор Тема: Обсъждане на цикли на Стърлинг и Карно при термопомпите  (Прочетена 39985 пъти)

CPU

  • Гост
valex, правилно подозираш че има грешка, и тя е че  кпд-то на двигателя на стърлинг не е постоянна величина, а зависи от температурната разлика на топлата и студената страна. Да речем, че кпд-то му се движи от примерно 40% при високотемпературните двигатели до 1 % че и по-малко при нискотемпературните модели задвижвани от топлината на ръката.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Така е с КПД-то, но до колкото съм чел около 32% е максималното постигнато. А аз приех принципно нещо по-ниско. И коефицента на климатиците вече клони към 5-6. На изхода на климатика е май към 50-60 градуса. 30 градуса околна температура остава 20 градуса разлика (примерно). Трябва да е нискотемпературен двигател(с голяма площ на буталото т. е. голям размер на двигателя). За КПД не знам как стои въпроса при тази разлика. Все пак въпроса ми е теоретичен: Може ли да стане климатик с много голямо КПД или "постоянно работещ климатик"?

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Същата тема ама на руски :) http://www.chipmaker.ru/topic/92865/

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
КПД на топлинната машина на Карно е (Тотопл.-Тохлаж.)/Тототл. За случая става КПД максимално 10%. :(
Най-простото нещо което измислих е:
Преди охлаждащия радиатор на климатика (в режим на отопление) да се свърже последователно един пластинчат топлообменник (+ малко тръби, диференциялен регулатор, изолации, магнетвенили и т. н.) през който да се прекарва с помпа водата в серпентината на кръга на бойлер така че вместо да се отоплява межупланетното пространство да се загрява водата в бойлера. Зимата може топлообменника да се свърже така че бойлера да се загрява от отоплението към стаята. Това не е повишаване на КПД на климатика, а повишение на КПД на парите :)

Pyramid

  • Гост
Здравейте !
Гледам че тази тема е позабравена, но си мисля че тук е мястото на въпроса ми.
Ако теоретично имаме климатик на който подаваме 1КW ел. енергия. Климатика пренася 4КW топлина енергия от охлаждане на помещение и ги разсейва като топлина в пространството. Поставяме един двигател на Стирлинг който равоти с топлината от климатика. При КПД на двигателя 25% примерно от 4КW получаваме 1КW механична енергия (или евентуално електрическа) колкото е входящата енергия към климатика . Че то стана вечен двигател :):):)
Въпрос : къде ми е грешката ?
Накратко, локалните екстремуми на кпд на ТП и турбините се разминават. Потребни са различни количества работно тяло за едното и другото и кпд при тях се отчита само в газова фаза, не и с отчитане фазовия преход-има много скрита енталпия, която трябва ВСЕКИ ПЪТ да се въвежда-извежда от системата, което води до ненужно преоразмеряване на системата и я прави нероботоспособна. Можеш да ми вярваш, преди 8 години се опитах да патентовам такова добиче, толкова бях уверен, зарязах работа за куп кинти...а се оказа най-големият ми провал. И не, като да не искаха да ми издадат патент-напротив, поискаха но... Тогава се убедих, че българското патентно ведомство НЕ МОЖЕ да е критерий за работоспособност на нещо, което е патентовано. Патент се издава на оформление на документи, не на качествено изделие.
И поне 10% от всичко патентовано не струва по горната причина...Докато някои неща, на които е отказан патент, са истински бисери.
Толкова засега, че ми призлава само като си спомня.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Пак повтарям сметката може да е вярна. Само че, при определени условия.
Това не е двигател който черпи енергия от нищото, това по скоро прилича на ветроходен кораб. Само че, целта е да накараме кораба да се движи със скорост 30 възела при скорост на вятъра 11 възела. "това е почти идентична задача с тази, която обсъждаме тука"
Дали е възможна такава скорост. Ако е възможна то почти сигурно ще е възможно и топлината на околната среда да заработи за нас       
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 10:27:13 am от Maistora52 »

fatano

  • Гост
Разбира се че е възможно ветроходна яхта да се движи по-бързо от вятъра. Просто не го знаеш, а то е елементарно. Вятърът трябва да е отстрани в платната (по борда) или така нареченият халфвинд. Тогава силата остава почти постоянна и яхтата се движи по-бързо от вятъра, но забележи, не и по посока на вятъра, а перпендикулярно на него. Ето тогава е възможно при скорост 11 възела на вятъра да се движиш с 30.
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 01:42:58 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Задал съм въпроса чисто риторично. Много добре знам, че може. Това е световният рекорд на Найъми Джеймс преди да променят правилата за рекордна скорост на вятър. Няма значение, просто исках примера да накара другите участници да се замислят. Особено невярващите.     
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 01:41:56 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
valex
Много добър линк. По принцип нищо ново за някои от потребителите тук, "но само за някои". Мисля, че доста хора ще намерят по нещо, което не са знаели до сега. Като четох описаното в сайта, в мен "спонтанно" възникна въпроса. Какво ще стане? Ако се комбинират, термопомпата работеща според посочените там закономерности с двигател разглеждан тук в темата http://mazeto.net/index.php/topic,3424.msg48679/topicseen.html#msg48679 И какво К.П.Д. трябва да има двигателя за да имаме добив на енергия.
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 01:41:08 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
 Маркеловия двигател не ми се вижда сериозен. Просто предположението, че за за 1л. въздух на дадена дълбочина трябват 10 вата не е вярно. Мощността на компресора силно зависи от дълбочината. Още по-малко е вярно че ще изкараш същата мощност обратно. Най-малкото ще се загубят някои мехурчета. Базата на разсъжденията като не е вярна каквито и изводи да правиш изхода е грешен :)
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 01:39:28 pm от Maistora52 »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
По-скоро, ако ползваме двигател на Стовбуненко за компресора, може да се топлим без пари.
http://mazeto.net/index.php/topic,8173.msg48485.html
Компресорът ще харчи 25W !!!
Ако закачим и генераторче към системата ще може да се самозахранва и да минем напълно на аванта.  ;)
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 03:17:43 pm от oneman »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
valex
Според физиката за вкарването на един литър въздух е нужно точно толкова енергия колкото той би отдал при изплуването си. Всъщност работата се извършва от литър вода която въздуха е бил изместил и после тя пада обратно надолу. Нека двигателя оползотвори 50% от енергията. На входа на посочената термопомпа в примера имаш 1kW. ел. енергия а на изхода 4 kW. топлинна мощност. 50те процента от тях оползотворени от двигателя са 2kW. електрическа мощност един за термопомпата и един за тебе. за да има смисъл цялата работа имаме нужда от поне 26% К.П.Д. на двигателя.
Ч.Н.Г. и успех на всички. 

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Идеално ще е да има нискотемпературен двигател с 50% ( или поне 25%) КПД. За съжаление не съм виждал или чувал за истински такъв :(
Надявам се да се появи скоро.
« Последна редакция: Януари 03, 2013, 05:58:09 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Според мен няма място за съжаление, напротив. Това означава, че има върху какво да се работи.