Автор Тема: Метод за нагряване на товар с КПЕ = 17  (Прочетена 6988 пъти)

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Метод за нагряване на товар с КПЕ = 17
« -: Декември 19, 2011, 12:03:10 am »
Добре познато е, че потока на ток в компонентите на ел. еврига генерират топлина. Ако предположим че включваме изключваме потока по тази верига достатъчно бързо:
- при момента на включване част от енергията ще се запаси във индуктивната част от веригата
- при изключване на веригата част от тази запасена енергия ще бъде върната в източника.
Тоталната енергия изкарана от захранването ще бъде тогава сумата, или разликата между, два цикъла.
Ако товара е включен серийно на захранването това ще бъде и път за потока на тока.

Накратко използват самоиндукцията (и произтичащата осцилация) която се получава за малък ON период за доставяне на повече допълнително топлина в товара.


Статията е публикувана през 2002 г. в списание Quantum от R.A. Ainslie and B.C.Buckley.

Принципна схема за работа:



Товара е 10 ома, 8.6 микрохенри. Работна честотата - 2.4 кХц, Кзап - 3.7%.
Измерванията след 16.5 тестове, са показали отдадена мощ 1.13 вата (или 66 кДж) от захранването (24 волтова батерия)и в същото време 1.22 мегджаула отделени под формата на топлина на товара (измерване с температурата на товара).

В интернет има общо взето положителни отзиви за резултатите. Тук, тук, тук и тук.

Вярвам, че принципа може да води до повече топлина от стандартното включване на топлоотдаващ товар към мрежата. Не съм го изпробвал лично, но се надявам да се намеря някои тук, които може да каже колко всъщност топлина може да се изкарва в повече. Най-добрите климатици в днешно време достигат до КПЕ = 6. Мисля, че дори 5 КПЕ да може да се постигне метода ще си струва пред климатиците.
« Последна редакция: Декември 19, 2011, 05:55:55 pm от vlindos »

Seeker

  • Гост
Re: Метод за нагряване на товар със КОП = 17
« Отговор #1 -: Декември 19, 2011, 08:15:45 am »

Защо се намесва коефицента КОП - от къде идва допълнителната енергия? При използване на КОП имаме известен источник на енергия и схемата е нещо като помпа която да изпомпи тази енергия в товара. В случая ефекта на Ленц не обяснява от къде идва допълнителната енергия. Приложил съм данни за транзистора . Там има опитни постановки за тест на транзистора, много подобни на показаната схема. В диаграмите няма показан излишък на енергия. Съпротивлението на транзистора в отпушено състояние е 2 Ома - тази загуба на енергия къде се отчита?

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfpg50.pdf

Неактивен vlindos

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
  • In the chaos I order
Re: Метод за нагряване на товар със КОП = 17
« Отговор #2 -: Декември 19, 2011, 11:55:39 am »
Идеята да се употреби осцилациятата което се получава при самоиндукцията за кратък период. 
Т.е използва се получаването на топлина при нея в добавление на стандартно отдаване на топлина в товара.

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Метод за нагряване на товар със КОП = 17
« Отговор #3 -: Декември 19, 2011, 02:06:10 pm »
Самоиндукцията е в резултат на натрупаната в магнитното поле на бобина ЕМ енергия. В този смисъл каквито и осцилации да има, то сумарната им енергия ще е винаги равна на изразходената минус загубите. Как го измислиха това КОП=17 изобщо не е ясно... ??? Да беше 1.7 по-бива да го приеме човек, но това 17 според мен си е безмислица. И...както казва Seeker...що пък КОП, де го източника...мъглива история с жълт и сензационен привкус(да ме извини колегата vlindos).
Доколкото ми е известно един руснак е доказал(или се е опитал) свръхенергия от самоиндукция на бобина върху феритна сърцевина. Измерено е съотношение(чрез интегриране на площи в снетите осцилограми) вложена/получена енергия около 1.1-1.3, което трябвало да се приема предпазливо оптимистично според автора. Допълнителната енергия се обяснява с процесите на намагнитване/размагнитване на сърцевината.

Прикачвам файл с описание на постановката и резултатите, като нямам спомен откъде е свалян.