Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Системи за обработка на въздуха и горивото

Химична обработка на горивото

(1/11) > >>

barekov1:
В доста форуми се говори вече за химична обработка на горивото, или по точно с ацетон.

Днес попаднах на това: http://pesn.com/2005/03/17/6900069_Acetone/ Автора твърди, че малки количества ацетон в бензина би намалило разхода с над 12 %.

icrow:
Чувал съм, че преди да отидеш на технически преглед сипваш спирт в бензина и така от ауспуха излизат много по-малки стойности на вредните газове за газанализатора.

piton2012:
Не е невъзможно. Ацетона също е нефтена фракция. Как точно подобрява горенето, не знам. Преди години сипвахме в бензина толуен. Той е ароматен въглеводород и вдига октаните. Сега казаха, че е токсичен и не е много желателно да се вдишва. Е, циганетата си имат особено мнение. Ацетона също се следи. Прекурсор е, т. е. използва се при производството на наркотици. В железарските магазини обаче го продават свободно.
 А за  спирта да. Намаляват вредните газове тъй като той е алкохол, а не въглеводород и при пълното му изгаряне се отделят само въглероден диоксид и вода. В Бразилия си го ползват като гориво за ДВГ, но имат меласа и е евтин. При нас в аптеките, където не се плаща акциз е около 8 лв. Иначе с акциза...18.

piton2012:
Малко май спях, като писах за ацетона, че е нефтена фракция. Вярно, че го правеха в Нефтохима, но се получава при окисление на 2- пропанал. Това май не е от съществено значение.

PyroVeso:
Колега piton, явно тази материя не ти е много ясна. Нито ацетонът е нефтена фракция, нито има такова животно като 2-пропанал (по простата причина, че няма как да имаш алдехидна група на 2-ра позиция в пропановата молекула, понеже тогава би се получил кетон, какъвто е и ацетона...). Вероятно става дума за 2-пропанол, който е едновалентен алкохол, и при каталитичното му окисление (доколкото си спомням с мед и в газова фаза) се получава кетон (пропанон = ацетон).
Фракцията (била тя нефтена или не) представлява по принцип смес от вещества с температура на кипене от-до. Изключително трудно и икономически неизгодно е от фракция да изолираш отделно химично съединение. Нефтените фракции са: природен газ (LPG), петролеев етер, бензин, керосин, зимен и летен дизел, газьол, мазут, гудрон (битум) и асфалт (дзифт). За унифициране на въглеводородите в една фракция се използват процеси като термичен и каталитичен крекинг, след което пак се прави ректификация.
Нефтът се състои от чисти въглеводороди, били те наситени или не; с права, с разклонена верига, циклични или ароматни. Сред тях няма алкохоли, алдехиди или кетони (които съдържат кислород в молекулата си, поради което са полярни и като такива не се смесват с неполярните въглеводороди...).

Ацетонът и пропиловият алкохол са много близки по състав, което вероятно обяснява подобния им ефект при участието им в горивния процес.

Толуенът (толуол) повишава октановото число, понеже има ароматно ядро в молекулата си, докато бензините, и по-специално - нискооктановите, се състоят предимно от молекули с прави и слабо-разклонени вериги.

Със сигурност има много какво да се копа около ДВГ и горивата, още повече, че досега въпросът не е стоял така остро на дневен ред... Въпросът е - дали си струва? Електромобилите и алтернативните возила бавно, но сигурно набират скорост...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия