Автор Тема: !!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори  (Прочетена 183008 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
EDM elektronics, при 120 механични градуса двигателя няма да тръгне никога защото разполагаш датчиците на една фаза. Ако статора ти е навит по начина който споменаваш, значи нещо е преправян на по малко полюси но това лесно може да се провери.
Нещо се бъркаш колега,
На 120 механични градуса винаги отговарят 120 електрически - винаги. Дали мотора ще е с 3 зъба, дали с 6 зъба, дали с 9, 12 и т.н., 120 механични градуса е разположението на всяка една фаза, а следващата е на 240 и 360. През 120 механични градуса се обхваща не една фаза, а всичките три фази. Най-честото разположение на датчиците в BLCD-моторите е на 120 механични градуса, а те както казах съвпадат винаги с електрическите. Говорим за трифазни мотори, не за двуфазни - има и такива!

Тук се изяснява въпроса, защо при някои двигатели датчиците не са разположени на 120 механични градуса, а на други от 20 до 90 да речем, и отговора е в понятието "електрически градуси", което е обяснено по-напред.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Виж пренавивал съм двигатели и имам понятие за какво става въпрос, но както решиш всеки си има свой начин на разбиране на нещата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
krasias, не е важно кой как разбира нещата, защото ако има разлика в разбиранията то при всички случаи един греши, т.к. правилният начин е само един.

Ето схемата на статора, как според твоето предложение ще тръгне този двигател, ако разположим датчиците в съседни зъби от една фаза, да речем с червения цвят?



Ето ти и разположение на датчиците на 120 механични градуси, които съвпадат напълно с електрическите:


Нали виждаш, че нещата не са такива, както ти ги представяш?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Начините на навиване на статора са няколко така че при този начин долния си прав може да стане. Но това е когато една фаза е разположена на два зъба а не на три зъба. На горната схема двигателя е пренавит за по малко полюси и трябва всеки четири зъба да ги смяташ като един. Между другото ако на долната схема поставиш Н3, между Н2 и Н1 е едно и също само че вече не са 120 градуса.
« Последна редакция: Март 28, 2017, 03:03:59 pm от krasias »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Начините на навиване на статора са няколко така че при този начин долния си прав може да стане. Но това е когато една фаза е разположена на два зъба а не на три зъба. На горната схема двигателя е пренавит за по малко полюси и трябва всеки четири зъба да ги смяташ като един. Между другото ако на долната схема поставиш Н3, между Н2 и Н1 е едно и също само че вече не са 120 градуса.
krasias, да, прав си за някои случаи. Забележката ти беше уместна, не си бях представил полюсите на статора с кратно число на 3 /по-често срещано е кратно на 2/. При три полюсна намотка на фаза или кратна на 3, то 120 механични градуса ще обхващат само една фаза, защото тези кратни на 3 полюса са винаги разположени на 120 градуса.

Ето защо трябва да се разгледа навиването на статора и да се определят електрическите градуси. Т.е. по ротора е невъзможно. Обикновено при ротора се редуват различните полюси на магнитите, но не може да се определи разположението на фазите и полюсите на статора, като важния в случая е последния, защото него управляваме с датчиците.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
EDM elektronics, може и аз да съм се объркал, защото класическата (старата) схема е на три зъба 120 градуса. Сега може и да ги правят повече на два зъба като по лесен начин, може би отдавна не съм гледал схеми а техниката бързо се променя.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
krasias, да, на 3 зъба и кратно не се правят често. Може по вентилаторите да слагат такава схема. Мощните BLCD правят с кратно на 2 зъба. Имам 3 двигателя, единия е с 6 зъба, но интересно има и по един свободен, само ламела, без проводник, т.е. 12, от които половината празни, а другите два двигателя са с 12 зъба - всеки реален. И всеки зъб е полюс, направено за по-ниски обороти и по-висок въртящ момент.

Има и някакво управление на BLCD само с два Хол-датчика на немски двигатели, което ми е абсолютно непонятно, как определят само с два датчика положението на ротора спрямо статора. Предполагам има някаква софтуерна комбинация и въз основа на само два датчика е възможно да се определи положението. Никой не вярваше, че може да съществува такова управление, но германците го правят. По-късно мога да пусна и една снимка.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Този тип двигатели според мен  могат да се разглеждат като обикновен трифазен синхронен двигател. Тоест ако се пуснат три фази на съответните изводи статора ще генерира въртящо магнитно поле, което ще увлече постоянните магнити на ротора. Таке, че статорните намотки задължително са кратни на 3 (3,6,9 ...) за да има въртящо магнитно поле. Ако са повече от 3 тогава съответно за един период на завъртане на магнитното поле ще имаме по-малко от 1 оборот завъртане. Тоест по-бавно въртене. Тогава би трябвало и броя двойки роторни магнити да са по-вече. От двойките магнити може да се определи колко полюсен е двигателя. И от там на какъв ъгъл да са датчиците.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Ето кратно на 2:




Да, обикновено броя на полюсите на роторните магнити е по-голям от този на статора. Комбинациите са най-различни. Има една таблица, която показва при какво съотношение на полюсите какви са параметрите на двигателя и се конструира двигателя според предназначението.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Според мен е така (на 30 градуса). Сенсора трябва да е за съответния външен диаметър двигател иначе може да се получи примерно на 29 или 31 градуса позициите на датчиците.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
valex, ако трябва да обобщим, датчиците най-близо се поставят на всеки последователен зъб от всяка фаза, с оглед схемата на статора. Те могат да бъдат поставени и през един или два статорни полюса за всяка фаза, но е важно да се съблюдава именно да са последователни, т.е. да се спази условието за 120 електрически градуса.

Ще пробвам тия дни, за да обобщя методиката. В момента правя една авансова плочка, която мога да разкарвам по целия периметър на двигателя.

Интересно ми е да разбера обаче, как според теб ще се определи положението на датчиците само по полюсите на ротора, при условие, че не знаем схемата на статора? - нямам идея как може да стане това, т.к. полюсите на ротора обикновено се редуват S и N.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
EDM electronics
Спомена, че има таблица - може да се направят изводи от нея.
И си мисля, че стандартно се прави при 6 полюса - 4 магнитни на ротора, при 12 - 8. Това при вътрешен ротор. Направи замерване на датчика колко пъти се променя магнитното поле за един оборот.
Мисля, че си прав за универсално 120 градусово поставяне на датчиците. От там остава малко изместване за донастройка (максимум +-15 градуса).
« Последна редакция: Март 29, 2017, 09:09:09 am от valex »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 504
  • Z - Оркестър Вагнер
Да, има таблица с различните комбинации на полюси и зъби, те са толкова много, и от нея се вижда при коя комбинация двигателя работи най-добре, е най-ефективен. Може да е 14-12, 16-12 и т.н., доста са, но оценката им е различна и обикновено се произвеждат с най-добрите параметри/комбинации. Най-често това е 14N12P - това са 14 полюса и 12 зъба - това е най-срещания мотор. Но говоря само за външен ротор. Вътрешен ротор се среща по-рядко, т.к. тази конструкция е за високи обороти, а външния за висок въртящ момент и ниски обороти.

Довечера ще публикувам таблицата. От нея може да се направи оценка на един двигател и възможните схеми на навиване на статора. Но най-честата конфигурация е 14N12P, т.е. valex схемата на статора, която си представил по-горе.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Тук има схема с пропуснати намотки:
http://www.bavaria-direct.co.za/scheme/common/
За да трепти двигателя май не са съвпаднали позициите на датчиците и фазите.
http://d9nip7cbts6f3.cloudfront.net/forum/14118-concepts-ebike-propulsion-2 - хареса ми :)

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Опитай да смениш схемата на свързване-да не си вързал двигателя на обратно на очакванията на драйвера и той да се шашка. Имах такъв случай това лято и при опит за раздвижване на вала се появи вълшебния син дим...