Автор Тема: !!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори  (Прочетена 182812 пъти)

CPU

  • Гост
Разбира се, че има грешка. Вместо да напиша, че се намалява сечението на статорния пакет (на желязото), съм написал, че се намалява сечението на статорната намотка.
« Последна редакция: Февруари 07, 2013, 12:06:46 pm от Maistora52 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: !!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори
« Отговор #31 -: Септември 15, 2016, 02:04:25 pm »
Търся контролер за BLCD-мотор 1-2 кВт със захранване 8S или 29,6-33,6V.
Ако някой има опит с такива двигатели ме интересува, дали мога да използвам контролер за 6 или 7S, дали ще издържи превишаване на захранващото напрежение с 4-8V, т.е. 8S?
Примерно тези:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__106584__HobbyKing_Red_Brick_125A_ESC_Opto_Ver_2_0_EU_Warehouse_.html


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=40276


Двигателя ще е този:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=36656


Приемам предложения и за други контролери!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: !!! Конструкция и КПД на различните типове електромотори
« Отговор #32 -: Септември 15, 2016, 07:08:47 pm »
Абе не знам аз имам подобен мотор на 120 ампера мах. е и намерих един малко по различен контролер на 70 ампера но нещо не успявам да подкарам контролера има някаква хватка че тези контролери са комплект с определен главен контролер който ги управлява и очакват по някакъв начин познат за тях сигнал за да заработят. Моят съвет е да не взимаш контролер на който не е публикуван Пдф документ с подробно описание на работата. ако намериш такъв обади се и на мен ми трябва
На посоченият от теб контролер в графата файлове като я отвориш пише "но филес" а в коментарите поне няколко човека питаха за същото, как се програмира.
 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Опитвам се да пусна няколко BLCD-мотора с датчици на Хол, имам и няколко спиид-контролера /инвертори за безколекторен двигател/, но нещо не ми се получава, мотора бражди, не тръгва сам и консумира много без натоварване. Макар и свързани правилно трите фази, то не съм наясно съвсем с принципа на разполагането на сензорите на Хол в зависимост от броя на магнитните полюси на двигателя /магнитите/ и броя на зъбите /намотките/, а те са различни, обикновено и най-често срещаните комбинации са 14 полюса и 12 зъба. Предполагам има някакъв алгоритъм, но не ми е известен, а и не открих нищо по въпроса в Интернет, освен това производителите на контролерите, нищо, ама нищо не пишат на какво разстояние, на колко градуса един от друг се поставят датчиците.

Ако някой знае, моля да помогне, че от опити вече изгорих един контролер, а не си струва времето за ремонт, поръчах нов. Как се определя разположението на датчиците на Хол, в зависимост от зъбите на статора ли, или магнитните полюси на ротора, или нещо друго? Има ли някой който е вещ с BLCD-моторите или да знае къде мога да питам?

Датчиците разполагам на авансова плочка, така че да се регулира точно предварението в зависимост от тайминга на контролера, но първо трябва да се поставят на определен градус един от друг - ей това не ми е ясно.

CPU

  • Гост
Датчиците на Хол трябва да се поставят на 60 електрически градуса, мисля, един от друг. Има и на 120 градуса. Отвори едно старо флопи ( 5 инчово по-добре) или cdrom ще се ориентираш.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Ето два сайта на руски език с обяснения:
http://www.avislab.com/blog/brushless03/
https://geektimes.ru/post/271136/
Първия сайт е конкретно по твоята тема /управление с датчик на Хол/.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Да, полезна теория. Съвсем близо съм да разбера принципа, защо при някой двигатели разполагат датчиците на 120 геометрични градуса, на други на 60, а на трети на 30, ако някой поясни що е туй "електрически градуси".

Понеже има различни конструкции на моторите, с различни полюси и зъби, предполагам различни ще са и градусите. Ето тук един пример, как датчиците са разположени съвсем близо, предполагам на 30 гр.:
https://www.youtube.com/watch?v=XVX5T7JkBDA&list=PLpQPv4GZZlUEuGcs4pmmdzo7UMccHyHpG&index=6#t=3.497705

Тук се вижда и авансовата плочка: https://www.youtube.com/watch?v=nuiNmyTZmXQ

CPU, разясни ако обичаш термина "електрически градуси"?
Предполагам това са градусите на най-близките поредни зъби на статора за всяка фаза. Тъй като фазите са само 3, а зъбите са число кратно на три, от друга страна всички зъби от една фаза са вързани последователно или паралелно /по-рядко/, то предполагам "електрически градус" е оня между най-близките зъби на съседни фази. Така ли е, правилно ли мисля?

Или нещо такова /електрически градуси/:



« Последна редакция: Март 27, 2017, 09:56:56 pm от EDM electronics »

CPU

  • Гост
Първо трябва да определиш колко чифта полюси имаш на индуктора (постоянните магнити).
Един чифт полюси се разполага на 360 електрически градуса.
Обикновено в тази зона има 3 зъба на котвата.
По-вероятно е твоят мотор да е с повече полюси и това трябва да се установи, примерно с помощно магнитче. Ако е със залепени магнити, не винаги броя им е равен на полюсите, защото може да има по два на полюс.
Като най- първо приближение можеш да сложиш дачтиците в началото на всеки трети зъб.

Това което се вижда на последния клип с плочката, никъде не съм го виждал, не ми е
 ясно как се задействат дачтиците, поставени така отвън, обикновено са вътре. Освен ако полето пробива извън камбаната.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Да, много колеги до които съм се допитвал смятат, че поставени отвън датчиците няма да работят, защото магнитното поле се явява затворено. На практика обаче не е така. Датчика на Хол реагира от външната страна на ротора до 2 мм и аз съм поставил датчиците на двигателите по същия начин, защото няма възможност да бъдат поставени на статора, а и стационарни не може да им се настрои предварението. Така може да се ползват с всякакъв контролер особено с такъв, на който не му достига софтуерно тайминга. Най-добре би било да се разположат датчиците по средата, между зъбите и вече от тайминга да се настрои предварението, защото така с един и същи чифт датчици мотора ще работи напред и назад, в противен случай за реверса ще трябва друг чифт датчици.

Четох в руските сайтове, че дори поставени външно датчиците било по-добре от гледна точка на смущенията, двигателя работи по-стабилно. Логично е, вътре при статора има повече магнитни смущения и от самия него. Повечето хоби-двигатели които се продават не са с вградени датчици, а се продават на отделна външна платка с авансова плочка и те са разположени в сбор на около 60 механични градуса, но те се явяват де факто на отстояние от 120 електрически градуса.

Аз мисля, че "електрическите градуси" е по-лесно и по-правилно да се определят не от магнитните полюси, а от зъбите на статора и начина по който е навит, да се види дали има свързани последователно поредни зъби от една фаза или както по-често срещано се редуват зъби на отделните фази. Когато се знае това вече може да се определят електрическите градуси по горната схема и съответно датчиците да бъдат поставени на 120 електрически градуса, а не механически или геометрични. Мисля, че ако се поставят датчиците на 120 механически градуса винаги ще работи двигателя, защото при тава положение винаги ще съвпадат  електрическите на кратно на 120 електрически градуса. Т.е. ще бъде без значение на кой зъб от определена фаза ще поставим датчика, условието е отстоянието на датчиците да отговаря на 120 електрически градуса или кратно на тях.

Опитвам се да си изградя някаква теория за определяне местоположението на датчиците на произволен двигател, защото в Интернет не открих. Затова и виждаме, че дори и при абсурдно разположение, различно от 120 механични градуса, двигателите работят и то както трябва да бъде. Виждал съм дори изпълнения на разположение на датчиците несиметрично по статора, но тогава вероятно са съобразени електрическите градуси и при тях условието да са разположени на 120 електрически градуса е запазено.

Така или иначе до края на седмицата ще направя съответните проби с местене на датчиците, но запазване на 120 електрически градуса помежду им, за да разбера дали съм прав. Всяко мнение ще ми е от полза.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
EDM electronics
Няма ли да ти е по-удобно да поставиш някъде датчиците на съответните градуси и чрез закъснение (хардуерно или софтуерно) да си позиционираш импулсите където ти е необходимо. Така можеш да правиш закъснения и изпреварвания.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
EDM electronics, най добре е да разположиш датчиците на три поредни зъба на двигателя, като после с малко изместване да настроиш предварението.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
По принцип може, но първо трябва да съм наясно къде точно да поставя датчиците, а за да са стационарно трябва да съм наясно и с параметрите на спиид-контролера. Имам два контролера, но не им знам параметрите за тайминга, затова е по-лесно да се въртят датчиците, докато се намери положението им и чак след това ще се мисли, как да се поставят стационарно или поне надеждно, да не се променя позицията им - при всички случаи ще е външно на ротора.

Единия спиид-контролер е от велосипед, купих го от Алиекспрес, та при него хубавото е, че има автоматична настройка на тайминга на всеки датчик. Съединява се един кабел за около 30 сек. и контролера сам измерва нужния тайминг и го фиксира, за да работи двигателя оптимално. Тези контролери затова са универсални. Но универсални - относително, и те предполагам си имат някакви граници, да обхващат ъглова скорост от зъб до зъб. Затова при непознат двигател и контролер е невъзможно да си паснат, ако не се направи тази "гимнастика", с която съм се заел.

Ето тук един магазин в който продават авансови плочки с датчици: http://e0designs.com/products/hall-effect-sensor-board/



Дай боже да стигна до някаква методика за определяне положението на сензорите, не само теоретично, а на практика, и ще предоставя синтезирано информацията, за да я има в НЕТ-а, т.к. това е един въпрос, за който аз не открих отговор.

Предполагам всеки знае предимството на BLCD-моторите с неодимови магнити пред останалите - преди всичко високата енергийна плътност.


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
EDM electronics, стъпката ти е от зъб до зъб, и колкото повече полюси има мотора толкова стъпката намалява.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
krasias, стъпката или тези 120 електрически градуса не е от зъб до зъб, защото има статори, на които 2,3,4 или 5 поредни зъба са вързани последователно в една фаза /това са двигателите с голям диаметър и голям въртящ момент с ниски обороти, като тези на велосипедите/, не може да се поставят датчиците на зъби от една фаза, затова според мен е по правилно да се разгледа статора на двигателя, да се определят фазите по зъби и чак тогава ще се разбере, дали са на всеки следващ зъб, през два или три и т.н.
Мисля това е правилния начин за определяне на методиката за поставяне на сензорите. Т.е. сензорите ако не се поставят на 120 механични градуси, при които двигателя би трябвало винаги да работи, то като се определят фазите на ротора по броя на зъбите, датчиците могат да се поставят на отстояние един от друг на 120 електрически градуса или това най-малко е на всеки най-близък зъб от всяка фаза. И тогава в зависимост от броя на зъбите и чифтове фази 120 електрически градуса могат реално за заемат ъгъл от 20-60 механични градуса да речем - примерно. Поради това и показаната по-горе авансова плочка мисля не обхваща ъгъл по-голям от 60 механични градуса. Авансовата плочка обхваща 240 електрически градуса, защото сензорите отстояват един от друг на 120 електрически градуса.

Ето пример за последователни зъби от една фаза:


Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
EDM elektronics, при 120 механични градуса двигателя няма да тръгне никога защото разполагаш датчиците на една фаза. Ако статора ти е навит по начина който споменаваш, значи нещо е преправян на по малко полюси но това лесно може да се провери.