Автор Тема: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса  (Прочетена 126077 пъти)

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Здравейте на всички ентусиасти, прочетох последните постове много внимателно, и какво ми направи впечатление, никой не споменава да използва катализатор, за да се получат въглеводороди от по-леките фракции на бензина. При термичния крекинг на пластмасата се използва като катализатор  цинк, другото което споменава montanar, при крекинга на някой пластмаси се отделя хлороводород, а той с водата дава солна киселина .
« Последна редакция: Август 14, 2013, 11:24:41 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
И други гадости се отделят от пластмасите, примерно Фосген, който през първата световна е използван като боен отровен газ.
« Последна редакция: Август 14, 2013, 11:25:15 am от Maistora52 »

montanar

  • Гост
Явно е добре да се минава през воден кондензатор и процеса да се разделя на степени,
тоест:
Да се пиролизира пластмасата през воден филтър и след това полученото да загрява повторно и да се прави прецизна фрикция.
Най-вече при водата ми допада това, че доста добре филтрира, и получената петролна смес е много бистра.
 
« Последна редакция: Август 14, 2013, 12:38:25 pm от montanar »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Радико, фосгенът (карбонилхлорид) съдържа химичния елемент хлор и съответно може да се отдели само от пластмаси, съдържащи хлор, демек от PVC. От всички останали - полиетилен, пропилен и т.н. трудно ще изкараш фосген, напротив - те са си готови "ненарязани" бензин, нафта и т.н.
Виж, диоксините са друга бира - те се отделят при горенето на почти всяка органика, изключително токсични и устойчиви на разпадане са, и с тях съответно трябва много да се внимава...
« Последна редакция: Август 29, 2013, 02:09:45 pm от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Да така е горе долу  PyroVeso
В пластмасите за опаковки на храни почти не се използва фосген, но има доста други които го отделят, или по-точно всички съдържащи изоцианат, тоест полиуретани, акрилати и др. такива. Между другото, добра идея е за пиролизата пластмасите да се разделят по видове и да се обработват разделно, а не всичко каквото попадне под ръка.   
« Последна редакция: Август 29, 2013, 09:13:37 pm от Maistora52 »

fuel_

  • Гост
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #50 -: Октомври 30, 2013, 01:41:31 pm »
Радико, фосгенът (карбонилхлорид) съдържа химичния елемент хлор и съответно може да се отдели само от пластмаси, съдържащи хлор, демек от PVC. От всички останали - полиетилен, пропилен и т.н. трудно ще изкараш фосген, напротив - те са си готови "ненарязани" бензин, нафта и т.н.
Виж, диоксините са друга бира - те се отделят при горенето на почти всяка органика, изключително токсични и устойчиви на разпадане са, и с тях съответно трябва много да се внимава...
Здравейте,
И аз както останалите колеги тук експериментирам(къде успешно, къде не, за това после) и имам опасения. Не съм химик, но съм горе-долу наясно с риска от контакта с диоксините. Виждам, че има много по-компетентни хора в този форум и реших да се регистрирам и ако е възможно да се включа в дискусията.
Питането ми е, можем ли по ефективен начин да пречистваме остатъчните газове, които не кондензират и по този начин да намалим отровите, които изпускаме в атмосферата/дишаме ?
Ще съм наистина благодарен на отзовалите се, а и почерпката е задължителна ;)

Неактивен Сашо

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 67
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #51 -: Октомври 30, 2013, 07:31:24 pm »
Класическия метод, за пречистване на въздуха от отровни вещества е прекарването му през активен въглен, който поглъща отровите и трябва периодично да се подменя - този принцип се използва при противогазите.
« Последна редакция: Октомври 31, 2013, 07:46:53 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #52 -: Октомври 30, 2013, 08:21:59 pm »
Цитат
Питането ми е, можем ли по ефективен начин да пречистваме остатъчните газове, които не кондензират и по този начин да намалим отровите, които изпускаме в атмосферата/дишаме ?
Не е кой знае колко сложно. Като за начало за икономия на химикали прекарваш газовете през вода. Ще се премахнат разни пречещи съставки  - предполагам PyroVeso ще ти каже с по големи подробности какви са точн - след което прекарваш газовете през зелен камък който неутрализира цианидите и си готов. Само трябва да си направиш съда със зеления камък лесен за ревизия и да следиш когато се изтощи да го смениш.
« Последна редакция: Октомври 31, 2013, 07:48:33 am от Maistora52 »

xaoca

  • Гост
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #53 -: Декември 22, 2015, 09:53:08 am »
Здравейте колеги. Виждам дълго мълчание по темата?
Исках да ви споделя че и аз реализирах един такъв котел точно по схемата от Energetic Forum. За сега дава много добър резултат. Теглих си крайната черта.
6kW х 4 часа = 24 kW х 0.20 стотинки = 5 лева разход за ток
ЕкоПак ми продават по 35 стотинки пластмасата на килограм
Грубо казано за 15 лева вадя около 20 литра.
Ще ви кача и снимки много скоро, снимал съм поетапно цялото сглабяне и съм описал детайлно всеки компонент.

Тъй като съм ентусиаст иноватор в момента надграждам котела с архимедов винт с който ще му направя поточна линия на пластмасата и дистанционно управление през интернет, за да мога да спирам и пускам процеса директно онлайн.

Имам интерес да създам този котел в мобилен вариант.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #54 -: Декември 22, 2015, 10:05:37 am »
Всичко това добре, но горивата ще отговарят ли на определени стандарти, нужни характеристики така, че да се използват в един съвременен автомобил. Ако не стават за това, то трябва следваща обработка.

xaoca

  • Гост
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #55 -: Декември 22, 2015, 10:40:34 am »
Подготвяме проби, които ще оставим на лаборатория за оценка. За съжаление вече тук не съм достатъчно компетентен и съм оставил мой приятел да се занимава с това. До средата на Януари ще имам отговор за чистотата на горивото и евентуално какво е необходимо да се направи за да достигне нужната чистота.

Със сигурност ще има нужда от вторична обработка или допълнителна стъпка на награвяне след излизане от котела. Това е по мой очаквания. Все още не сме пробвали в автомобил да налеем горивото, но сме го пробвали на агрегат и на нафтова печка за отопление и няма проблеми.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #56 -: Декември 22, 2015, 11:20:43 am »
Не използвай това гориво, дори и леката му фракция в бензинов двигател, има опасност от детонации и повреда на двигателя, наистина трябват лабораторни изследвания , за да се провери на какво отговаря горивото, и ту не става въпрос само за чистота на горивото, а и за други характеристики, като октаново число например , ако говорим за бензин, или цетаново число за дизел там вече се изискват допълнителни добавки. Желая ви успех. Ще се радвам да споделите резултатите, както от пиролизата, така и от следващата преработка.

montanar

  • Гост
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #57 -: Октомври 06, 2018, 08:50:33 pm »
Бях забравил да споделя опита си който натрупах около пиролизните изпълнения де и аз правих - та резултатите са следните.
Да действително се получават нещата получава се гориво и то всякакво според суровината която се ползва.
Процеса не е особено енергоемък и може да се самоподдържа ако се построи правилно установката.

Сега за особеностите.
Пластмасите са десетки видове и всяка си има своите особености. Една отделя повече газ, друга ацетон, трета бензин четвърта нищо не отделя освен смрадлив хлор де ако го вдишаш ти се изправят космите на краката и т.н. Абе има си специфика и човек който се занимава с това трее да е много наясно какво прави.
Но това не е основния проблем - проблема е в това което получаваш. Фракциите които се получават и отделят по различните степени на фрикцията са различни и определено не са нормални горива а разни смърдящи разяждащи отровни и какви не други гадости които горят - ако някой си въобразява че е получил нормално гориво много сериозно се лъже. В НИКОЙ СЛУЧАЙ НЕ ГО ПОЛЗВАЙТЕ В КАКЪВТО И ДА Е ДВИГАТЕЛ от личен опит ви го казвам. В домашни условия по тоя метод нормално гориво забравете да получите. И аз като поредния глупендер си бях въобразил че ще хвана бога за рога и ш потече оня ми ти бензин и дизел ама найсе - добре че никой не пострада от глупостта ми а само един мой двигател съсипах.

Но и без положителни аспекти не останах. След като приключих злополучните си опити и видях че и тук няма да яде Асан баница се оказах с доста добро количество пиролизни течности които течности събрах в 2 големи варела и сега си имам прекрасно гориво за нафтова печка - изпробвано в нафтова печка гори прекрасно. Та това е за което тоя подход е приложим - отопление и то почти безплатно.
Това отговаря на определението ми за СЕ пък и отървах света от бая пластмаса .....
« Последна редакция: Октомври 07, 2018, 01:03:41 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #58 -: Октомври 10, 2018, 10:19:37 pm »
Дървена пиролиза + пара май е надеждния вариант.

Пробвал ли си как се държи пласмасата в горене с браунов газ?

montanar

  • Гост
Re: Добиване на петролни продукти от отпадъчна пластмаса
« Отговор #59 -: Октомври 10, 2018, 10:44:53 pm »
Дървената пиролиза е още по-гадна от пластмасовата - тия глупости по нета де се гледат че запускат двигатели - верно запускат ги ама еднократно щото като им гледам очистващите инсталации какви глупости са тоя двигател с колко сажди в комбинация с водни и разни други пари се пълни се разбира като блокира - и при нея предимно газ се отделя който трудно се съхранява за последваща употреба.
А с браун да мешам пиролизен газ не благодаря големо бум не ща покрай мен :)

На практика по темата най чистия горим газ който може да се добие в домашни условия е метана от на кравичките и прасенцата акото там очистката не е трудна ако я сравняваме с пиролизните изпълнения де трее да си нефтохим за да се оправиш с тях , и може да се съхранява сравнително безопасно.