Автор Тема: Тест на суха клетка  (Прочетена 25977 пъти)

amdatlon

  • Гост
Тест на суха клетка
« -: Октомври 29, 2011, 02:39:53 pm »
Здравейте,
споделям първите си опити със суха клетка, домашно производство.
Тя е 15 пластини стомана 316L, 200 x 200 x 1.5 мм.
Разстояние м/у пластините 3 мм,  Две секции по 14 клетки.
Понеже не намерих дебел плексиглас, ползвах 3 парчета от по 4мм дебилина и ги слепих с ацетон, доста здраво стана според мен.

Още не кондиционирана но я пробвах какво количество газ дава,  като гъстотата на електролита е едно към    ".....найсет" ( горе долу 20 %)  процента NAOH.  :)

Това са полеви тестове - т.е. тестове на полето :)
Тест 1.
     При 15 пластини ( 14 клетки )  консумира ток 6-8 А  при напрежение 14.3-14.5 V.
Количество газ е 0.5 л/мин.
http://www.youtube.com/watch?v=RN6IfrKz2pE


Тест 2.
При 13 пластини ( 12 клетки )  консумира ток 17-19 А  при напрежение 14.3-14.5 V.
Окъсил съм две от клетките с клещите  ;D
Количество газ е  >1 л/мин.
http://www.youtube.com/watch?v=Ujk_eS1SeZY

http://www.youtube.com/watch?v=t3hVHlVKhdg


Целта ми е  добив 2л/мин. , но не знам дали това количество може да захрани горелка изобщо.
Как мислите една горелка  с 2-3 см пламък ще се захрани ли от това мизерно количество газ?
Клетката е смятана за към 25-30 А, но за сега си търся подходящо захранване което да осигури този ток, при 16-17 V,  за да захраня и 14-те клетки.
Още един проблем е така известното опразване на клетката при увеличаване на дебита, ако имате идеи  ще съм благодарен на всички :)
 

 
 
« Последна редакция: Октомври 29, 2011, 02:42:05 pm от amdatlon »

vladtod

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #1 -: Октомври 31, 2011, 12:52:35 pm »



Още един проблем е така известното опразване на клетката при увеличаване на дебита, ако имате идеи  ще съм благодарен на всички :)
Здравей, моята клетка е подобна по размер на твоята, но е още в процес на сглобяване, и аз ще очаквам подобен проблем и съм решил да сложа помпа както Smileface  е поставил  http://mazeto.net/index.php/topic,1341.0.html .Помпата е от мерцедес 124, нова е цифра, но мисля да обиколя моргите.

donhuann

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #2 -: Октомври 31, 2011, 05:21:34 pm »
Четете бе хора, всичко е коментирано и казано как става, малко време трябва да се отдели само :) Но най добре се допитайте до emm.  http://www.youtube.com/watch?v=AeBA-JVWDoE

amdatlon

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #3 -: Октомври 31, 2011, 08:34:12 pm »
Е то е ясно че с помпа се подобрява работата, интереса ми по-скоро е нещо по естествен път да се направи. В смисъл по самата конструкция.
Едното което знам е да се завърти клетката на 45 градуса.

Друго интересно видях тук някъде е от всяко междупластиние да се изведе в горния край отвор в уплътнението и после да се съединяват в общ колектор. Но не знам дали ще има ефект.

vladtod

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #4 -: Ноември 03, 2011, 04:45:54 pm »


Друго интересно видях тук някъде е от всяко междупластиние да се изведе в горния край отвор в уплътнението и после да се съединяват в общ колектор. Но не знам дали ще има ефект.
Че ефект ще има, ще има, това е изпълнение на американското THE CELL  която си изтри снимките и видеото от сайта, но и там ползват помпа и ефекта беше 8лт. 30А  и  16 лт. на 60А  или нещо от сорта.

amdatlon

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #5 -: Ноември 03, 2011, 09:25:17 pm »
Мисля не беше клетката THE CELL, друго видео беше и формата на ламелите имаше профил на шише ( бутилка),  в горната част е трапецовидна, но не мога да го открия. Както и да е!
Друго не можах да разбера, кондиционирането!

В момента съм я пуснал да работи на малък ток около 0,5 - 1 - 1.5   А  и слаб електролит, но използвам PWM за да огранича тока. Добре ли е кондиционирането да се прави с така или трябва с постоянен ток?

След кондиционирането има ли значение как ще подавам поляритета на захранване на клетката, т.е. къде ще е - и къде +?  Мога ли да ги разменям както ми харесва или трябва да се съобразявам с поляритета който е бил по време на кондиционирането?
Благодаря предварително :)

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #6 -: Ноември 04, 2011, 09:28:00 am »
Колеги, за да работите с  горелка на ННО ви трябват поне 4л.мин. и много малка дюза....
Не хранете някакви илюзии, че с 15- 20 пластини ще извадите такова количество газ, а и да има сметка от това.
За помпата, много е сложно, не си давайте парите за глупости.
Успех :D

amdatlon

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #7 -: Ноември 04, 2011, 08:31:35 pm »
Благодаря за информацията :)
Но нямам намерение да я ползавам горелката за сериозна работа.
Целта ми е просто да пробвам на така да се каже на "живо"  ефекта от горелката.

DIDO112

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #8 -: Ноември 05, 2011, 06:23:53 pm »
С тези пластини ще изкараш 5 или 6л. Колегата е прав да не се занимаваш с помпи, просто напомпи напрежението.

amdatlon

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #9 -: Ноември 05, 2011, 08:31:13 pm »
Да това мисля да направя, но спънката ми за сега е достатъчно мощно захранване :)
Към колата добре, там 30 А си ги хващам, но в къщи имам само един траф - максимум 10А при 13,4-13,7 V ( изправено )   който не ми върши работа.

Поразпитах за цените, и за правен тр-р 14 V  и ток 40 А  искат 120 лв.
Ако някой може да ме насочи към някоя схема от 220V  (без трансформатор )
да получа 15-17 V изправено, ще съм му много благодарен.

Ако има такива схеми изобщо,тъй  като не съм много навътре с електрониката, моля за извинение ако говоря глупости  :-\

DIDO112

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #10 -: Ноември 05, 2011, 09:53:57 pm »
Това е схема за регулиране на напрежение.
« Последна редакция: Ноември 05, 2011, 10:47:14 pm от Altium »

Неактивен emm

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 299
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #11 -: Ноември 05, 2011, 10:15:50 pm »
Колега Дидо, тази схема няма да ви свърши работа защото не е стабилизирана. При пада от 220в. до 14в. ще има огромни загуби.
Използвайте малък електрожен.

DIDO112

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #12 -: Ноември 06, 2011, 03:51:48 pm »
Дай някоя стабилизирана аз това имам. Да помогнем с каквото можем нали за това е форума.

amdatlon

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #13 -: Ноември 06, 2011, 08:30:51 pm »
Наистина ще съм благодарен ако предложите схема която да е приложима :)

Варианта с малкия електрожен пак опира до не-малко пари.
Компютърно захранване е добре, но не мога да ползвам всички плочи ( 16-17V ) .

CPU

  • Гост
Re: Тест на суха клетка
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2011, 09:04:42 pm »
amdatlon,
класиката е трансформатор от 220 на 13 волта, изправител, и филтрация с кондензатор. Толкова ли не можеш да намериш един със сечение на сърцевината 20 кв. сантиметра и евентуално да пренавиеш вторичната намотка.
Медта си има стойност, затова и не са много евтини, но все пак може да се намерят и по-евтино. В Комет можеш да си купиш тороидален, 220/12В 25А за около 60 лв. Има и трансформатори за лунички 12 в които са още по-евтини (евентуално 2 бр.)

Схема за директно сваляне на напрежението, за такива токове, практически няма.  По принцип е възможно да се направи някакъв buck конвертор, от 300 на 15 волта, но няма да е по-лесно от трансформатора. Варианта с електрожена на мен лично не ми харесва, тъй като е много слонско решение- черпи много реактивна енергия и има падаща характеристика на напрежението а и самото напрежение е височко за твоя случай.
В краен случай 3 захранвания от ПС, на които да използваш 5-те волта свързани последователно, при положение че оправиш масите към корпусите.