Автор Тема: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.  (Прочетена 47275 пъти)

kdt

  • Гост
Здравейте! Предполагам ще е интересно да прочетете за това. Превод от английски аз и Гугъл преводач:

Капсулите с Цериев оксид (СеО2) са устройства за намаляване разхода на гориво с до 22% и на вредните емисии с над 60%.
Приложими са за всички видове леки и товарни автомобили, мотоциклети, селскостопанска техника и строителни машини. Използуват се във всички видове двигатели , като максимален ефект има при дизелите. Наночастици церий се всмукват от вакума на смукателният колектор и вземат участие в горивният процес. При високата температура на изгаряне на бензина, дизела или газта, те отделят големи количества кислород, като по този начин предизвикват пълно изгаряне на горивото, увеличаване на въртящият момент и повишаване на мощността с 15%.

Щуцерът за подаване на наночастиците се монтира след въздушният филтър и преди дроселовата клапа на агрегата, а ако липсва такава, както е при част от по-старите дизели – там където вакумът е по-силен. Капсулите с Церий са приложими за всички атмосферни и турбо-двигатели, както и за тези с директно впръскване на горивото. Те не оказват влияние на работата на електрониката и нямат вредни въздействия върху двигателя и компонентите му.

Пълното изгаряне на гориво-въздушната смес води до по-малко отлагания върху работните повърхности на двигателя , което води и до увеличен пробег на маслото. Друг положителен резултат от цериевите капсули е почистване и удължаване живота на катализатора. Вредните емисии при дизелите намаляват с над 60% още след първите 900 км. , а при автомобилите на газ и метан въобще липсват такива .Ползуването на капсулите намалява техническата температура на работа на двигателя и удължава ресурса му. Опростеният дизайн на устройството, дава възможност за лесната му инсталация за по-малко от час.

Цериев оксид има в решетките на всеки автомобилен катализатор. Церият е един от редките земни елементи, не е токсичен и е напълно безопасен за околната среда. Той има естествената способност да отделя кислород при нагряването си и да го поглъща при охлаждане.В лабораторни условия се ползува, като катализатор в инсталации за получаване на чист водород. Притежава и смазващи свойства и в миналото е използуван за изработване на смазочни материали.

Тип и капацитет на капсулите:

Бензин, пропан-бутан и метан:
АР 05 от 0 до 1200 куб.см.
AP 10 от 1200 до 2500 куб.см.
AP 20 от 2500 до 7600 куб.см.


Дизел:
AD 10 от 0 до 2300 куб.см.
AD 20 от 2300 до 6800 куб.см.
AD 30 от 6800 до 11600 куб.см.
AD 40 от 11600 до 20000 куб.см.

Тествам подобна капсула на моя автомобил, Субару Легаси 2,0 (на газ), на който е монтирана и водородна клетка. Двете устройства взаимно се допълват -  клетката е добра в ниските обороти, а капсулата е най-ефективна в средните и високите. Правих опити само с капсулата на дълъг път - по мои изчисления грубо около 2,5 литра на 100 икономия на газ. Има вероятност да са три , но само при условие че в Бургас и София колонките по бензиностанциите и състава на самата газ са едни и същи, което силно ме съмнява. Колата харчи 13-14  литра газ извънградско.
 Хората, които  знаят за тези капсули са все още малко. Между познатите ми, лично аз не намерих такива. Пускам ви малко снимки.
« Последна редакция: Октомври 12, 2011, 09:30:30 pm от altium »

icrow

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #1 -: Октомври 12, 2011, 09:08:16 am »
Oт къде се сдоби с такава капсула?

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #2 -: Октомври 12, 2011, 09:15:03 am »
Интересна концепция колега, но мисля, че за да бъде коректен поста Ви трябва да споменете колко струва, на какви периоди се зарежда и колко струва един заряд. Да не се окаже, че примерно разхода надхвърля икономията като себестойност.  :)
Надявам се, да не се обиждате от допълнението ми, което е съвсем добронамерено и продиктувано от чисто прагматични съображения.

Приятен ден!

zxsec

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #3 -: Октомври 12, 2011, 10:20:53 am »

icrow

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #4 -: Октомври 12, 2011, 10:38:20 am »
На мен ми е чудно, след като произвежда толкова кислород ламбда сондата няма ли да се шашка, след като при нормален процес има недоизгорял кислород.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #5 -: Октомври 12, 2011, 10:54:25 am »
Ето още инфо http://www.celcat.gr/   8)

kdt

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #6 -: Октомври 12, 2011, 10:58:58 am »
Дори да се шашка ламбда сондата, икономията е налице. Предполагам че с муфа или електроника, може да се постигнат още по-добри резултати, но аз лично харесвам устройства неизискващи подръжка. Капсулите са скъпи - за момента най-евтината е 480 лева. В "братска" Гърция са в евро!!! Мое  лично мнение е, че цената за България е прилична...
Колкото до зареждането - състава на церия е различен за дизел и бензин. Изкарват между 80 и 100 хиляди километра, в зависимост от начина на каране, а ако поставиш по-голяма капсула, тоест за по-голяма кубатура може да избуташ и повечко километри.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #7 -: Октомври 12, 2011, 01:34:49 pm »
Значи ето простата рекапитулация. Колата ми в момента на смесен разход е 10л/100км => 20% икономия 8л/100км Пропан-Бутан 1.33лв/л. Или изминавам един км. с 8*1.33/100 =  0.1064лв. От тук 480/0.1064=4511 км. Това означава, че си връщам инвестицията за ~5 месеца (карам по около 900-1000 км на месец). Той моят кислороден сензор и без това най-вероятно е забил, щото до преди няколко месеца разхода ми беше 8.5 - 9л/100км така че... няма да и пречи мноо, мноо на вашата капсула.
Имайте предвид, че колата е 150 HP, а аз карам доста... енергично, но пък примерно по рекламните материали в нета пише, че ефекта от ползването на капсулата е именно при такива режими.
Въпросът ми обаче е следния:
К'во прайм ако т'ва нещо не ми даде 20% икономия?

brevis

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #8 -: Октомври 12, 2011, 07:18:59 pm »
Дори да се шашка ламбда сондата, икономията е налице. Предполагам че с муфа или електроника, може да се постигнат още по-добри резултати, но аз лично харесвам устройства неизискващи подръжка. Капсулите са скъпи - за момента най-евтината е 480 лева. В "братска" Гърция са в евро!!! Мое  лично мнение е, че цената за България е прилична...
Колкото до зареждането - състава на церия е различен за дизел и бензин. Изкарват между 80 и 100 хиляди километра, в зависимост от начина на каране, а ако поставиш по-голяма капсула, тоест за по-голяма кубатура може да избуташ и повечко километри.
Понеже я чета вече на 29 места тази прословута муфа, да поясня следното: Поставянета на муфа на сондата е начин да се "тунингова", отдалечаването на сензора от нормалния път/поток/ на газовете заблуждава компютъра, че сместа е бедна и той вкарва повече гориво, т.е. на изхода на ауспуха замерените на тестер газове ще бъдат като за богата смес / каквато е всъщност /. В конкретния случай решението се казва "ламбда емулатор" - прост генератор на правоъгълни импулси. Съжалявам за отклонението от темата- очертава се да бъде много интересна

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #9 -: Октомври 12, 2011, 10:43:46 pm »
Значи ето простата рекапитулация. Колата ми в момента на смесен разход е 10л/100км => 20% икономия 8л/100км Пропан-Бутан 1.33лв/л. Или изминавам един км. с 8*1.33/100 =  0.1064лв. От тук 480/0.1064=4511 км. Това означава, че си връщам инвестицията за ~5 месеца (карам по около 900-1000 км на месец). Той моят кислороден сензор и без това най-вероятно е забил, щото до преди няколко месеца разхода ми беше 8.5 - 9л/100км така че... няма да и пречи мноо, мноо на вашата капсула.
Имайте предвид, че колата е 150 HP, а аз карам доста... енергично, но пък примерно по рекламните материали в нета пише, че ефекта от ползването на капсулата е именно при такива режими.
Въпросът ми обаче е следния:
К'во прайм ако т'ва нещо не ми даде 20% икономия?

Колега fade, нещо не ми харесват сметките ти.
Икономията между 10/100 и 8/100 е 2 литра * 1.33 = 2.66 лв. на 100 км.
Тогава 480 лв. / 2.66 лв * 100 км = 18045 км пробег за да си изплатиш капсулата.
Или при твоят пробег 1000 км/месец ще ти трябва година и половина преди да реализираш реална парична икономия.
Освен ако капсулата не дава икономия от 80%  ;)

« Последна редакция: Октомври 12, 2011, 10:47:11 pm от oneman »

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #10 -: Октомври 12, 2011, 11:36:44 pm »
Колега fade, нещо не ми харесват сметките ти.
Икономията между 10/100 и 8/100 е 2 литра * 1.33 = 2.66 лв. на 100 км.
Тогава 480 лв. / 2.66 лв * 100 км = 18045 км пробег за да си изплатиш капсулата.
Или при твоят пробег 1000 км/месец ще ти трябва година и половина преди да реализираш реална парична икономия.
Освен ако капсулата не дава икономия от 80%  ;)
Абсолютно прав сте колега, цяла вечер се чудех дали някой ще го забележи :)
Вярно, че прекалено оптимистично го изкарах, усетих се  по-късно днес следобед, но го оставих за да видя дали някой ще го забележи (по скоро един определен човек).  Просто за забавление.

Вашата сметка е правилна!

Между другото има разни такива СеО2 капсули по alibaba.com, но там е споменато 10-18% икономия.
Изобщо мисля си, че при съвременен двигател с електронно управление на процеса да се достигне икономия от порядъка на 20% без да се променя термодинамичният процес е леко нереално но... това си е мое мнение. Даже съм решил да жертвам известна не голяма сума за да си го докажа, но с едно друго устройство дето обещава доста по кратко време за изплащане и по думите на доста от участници в този форум наистина работи, а  каква е причината е друг въпрос.
 

kdt

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #11 -: Октомври 12, 2011, 11:45:03 pm »
Аз също карам енергично, колата ми е 4х4 с по-широки гуми, лифтната, винаги натоварена с железа и т.н. По-осезаем ефект има при дизелите и там може да се постигне до 22% икономия. Аз лично бих се радвал и на 15%, защото съм на пропан бутан. При всеки автомобил е индивидуално - зависи от стила на каране, техническо състояние на колата, вида гориво(дизел или  бензин), мястото на зареждане, качеството на горивото....Значение има и местоположението на щуцера. Аз замервам с вакумметър разреждането в колектора и така намирам подходящото място. Освен това при комън рейл и бензиновите инжекциони ефектът идва след около 700-800 километра. Този пробег е нужен за "продухването" на катализатора. По принцип капсулите са замислени през 1994 година в Калифорния, като система за удъжаване живота на катализаторите. Вторичният ефект е икономия на гориво.

brevis

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #12 -: Ноември 16, 2011, 02:21:01 pm »
Мдааа, явно никой още не е намерил паднали в парка 480-500лв. Или сме се отдали на заниманието да счукаме на ситно церий, за да стане НАНО. Защото цената му като гледам не е кой знай колко, ама като стане НАНО виж как поскъпва! Явно трябва и да е доста НАНО, защото се оказва, че е сериозен абразив за оптическата индустрия ;D. Извън шегата- нямаме ли още оборудван колега от форума с цериев оксид?

kdt

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #13 -: Ноември 18, 2011, 08:04:48 pm »
В парка ако имаше по 400-500 лева, щях там да живея:)
Аз имам такива капсули на колите ми. Всичките пестят гориво и вървят по-добре. При всяка кола обаче е индивидуално:
Колата  на жена ми е 1300 кубика.Усеща се че върви доста по-добре и минава вместо 150 км. с едно зареждане на газ, ...176!!!
Моята кола: 2 литра 4х4 - върви с една идейка по-добре, но резултатът е повече от добър, особено на извънградско.Смъкна разхода на газ с 3 литра.
Камион на колега: за 5000 км. курс до Дания - 130 литра икономия на нафта - грубо 11% надолу.
Джип на мой приятел - 2,2 турбо-дизел, коман рейл  е с разход 7/100 в момента (при 8,5 / 100 преди капсулата).
Има доста хора с капсули вече. Наночастиците не само чист церий, има и други съставки но ако ги знаех, сигурно щях да си правя и кока кола сам...Както и да е, важното е че нещата работят и резултатите са на лице.

brevis

  • Гост
Re: Икономия на гориво с капсули Цериев диоксид.
« Отговор #14 -: Ноември 18, 2011, 08:24:01 pm »
Няма лошо, само ми стана интересно, че такъв абразив за да го смукнеш в двигателя, трябва да си сигурен че не му вредиш.