Автор Тема: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър  (Прочетена 10195 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Здравейте,

Търся съвет, как да направя светещ дисплея на цифров волтметър. Има някой по-нови модели, които стават директно, но по-старите - обикновени дисплеи не могат. Отзад има една сребриста лепенка. От направените проби се убедих, че няма да стане. Вероятно трябва някакъв илюминатор, който да разпръсква равномерно светлината. Пробвах и с бял-матов плексиглас отзад, но светодиодите се виждат, не се разпръсква светлината.

Някъде съм виждал нещо подходящо преди време, но не се сещам какво беше то. Вероятно има фолио, което пръска равномерно светлината.

Ако беше тъмен дисплея щеше да е най-добре, защото само няколко светодиода отзад и щеше да свети като LED.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2011, 11:14:00 pm »
Аз съм пробвал да си сложа такава подсветка на километража на колелото. Използвах SMD светодиоди и ги залепих с канаколид странично на стъклото. Но не се получи сполучливо, трябва му рефлектор ....

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър
« Отговор #2 -: Октомври 06, 2011, 01:02:35 am »
Защо не пробваш с гравиран акрил (плексиглас), от който правят рекламни надписи.
Можеш да го гравираш с хоризонтални или вертикални ленти (не знам дали въобще ще се получи по този начин?!?!).

Seeker

  • Гост
Re: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър
« Отговор #3 -: Октомври 06, 2011, 07:35:24 am »
Трябва да се направят много на брой резки с  приблизително триъгълно сечение и перпендикулярно на потока светлина, върху прозрачен плексиглас. Виж картинката, малко накриво съм я нарисувал , но може да се разбере идеята. Желателно е плексигласа да отфрезован като трапец и самите резки на фрезоването могат да ти свършат работа. Принципа е следния: Светодиода се залепя директно за по-големия страничнен борд на пластината. Част от светлината се отразява директно от получените плоскости с наклон около 45 градуса.  Другата част от светлината след пълното вътрешно отражение от глатката повърхност попада върху наклонените плоскости  и се отразява към дисплея. Резките трябва да са 1-2 на мм със съответната форма. Най-лесно става с фреза  с нож-фрезер заточен с формата на канала, с диаметър на рязане  около 10 см и стъпка 0,5-1мм на оборот. Иначе на ръка пак става с нож за рязане на плексиглас, но е голяма играчка.

Ако завъртиш поляризатора, цифрите ще са прозрачни и ще светят, а останалото ще е тъмно. Сребристата лепенка я залепи под плексигласовата  пластина, за да връща светлината при външно осветление.
« Последна редакция: Октомври 06, 2011, 07:52:22 am от Seeker »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2011, 08:00:57 am »
Ако завъртиш поляризатора, цифрите ще са прозрачни и ще светят, а останалото ще е тъмно.

Колега Seeker, ето това ме интересува повече. Преди доста години бях чел за това или не знам, просто си спомням, че имаше нещо такова, въпреки че съм го експериментирал успешно още като дете на един ръчен електронен часовник, но така и не се сетих как става...... :(

Може ли да ми обясниш по-подробно, къде е този поляризатор? По принцип стъклото на дисплея е прозрачно. Отпред и отзад има залепена някаква прозрачна лепенка, сравнително дебела и леко тъмна. Тя ли е поляризатора? А след тази дебела тъмно-прозрачна лепенка е залепен вече отражател, рефлектор от алуминиева залепваща лента.

Как ставаше тоя номер?

Поздрави!
« Последна редакция: Октомври 06, 2011, 09:11:29 am от EDM electronics »

Seeker

  • Гост
Re: Как да направим подсветка на LCD дисплей - волтметър
« Отговор #5 -: Октомври 06, 2011, 07:31:25 pm »
Зависи от конструктивното решение. Обикновенно се поставя над индикацията. Възможно е да е лепенка.