Автор Тема: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра  (Прочетена 31180 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Мога ли да намаля оборотите на вентилатора на CPU-то от операционната система? - голям шум.........

С Уиндоус 7 съм. Вентилатора по принцип си променя оборотите сам но не е достатъчно, много е шумен.

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра
« Отговор #1 -: Септември 30, 2011, 06:54:10 pm »
Виж тази програма SpeedFan 4.4 http://www.almico.com/speedfan.php
Не съм я пробвал, но може и да свърши работа.

Неактивен vesod

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 59
Меката на радиаторите и вентилаторите.

http://www.dekada.com/catalog/index.php?osCsid=8dab3f680183de4d02e4deff3497f32d


Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Мога ли да намаля оборотите на вентилатора на CPU-то от операционната система? - голям шум.........

С Уиндоус 7 съм. Вентилатора по принцип си променя оборотите сам но не е достатъчно, много е шумен.

Няма вентилатор няма шум!

Две години на служебната си CAD станция с два много горещи Xeon-a бях с ето това решение:


Тогава си спомням, че го купихме точно от сайта на dekada.com също и безвентилаторно охлаждане на видеокартата някаква nVidia Quadro.

И настъпи тишина!

Обаче стана най-тъпо, когато преправяхме станцията на файлов сървар и открихме в BIOS-а, че вентилаторите са оставени на максимален перформънс, а не на икономичен режим с температурен контрол... т.е. изхарчените близо 200 кинта са били може би абсолютно излишни!  8)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Ако намалиш оборотите на вентилатора, най-много да накараш процесора да работи в лоши топлинни режими. Сложи си качествен охладител с 12 см перка де! :) Например аз ползвам този: Arctic Cooling Freezer 7 Pro http://www.arctic.ac/en/p/detail?sArticle=4.%3F - перфектно охлаждане и много тих.



Ако искаш да охладиш ефективно и тихо цялото дъно + хард диска, сложи 12 см вентилатор отпред на кутията, точно пред хард диска. Потокът от него минава през цялото дъно и се предава през вентилаторите на захранването, еднопосочно. При мен, понеже охладителят е прав спрямо дъното, перката му се оказва точно последователно на споменатия въздушен поток.

В крайна сметка, потокът минава еднопосочно през 3 броя, 12 см-ови тихи вентилатори: отпред на кутията, на процесора и на захранването. Или с други думи, се получава нещо като стандарта "BTX" (за който толкова много писаха, но така и не въведоха в употреба). Трябва да се изреже челна дупка в кутията и да се сложи филтър пред вентилатора, но ще спечелиш -10 градуса на всяка част от компютъра си, особено на хард диска, който масово се подценява като топлинен режим!

altium, ще те послушам, решението ти е много добро.

Разглобих моя радиатор на CPU за да смажа перката на вентилатора. Видях, че е от най-йофтините, около 10-15 мм дебелина. Как няма бучи, то все едно че няма радиатор а само я кара на вентилатор.

Процесорът ми е Intel(R) Pentium(R) D CPU 3 GHz - от първите двуядрени. Въпросът ми е ще стане ли този охладител "Arctic Cooling Freezer 7 Pro" за моя процесор, имам предвид захвата?

Днес си обезшумих малко захранването, като намалих 2 пъти захранването на вентилатора с едно съпротивление. Има ефект. После сложих гумени крачета на кутията, така се прамахна резонирането по бюрото. Смятям да сложа и хард дисковете на гумени тампони, че и те бая аларма вдигат. Смятам да утихне тотално старата кошница. Ще сложа и отпред един тих 12 см вентилатор, пред хардовете.

Поздрави!

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Колега има една микропореста гума на листи с която облепват въздуховодите за да не резонират ламарините, ако си намерите облепете капаците на кутията отвътре. Това чувствително ще намали шума, тъй като тези капаци са като резонатори на определени честоти. 

ilia_92

  • Гост
То някой се е сетил вече ЦЪК Имам около 6 вентилатора за момента, към всички отива напрежение, колкото само да се развъртят (някои софтуерно, други - с резистор и потенциометър) -така пестя и от живота им, цената е само около 4-7 градуса (ако ги спра - загрява доста повече), шум - никакъв, освен от хард-диска (Samsung не знам какъв е - сравнително тих). Гуми и такива неща по вентилаторите не помагат особено.

И аз съм с Freezer както се вижда, но не ме кефи особено - прекалено шумен е. Верно има голям дебит, но шума според мен идва от ъгъла и дизайна на лопатките по перката.

Тема за размисъл: Добре ли е хард диска да седи на гуми (пружини), когато работи или трябва да е захванат здраво и неподвижно?

ПП: EDN, на кутията пише за какъв сокет е. Аз нямам интелски в комплекта, но повечето имат. Успех!
« Последна редакция: Октомври 17, 2011, 12:55:39 am от ilia_92 »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Колега има една микропореста гума на листи с която облепват въздуховодите за да не резонират ламарините, ако си намерите облепете капаците на кутията отвътре. Това чувствително ще намали шума, тъй като тези капаци са като резонатори на определени честоти.

Мерси за идеята колега. Преди доста години имах такава гума, ама сега не се сещам от къде съм я взел.

Стиропор няма ли да свърши същата работа?

Хардовете могат да се закрепят вместо с болтове просто в канала да се вкара парче гума от двете страни, няма накъде да ходят, гумата трудно се преплъзва. Ще се изолира донякъде шума който се предава на кутията.

Неактивен fade

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
Експандираният полистирол, (Стиропор) не е подходящо решение. По скоро използвайте, разпенен полиетилен (подпаркетна изолация). Материалът трябва да бъде с голям декремент на затихване, най подходящ обаче е разпененият латекс (микро-пореста гума или дунапрен) Материалът трябва да е мек за да погаси енергията на звуковата вълна.

Между другото колега аз също не харесвам формата на перките на въпросният вентилатор на Arctic! Направило ми е впечатление, че безшумните вентилатори са с извит напред (като сърп) атакуващ ръб.
Относно захранването, мисля че не би трябвало да намалявате скоростта на вентилатора. По добре си вземете един вентилатор който е с възможност за контрол на скоростта (PWM) Разпознават се по това, че са с три пинов куплунг. Инсталирайте го на мястото на сегашният вентилатор на захранването и изведете кабела му и го вкл. в гнездото на дъното което е за вентилатор на кутията. Обикновено там има вграден термоконтрол и управляват вентилатора. Така ако имате нужда от въздушен поток ще го имате, ако ли не вентилаторът няма да върти постоянно на максимална скорост.
За да подобрите въздушният поток в кутията, приберете всички кабели към стените. Между другото слагането на вентилатор на предният панел освен, че може да влоши естественият поток в кутията в следствие на турболентности, може и да увеличи нивото на шума понеже е по близо до вас и така няма да постигнете желаното обезшумяване. 
Има още много хватки но ... трябва да се познава конкретният случай и да се знае бюджета  ;)
Може и да се повторя, но има вентилатор-има шум, няма вентилатор- няма шум ;)

Успех!



eclipse

  • Гост
EDM, не мисля, че един Интелски Пентиум процесор има нужда от някакво кой знае какво охлаждане, не знам дали погледна в dekada.com както вече ти препоръчаха, чак да е меката на вентилаторите не знам, но е един от любимите ми сайтове. Мога да ти препоръчам тези вентилатори Arctic Cooling Arctic Fan (F8, F9, F12, Pro, PWM, TC) във всичките им варианти според твоите нужди и идеи... 8, 9 и 12 сантиметровите версии ги ползвам, Pro - с обърнатата перка са много добри и са с "гумено" окачване, но не ги използвам от тях ги има като охладители заедно с радиатор за процесори (Arctic Cooling Alpine серията има за различни цокли), PWM има някакъв смисъл само, ако на дъното имаш конектори с 4 пина и мисля, че имаш поне на процесора такъв иначе може да ползваш TC - серията с термоконтрол 3 пина (имат си изведен термистор с около 30-40 см кабел управлението си е във вентилатора)... всичките от серията са много тихи и с флуидни лагери с 6 години гаранция (така пише на кутията) и в действителност не се чуват. Може от тях да си смениш и на захранването, ако е от шумните. Kутия с два F12 TC вкарващи въздух, един отпред и един отзад, процесор с F9 Pro PWM (Arctic Cooling Alpine 64 Pro PWM за AMD) и захранване с 12 см перка и термоконтрол на практика няма никакъв шум и е по-вероятно да чуеш само харда как потраква. В Декадата има и обезшумяване за харда като едновременно и отвежда топлина, но ми се вижда малко скъпичко http://www.dekada.com/catalog/hdd-cooler-antivibration-akhd03bk-p-538.html може да си измислиш гумени тампони и да го закрепиш на 5.25" гнезда.
За процесора мисля, че това ще стане за теб - http://www.dekada.com/catalog/alpine-11-pro-rev2-pwmlga775lga1156-p-612.html това е варианта за Интел подходящ за до 95W процесори ползвал съм същия, но вариант за AMD socket както писах по-горе - добър е.
За кутиите ползвам 8 см перка - http://www.dekada.com/catalog/arctic-fan-f8-tc-80mm5002000rpm-p-992.html и 12 см перка - http://www.dekada.com/catalog/arctic-fan-f12-tc-120mm3001350rpm-p-993.html, а тези 9 см перка - http://www.dekada.com/catalog/arctic-fan-f9-pwm-92mm6001800rpm-p-634.html - PWM са им много хитро направени конекторите... на един конектор на дъното може да навържеш като гирлянда колкото си искаш от тях.
За обезшумяването на кутиите със звукопоглъщащи материали не съм се занимавал, но и аз съм си мислел да ги облепям с нещо отвътре... за най-лесно това което слагат под паркета да го лепна с двойнозалепваща лента но... няма кой да си играе... ефекта от вентилаторите ми се вижда достатъчен. Но определено компютърните кутиите си искат принудително вкарване на въздух поне от едно място и най-удачно е отпред, аз ги правя с по две - отпред и отзад и отвеждане през захранването и отвори колкото се може по-в горната част на кутията. Иначе по-добри резултати дават две 12 см перки на страничния капак така, че едната да обдухва долната част на дъното до видеокартата и втория да покрива горната част над видеокартата и така нагнетява директно и към процесора обаче в този вариант има голяма играчка с разане и дупчене на капаци, но ефекта е по-добър. Така имаме пряко обдухване на почти всички греещи компоненти. Две големи перки покриват почти цялата площ на дънната платка с всички компоненти по нея, така може да се свали с 5 до 10 градуса температурата при пълни обороти което си е много. Така съм постигал еднакви показания на температурите на дъното и процесора в обичаен ненатоварен режим на работа (аз съм с AMD Athlon). А ти с Intel Pentium трябва да си в по-добра (температурно) позиция.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра
« Отговор #10 -: Октомври 18, 2011, 08:56:14 am »
Колеги, благодаря на всички ВИ за идеите!  Нека си говорим на "ти"  :).

Току що отворих капака на служебния си комп, а той е супер тих, чува се само харда и е много бърз компютър. Захранването е от най-скъпите с PMW вентилатор и гледам върти едва-едва. Процесорът обаче е Intel Core I5 - 3 GHz със същия мижав радиатор, като на домашния ми комп, но с много по-малко вентилаторче, около 5 см в диаметър, което също върти едва-едва. Този процесор вероятно има поне 2 пъти по-малка консумация от другия вкъщи, също двуядрен. Мисля, че технологията им е друга и работят на по-ниско напрежение. Видях, че точно срещу ЦПУ-микро вентилаторчето е поставена пластмасова втулка/тръба, която е закрепена директно на страничния капак, това вероятно допринася за вкарването директно на по-студен въздух. Няма нищо специално и допълнително оскъпяващо, а не се разбира, че има включен компютър в стаята.

Колега eclipse, сигурен ли си, че този радиатор е по-добър от Arctic Cooling Freezer 7 Pro, щото гледам цената е наполовина, ама не винаги тя е от значение щом опита показва друго...........



Между другото, след като намалих оборотите на вентилатора на захранването, значително утихнаха нещата а и 3-ти ден нищо не се случи - работи нармално и тихо, дори мисля вариант да увелича размера на радиатора на захранването и тотално да изкормя тоя вентилатор.

Абе чудя се що за боклуци са тия компютърни захранвания, всички с вентилатори и то при мощности около 100 W /тия надписи 350-500 W са ала-бала/. Правил съм много и различни импулсни захранвания но винаги с мосфети и до 300 вата освен едно миниатюрно радиаторче не съм слагал и то предимно грее изходния изправител, там са големите загуби в шотки диодите, затова винаги се стремим ако не ни трябва двуполярно захранване да поставяме само 2 диода, така загубите са наполовина.

Ще го модна тая седмица тоя дразнещ ме от години комп и ще докладвам.

Поздрави!
« Последна редакция: Октомври 18, 2011, 09:00:17 am от EDM electronics »

eclipse

  • Гост
Re: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра
« Отговор #11 -: Октомври 18, 2011, 12:39:03 pm »
Този охладител Arctic Cooling Alpine 11 Pro (Up to 95Watts) няма как да е по-добър от heat pipe - Arctic Cooling Freezer 7 Pro (Up to 130Watts - имат и PWM версия). Като се поогледах видях, че си с Pentium D 3.0GHz, а за него дават, че го има в два варианта 95W TDP и 130W TDP, според това трябва да си избереш и охладителя, би трябвало да си познаваш процесора, пък и казваш е от първите най-вероятно е от по-енергоемките и ще да е 130W, ако е така Freezer 7 Pro е точно за теб, а Alpine 11 Pro няма да се справи, но ако си с 95W TDP процесор тогава може би ще е удачен избор, ако гледаме парите.

Тези мощности които се посочват за процесорите обаче са върхови за дадена серия, но все пак е добре да се вземат в предвид. При нормална употреба обикновено натоварването е по-малко и реалните мощности и топлоотделянето са 2 до 3 пъти по-малки по мои наблюдения.

В службата на 4 - 5 захранвания им сложих по 100 ома резисторчета на вентилаторите, а някъде по 50 ома и даже на единия на процесорния вентилатор, че беше много шумен и вече 2-ра година всичко е ОК и притесненията ми, че лятото няма да издържат се оказаха напразни, като се има в предвид, че това се явява единствения вентилатор който създава циркулация на въздуха. Температурата разбира се се е покачила малко, но за сметка на това шумът е намален значително.
« Последна редакция: Октомври 18, 2011, 12:56:33 pm от eclipse »

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра
« Отговор #12 -: Октомври 18, 2011, 12:54:42 pm »
Не съм много вещ в компютрите, но евентуална проба с вентилатора на ЦПУ не крие риск, защото процесора си има термозащита, дори останал и без радиатор компютъра се самоизключва.

Да Pentium D е енергоемък процесор. Той е от първите двуядрени и е най-дървен от всички тях. Но ще видя каква е температурата му. Обаче на пипане с ръка едва е загрял. Кво ще му стане, ако работи на малко по-висока температура, няма да му се сварят яйцата я?

Ще поръчам фризера тогава. А видях, че има големи радиатори, на които не е нужен въобще вентилатор, това не е ли най-добре?

eclipse

  • Гост
Re: Ефективно охлаждане и намаляване на шума на компютъра
« Отговор #13 -: Октомври 18, 2011, 01:11:00 pm »
... А видях, че има големи радиатори, на които не е нужен въобще вентилатор, това не е ли най-добре?

Може, ако имаш добра вентилация на кутията. Такива съм виждал по SFF (най-малките десктоп кутии) на Dell примерно и други, но са направени хитро, отпред един вентилатор засмуква въздух и го насочва към процесора, а зад него го поема на захранването и го извежда. Fujitsu-Siemens имат интересно решение при Scenic там процесора няма вентилатор само голям радиатор на който е надянат пластмасов кожух до средата на ребрата и работи на засмукване (обратно на всички други охладители) засмукването е от вентилатора на захранването което е разположено по- към средата на кутията над процесора, много хитро и тихо.

П.П. Мислълта ми беше, че щом сериозните производители се справят с по един вентилатор на компютър значи не е страшно, но пък трябва да е добре обмислено.
« Последна редакция: Октомври 18, 2011, 01:34:53 pm от eclipse »

moco

  • Гост
Здравейте,
 монтирах на процесора допълнителен голям радиатор. Леко е топъл и вентилатора върти съвсем слабо, но все пак се чува. Като му махна куплунга спира и всичко е ОК, но при опит за ново стартиране на компютъра, не пали. Въстановявам куплунга на вентилатора и си тръгва нормално.
Въпроса ми е, има ли възможност да го спра софтуерно или както аз си знам ;)