Автор Тема: Пречистване на питейна вода  (Прочетена 24899 пъти)

emilvtc

  • Гост
Пречистване на питейна вода
« -: Септември 27, 2011, 09:12:13 pm »
Някой има ли идея как да се обработи (пречисти) водата от водопроводната мрежа така, че да стане "безопасна" за пиене?
Водата в Пловдив е богата на манган и бъкана с хлор. Като стане авария тече известно време и кална и един господ знае какви вируси, бактерии и гадини има в нея ... 

Днес ходих на панаира и специално посетих 5 различни фирми предлагащи разни устройства ...

Всички казват, че преди всичко водата трябвало да се омекоти ?!? Възможно ли е това да е вярно или се опитват да ми продадат "омекотителната" си система?

Говоря за инсталация за битови нужди - монтаж в апартамент или къща.

Ще ми се системата да не използва НИКАКВА химия. Варианти като хлориране и после де-хлориране направо ги изключвам като възможност. (хлора е отровен) .

Та вариантите са или озониране (никой не предлага такава мини-система за битови нужди), или обработка с UV лампа. Разбира се механичното филтриране е задължително.

Предложиха ми и система с "мембранен" филтър, който дейонизирал водата. В системата има и филтър от активен въглен ... Т.е. и него го разглеждам като "химична обработка, а ми се ще да няма такава. (не знам дали не преигравам малко с тоталното избягване на химията).

От друга страна търговеца ми обясни, че най-полезната вода била чистата дестилирана вода?!? До момента живеех с мисълта, че не е полезно да се пие само дестилирана вода ... Та възможно ли е търговеца да има някакво основание за твърдението си ?

Някой може ли да ми даде линк или инфо за подобна система?
(за да не се възприеме линка като реклама - може и като лично съобщение)
 

vitan

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #1 -: Септември 27, 2011, 09:44:05 pm »
Силно минералната вода – вредна.
Дестилирана или много слабо минерална вода (филтрирана) – вредна (лесно доказуемо в по-дълъг срок).
Вода обработена с озон (консервант) – вредна. Хората пият антиоксиданти да не стареят, озона е супероксидант.

Обработка с активен въглен не е страшна, но намалява минералното съдържание, което за дълъг период от време пак не е добре.

Най-добре е да се купуват (по възможност на по-едро) филтри фабрични за кани за филтриране на вода (или други устройства). Пречистването от много замърсители е сложен процес, изискваш няколко компонента (въглен, смоли, сребърни атоми….). Кое си требе, оно си го сака :)

Оообаче, пречистената вода трябва да се редува с минерална. По възможност с минимално флуор и максимално силиций (последното е мое мнение, но зависи дали човек бори конкретни болести – ако има такива  - според зависи….). Понеже е обработена с озон минералната вода, трябва да се отлива в по-малък съд, за да се поизпари озона. Аз я слагам и в/у магнит от изгорял измервателен стрелкови уред (магнитното поле се затваря в кръг). Ако искате да подобрите и водните клъстери, пуснете парче кремък (обработен с оцет и после хлебна сода) или зеолит (клиноплилолит). Естествено камъчетата след време се подменят.

Вижте каква играчка, за да доближите водата си до това, което извира от природата. Ма щом сме се откъснали от нея....
« Последна редакция: Септември 27, 2011, 09:50:13 pm от vitan »

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #2 -: Септември 28, 2011, 10:12:13 am »
Здрасти,

Можеш да превариш водата или да я светиш с ултавиолетова светлина. По болниците използват UV пури за дезинфекция на помещенията.
Разбира се, при втория случай ще трябва да си пазиш очите.

mat

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #3 -: Септември 28, 2011, 11:43:14 am »
Според мен отговорът е ОЗОН!
Ако не можеш да си направиш озонатор си го купи. Едва ли има по-ефикасен и в същото време направо лечебен метод за пречистване на вода и какво ли не.

Та вариантите са или озониране (никой не предлага такава мини-система за битови нужди), или обработка с UV лампа. Разбира се механичното филтриране е задължително.

Предлагат, предлагат. Не правя реклама на и без това известната фирма TehnoMag, но ти давам тези линкове защото повдигна въпроса:

Озонатори: http://tehnomag.net/eshop.php?body=shop&gr=1&pod=9
Този е на промоция до края на този месец: http://tehnomag.net/eshop.php?body=prodshop&pg=1&gr=1&pod=9&promo=0&id=30
Този е поточен, но е слабичък: http://tehnomag.net/eshop.php?body=prodshop&pg=1&gr=1&pod=9&promo=0&id=44

Аз срам не срам ще си призная че така и не намерих време да си направя озонатор и онзи ден си поръчах този дето е на промоция (модел FD-3000II). Вчера го получих и вече имам впечатления. От две чаши вода (изпити вчера на обяд и вечерта), днес вече няма никакъв спомен от автичката в устата ми, която щеше да ме мъчи две седмици, както става обикновено. Самата вода става много приятна на вкус, даже малко сладка. Направо се изненадах, въпреки че съм го чувал от други хора. Вечерта го пуснах да озонира стаите една по една - просто се пуска с изваден маркуч за 30 мин, а всички чекмеджета и гардероби са отворени. След това поне един час мирише здраво на озон, което значи че е достатъчно мощен за битови нужди. С две думи доволен съм от този модел. Почти не бръмчи, лек и може да се разнася навсякъде или да се закачи на стената.

Не знам дали има смисъл отново да се пише за озона и неговите свойства, но аз поне съм изчел доста и за мен озона е категоричен избор, както за пречистване, така и за лечебни цели. Ще напомня само, че Тесла навремето е измислил първия озонатор и е направил фабрика за озонатори. По-късно по времето на Първата и Втората световна война, озона се е използвал масово за възстановяване на ранените, а фабриките за озонатори са били от първите стратегически цели които противника е унищожавал. И забележете най-интересното: след втората световна, озона е бил заменен от антибиотиците!!!, изследванията с озон са преустановени (сещате се защо), като само в щатите, военните са продължили да правят секретни експерименти с озон за лечение на лъчева болест! Явно с озон може да се опазиш и в случай на ядрена война, но това е само за "избраните".
И за нас :)

vitan

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #4 -: Септември 28, 2011, 02:45:16 pm »
Разбира се озона е супер, ако си вечен или процесите на стареене не те интересуват. Озона е мощен оксидант. Против стареене се вземат антиоксиданти.

Озона трепе бацили наред, но и живи клетки скапва.... Нататък всеки според багажа си. И аз искам да пия озонова вода директно, че е пивка, но изпъвром гледам да се освободя от озона в нея....

mat

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #5 -: Септември 28, 2011, 03:10:48 pm »
Вода обработена с озон (консервант) – вредна. Хората пият антиоксиданти да не стареят, озона е супероксидант.

Витане, това ти ли си го писал? Направо ме уби с това изказване. Да не са те подкупили и теб? :)
Тесла, горкия дето нищо не разбира е направил цяла фабрика за озонатори. Той самия е работил в среда с постоянно присъствие на озон и то във въздуха, а е известно, че озонът вреди на белия дроб АКО се вдишва пряко и АКО е в големи концентрати и именно затова се приема косвено чрез вода. Но Тесла не ги разбира тия работи и странно как е издържал до дълбока старост с тоя озон около себе си. А и тия дето се занимават с Тесла трансформатори сигурно ходят с противогази :)

Понеже е обработена с озон минералната вода, трябва да се отлива в по-малък съд, за да се поизпари озона.

Да ме извиняваш, ама това е направо смехотворно. Наистина ли ти си го писал? Да не са ти хакнали акаунта? Ще ме накараш да се съмнявам и в другите неща които говориш (за ХААРП например). Известно е, че озона е супер нестабилен газ който НЕ може да се съхранява и това всъщност е големия му проблем защото изисква да се произвежда на място, т.е. не можеш да си купиш евтина бутилка озон, а трябва да си купиш озонатор и да го произвеждаш. Озона се разпада за няколко минути затова е важно озонираната вода да се пие веднага. За остатъци от озон в бутилките с минерална вода е просто абсурдно да се говори, а дори да има, което е наистина абсурдно, то те ще са в количества които са по-скоро полезни и ти препоръчвам да си отвориш бутилката и да вдишаш дълбоко "озона" който излиза от нея. Аз лично стоя (и дишам) в близост до чашата която се озонира. Озонът е доста осезаем и е полезен защото е в малки количества и убива бактериите по мен. А озонът в бутилките с минерална вода е... да не се потретвам, но може пък и да е останала една молекула някъде.
Когато видях, че на бутилките пише "водата е обработена с озон", бях приятно изненадан и си викам "най-накрая нещо хубаво". Но следващата ми мисъл беше че лъжат, защото това не е евтина обработка, а всеки (с изключение на теб, изглежда) знае, че вода обработена с озон е нещо много полезно.

Какво е озона и как действа
Ще го обясня с по-прости думи, не съм учен. Кислорода който дишаме е от две молекули - О2. И е стабилен. Това ще рече, че не се разпада и не приема други атоми така лесно. Под въздействието на електрическа искра става образуване на три молекули кислород - О3. Този особен кислород (газ) се нарича Озон и е супер нестабилен. Това ще рече, че в момента в който се сблъска с подходящи молекули той отдава излишния си атом и остава в стабилна двуатомна форма. "Излишния" атом се "прилепва" към обекта в който се е блъснал и го окислява, т.е. пречиства. Ако този обект е белия дроб, става лошо. Но другите органи издържат на такива "атаки". Кожата например се почиства от мъртвите клетки, вируси и бактерии.
Ето защо се озонира вода и се озонира продължително (поне 10 мин. за една чаша) за да се пренасити с озон. Първоначално озона прочиства водата т.е. "излишните" атоми кислород се прилепят в боклуците и ги пречистват (не съм наясно как точно, но знам че падат като утайка и вече не са вредни). В един момент вече всичко е изчистено и излишните атоми няма къде да се прилепят и си остават по тройки (О3). Тази вода е пренаситена с озон и сега вече може да се изпие или да се измие нещо с нея. В момента в който попадне в стомаха тя започва да прочиства до каквото се докосне. Част от нея преминава в кръвта и пречиства боклуците в нея. Когато кръвта се пречисти, тя започва да носи по-ефективно храната до органите (а и самата храна е пречистена в стомаха). Свежа храна, чисти тръбопроводи (вени)... всичко това води до ПОВИШАВАНЕ на имунитета. От там нататък организма СИЛЕН и ПОДМЛАДЕН (а не остарял, както ти се изказа) вече САМ се бори с болестите (силния имунитет преборва всяка болест, затова озонотерапията лекува огромен брой болести, а явно и лъчева болест - защото подсилва имунитета). От друга страна озона помага на организма и по друг начин - като убива вирусите и бактериите в устата, разните други отвори по тялото, в помещенията в които разни хора кихат и т.н.
Ето това е озона, Витане в най-общо линии, а кой знае колко тайни има още.

mat

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #6 -: Септември 28, 2011, 03:24:26 pm »
Озона е мощен оксидант. Против стареене се вземат антиоксиданти.
Това става за реклама на фармацията срещу която говориш :)
Можеш да отидеш в аптеката и да поискаш АНТИбиотик - нали е АНТИ - значи е нещо добро :)
Нямам намерение да споря с теб, но явно са успели да те излъжат чрез стандартните пропагандни средства - информация в уикипедия и рекламите по телевизията. В крайна сметка всеки сам решава на какво да вярва.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 529
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #7 -: Септември 28, 2011, 03:51:25 pm »
Разбира се озона е супер, ако си вечен или процесите на стареене не те интересуват. Озона е мощен оксидант. Против стареене се вземат антиоксиданти.

Озона трепе бацили наред, но и живи клетки скапва.... Нататък всеки според багажа си. И аз искам да пия озонова вода директно, че е пивка, но изпъвром гледам да се освободя от озона в нея....

Колегата Витан е съвършено прав. Озонирането на водата не я ли прави Н2О2 - водороден прекис или кислородна вода? - или поне смес на вода и озон. Но така или иначе вторият кислороден атом е неустойчив и бързо се отделя от кислородната вода.

Употребата в малки количества е полезно, като антисептик. Дори има хора, които са се излекували от рак с кислородна вода, защото РАКА Е ИНФЕКЦИОЗНО ЗАБОЛЯВАНЕ. Кислородната вода убива паразитите, които го причиняват.

При всички случаи употребата на кислородна вода, вероятно и озонирана ще е вредно, защото изгаря и клетките, най-малко ще ускорява делението им а от там и стареенето.

Аз не мисля, че е полезно постоянно да се употребява такава вода. Има една друга вода, която е напълно безвредна и убива над 600 вида микроорганизми. Не се натрупва в организма, като сребърната вода и няма никакви странични ефекти - това е АРМАКС /колоидното сребро/.

И нещо друго много важно:
Стремежа да се направи организма стерилен е вреден, защото е нормално в него да живеят микроорганизми. Те се нуждаят от тяло за да живеят, то е тяхната планета, а пък организма се нуждае от тях за да поддържа имунитет, т.е. да помни кой може да го завладее. Те живеят в симбиоза с човешкия организъм. Едва когато настъпят определени условия за развитие на тези организми /влошено психическо състояние най-вече, зашлаковане, неправилно хранене, употреба на много захар и месо, алкохол, цигари и т.н. още мн. други/ се нарушава симбиозния баланс и започва бурното развитие на микроорганизмите. Тогава превземат "своята планета" и ако не се вземат мерки, които да премахнат изброените по-горе причини, настъпва смърт. Всичко живо във вселената се стреми да завладява и доминира. Така е и с рака, вероятно всеки от нас е носител на гъбички кандида, трихомони, човешки папиломен вирус, вирусите на д-р Райф и т.н. вероятно още много микроорганизми причинители на тази болест, но болестта настъпва едва когато настъпят изброените условия и се появи имунодефицит.

Това горе не го пише в учебниците по медицина и скоро няма и да бъде записано.

vitan

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #8 -: Септември 28, 2011, 04:18:09 pm »
Това, че да се пие постоянно озонирана вода без „да изветря озона” е вредно, го чух от един доктор по едно предаване на здравна тематика. Което е казано от доктор, аз априори не го отричам. Само, ако противоречи на истината. И като се замислиш, доктора е прав. Особено, ако си гледал повечко филми за стареене, оксиданти и антиоксиданти… Както и 2-та филма: „Великата тайна на водата” (това за клъстерите на водата, нейната памет и пр.)

Разбира се 2-3-5-10-20 литра не е нещо особено. Говорим за всекидневна употреба. Ако си гледал горните 2 филма (в Колибката) ще се сетиш, че водата може да е отровна, без да има разтворена в нея отрова. И да няма много озон, тя определено е „настроена” на окислителна вълна. Ако някой иска да спори, нека първом да гледа филмите. Поне единия (2-рия мисля е малко по-добър).

Иначе както казах, ако човек не го вълнува процеса на стареене, не е необходимо да се замисля над подробностите в живота си. Като например, че около 70% от храната в супермаркета е вредна. Има една стара приказка: дявола се крие в подробностите….

П.п. Имунната система обича антиоксиданти.

mat

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #9 -: Септември 28, 2011, 05:40:53 pm »
Озонирана вода разбира се НЕ се пие постоянно и НЕ е заместител на водата като цяло, именно за да не се направи "организма стерилен", както каза EDM electronics и да не се скапат и живите клетки както каза Витан. Още не съм намерил каква трябва да е дозата. Четох някъде до 3 чаши на ден, но според мен една чаша вечер е достатъчна + умиване на лицето. От време на време се прави и озониране на помещенията, а пречистването на меса и подобни може би трябва да е винаги.

Но не съм съгласен с общото ви становище че е едва ли не вреден. Мисля че то идва точно от такива некомпетентни изказвания на пишман доктори по телевизията.

Преди 2 години придружих един близък до София. Посетихме 2 светила (професори) за да се консултираме за някакво образуваните в гръбначния му стълб. И двете светила казаха, че това трябва да се премахне веднага, едва ли не ... да не казвам какво ще стане ако не се премахне. Начинът бил само един: да се отстранят капачките на няколко прешлена, да се изчегърта нещото (не можаха да кажат какво е като гледаха снимките) и после да се сложат изкуствени капачки. Не знаех, че сме влезнали в ерата на Робокоп. Всичко това струва над 20000 лева и не дават абсолютно никакви гаранции дори според тях успеха е под 50%. След като ни "разбиха" ей така минахме през един доктор който лекува с озон. Аз точно бях разбрал за озона. Човека един усмихнат, спокоен. Погледна снимките и вика, че това се лекува за няколко дни, но е още рано - да станело по-голямо. Вече две години от тогава и не е станало по-голямо, та може и да се размине каквато и да е намеса, но аз от тогава започнах да се интересувам от този озон и не мога да се съглася с подобни изказвания, че озона бил вреден. Дозировката винаги е от значение. Вреден е ако се прекалява, ама то с всичко е така - нали?

Онези светила дето изпуснаха 20 хилядарки (дали не бяха 30) естествено, че ще излязат по телевизията и ще оплюят озона. И естествено, че ще изнесат научни факти, как озона разбираш ли убивал клетките и застарявал тялото. Ха-ха. То и свободна енергия нямало - така казват същите тези, ама на това не му вярвате.
А и вече има алтернатива - винаги можеш да изпиеш един антибиотик дето не застарява тялото и не убива клетките. Ха ха. Голема алтернатива! Някой да е чувал доктор по телевизията да казва, че антибиотика и ваксините са вредни? Ще чуете, ама друг път. Само озона е вреден. За портмонетата им.

emilvtc

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #10 -: Септември 28, 2011, 10:06:50 pm »
Благодаря на всички включили се в дискусията.

Относно озонирането имам няколко въпроса:
1. как да се "де-озонира" водата дезинфекцирана с озон? Трябва ли някакво механично разбъркване, нагряване/охлаждане или друго?
2. Ако озона се добива с помощта на волтова дъга - как се отделят другите газове и съединения (азотни и др.) от реакцията? Да не се окаже, че наред с озонирането на водата сме и добавили и други вредни химични съединения?

До колкото схванах същия ефект (но както споменахте по-слаб) може да се постигне и с UV лампа.

MZK даде идея за болниците, та въпроса ми е някой има ли повече инфо и идея от къде може да се закупят въпросните UV лампи? (или готови устройства за битова употреба)

Благодарение на mat имам идея от къде да се сдобия с озонатор на относително ниска цена.
Сега въпроса ми е относно устройство за UV обработка на водата...

На панаира както казах има немска фирма производител на такива UV устройства, но няма да ви казвам каква им е цената (не за друго, ами щото направо не е за казване). Освен това лампата им е консуматив, който се сменя на всеки 6-12 месеца и струва някакви си 120 EUR ... :-) какво и плащаш ...

Та всякакво инфо по въпроса относно готови такива устройства, лампи, доставчици на лампи и др. ще са ми (а и на всички вас предполагам) от полза.
Ако не ми хареса цената на готовото устройство - сериозно се замислям дали да не направя (или изкопирам с известно "побългаряване") едно такова чудо за домашно използване ... 


vitan

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #11 -: Септември 28, 2011, 10:46:48 pm »
1. как да се "де-озонира" водата дезинфекцирана с озон? Трябва ли някакво механично разбъркване, нагряване/охлаждане или друго?
Еми аз написах какво правя. Вече. Ако не искаш така, бъркай разбира се, но играчката е повече.

Волтовата дъга не е решение. Трябва коронен разряд или друго подобно „светене” без искра.

За технически грамотен човек съм склонен да дам на 50% загуба (спрямо каквото ми е струвала) лампа с хелий под ниско налягане и волфрамови електроди – тъкни остри оси. Стъклото е пайрекс, не е кварц, но ако има UV, тая високоволтова лампа е практически вечена (ако е подключена ‘как си требе). Схемата е просто високо напрежение под 3000 волта задължително и малък ток. Със стари чаркалаци излиза без пари схемата.
« Последна редакция: Септември 28, 2011, 10:50:25 pm от vitan »

mat

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #12 -: Септември 28, 2011, 11:06:35 pm »
И дума не може да става озона да пречиства всичко. Ако беше така щеше всички само с озон да се занимават. Странно ми е това че всички все за Тесла говорите, а изведнъж отхвърляте нещо което Тесла е считал за добро,има патенти над него и което се е използвало масово преди да се замени с изглежда любимите ви ваксини.
Обикновено като си купиш озонатор към него има книжка в която пише, че озонираната вода е подходяща за пиене, че лекува това и онова, казва се колко време да се озонира и в какво количество да се пие. В света има хиляди, сигурно и милиони хора които пият озонирана вода. Някой чувал ли е за случаи на вредно въздействие от пиене на озонирана вода (с озон, а не след де-озонирането)?
Аз изчетох не малко и не съм попаднал на такъв случай. Попадам само на два вида изказвания: положителни - от хора които го ползват и отрицателни - от хора които са свързани с фармацията. Все-пак - ако сте чули негативна реакция от потребител, не от доктор по телевизията, а потребител - споделете. Иначе казвате като докторите: озона е вреден, ама защо... ами защотоооо... е вреден и това е. Ей такива изказания без доказателства на мен ми изглеждат странни, като от хора подкупени от някого за да ги казват. Разбира се аз се шегувам - разбира се, че Витан не е подкупен.

@emilvtc, на първия ти въпрос - как се де-озонира - мисля че съм ти отговорил по-горе. Отговора е: просто изчакваш 15-30 минути. Озона сам се разпада. Бъркането може и да помогне, но през това време ще се надишаш на отделящия се озон, което според мен е добре, но според някои доктори не е.

@altium, да - вярвам си, но ти дали си вярваш, защото не ми звучиш много убедителен? А използването на думата "вероятно" (в цитата от Витан), говори за не особено компетентен отговор. Не че моя е компетентен...

vitan

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #13 -: Септември 28, 2011, 11:53:58 pm »
...... преди да се замени с изглежда любимите ви ваксини.
Точно в тоя форум изглежда най-малко неетично (да не кажа истинската дума), да ни слагаш точно такива думи в нашите уста. Я малко се разрови тук-таме и виж какво е писано....
Обикновено като си купиш озонатор към него има книжка в която пише, че озонираната вода е подходяща за пиене, че лекува това и онова.....
Ми купи си запър, там пише още по-големи чудеса...
Никой не спори, че с озон може нещо да се лекува. Сега ообаче си говорим за храна/вода.
В света има хиляди, сигурно и милиони хора които пият озонирана вода. Някой чувал ли е за случаи на вредно въздействие от пиене на озонирана вода (с озон, а не след де-озонирането)?
Аз изчетох не малко и не съм попаднал на такъв случай.
Простичко е. Озона Е консервант спрямо водата :)
Милиарди хора ядат и пият консерванти. И трилиони да са, това няма да стане безвредно упражнение. По никой начин.
А ако искаш - дишай си го на воля. На дърти години ела пак да си говорим :)
« Последна редакция: Септември 29, 2011, 08:56:14 am от vitan »

doom2

  • Гост
Re: Пречистване на питейна вода
« Отговор #14 -: Септември 29, 2011, 09:28:28 am »
Хора, припомнете си от химията какво правят свободните радикали - веднага се опитват да се съюзят с някой химичен елемент или съединение. Това са много агресивни частици. А дали свободният кислороден радикал ще взаимодейства с мембраната на бактериалната клетка или човешката - той не подбира. Аз достатъчно съм си изгарял ръцете с перхидрол - щипе и е доста неприятно, като с измиване с вода не се премахва лесно. До колкото си спомням йонизиращата радиация отцепва от редовните ни молекули радикали, които после ни разказват играта.
Но все пак кислородната вода се използва за дезинфекция на рани. Може да се жабурка с нея за избелване на зъби, при проблеми с инфекции в устата и т.н.