Автор Тема: Генератор на бял шум.  (Прочетена 9681 пъти)

wet

  • Гост
Генератор на бял шум.
« -: Септември 24, 2011, 09:39:01 pm »
Здравейте. Зачетох се из нета за генератори на бял и розов шум, някой дали може да даде примерни схеми на такива независимо на каква честота са. Доста интересно ми е как са реализирани.

Seeker

  • Гост
Re: Генератор на бял шум.
« Отговор #1 -: Септември 25, 2011, 10:00:07 pm »
Най-лесния начин за генериране на бял шум в звуковия диапазон е с диод в права посока с ток 50мкА и през кондензатор към усилвател к>10000. От изхода се получава бял шум, от 0 до 100кХц , с неравномерност < 4дБ  по напрежение.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Генератор на бял шум.
« Отговор #2 -: Септември 25, 2011, 10:21:04 pm »
Ако трябва да го генерираш пък дигитално - като компютърен файл, правиш един wav-файл, който пълниш със случайни числа (намираш си хубава функция-генератор, която наистина постига нормално разпределение) в диапазона от -32768 до 32767. После свириш през звуковата карта с произволен софтуерен плейър.

Пробвай с това:
ToneGen 2.0
« Последна редакция: Септември 27, 2011, 07:37:24 am от PyroVeso »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Генератор на бял шум.
« Отговор #3 -: Септември 25, 2011, 11:49:07 pm »
Напиши ми мейла си като съобщение и ще ти пратя програмка, която генерира бял шум а също и други честоти по избор до 20КХц.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Генератор на бял шум.
« Отговор #4 -: Септември 26, 2011, 02:35:23 pm »
Това с диода ми допадна.  ... стига да не вземеш да хващаш на AM => ще трябва много добре да екранираш цялата история. :)
Всъщност каква е разликатата м/у бял/розов/кафяф и т.н. шумове?
http://www.youtube.com/watch?v=1KaOrSuWZeM
http://www.youtube.com/watch?v=pPk9HpXZLj8

wet

  • Гост
Re: Генератор на бял шум.
« Отговор #5 -: Септември 26, 2011, 07:42:26 pm »
С диода наистина звучи добре, но ми се върти из главата едно изпълнение с pic  който да генерира произволни стойности. Аз затова питам за просто схемно изпълнение ,защото когато осъзнаеш какво правиш, тогава може и да успееш да го направиш :)