Автор Тема: Деструктивна интерференция  (Прочетена 3824 пъти)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Деструктивна интерференция
« -: Септември 04, 2011, 01:35:23 pm »
Здравейте!

От известно време ме тормози един въпрос, и макар отговорът за него да е даден по книгите, бих желал да го обсъдя с вас. Молбата ми е най-вече към caduceus, тъй като интуитивно предполагам, че от него бих могъл да получа нестандартен и адекватен отговор.

Конструктивната интерференция води до повишаване на амплитудата двойно, докато деструктивната интерефенция води до нулиране на двете амплитуди.

Според книгите двете итерференции винаги съществуват в една система, а ако не е така, то има някакъв външен източник, който подмомага интерференцията, така че да се спазва ЗЗЕ.

Въпросът ми е следния, ако имаме проводник (или вълновод), по който предаваме две вълни, еднаква честота, еднаква амплитуда, 180 градуса фазова разлика, тогава очевидно енергията на единия източник ще се губи за потискане на вълната от другия източник. Тъй като енергията не може да се губи, тя изглежда се превръща в потенциална енергия.

Как точно може да се изобрази този проблем чисто визуално (пространствено). Каква аналогия може да се даде? Известна е аналогията на електрическите системи с флуиди. Как си представяте деструктивната интерференция в тръба с флуид?

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Деструктивна интерференция
« Отговор #1 -: Септември 04, 2011, 08:51:30 pm »
Здравейте, mzk и останалите колеги!
Въпросът е интересен. След като помислих, давам мнение - щом ми се иска такова:
1.   Процесът на деструктивна интерференция технологично е разработен при т.нар. звукогасене с противовълни. Използва се при тежки камиони, военни хеликоптери и др. При хеликоптерите приложението е доста интересно и атрактивно, дори системата май не е вече секретна. След като се нулира почти напълно звукът от турбината остава само свистенето на лопатите. Цивилно съм чувал че го има в новите модели Тойота – вътре в купето било съвсем тихо.
2.   Като процес при електромагнитни вълни не съм запознат. Но що се отнася до тока, веднага се сещам за книгата на Ед Лийскалнин „Магнитен ток”. Там ставаше въпрос за два противоположни потока елементарни микромагнити, движещи се спирално един срещу друг в проводника. Вероятно при липса на напрежение потоците са точно срещуположни и се гасят взаимно, а при подаване на такова се разминават и се тече ток. Както е казал Тесла, не е ясно на никой какво точно е електричеството...
3.   При хидравлична аналогия в тръба, мисля че пак ще има покой. Дали е в тръба или на повърхността на езеро, вълните са си вълни и ще се погасят. Понеже водата е лесно разкъсваема среда при механично напрежение, евентуално може да се получи кавитация при стените. При две срещуположни вълни в тръба ще се получи радиално насочена вълна и натиск върху стената в мястото на срещата. Ако е слаба тръбата, водата може да избликне навън поради хидравличния удар, но това вече не е интерференция, а пряк сблъсък.
4.   От философска и езотерична гледна точка деструктивната вълнова интерференция е връщане на двете първични енергии Ин и Ян към нулата или потенциалното поле, т.нар „шуня” /санскр./ Енергията е там, но има нужда от подтик, за да се изяви. При такъв естественото и движение да се раздели на двете първични и противоположни сили по развиваща се спирала подобно на символа „кадуцеус”. Тогава всеки нов цикъл на завъртане удвоява енергията съгласно конструктивната интерференция.
Еми това ми дойде на ума, това написах. Колегите да не ме съдят много строго, че идвам от бира  :)
Поздрави



Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Деструктивна интерференция
« Отговор #2 -: Септември 05, 2011, 12:49:46 pm »
Прикачвам интересен документ с теоретичен анализ на проблема.
Интересното е, че за да има запазване на ЗЗЕ винаги в една система тряба да има точки на конструктивна и точки на деструктивна интерференция. Ако не е така, следва, че имаме "обкръжения", които трябва да се вземат предвид.