Автор Тема: Imhotep bedini fan  (Прочетена 6488 пъти)

nqkafsi

  • Гост
Imhotep bedini fan
« -: Юли 29, 2011, 09:16:16 pm »
Първо здравейте на всички и дано не съм объркал раздела. Аз съм малко нов във форума и искам преди да си напиша въпросите да ви уведомя, че не разбирам много от електроника и ви моля когато пишете отговорите си да не използвате много термини. Та значи един ден както си гледам клипчета в youtub и попаднах на това http://www.youtube.com/watch?v=eDS9qk-Nw4M и много ми хареса идеята за този вентилатор, който сам прави енергия за себе си. В първия момент си мислех... "Това май не е за мен", но един ден (вчера) ми попадна един такъв вентилатор и си помислих "Край сега ще си направя вентилатора както е на клипчето". И както всички се досещате ентусиазиран обиколих целия град да търся един от елементите в схемата (неоновата крушка) и в който и магазин да влизах все ми казваха, че такова нещо няма. До колкото разбрах от клипа и от темата в един форум (който не беше Български и може да не съм разбрал много добре) това е неонова крушка, която трябва да се захрани с променливо напрежение от 80V до 110V. Обаче тъй като не намерих може би не се казва точно така. Ето както питах в магазините "Имате ли неонова крушка която работи с променливо напрежение от 80 до 110 волта", правилно ли съм питал и ако да от къде мога да купя такава крушка и приблизително колко е скъпа?

« Последна редакция: Юли 31, 2011, 12:33:35 am от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Imhotep bedini fan
« Отговор #1 -: Юли 29, 2011, 09:28:23 pm »
Здравей, добре дошъл!
Това което ти трябва се казва Глим лампа. Това е газоразрядната лампичка светеща оранжево. Ползва се по фазомери, ключове за осветление, печки, светещи ключове /на бойлери/ т.н.
« Последна редакция: Юли 29, 2011, 09:30:29 pm от eng. Radoslav »

to6o-2101

  • Гост
Re: Imhotep bedini fan
« Отговор #2 -: Юли 29, 2011, 10:28:46 pm »
Здравей nqkafsi аз също направих тая схемичка на Имхотеп както и замених елементите с такива от друга схема за Бедини. Резултата и на 2-те беше еднакъв. Ако подам ЕДН на вентилатора имаше нужда от леко побутване в началото за да заработи но след това набираше скорост, когато махнех външния източник на енергия вентилатора започваше да спира и то доста осезателно по-бавно от колкото ако я нямаше схемата.

За оригиналната схема използвах само аналози понеже не успях да намеря някои части може и от това да е и аз не знам но не очаквай кой знае какво, може-би вентилатора ти ще стане просто енергоспестяващ ако мога така да се изразя и няма да може да развие максималните си обороти заради въздушното съпротивление.

И все пак като я направиш сподели впечатления от стореното.

ПП. И аз нямам кой знае какви познания по електроника просто следвах схемите което съвсем не означава, че съм направил всичко както трябва.
« Последна редакция: Юли 30, 2011, 07:32:32 pm от to6o-2101 »

nqkafsi

  • Гост
Re: Imhotep bedini fan
« Отговор #3 -: Юли 30, 2011, 01:22:02 pm »
Намерих такава Глим лампа и направих всичко както е на клипа и преди да му подам ток си мислех, че (както става обикновено при мен)  няма да тръгне. Тъкмо го включих и завъртях перката с ръка и нищо... след това повъртях малко потенциометъра и тръгна и като му изключа захранването спира, но по плавно отколкото ако е без тази схема. А аз си мислех, че като го пусна един път и примерно един месец ще може да си работи, но май не е точно так или аз не съм го направил точно както трябва. Ако може някой да предложи лесна схема която да я направя и да си работи дълго време (повече от седмица примерно) и да захранва например един диод.

Momchil

  • Гост
Re: Imhotep bedini fan
« Отговор #4 -: Август 02, 2011, 11:09:53 am »
За мен макета е загуба на време.
Поздрави : Момчил :)

« Последна редакция: Август 03, 2011, 08:26:38 am от Momchil »