Автор Тема: Серийна клетка малко помощ  (Прочетена 34759 пъти)

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Серийна клетка малко помощ
« -: Юли 06, 2011, 09:38:42 am »
Здравейте! Ето каква клетка измайсторих наскоро

Това е серийна клетка седем клетки с по 4 ламела 130/80 мм свързани +-+-I-+-+I+-+- и така нататък. Все още не съм пробил отвора за HHO газа. Въпроса ми е дали трябва да се слага накакъв клапан на клетката за да влиза въздух когато излиза ННО газа, за да не става вакуум в клетката?

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #1 -: Юли 07, 2011, 08:21:40 am »
Кондициониране на плочите:
<10% NAON, 13.4V, 3A, 300ml/min

Калькулятор эффективности электролиза Фарадея 1.4
Имя проекта / Имя опыта
Подробный метод
=====================================
Напряжение 13.4 вольт
Ток 3 ампер
Кол-во ячеек 7 штук
Количество Газ .3 литр
Время 60 секунды
Давление 01 атмосфер
Температура 25 градус Цельсия
Фарад. Конст. 96485.3415 *
=====================================
Эфф. Фарадея 125.2 %
Электр. КПД 80.44 %
Кулон 1260 *
Ват-секунда 1549.8 *
Кислород 8.000000e-002 литр
Водород 0.16 литр
Общий Объём 0.24 литр

Добре ли е?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #2 -: Юли 07, 2011, 11:46:22 am »
Здравей,

В твоя случай НЕ можеш да използваш подробния метод. Описано е доста подробно защо. Използвай обикновения метод за пресмятане.

vitan

  • Гост
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #3 -: Юли 07, 2011, 01:06:23 pm »
Въпроса ми е дали трябва да се слага накакъв клапан на клетката за да влиза въздух когато излиза ННО газа, за да не става вакуум в клетката?
Проф. Юл Браун всичко си е написал, ма някой трябва да чете. Никакъв въздух. Той води до друго, силно гърмящо съотношение на произведените газове!

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #4 -: Юли 07, 2011, 02:42:51 pm »
Значи без клапан. Само един отвор на клетката от който да излиза газа. Благодаря на Vitan за отговора!

MZK мога ли да използвам тази клетка в колата?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #5 -: Юли 08, 2011, 01:49:18 am »
Разбира се. Стига да ти се занимава. За съжаление, на теория, количеството газ от нашите електролизери е малко, за да има въобще някакъв ефект. Някъде по темите сме го писали подробно.

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #6 -: Юли 08, 2011, 08:41:45 am »
Специално аз имам икономии. С мойта суха клетка, която продавам: 15 пластини и 1.2л/мин 16А на градско минавах с една бутилка газ 220км, а сега 320км. Когато произвеждах 2.1л/мин с 36А разхода ми падна 4, 4.5 на 100 градско но имах недостиг на ток за зареждане на акумулатора. Затова сега смятам да направя серийна клетка със седем клетки по 4 пластини в клетка която евентуално трябва да дава от 3 до 5 л/мин с 15 до 25А. Така поне я дават.
Ще експериментира и ще видя какво ще стане  ???

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #7 -: Юли 10, 2011, 08:03:44 am »
Клетката ти е много секси, но като я гледам в главата ми изникват няколко въпроса. 1 херметически разделени ли са клетките. 2 как ще държиш нивото на електролита във всички клетки. 3 къде мислиш да пробиеш изходния отвор и Т. Н.  Аз лично бих пробил 2 изходни отвора  за да получа автоматично допълване.

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #8 -: Юли 10, 2011, 10:47:36 pm »
1.Изходният отвор е в средата на капака.
2 клетките са независими една от друга и когато е наклонена колата не се прелива електролита.
3.Допълване на клетката не е необходимо. За 12 часа работа 28% КОН харчи около 200 мл. 7А 13.8 В 1.2л/мин ;D

donhuann

  • Гост
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #9 -: Юли 11, 2011, 09:01:57 am »
Браво, супер са тези данни които си дал, трябва да ти даде около 30% икономия ако получаваш точният вид газ. Щом засечеш дай инфо  ;) .

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #10 -: Юли 11, 2011, 02:21:52 pm »
Малко е количеството. Сега експериментирам с малко повече пластини, за да вдигна производството поне на 2л/мин. до 3л/мин. Тогава ще имам икономии, каквито искам.

Неактивен пламгаз

  • Експериментатор
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 103
  • Пол: Мъж
  • не взимай повече отколкото можеш да платиш!!!
    • plamgaz.com
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #11 -: Юли 11, 2011, 04:56:30 pm »
Мисля, че ако вдигнеш концентрацията на елелктролита до 15-16а ще произведеш достатъчно ННО. Но пак остава проблема с пълненето. Данните, които публикуваш след разработване на клетката ли са или при пускането и.

donhuann

  • Гост
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #12 -: Юли 11, 2011, 05:00:37 pm »
По мои наблюдения и от експериментите на Дидо112 който ми е колега си направих изводи че не е необходимо голямо количество газ за да има икономия. Дори малко газ подобрява горенето, и ако не ти дърпа много ток клетката, икономията е налице. Получаваш ли точния вид газ и ако не ти загрява клетката, защото ако загрява започва да изпарява електролита и се губи ефекта, ще имаш добри резултати. Освен ако не се стремиш да караш само с HHO  ;)

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #13 -: Юли 11, 2011, 10:50:33 pm »
В момента клетката е с 28% КОН и е след 4 дневно кондициониране (с 10%NaON при 3А на 13.5V.)
По време на кондиционирането температурата се вдигна максимум до 40 градуса, като клетката беше на терасата и температурата на въздуха беше около 33 градуса на сянка. В колата още не съм я пробвал за по дълго разстояние и време, но като видях, че прави около 1-1.2л/мин и не може да вдигне повече от 7-8А ( да уточня амперметъра ми е от Уазка стрелкови от -30 до +30 и стрелката стои межди 15 и 0 така според мен е около 7,5 А максимум 8) реших да направя друга клетка която да черпи повече ток и да произвежда повече газ.
Според мойте наблюдения при производсто на 1л/мин икономията ми е минимална. При два литра ННО икономията ми е около 2-2.5л/100.

DIDO112

  • Гост
Re: Серийна клетка малко помощ
« Отговор #14 -: Юли 12, 2011, 02:23:24 pm »
По мои наблюдения и от експериментите на Дидо112 който ми е колега си направих изводи че не е необходимо голямо количество газ за да има икономия. Дори малко газ подобрява горенето, и ако не ти дърпа много ток клетката, икономията е налице. Получаваш ли точния вид газ и ако не ти загрява клетката, защото ако загрява започва да изпарява електролита и се губи ефекта, ще имаш добри резултати. Освен ако не се стремиш да караш само с HHO  ;)
С наблюдения не става, пробваш и казваш така е. Аз съм ходил и пробвал вече 3 клетки както знаеш :)