Автор Тема: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus  (Прочетена 298579 пъти)

Неактивен runik

  • Неактивен
  • Публикации: 1
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #315 -: Юли 23, 2012, 06:56:49 pm »
Здравейте, сложих си оптимизатора преди около 6 месеца, колата е Ауди А6 2,5TDI, 2003г. Тъй като пътувам доста още в края на първия месец засяках, че разхода реално е по-малък с около 1л. на 100км. Преди да сложа оптимизатора разхода беше около 7-7,2л., след поставянето падна на около 6л. Тава е разход извънградско при скорост 120-130км/ч. Caduceus е изключително коректен - дава ти да пробваш, като не ти харесваш го връщаш.Трябва такива хора като него да се поощряват, защото работят, експериментират и вървят малко или много напред.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #316 -: Юли 23, 2012, 08:12:10 pm »
Преди шест месеца слънце грееше и птички пееха  ;D

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #317 -: Април 03, 2017, 11:19:52 am »
Така...
Благодарение на добрата воля на модератора темата е отключена и мога да ви запозная с последното развитие на нещата по оптимизаторите ми за автомобили и камиони.
Може би много от новите колеги във форума не знаят за това, но технологията е започната и развита в началото с ценната подкрепа на старите колеги от този форум /повечето от които не пишат вече/. За която помощ и съвети съм им много благодарен!!!
Понеже не се отказвам лесно  :), въпреки пречките от всякакво естество успях да доразвия технологията до доста добро ниво - както като резултати, така и като лесно прилагане при всякакви случаи и двигатели. Прехвърлям със някои допълнения последния ми пост от темата в моя форум тук, за да не го пиша отново - може на някого да е интересно. За повече информация -
http://www.garaja.net/viewtopic.php?f=10&t=33&start=550
http://optimizatori.com/

От около два месеца активно вървят сериозни тестове на камиони с комплект от оптимизатори К2+К3. Това става благодарение на един колега във Варна, който се занимава със диагностика, има и собствени влекачи и разбира доста от тях и двигателите им. Освен на Рено Премиум /камиони като на Иво, т.е. Райдър 777/, се отчетоха много добри резултати на Волво Евро5 и Ивеко - около 16-17% по най-занижени сметки. Има добри резултати и на Мерцедес Актрос, но се уточнява точно колко е ефектът - първият тестов камион беше чипосан , сега се надявам да видим на нормален как работи системата. Нещата стават малко бавно, но в правилната посока :)
От няколко месеца комплектът оптимизатори К3 е само в малките кутии. Там нещата са изчистени максимално при автомобилите. За съжаление се наложи да кача с 20 лв цените защото не бяха променяни от няколко години, а инфлацията си върви и частите за производството поскъпнаха. К2 като част от комплекта за камиони също, но там нещата се избиват много бързо и това не е от значение. В момента се опитваме да изстискаме максималното при влекачите, защото там всеки процент е важен. Борим се с български майстори които изключват електронни блокове и спират Ад Блу-то например, което им спестява малко пари но къса обратната връзка на качеството на изгаряне с времената на дюзите и двигателят не може да си обедни сам коректно сместа. Така че, просто всичко трябва да си е фабрично и нормално - тогава нещата се получават.

Поздрави!

ПП
Автомобили които коректно обедняват сместа и нямат софтуерен блокаж на целия обхват на ламбдата - Мерцедес, БМВ, Ауди, Рено, Пежо, Ситроен, Тойота, Субару, Хюндай, Фиат, Алфа-Ромео
Блокирани софтуерно след 8-10% обедняване, пр-во след 99 г., на които не слагам оптимизатори - VW, Шкода, Сеат, Опел, Форд, Шевролет, Мазда, Мицубиши, новите трицилиндрови Рено Меган и още няколко
Това е за сведение. Всичко което не разчита на датчици за смесообразуването и е с обикновена газова уредба, позволяваща да се регулира ръчно през тройника, е ОК  :)
 

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #318 -: Април 03, 2017, 09:02:30 pm »
90% от автомобилите нямат "обхват на ламбда сондата". Ламбда сондите, слагани масово в автомобилите не са измерителни прибори - те не докладват количеството на кислорода в изгорелите газове. Те само сигнализират дали има или няма кислород там, но не и колко е той.
Би трябвало всеки който някога е виждал диагностична апаратура, да е запознат как изглежда сигнала на една изправна ламбда сонда. Това е волтаж, който се колебае между 0 и 1 волт с определен интервал, който зависи от оборотите. А зависи от оборотите тъй като сондата мери на изхода, а не в самия цилиндър. Т.е. трябва известно време изгорелите газове да достигнат сондата и още мъничко време за да може самата сонда да реагира. На празен ход сигнала се променя от 0 до 1 волт 1-2 пъти в секундата. Ето тук може да се види какво прави ламбда сондата когато колата работи на място:
https://www.vbox7.com/play:b65e8d3c
Поигравам си от време на време с газта и се вижда как компютъра обогатява сместа след натискане на педала на газта, след това се опитва да го балансира (не винаги много успешно).
Причината е точно ламбда сондата - компютъра не знае колко е богата или колко е бедна сместа и се опитва да намери момента, в който показанията й се променят от едното в другото състояние. Той постоянно се опитва да "балансира на ръба" - обеднява сместа докато се появи кислород, после почва да я обогатява докато кислорода изчезне.
На високи обороти това се случва много по-бързо защото изгорелите газов стигат до сондата много по-бързо. Но все пак има известна инертност - това се дължи на факта, че в цилиндрите вече има готова за изгаряне смес, и на времето за което изгорелите газове достигат до сондата.
Не случайно съвременните двигатели се ориентират към горивни дюзи, поставени директно в цилиндровата глава. Всъщност основната причина е друга (за което ако ви е интересно защо е така мога да развия отделно и касае работата с много бедни горивни смеси), но и като страничен ефект се получава по-бързо "получаване на резултата".

Основната причина за ползването на такива ламбда сонди естествено е цената - широколентова ламбда сонда струва много повече от нормалната. А широколентова сонда е безмислено да се слага на "ежедневка", която се стреми да държи сместа стохиметрична. Тя се поставя само на "muscle cars", където е необходимо да се следи колко точно е богата сместа, или на коли които искат да покажат наистина впечатляващо нисък разход на гориво.

Предполагам че това което наблюдава Кадуцея при рааличните модели е заложения в компютъра алгоритъм за реакция при дълговременно обедняване на сместа. Някои модели решават че ламбда сондата е излезнала от строя и почват да работя по таблица, която в повечето случаи дава горе-долу верни времена, но няма корекции в зависимост от реалните околни условия. Други пък решават че обедняването на сместа е вследствие на някакво външно влияние - рязка промяна на околната температура, или малък пропуск в изпускателния колектор, или лоша връзка в ел. частта на сондата... вече как ще реагират на тези данни не е съвсем ясно - някои се опитват да обогатят сместа, други изчакват много-много дълго време "сондата да се съвземе", работейки през това време "по спомен", т.е. по времената от краткотрайната памет на компютъра.

Аз продължавам да се чудя как точно може да се повлияе на качеството на горенето в цилиндъра. Самия процес на изгаряне е изследван толкова подробно, че едва ли има нещо скрито в него. В тази сфера са вложени милиарди и продължават да се влагат ежегодно. Прави се и невъзможното да се осигури максимално добро разпръскване на горивото, така че то да се смеси напълно с въздуха преди да се запали. Формират се по специален начин горивните камери така че да се образуват зони с по-богата смес около свещта и по-бедна в останалите райони, за да се гарантира сигурно запалване на сместа с минимално количество гориво.

Твърдението, че "двигателя сами обеднява сместа" за мен е доста странно. Компютъра се стреми само към това във изгорелите газове да има кислород, но и неговото количество да е възможно най-малко. В момента в който се появи кислород времената на дюзите се увеличават. В момента в който кислорода изчезне времената на дюзите се намаляват. И това се повтаря постоянно докато двигателя работи. Но това се прави само когато двигателя 'се е кротнал", т.е. няма резки подавания или отнемания на педала на газта. В преходните режими компютъра за известно време (секунда - две) "отсвирва" ламбда сондата и работи "по спомен", по предварително събрани данни, предполагайки какво количество гориво трябва да се подаде. Това ясно се вижда на клипа който съм показал.

Нямам идея откъде би могло да идва това въздействие върху процеса на горене, за което се говори по-нагоре в темата. Ще ми е и доста интересно да натикам уреда за мерене на изгорели газове който ползваме в горелките в ауспуха на един такъв автомобил. За съжаление такъв опит ще ми струва прекалено скъпо - само след няколко минути мерене на такива газове ще трябва да сменям 2 или всичките 3 клетки, тъй като в изгорелите газове на автомобила винаги има и следи от изгоряло масло, което е изключително токсично за сензорите и просто не мога да си го позволя... един път финансово, втори път за това, че ще останем без  "средство за препитане" докато трае ремонта на уреда ...

За обикновената газова (като и за коли които имат карбуратор, ако все още са останали такива) нещата са ясни - сместа се регулира чисто механично, обратна връзка липсва и сместа може да се манипулира почти до безобразие. Не е съвсем ясно какъв ще е крайния резултат, но може да се постигне несимволична икономия. Понякога ще е за сметка на загуба на мощност, понякога ще е за сметка не оптимизиране на сместа спрямо реалните условия в които работи мотора ...

П.С. И за да не бъда обвинен в теоретизиране на нещата, бих искал да напомня че на колата ми вече 6 години стои този самоделен ламбда контрол:
https://youtu.be/GTHk5PtyJGs
който имитира работата на бензиновия компютър при каране на газ (колата е с обикновена газова). Мотора е в идеално здраве (имам предвид че не успях да го счупя, нямам гърмежи от газовата, разхода е доста висок но проблема .... абе не е в дозирането на газта ... :) ) Клипа е заснет при равномерно каране с 80-90 км/ч.
Трябваше ми доста време в опити за да мога да докарам това нещо до работоспособно състояние. изчел съм доста литература, изследвал съм съм как работят подобни устройства, включително и компютъра който управлява бензиновите дюзи на автомобила.
Повярвайте ми, няма абсолютно никакъв начин да задържите показанията на ламбда сондата стабилни, или поне в границите 0.3 - 0.7 волта :) И това е нормалната работа на сондата, не е проблем в софтуера или в регулирането на сместа. Просто сондата работи като ключ "ON/OFF", няма средно положение.
« Последна редакция: Април 03, 2017, 09:20:26 pm от juliang »

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #319 -: Април 03, 2017, 10:42:24 pm »
Няма да влизам в спорове, защото темата е засега - практически постигнати резултати, а не е теоретична. Може би трябва да доизясня само какво имам предвид под "обхват на ламбда сондата" - а именно, нивото до което може да се обедни сместа автоматично при добро изгаряне и коректен close loop режим. Това е обикновено около 20-22%, а при колите със софтуерен блокаж след достигане в рамките на няколко минути до ниво 8-10%, ЕКУ-то вкарва двигателя в тих авариен режим със предварително зададени параметри в горивната карта, така че в повечето случаи дори се качва нормалния разход /направено е за всеки случай/. Просто е - и доказано в години практика.

Не можеш да правиш тестове с нормално гориво, да четеш дебелите книги как се представя пак такова и да преценяваш как работи ДВГ с оргонизирано - това е съвсем различна бира и нещата нямат нищо общо помежду си.
Правих тестове в лаборатория как се променят под влияние на две кутии К3 пламна температура, кинематичен вискозитет и още два-три параметъра на стандартен дизел - резултата беше странен  :) Как си представяте това - голяма акредитирана лаборатория да не иска да им платя предварително уточнените близо 800 лв, само и само да не ми дадат резултатите /мислеха си вероятно че ще съдя някоя верига бензиностанции дето им е спонсор/ - и накрая след като ги настъпих, след две седмици мотане ги фалшифицираха, за да са в рамките на допустимите отклонения. За същото нещо в Германия обаче ми искаха няколко хиляди евро, така че махнах с ръка на доказателства от този тип и си продължих с практиката  :)
Голи разсъждения са все едно туземци да обсъждат самолетната промишленост - така че по-добре оставете теориите настрани.
Поздрави!


« Последна редакция: Април 04, 2017, 04:58:32 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #320 -: Април 04, 2017, 10:58:25 am »
Добре де... тоя твой "приятел от Варна който се занимава с диагностика" има ли възможност да покаже една-две графики на показанията на ламбда сондата на даден автомобил? Таблица на времената на дюзите преди и след поставянето на оптимизаторите? Това поне го има всяка диагностична апаратура ... и би дало отговор на доста въпроси.
Защото аз все още се чудя как ламбда сондата сама ще реши да докладва че сместа е ОК при условие че постъпва по-малко гориво за същото количество въздух. За да се случва това, трябва да се променят някои неща много по-сериозни от пламна температура и кинематичен вискозитет... примерно валентността на атомите на горивото. За да може всичкия тоя кислород да се съедини с нещо и да не задейства ламбда сондата.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #321 -: Април 04, 2017, 11:17:28 am »
Юлиане прекалено много конкретика влагаш. Има ли оргон всичко е възможно. Даже нещо повече, оргона може да пренесе информационната матрица от горивото към водата например или към друг флуид като жъздуха и двигателя да работи само на вода или въздух. Caduceus прекалено се е комерсиализирал и затова не може по-дълбоко да вникне във възможностите на оргона и все още е много далеч от това да направи двигателя да работи само с оргонна енергия.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #322 -: Април 04, 2017, 12:09:40 pm »
Юлиан
Да доста неща се променят - това че гледахме основни показатели като посочените е само за да се види че става нещо, не че това е чак толкова важно за изгарянето.
Ще говоря утре с човека относно графиките на личния му Ивеко Евро 5 и ако даде нещо, ще го публикувам. Акцентът не е да теоретизираме, а да има полза за фирмите със влекачи /както и за шофьорите с лични автомобили/. Практиката, срещи с отговорни лица, както и доста горчиви хапове доказаха, че производителите нямат пряк интерес от такива нововъведения - единствено потребителите.

dmitarp
Само за сведение - доста съм наясно и с автотермията, както и с още две-три методики за катализиране на изгарянето. Но това е беля, проф. Андреев си замина скоропостижно, а автотермичните Лади отидоха за скрап след изложението на което бяха показани. На другия ден след него кооперативът на професора с барабар механици и бизнес партньори беше разформирован и сега произвеждат бетонни заграждения. Само отбелязвам.
Относно комерсиалността, грешно сте ме разбрали. Това е съвсем нормално при организацията на едно производство - всеки продукт струва времето и усилията на създателя му, измервани в съвременното общество не с прасета и жито както в древността  :), а с пари. Ако искаш нещо да се развива и да оцелява, то трябва да се самофинансира - иначе е мъртвородено или авторът му е идеалист, далеч от реалния живот. Виждал и анализирал съм от първа ръка /поради предишната ми работа/  всякакви бизнеси и съм много, много наясно с това кое може и кое не може да съществува от икономическа гледна точка.
 Така че кой колко е далеч, е въпрос на информираност. Не на приказки по форумите.

Поздрави!
 

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #323 -: Април 04, 2017, 04:13:59 pm »
Юлиане, впечатляваща лекция изнесе, това е полезна информация!
Аз мисля, че в основата на въпросния "спор" (понеже не е точно спор, а остра дискусия) е твоят тотален отказ да повярваш, че горенето може да се оптимизира само от вида на запалване/горене или от заряда на самото гориво!

Имам предложение - защо не приемеш един експеримент от Кадуцеус?
Монтирай си на колата един горивен оптимизатор и за месец ще имаме показания от ТЕБ лично?
Ако на твоята кола не става, все имаш някой приятел, познат, роднина и т.н. който би имал подходяща за целта кола?
При това всичко е ВЪНШНО И БЕЗКОНТАКТНО!
В момента сам попадаш под собствената си критика - хем искаш някой да ти докаже, да те убеди (понеже си неверний Тома), хем не смееш да го тестваш на горелките, които поддържаш и ремонтираш, защо?
Нали се поставя външно и "безконтактно"? Като си толкова убеден, че ефект НЯМА, защо отказваш?
Аз имам предположение - защото все пак, някаква вътрешна част от теб ЗНАЕ, че не си прав докрай и НЕ СМЕЕ да "рискува" ;D
Дали рискът е страх от повреда или страх, че ще трябва да признаеш (пред себе си нещо, което подсъзнанието ти вече ЗНАЕ), отделен въпрос!
Докато не си готов да преодолееш този страх - просто не пиши тук!

все още е много далеч от това да направи двигателя да работи само с оргонна енергия.

Да, той може и да е далеч, но има хора, които са го правили ;D
Клетката на Джо точно това прави.
Тесла също го е постигнал...макар и с малко по-различен способ!


Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #324 -: Април 04, 2017, 04:52:52 pm »
Няма проблеми за това, което предлага atos. Ефектът се е доказал нееднократно през годините досега де, имаше и много показателна анкета в темата. Последния тест на колега от форума с оптимизатор К3 беше на малката бензинова Тойота на  madsatbg, разходът на която падна от 5,5 на 4,67/100. Просто питайте човека, а може да видите и тук как са се развили събитията:

http://www.garaja.net/viewtopic.php?f=10&t=229

Настоящата тема я активирах просто за да споделя новите неща и докъде съм стигнал с технологията, не за да възбуждам спорове или дискусии
Относно клетка на Джо, автотермичната система на проф. Андреев, Браунгаз клетката на Илия Вълков на Голф 1 и др. подобни неща - те не са приложими на масовите сегашни автомобили. Това е по ред причини, свързани със затварянето на вратичките за прилагане на подобни оргонни устройства от неспециалисти и потребители. Например, всички гореспоменати устройства работят добре на коли с чугунен блок на ДВГ, карбуратор който може да се настройва бабешката с жигльори и делко което да настрои предварението коректно. Това на модерен инжекцион с алуминиев блок е невъзможно - въпреки че има всякакви системи за настройка на сместа, сан секиз ТАП-ове и т.н. Достатъчно е блокът да е алуминий и нещата отиват на майната си, защото оргонът мощно се излъчва в околната среда и просто не се задържа в зоната на горене в количества, достатъчни за автотермия /т.е. кислородно и азотно горене - имплозия/. Айде да не се разпростирам повече, но предполагам ви стана ясно защо вече почти няма коли с карбуратор, делко и чугунен блок, в които всеки да може да ръчка  ;)

Оптимизаторите ми не гонят максимален ефект - а са юзър френдли устройство, което може да се сложи почти на всичко което е с ДВГ, стига да няма софтуерни ограничения. Това е идеята - достъпност и реален ефект върху джоба на прекия потребител. А на който 20-тина процента не му стигат, да си кара без тях - но тая логика ми е странна :)
Поздрави!

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #325 -: Април 04, 2017, 09:15:18 pm »
Моята кола, харчи 4,9 на 100, дизел.
300лв. е приставка с хардуер (комп) и софтуер. Компа на колата не се пипа. Приставката е колкото кибрит и се слага за 3 минути. Made in Germany.
Разходът пада с 1 литър, а мощността се вдига с 24к.с.


Въпросът е, може ли оптимизатор, да постигне това?



Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #326 -: Април 04, 2017, 09:47:35 pm »
Юлиане, впечатляваща лекция изнесе, това е полезна информация!
Аз мисля, че в основата на въпросния "спор" (понеже не е точно спор, а остра дискусия) е твоят тотален отказ да повярваш, че горенето може да се оптимизира само от вида на запалване/горене или от заряда на самото гориво!
От 50 години екипи инженери със много скъпа апаратура разглеждат процеса на горене от всички страни. Както казах в тази индустрия има милиардни печалби и огромна конкуренция, така че нещата се изпипват сериозно.
Самото горене зависи до огромна степен от това какво гориво използваш. А горивото е каквото ти сипят на бензиностанцията. Ти нямаш власт над това. Това е и проблем - съвременните двигатели трябва да могат да горят горива, които са специфицирани преди 50 и повече години. Трябва да могат да горят и горива които се отклоняват дори и от тези стари спецификации. Неприемливо е мотора да се чупи или да не запали заради малко отклонение от тях. Мотора трябва да може да работи при много широк диапазон от температури и влажности. Трябва да може да работи при много широк диапазон от обороти и натоварвания. Понякога направо се чудя как успяват да го накарат да работи...
Та на въпроса - вида на запалването е ограничен от свещта. Тя дава искра, чиято температура зависи от конструкцията на свещта и от напрежението. В това някакви кутийки залепени по акумулатора или горивопровода не могат да влияят.
За "заряда на самото гориво"... нямам представа за какво точно говориш. Какъв заряд? Електрически, емоционален?

Имам предложение - защо не приемеш един експеримент от Кадуцеус?
Монтирай си на колата един горивен оптимизатор и за месец ще имаме показания от ТЕБ лично?
Ако на твоята кола не става, все имаш някой приятел, познат, роднина и т.н. който би имал подходяща за целта кола?
Моя разход е доста разтегливо понятие както казах. Колата ми гори от 8 до 15 на сто. Просто стила на каране ми е такъв - зависи от това как съм спал, к'во съм ял и най-вече каква музика съм си пуснал в колата :) Няма как да засека промяна от 10%. За кола на приятел ... ако мога да обясня на приятеля какво точно искам да постигна ... може и да стане. Но ще ми е много трудно да му обясня какво е това ... дори мисля че няма да мога.

В момента сам попадаш под собствената си критика - хем искаш някой да ти докаже, да те убеди (понеже си неверний Тома), хем не смееш да го тестваш на горелките, които поддържаш и ремонтираш, защо?
Вече обясних проблема с горелките - те първо не са мои, второ са съоръжения на които дори не можеш да боядисаш тръбопроводите без разрешение и съгласуване с инстанциите. Всичко което се поставя по инсталациите около тези съоръжения трябва да е сертифицирано и този който е издал сертификата носи отговорност за изделието. Аз лично не мога да поема отговорност да закача нещо, и после да обяснявам как то не е повлияло по никакъв начин... най-малкото защото няма да мога да обясня какво точно е това и защо е там.

... Като си толкова убеден, че ефект НЯМА, защо отказваш?
Аз имам предположение - защото все пак, някаква вътрешна част от теб ЗНАЕ, че не си прав докрай и НЕ СМЕЕ да "рискува" ;D
Дали рискът е страх от повреда или страх, че ще трябва да признаеш (пред себе си нещо, което подсъзнанието ти вече ЗНАЕ), отделен въпрос!
Докато не си готов да преодолееш този страх - просто не пиши тук!

Аз се опитвам да разбера (или ако щете - да изтръгна обяснение от някой) как се случват нещата. Някой, който е бил малко по-упорит и се е задълбочил в това което се случва и което е наблюдавал.

Все още не мога да разбера как компютъра на колата ще допусне обедняване на сместа. Кислорода който е влезнал в цилиндрите трябва да се свърже с нещо и да не стига до ламбда сондата в явен вид, защото ще я задейства и компа ще сипе повече гориво. Това е записано в алгоритъма му. Ако не се свързва с въглерода или водорода от горивото, то той има само един възможен партньор - азота от въздуха. Това обаче е катастрофално за околната среда.
Идеята "горенето да се оптимизира" означава че преди поставянето на тези кутии то е било неоптимално. Неоптималното горене означава че в изгорелите газове трябва да има въглероден моноксид (или въглероден окис по старому), както и въглерод, демек сажди. Икономия от 10-15-20-30% означава че преди отимизацията 10-15-20-30% от горивото е излизала през ауспуха във вид на въглероден моноксид и сажди. Дори и при съвсем формалните годишни прегледи кола работеща по такъв начин би трябвало да бъде спряна от движение. А и все пак тук говорим за резултат при двигатели които са в що-годе изправно състояние, а не такива които изхвърлят горивото през ауспуха във вид на миризливи черни облаци.

Ще говоря утре с човека относно графиките на личния му Ивеко Евро 5 и ако даде нещо, ще го публикувам.

Да разгледаме малко стандарта Евро 5:
EU Emission Standards for Heavy-Duty Diesel Engines: Steady-State Testing
CO   HC   NOx
1.5   0.46   2.0

Това са стойности за 1 киловатчас. За двигател с мощност 200 киловата работещ 1 час (и изминаващ примерно 100 км за това време) стойностите са 300 грама въглеродни моноксиди и 100 грама въглеводороди. Общо ... абе да речем 500 грама. За тези 100 км този двигател ще изгори около 20 килограма гориво. Или от 20 кила макс. 0.5 кила могат да са неизгорели или непълно изгорели. В проценти това е ... 2.5%.  Колкото и да оптимизирате горенето, да го изгорите до последния атом въглерод и водород в него, максималната икономия е 2.5%.

Сега вие ако можете да ми обясните откъде ще се получи "по-пълно и оптимизирано горене" от това, което е заложено в Евро 5 стандарта ... Или да ми обясни кое точно гори в цилиндрите така, че да се получи излишна енергия и едновременно с това на изхода да няма колосални количества азотни моноксиди и диоксиди... ще съм му изключително благодарен.
Или оргона вече и гори?

За поредните намеци за "мъже в черно" просто не искам да говоря... За стотен път напомням, че Китай има въпиюща нужда от фосилни горива и изобщо не го е еня за авторски права, световни правителства и масони. Така че ако някой има нещо такова - да го предлага там, ще бъде възнаграден повече от подобаващо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #327 -: Април 05, 2017, 08:34:45 am »
Юлиане, говорили сме неведнъж с теб за подобен род обяснения, дай да не се повтаряме и да изписваме пак купища фермани...
Предложих ти практически тест, при който ако засечеш положителни резултати, сам да се опиташ да си обясниш нещата (с готовите ти знания ще е трудно), затова заложи на експеримента ;)

За кола на приятел ... ако мога да обясня на приятеля какво точно искам да постигна ... може и да стане. Но ще ми е много трудно да му обясня какво е това ... дори мисля че няма да мога.
Кое му е трудното да кажеш - "Дадоха ми тая джаджа, не я знам точно какво прави, ма дай да я тестваме дали има ефект?"

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #328 -: Април 05, 2017, 09:55:45 am »
Ще отговоря накратко, че времето е кът.
edin
Това което имаш вероятно е някакъв чип. Т.е. нещо, което използва "спящ" ресурс на двигателя, който е оставен нарочно с резерви от производителя. Това по никакъв начин не променя съставките на сместа качествено, а само я регулира по изкуствен път. Така че, оптимизатор от моите би трябвало да донесе още едни 12-16% или нещо такова в зависимост от това, дали чиповата намеса не е ограничила естествената обратна връзка /close loop/ между качеството на изгаряне и времената на дюзите, през данните на ламбда сондата към компа. Подобен случай имах на един Актрос, чипосан за да стане 500 к.с. /или 550 - не помня точно/, който направи 10-12% допълнително след това с комплект за камиони. Хората имат мебелна фирма и изнасят в Германия, така че влекачът е натоварен  :)
juliang
Уважавам знанията ти и съм научил някои неща от това което пишеш, за което благодаря. Но е трудно да разбере човек отстрани, как се променят нещата когато се промени сместа качествено. Това е нещо което се вижда и пипа, не се разсъждава. Основите на този тип каталитично действие не се учат, това е физика която има други принципи. Нищо странно няма, като се натрупа малко опит  :) На всичко отгоре има и практика от други хора с други устройства, която изяснява картината допълнително. Говоря за споменатите вече оргонни катализатори от типа на клетка на Джо, този на проф. Андреев, клетката на бай Илия и др. Така че само с приказки не става работата.
Променя се целият процес, не само съставките на сместа - гориво, въздух или искра.
И пак казвам - нищо не искам да доказвам или влизам в конфронтация. Нямам нито време, нито желание. Просто информирам докъде съм стигнал, това е.
И мъже в черно не познавам, просто досега съм имал някакви контакти с три фирми производители, които си траят и не ги интересува нищо такова. Това ме навежда на мисълта, че не им изнася - а и по логика е така, защото основните акционери на тези фирми за свързани и с петролната промишленост. Кой знае какво имат заключено в сейфовете като технология, вероятно доста по-напред от моето - а не го пускат.
atos
Не се занимавай, не влизай в тези игри и обяснения - защото се губи време. Действай си по твоите задачи, желая ти успех!

Поздрави

Неактивен bobokom

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
Re: Оптимизатори на горивния процес от Caduceus
« Отговор #329 -: Май 22, 2017, 08:26:10 am »
Моята кола, харчи 4,9 на 100, дизел.
300лв. е приставка с хардуер (комп) и софтуер. Компа на колата не се пипа. Приставката е колкото кибрит и се слага за 3 минути. Made in Germany.
Разходът пада с 1 литър, а мощността се вдига с 24к.с.


Edin,
можеш ли да дадеш някакви координата на тази фирма, че ме заинтригува доста. 300 лева е доста добра цена за Германска разработка.