Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 40457 пъти)

Неактивен zach_82

• Неактивен
  • Публикации: 7
  • Рейтинг: 1
Ами мощностите на двигателите и стерео-уредбите са много относителни. Някаква китайска уредба например рекламира мощност да речем 2 Х 200 Вата, а в действителност е 2 Х 10, така е и с двигателите. Моят двигател му дават че е 500 Вата, но аз съдя по амперите които дърпа по нагорнище и сметката излиза че в такива случаи отдава над 1000 вата. Разбира се това е пикова мощност и не може да я отдава твърде дълго, защото ще загрее.
Колкото по въпроса за служебния контакт - да така е, въпреки че нощем зареждам от домашния контакт по нощната енергия и не съм забелязал някаква разлика в месечната си сметка за ток.
« Последна редакция: Юни 04, 2012, 03:14:01 pm от zach_82 »

Неактивен CPU

• Специалист
  • Подготвен
  • Публикации: 146
  • Рейтинг: 54
Re: Мощен електровелосипед
« Отговор #46 -: Юни 04, 2012, 08:22:43 pm »
500 вата би трябвало да стигнат за един велосипед, като се има предвид, че ние с педалите не развиваме повече от 150 - 200 вата.
Четковия мотор също върши работа, не е задължително да е от новите безколекторни, и не им отстъпва по ефективност. Отстъпва им по размери и тегло, като и това, че като изпълнение не подхождат точно за такава цел, говоря за донори от автомобилната индустрия. Или са за кратковременен режим и съответно ниско кпд, или са с големи размери, съответно тежки. И не на последно място, обхвата на работното напрежение не пасва.
За мен решението е безколекторен двигател, при който ротора с постоянни магнити обхваща статора, прави се лесно, а за статор се намира подходящ пакет ламели от друг мотор. Навиването не е трудно, и може да се направи за каквото искаме напрежение. Има и втори вариант, без ламели, при който статорната намотка е във въздушната междина, т. нар. slotless (aironless).

За батериите, не знам как го правите с оловни акумулатори, че и стари, аз няколко пъти съм правил сметки, и все не ми излизат.  ;D

Неактивен Брадатия

• Специалист
  • Подготвен
  • Публикации: 113
  • Рейтинг: 41
  • Мераклиите са повече от китайците!
    • служебен
То ако може да се използват и скоростите на велосипеда, тогава ще се разтовари двигателя и предполагам, че работейки в по-добри режими ще намали разхода на енергия за същия пробег. И на мен ми се струва, че оловните акумулатори не са добро решение (освен ценово), заради габаритите и теглото им.
CPU идеята ти за направата на безколекторен двигател ми се струва доста добра. Имаш ли някакъв опит или поне от къде може да прочетем за такъв, с цел "Направи си сам"?

Неактивен CPU

• Специалист
  • Подготвен
  • Публикации: 146
  • Рейтинг: 54
Re: Мощен електровелосипед ~2kW
« Отговор #48 -: Юни 05, 2012, 10:35:42 am »
Електродвигателя, както и ДВГ, също има оптимален диапазон на изменение на скоростите, и той не е чак толкова голям, така че скоростите биха подобрили с много картинката. Стига да успееш да ги направиш добре.

Безколекторни мотори се правят от много хора, и аз имам направени, в диапазона до 100 вата, но имам всичко необходимо да направя и киловатов. Ти за начало разгледай тук:
http://www.powerditto.de/Motorenuebersicht.html  показано е много добре как се прави, с какви магнити и от къде е взет статорния пакет.
таблица за комбинации между броя на полюсите и зъбите на статора:
http://www.powerditto.de/Kombinationstabelle.html

Неактивен DOMIC

• Наблюдаващ
  • Публикации: 18
Здравейте!
Извинете, че се натрапвам във Вашата велосипедна тема с идея за автомобили, но мисля, че има нещо общо с дискутираното тук.
Идеята е да се зацепи към пистовия ремък на ДВГ малък електродвигател 300 - 500W, който да подпомага работата на ДВГ при тръгване и ускоряване, а през останалото време да се зарежда от алтернатора на колата. Може ли от използваното при велосипедите да бъде използвано за реализирането на тази идея?

Неактивен EDM electronics

• Специалист
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 486
  • Рейтинг: 213
Предстои ми да запусна един BLCD-мотор 2,5 kW и закупих за целта два готови контролера от Алиекспрес. Ще им махна китайските транзистори и на тяхно място ще сложа от Комет електроникс с много ниско съпротивление на канала. Бия се с акъл обаче, как да разположа датчиците на хол. Може 3х на 120 гр., но мисля може и да се сложат срещу 3 поредни междини срещу статора, който при мен е вътрешен, а външен е ротора. Не намирам никаква разлика, т.к. магнитите се редуват S-N-S-N-S-N......все същото ми с вижда дали ще ги раздалеча на 120 гр. срещу междината на статора или ще са един до друг.

Видях и в ю-тюб един разглобен китайски двигател за велосипед и там датчиците бяха точно така разположени срещу поредните междини на полюсите на статора.

Въпросът ми е към колеги които имат опит, къде се разполагат датчиците и правилни ли са ми разсъжданията?
Понеже не съм взел още датчиците а Хол, знае ли някой от кой тип са, защото са доста видове. Едни се включват с една полярност, но се изключват с друга, като RS-тригери, други се включват и изключват само с една полярност.
Какви датчици на Хол се ползват?

Неактивен Valdano

• Неактивен
  • Публикации: 3
  • Рейтинг: 2
Здравейте,
 Искам да Ви помоля за съвет. Реших да сляза от колата и да променя начина си на придвижване ...с елколело. На 62 г. съм и тежа 96 кг. Къщата ми на село, до която почти всеки ден ще трябва да се изкачвам е по стръмен 10 км асфалтов път. До сега каквото прочетох в нета,  разбрах  че трудно ще се намери фабрично 20 цолово сгъваемо ел. колело, което да преодолява тези наклони с така предлаганите техн. показатели.
Затова моля за съвет:
 – какъв КИТ и откъде да го закупя;
 -  кой ще може да комплектова едно максимално леко сглобяемо 20” колело.
 -  Желанието ми е общото тегло на елвелосипеда да е около 20 кг, защото живея в блок на 3 етаж и ще ми бъде трудно всеки ден по няколко пъти да го качвам до апартамента.
 -  какво  максимално леко колело да закупя, което да може да издържи необходимите техн.  показатели.
Благодаря предварително.

В бъдеще , когато вече ще имам това колело, смятам в края на деня да го сгъвам и оставям в багажника на колата, а батерията да я свалям и зареждам вкъщи.
« Последна редакция: Май 29, 2017, 08:47:19 pm от Maistora52 »

Неактивен Lambo_Rambo

• Неактивен
  • Публикации: 4
  • Скайп: lambo_rambo
Колега Радев, дали би било удобно да споделите как сте задвижили въпросния електромотор? Имам същия, от електрическа перка на мерцедес W220 S500 е, на моята конкретно освен EC128Y27 пише и 850W. Мъча се да я подкарам със спийд контролер, управляван от серво тестер, но за съжаление без особен успех, даже вече успях да изгоря един спийд конролер. И двата спийд контролера с които съм пробвал до сега са за безчеткови и без сензорни електромотори, 100-амперови, би трябвало без проблем да се справят с този електромотор, но нямам успех.. Само това клипче в ютуб съм намерил за сега, за съжаление руснака малко му бяга английския, както и на мен руския, пък и трудно върви комуникацията по ютуб.

https://www.youtube.com/watch?v=In40bskrRaY