Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 178753 пъти)

CPU

  • Гост
Re: Мощен електровелосипед
« Отговор #45 -: Юни 04, 2012, 08:22:43 pm »
500 вата би трябвало да стигнат за един велосипед, като се има предвид, че ние с педалите не развиваме повече от 150 - 200 вата.
Четковия мотор също върши работа, не е задължително да е от новите безколекторни, и не им отстъпва по ефективност. Отстъпва им по размери и тегло, като и това, че като изпълнение не подхождат точно за такава цел, говоря за донори от автомобилната индустрия. Или са за кратковременен режим и съответно ниско кпд, или са с големи размери, съответно тежки. И не на последно място, обхвата на работното напрежение не пасва.
За мен решението е безколекторен двигател, при който ротора с постоянни магнити обхваща статора, прави се лесно, а за статор се намира подходящ пакет ламели от друг мотор. Навиването не е трудно, и може да се направи за каквото искаме напрежение. Има и втори вариант, без ламели, при който статорната намотка е във въздушната междина, т. нар. slotless (aironless).

За батериите, не знам как го правите с оловни акумулатори, че и стари, аз няколко пъти съм правил сметки, и все не ми излизат.  ;D

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
То ако може да се използват и скоростите на велосипеда, тогава ще се разтовари двигателя и предполагам, че работейки в по-добри режими ще намали разхода на енергия за същия пробег. И на мен ми се струва, че оловните акумулатори не са добро решение (освен ценово), заради габаритите и теглото им.
CPU идеята ти за направата на безколекторен двигател ми се струва доста добра. Имаш ли някакъв опит или поне от къде може да прочетем за такъв, с цел "Направи си сам"?

CPU

  • Гост
Re: Мощен електровелосипед ~2kW
« Отговор #47 -: Юни 05, 2012, 10:35:42 am »
Електродвигателя, както и ДВГ, също има оптимален диапазон на изменение на скоростите, и той не е чак толкова голям, така че скоростите биха подобрили с много картинката. Стига да успееш да ги направиш добре.

Безколекторни мотори се правят от много хора, и аз имам направени, в диапазона до 100 вата, но имам всичко необходимо да направя и киловатов. Ти за начало разгледай тук:
http://www.powerditto.de/Motorenuebersicht.html  показано е много добре как се прави, с какви магнити и от къде е взет статорния пакет.
таблица за комбинации между броя на полюсите и зъбите на статора:
http://www.powerditto.de/Kombinationstabelle.html

DOMIC

  • Гост
Здравейте!
Извинете, че се натрапвам във Вашата велосипедна тема с идея за автомобили, но мисля, че има нещо общо с дискутираното тук.
Идеята е да се зацепи към пистовия ремък на ДВГ малък електродвигател 300 - 500W, който да подпомага работата на ДВГ при тръгване и ускоряване, а през останалото време да се зарежда от алтернатора на колата. Може ли от използваното при велосипедите да бъде използвано за реализирането на тази идея?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Предстои ми да запусна един BLCD-мотор 2,5 kW и закупих за целта два готови контролера от Алиекспрес. Ще им махна китайските транзистори и на тяхно място ще сложа от Комет електроникс с много ниско съпротивление на канала. Бия се с акъл обаче, как да разположа датчиците на хол. Може 3х на 120 гр., но мисля може и да се сложат срещу 3 поредни междини срещу статора, който при мен е вътрешен, а външен е ротора. Не намирам никаква разлика, т.к. магнитите се редуват S-N-S-N-S-N......все същото ми с вижда дали ще ги раздалеча на 120 гр. срещу междината на статора или ще са един до друг.

Видях и в ю-тюб един разглобен китайски двигател за велосипед и там датчиците бяха точно така разположени срещу поредните междини на полюсите на статора.

Въпросът ми е към колеги които имат опит, къде се разполагат датчиците и правилни ли са ми разсъжданията?
Понеже не съм взел още датчиците а Хол, знае ли някой от кой тип са, защото са доста видове. Едни се включват с една полярност, но се изключват с друга, като RS-тригери, други се включват и изключват само с една полярност.
Какви датчици на Хол се ползват?


Valdano

  • Гост
Здравейте,
 Искам да Ви помоля за съвет. Реших да сляза от колата и да променя начина си на придвижване ...с елколело. На 62 г. съм и тежа 96 кг. Къщата ми на село, до която почти всеки ден ще трябва да се изкачвам е по стръмен 10 км асфалтов път. До сега каквото прочетох в нета,  разбрах  че трудно ще се намери фабрично 20 цолово сгъваемо ел. колело, което да преодолява тези наклони с така предлаганите техн. показатели.
Затова моля за съвет:
 – какъв КИТ и откъде да го закупя;
 -  кой ще може да комплектова едно максимално леко сглобяемо 20” колело.
 -  Желанието ми е общото тегло на елвелосипеда да е около 20 кг, защото живея в блок на 3 етаж и ще ми бъде трудно всеки ден по няколко пъти да го качвам до апартамента.
 -  какво  максимално леко колело да закупя, което да може да издържи необходимите техн.  показатели.
Благодаря предварително.


В бъдеще , когато вече ще имам това колело, смятам в края на деня да го сгъвам и оставям в багажника на колата, а батерията да я свалям и зареждам вкъщи.
« Последна редакция: Май 29, 2017, 08:47:19 pm от Maistora52 »

Lambo_Rambo

  • Гост
Колега Радев, дали би било удобно да споделите как сте задвижили въпросния електромотор? Имам същия, от електрическа перка на мерцедес W220 S500 е, на моята конкретно освен EC128Y27 пише и 850W. Мъча се да я подкарам със спийд контролер, управляван от серво тестер, но за съжаление без особен успех, даже вече успях да изгоря един спийд конролер. И двата спийд контролера с които съм пробвал до сега са за безчеткови и без сензорни електромотори, 100-амперови, би трябвало без проблем да се справят с този електромотор, но нямам успех.. Само това клипче в ютуб съм намерил за сега, за съжаление руснака малко му бяга английския, както и на мен руския, пък и трудно върви комуникацията по ютуб.

https://www.youtube.com/watch?v=In40bskrRaY

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
     Здравейте,
   Колеги имате ли представа хъб-мотор 250 вата може ли да работи в режим на генератор и да зарежда батерии? Колко вата би произвел при въртене с педали при подходящо предавателно число? И колко могат да усвоят батериите от това което произвежда?
       Виждам нови концепции където педалите въртят генератор който дозарежда батериите в процеса на движение, а ел. двигател движи велосипеда! Достигат сериозни скорости за дълго време!
         Какво ще кажете?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Велоротовертер!!!
Загубена работа бих казал По добре измисли някакво малко устройство отчитащо ориентацията на педалите и двигателят да прави тяга в момнтите когато разположението на пдалите е такова, че мускулната тяга е неефективна. тоест около горна и долна мъртва точка.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Да Радико това е добра идея когато педалите движат колелетата! Но  в случая ще можеш на место да си зареждаш батериите въртейки педали или директно да подаваш на мотора.
      https://www.youtube.com/watch?v=nM6-q4amKBw
     https://www.youtube.com/watch?v=xb4qDyJ8bhI


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Съжалявам, но на мен това да зареждаш на място вместо да се движиш ми се вижда доста неефективно занимание. като се замисля има смисъл само ако си принудн така и така да чакаш някъде, примерно ако вали дъжд и не ортно да се кара, но загубите на КПД при придвижване ще са толкова големи, че си става пълно безумие. Трябва ди се "Як като бик и почти толкова умен" за такова упражнение. зарездането на батриите с педалите може да се осъществи лесно и без такива силови установки. Ако те кефи карайки велосипе да изразходваш повече енергия от колко като го буташ то мисля си, че има и по прости начини за това.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Съжалявам, но на мен това да зареждаш на място вместо да се движиш ми се вижда доста неефективно занимание. като се замисля има смисъл само ако си принудн така и така да чакаш някъде, примерно ако вали дъжд и не ортно да се кара, но загубите на КПД при придвижване ще са толкова големи, че си става пълно безумие. Трябва ди се "Як като бик и почти толкова умен" за такова упражнение. зарездането на батриите с педалите може да се осъществи лесно и без такива силови установки. Ако те кефи карайки велосипе да изразходваш повече енергия от колко като го буташ то мисля си, че има и по прости начини за това.
    А бе за якото не съм толкова як , ама за умното са доближавам до бика! Хахаха! Гледам и се чудя защо избират тази концепция и питам някой ако има опит и мнение да сподели! В близкото минало май в МЕТРО бяха напускали едни електро велосипеди които работеха точно така! И съм ги виждал по пътищата. Движейки се по равното използват батерии, но когато дойде наклон започват да въртят педалите за да запазят  скороста! Когато съм ги виждал по двама въртят педали когато потеглят и след това на батерии! Обаче педалите нямат директна връзка към водещото колело! Е в това е въпроса!  Перке бе джанъм? Те ли са по-прости или ние сме по-умни???
   Да се застраховам: Не се подигравам на никой и на никой не успорвам знанията и квалификацията!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Ми да това със соларните панели не е новост и за електровелосипед определено ще е много ефективно Една двуместна влотриколка със два солрни панела за покрив нд главите си мисля, че на път без големи наклони би изминала минимум 200 км. за един ден. И за рекуперацията съм съгласен има реален ефект от няе само ако акумулаторите са примрно хибридни литиво-йонни + суперкондензатори. Това обаче не е за велосипди нали.
А защо се продават такива глупави велосипеди ли питаш? Ами да бяха те единствените подобни тъпи устройства та да се чудиме, ама светът е пълен с подобни глупости при това някой от тях на невероятни цени.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Миналото лято видях в Пловдив едно момче.Вижте какво е направил.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Миналото лято видях в Пловдив едно момче.Вижте какво е направил.
            Хехе, това съм го виждал и пипал! Този е готов за цирка! Опитах се да му повдигна задницата с една ръка- не успях! Заднато гума при движение стои като мека на половина от тежестта! Представете си какво съпротивление! И с тези рамки - хората се плашат като го видят!