Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 178727 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Солидарен съм с lda_has ....
Единственото което се печели при мощности над 250-350 вата мощност на двигателя е по-бързо ускорение и евентуално по-висока максимална скорост.
Ползите от които плюсове ако го гледаме от гледна точка икономичност е съмнителна.
И двамата грешите. Електродвигателя за разлика от този с вътрешно горене изразходва толкова енергия колкото отдава. Ел-двигател с мощност един киловат може да отдава мех. Мощност от само 100 вата и съответно ще консумира 100 вата електрическа мощност плюс няколко процента отгоре заради малко по ниското му КПД. Та има смисъл при електровозилата много повече от голяма мощност от колкото при горивните возила.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Това е така Радико - просто ако погледнем чисто прагматичната страна на нещата - поне според мен се оказва че и 2кв. двигател да сложиш това е една + маса към акумулатори маса на самия двигател, занижено КПД при ниски мощности и прочее дивотии.
Пак казвам поне според мен два велосипеда единия да е 350вата другия 2кв. ползата от тях ш е съизмерима и ползите от по-мощния няма да са кой знае колко на фона на цената и недостатъците му.

Другия момент е че ако сложиш 2кв двигател на колело ш са му доста и най много да се окаже негативно на здравината му да не говорим че вероятноста да се прибиеш с такъв франкенщайн е доста по-голяма.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Ел-двигател с мощност един киловат може да отдава мех. Мощност от само 100 вата и съответно ще консумира 100 вата електрическа мощност
Пробвай пак, че нещо …..само на мен ли?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
ndm Радико е прав - ако спрямо оборотите върху двигателя има механично натоварване да речем 100вата той ще изкомсумира 100 + паразитните загуби та ако ще и 5кв да е.  (изключаем разните стъпковорежимни електродвигатели)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Pegasa ли ти диктува кво да пишеш, или отвътре та кара?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
ndm бъди по-конкретен каво не ти изнася в казаното?

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
montanar, аз се питам защо да слагам ел. двигател 8 пъти по мощен, като 250 W е достатъчен.
Нали се гонят някакви разумни параметри? От там идва икономия от средства максимално евтин, достъпен и ефективен проект. Мога да сложа и втори ел. двигател от 2 kW но защо да се набутвам, няма да тегля каруца. Става по тежък, няма да се използва оптимално, а това си е чиста загуба на средства, няма да е ефективен проект защото няма да е оразмерен правилно, а оттам няма да е и достъпен. Като чета заглавието си го превеждам оптимално мощен до 2 kW, и от там всичко над 250 W е в повече и допълнителни разходи.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Има само едно обяснение - "кеф цена нема" :)
Верно ш дърпа здраво - ш върви бързо но повече от едно 40км/ч според мен е излишен риск.
Чиста газария ......

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Ванчо - само от части си прав.
В случаят се сравняват мотори - не редуктори - чисто електрическата им част.
И аз имам известен опит с елетровелосипеди и съм привърженик на дирекно зацепените електромотори без редукции - Даже имам такъв проект който така и не стигам до завършването му - говорим за 350 ватов директдрайв мотор - който няма недостатъците с върдящит момент за който говориш.
Обснвам подробно:
1. Директдрайв с малка мощност 350вата да речем обикновено вместо редукция се прилага хватката на разпределение на мощноста на множество бобини - в  случай моторът ми  е с 24 секции бобини като съм виждал и с повече с което се решава проблема с въртящният момент при ниски обороти за който ти твърдиш не без основание.

2. Редуктурните си иама своите предимства - това са съкратена маса и цена но имат и едни константни паразитни загуби внасяни от редукторния възел, също така имат големи топлинни загуби и проблеми с отвеждането на топлината при подобен вид натоварени мотори. Освен това редукторните мисля че не рекуперират. Които неща като ги насложим се оказва че "всеки си плаща за дяволията"

Темата е обширна и може много да се коментира.

Аз смятам че това е въпрос на чисто прагматичен подход към проблема - има добри редукторни системи но при всички случай са с по-нисък КПД спрямо директните задвижвания. От друга страна пък директните задвижвани са по-скъпи и тежки.

Повече ми се мете е е въпрос на вкус...... както казало кучето..... :)


Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Хубуу  - само не ми е ясно от цялата тая дъндания около Шкондин каква е хавата - нормален мотор от тоя вид е с КПД около 97% и висше - кое му е извънземното на цялата тая работа. Мотор и мотор .... къде е разликата?!
Прави някакви инженерни глупости тип Бедини както ми се струва.  Има си загуби при движение - тоя твърди че хем се движи хем зарежда акумулатори ..... е извинвам се но няма как да стане номера. (без циркаджииските номера)

Единствено приказките от типът "вервайте ми"

Еле калкулатор де се сметят какви са азагубите при различни конфигурации - човек с някаква средна грамотност може да си пресметне колко енергия е нужна спрямо заложените параметри.
http://www.apk.electricbikesimulator.com/

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
И какво на практика ни дава това?! Освен дзверски изисквания към захранващия блок. -не случайно включва суперкапове към системата.....
Влак ли ш тегли това колело какво ли?!
И остава висящия въпрос за нужната енергия за движение - която средно е около 200 вата за 25км/ч скорост по равно. (говорим за нормален велосипед)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Като човек гледа в облаците може много неща да види ......

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238

1. Директдрайв с малка мощност 350вата да речем обикновено вместо редукция се прилага хватката на разпределение на мощноста на множество бобини - в  случай моторът ми  е с 24 секции бобини като съм виждал и с повече с което се решава проблема с въртящният момент при ниски обороти за който ти твърдиш не без основание.


   
Тук съм съгласен с Вас, за това с бобините - повече бобини повече пауър, другото е диаметъра на разполагане на бобините ако се сложат на 26 или 28 инчова капла по периферията тези 24-48 и
  Достатъчно е човек да прочете само тези части от коментарите и да му стане ясно колко разбирате от електродвигатели, та се питам какво изобщо се напъвате да кажете.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
krasias аргументирай критиката си?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Така вече става щот многото бобини нищо не говорят, можеш да ги конфигурираш и като два полюса и като шест или осем полюса.