Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 178705 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Това колело ми изглеждаше по-голямо от за тротинетка, но за много неща ценообразуването вече не е разходите + 20% надценка за печалба.

Срещах информация, че в Родопите изкупували картофите по 15 ст. на килограм.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Юлияне за повечето търговци всичкото това е във раздел "Хоби"  което ще рече човека си плаща за удоволствието. Убеден съм, че си чел Том Сойер та припомни момента от книгата когато Том бе наказн да боядисва оградата.  И още един пример от друго поприще с което забелязах преди време, че си запознат. Става дума за ерсофта:
Оригинален автомат Калашников струва около 150 долара негова реплика предназначен за стрелба с пласмасови топчета, предполагам знаеш колко струва. За неосведомените колеги, цените започват от 1000 долара.  Ако човека си купи повечко подобрения "ъпгрейди" цената стига до  Три четири хиляди долара. Кеф цена няма. Същото е положението и с електровелосипедите в момента. Цените са като за маниаци не като за професионалисти. Мой познат внася такива велосипеди от Китай Въобще не са лоши като ги взима при цен на едро 170 $ Са кат сложиш транспорт мита данъци цената се дига ама пак е далеко от 100$

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Не бе... тя и Дачията въобще не е лош автомобил... и е няма и 20 000 лева. Направо им се чудя на хората що си купуват коли за по 50-100 000 лева.

офф// Вчера на бул. България до мен на светофара беше това: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11560420809037742  - вече с регистрация СО. Явно и за такива коли има купувачи.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Предполагам е била зелена на цвят. Един от Костинброд я кара.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Точно синя, точно като на снимката.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Каква липса на фантазия при новобогаташи :)

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
А бе хора, докато ги мислите новобогаташите да попитам аз как се оправяте с батериите? Като им гледам цените са за колекционери! Примерно батерия литий йон 48V 20Ah и нагоре то човек кола в движение на газ ще си купи. В Али експрес едни цени пък и БГ Пощи не щат да ги доставят. Щото двигател някакъв ама и той иска лапа-лапа.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
Моя подход за успокояване на духа за цената на батериите е доста прагматичен.

Нека съпоставим две теоретично сходни машини бензинов мотопед и електроколело 1-2kw, което ще се ползва на практика като мотопед.
Велосипеда ако е снабден с 20Ah 48V батерия, която при нормални условия ще направи поне 1000 пълни цикъла преди да стане прекалено амортизирана и нормално трябва да прави пробег от поне 30 км, но ще кажем 25 км пробег, защото с времето ще деградира и пробега ще намаля, това би значило обща измината дистанция 25 000 км

От друга страна живота на двигателя на мотопеда вероятно би бил подобен преди да изисква сериозен ремонт, но няма да го броим като цена, а ще сметнем само разхода за гориво. Реалистичен разход бих казал че ще е 2л/100км, което ни дава 500 литра за 25 000 км = 1000 лв. за гориво (по сегашни цени на бензина).

Т.е. нашата батерия ако струва под 1000 лв. с тока който ще изисква за зареждане (~1kWh x 1000 x 0.15 ст = 150 лв.) автоматично сме на "кяр" от нашата електрическа машина.

Тук дори не споменавам, че бензиновия мотопед има и други разходи като масла, филтри, свещи и т.н. Както и много движещи се части с много неща които могат да се объркат, за разлика от електрическия мотор, който има само един ротор с два лагера!

На колегата magare относно теглото на батерия срещу теглото на бензина бих отговорил - повишеното тегло на нашето "гориво" е за сметка на силно намаленото тегло на поне двойно по-ефективния електрически мотор. Ако трябваше да храним с ток бензиновия двигател, тогава вече щеше да е коректно сравнение.

И така предвид че батерия 48V 20Ah струва доста под 850 лв. (поне при нас) за мен логиката е кристално ясна и определено бих избрал тока, дори да не беше защото съм страхотен фен на електрическото задвижване :D

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Примерно батерия литий йон 48V 20Ah и нагоре то човек кола в движение на газ ще си купи. В Али експрес едни цени пък и БГ Пощи не щат да ги доставят.
magare, някой да е казал че само литий йон батерии могат да се използват за задвижване на ел. двигатели?

Ако мислите така, трябва да разширите познанията си. Например този, известен на някои съфорумници английски колега, си прави сам "батериите"/суперкондензатори от листове хартия за принтери и флуидна смес на въглеродна основа която той си я измислил:
https://www.youtube.com/watch?v=P266pdT71tI
Да не говорим че същия колега показва и батерийки които са от коноп:
https://www.youtube.com/watch?v=fcK9JSxVNUc
а даже има и филмчета, където показва правене на батерии от водорасли.

Както се вижда, ограниченото виждане за "батериите"  от какво и как могат да се правят е голяма спирачка за човека които иска да си прави неща.  Природата около нас е много богата и само нашето ограничено виждане за проблемите и взаимодействията, и реалните ни познания са спънка в това което искаме да научим, направим или постигнем.

Интересно за г-н. Смит, е че откакто отвориха малката поточна линия за батериите на основата на неговата "боичка", което беше кулминация на неговата сериозна работа в продължение на няколко години, няма публикувано ново видео.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
Моя подход за успокояване на духа за цената на батериите е доста прагматичен.

Нека съпоставим две теоретично сходни машини бензинов мотопед и електроколело 1-2kw, което ще се ползва на практика като мотопед.
Велосипеда ако е снабден с 20Ah 48V батерия, която при нормални условия ще направи поне 1000 пълни цикъла преди да стане прекалено амортизирана и нормално трябва да прави пробег от поне 30 км, но ще кажем 25 км пробег, защото с времето ще деградира и пробега ще намаля, това би значило обща измината дистанция 25 000 км

От друга страна живота на двигателя на мотопеда вероятно би бил подобен преди да изисква сериозен ремонт, но няма да го броим като цена, а ще сметнем само разхода за гориво. Реалистичен разход бих казал че ще е 2л/100км, което ни дава 500 литра за 25 000 км = 1000 лв. за гориво (по сегашни цени на бензина).

Т.е. нашата батерия ако струва под 1000 лв. с тока който ще изисква за зареждане (~1kWh x 1000 x 0.15 ст = 150 лв.) автоматично сме на "кяр" от нашата електрическа машина.

Тук дори не споменавам, че бензиновия мотопед има и други разходи като масла, филтри, свещи и т.н. Както и много движещи се части с много неща които могат да се объркат, за разлика от електрическия мотор, който има само един ротор с два лагера!

На колегата magare относно теглото на батерия срещу теглото на бензина бих отговорил - повишеното тегло на нашето "гориво" е за сметка на силно намаленото тегло на поне двойно по-ефективния електрически мотор. Ако трябваше да храним с ток бензиновия двигател, тогава вече щеше да е коректно сравнение.

И така предвид че батерия 48V 20Ah струва доста под 850 лв. (поне при нас) за мен логиката е кристално ясна и определено бих избрал тока, дори да не беше защото съм страхотен фен на електрическото задвижване :D
     Аз няма да споря с тебе. Моторетката която се опитваш да сравняваш може да измине 100км. с 1,2 л. до 1,5 л. бензин примерно. С  1 кг. заредени батерии колко ще изминеш? Въпрос на предпочитания и прагматизъм.
     
      Въпроса ми обаче беше къде ги намирате батериите на сносна цена. Къде е това при вас и колко много под 850 лв. Дай малко инфо.
     

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж
magare, някой да е казал че само литий йон батерии могат да се използват за задвижване на ел. двигатели?

Ако мислите така, трябва да разширите познанията си. Например този, известен на някои съфорумници английски колега, си прави сам "батериите"/суперкондензатори от листове хартия за принтери и флуидна смес на въглеродна основа която той си я измислил:
https://www.youtube.com/watch?v=P266pdT71tI
Да не говорим че същия колега показва и батерийки които са от коноп:
https://www.youtube.com/watch?v=fcK9JSxVNUc
а даже има и филмчета, където показва правене на батерии от водорасли.

Както се вижда, ограниченото виждане за "батериите"  от какво и как могат да се правят е голяма спирачка за човека които иска да си прави неща.  Природата около нас е много богата и само нашето ограничено виждане за проблемите и взаимодействията, и реалните ни познания са спънка в това което искаме да научим, направим или постигнем.

Интересно за г-н. Смит, е че откакто отвориха малката поточна линия за батериите на основата на неговата "боичка", което беше кулминация на неговата сериозна работа в продължение на няколко години, няма публикувано ново видео.
      Прощавай за невежеството ама то човек се учи. Това е интересно за тези батерии които казваш. Ти какви батерии използваш? Аз четох някъде, че някой е направил батерии от тоалетна хартия. Не уточняват само дали е нова или втора употреба.

Неактивен ebiker

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 19
    • OFER.bg
     Аз няма да споря с тебе. Моторетката която се опитваш да сравняваш може да измине 100км. с 1,2 л. до 1,5 л. бензин примерно. С  1 кг. заредени батерии колко ще изминеш? Въпрос на предпочитания и прагматизъм.
     
      Въпроса ми обаче беше къде ги намирате батериите на сносна цена. Къде е това при вас и колко много под 850 лв. Дай малко инфо.
     
До колкото съм запознат дори и моторизираните колелета си горят 2л/100 км, но сигурно има и по ефективни мотопеди, както и по-ефектини електрички от примера по-горе.

Както се изразих - не можем да сравняваме кг батерия с кг бензин по ред рационални причини. Батерията по скоро е част от задвижващата система (примерно резервоар който просто си е тежък за сметка обаче на много по-лекия двигател) а горивото ни е тока, който не променя теглото и баланса на машината.

Относно цените, мога да дам за пример това което ние (ofer.bg) сме правили доста пъти вече -  точно като горе споменатата батерия (48v 20ah) излиза около 500 лв към момента с маркови клетки. Не знам други колеги какви цени предлагат, но смятам че трябва да са доста близки.

Неактивен magare

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 47
  • Пол: Мъж

Неактивен lda_has

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 323
  • Пол: Мъж
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Скайп: lda_has
Сега аз да попитам тъй като и хал хабер си няма от тия моторни колела но имам такова.
Моето е едва 250 W не знам дали е малко или много но ме вози - 35 километра пробег като батерията пада до 60% и си я зареждам, средна скорост 25 км/ч  вдига и до 35 на равно, основно го карам при ходене на работа. Това което писах до сега е при наклон 18 градуса, по нагорнището се аби батерията малко и се самозарежда по надолнището. Ако реша изтощя батерията до 0 % сигурно ще мине 60-70 и повече км. Тежа около 75 кила. Сега питам какъв е смисъла да слагам 8 пъти по мощен мотор като моя ме носи като куцо пиле кифла. При 8 пъти по мощен мотор демек 2kW при горните условия ще харчи 8 пъти повече енергия и пробега намаля с същото число.  Все пак това е колело и се движи по пътя, не ракета да излита вертикално.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Солидарен съм с lda_has ....
Единственото което се печели при мощности над 250-350 вата мощност на двигателя е по-бързо ускорение и евентуално по-висока максимална скорост.
Ползите от които плюсове ако го гледаме от гледна точка икономичност е съмнителна.