Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 178739 пъти)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Замислете се, постоянно токовите двигатели са скъпи заради магнитите ... най-мощните са ниодимовите. Недостатъка на магнитите е че в постоянно магнитно поле губят свойствата си!!! Всеки постоянно токов двигател с времето започва да консумира повече заради отслабналите свойства на магнитите в него.

... лично аз бях с насочил към HUB двигателите, но ... май отново ни подвеждат! Пазарна икономика, вече няколко такива двигатели за велосипеди дават чисто механични дефекти като например разбиване леглата на лагерите.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Интересно, key5
"Недостатъка на магнитите е че в постоянно магнитно поле губят свойствата си!!!".
Х-м!!! Защо ли тогава Siemens правят новите си вятърни генератори с постоянни магнити??? Няма ли кой да им каже на хорицата, че да не се мъчат???

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Магнитните мотори са с голямо бъдеще. А според мене са и една идея по-ефективни понеже тока за възбуждане липсва.
Неодимовите майгнити имат предимство че са силни, но имат и сериозен недостатък - 0 Ома са! => ще греят повече от токовете на Фуко.....
Дълго мислих къде да разполога електромотора и се спрях на този монтаж. Като задните венци ще са от средно движение най-вероятно 3-ка. И така ще имама 3 скорости. :)
« Последна редакция: Март 16, 2012, 11:07:18 pm от Радeв »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Заиграх се с една интегралка която я има в някои CD-ROM устройства. Работи, но се оказа обикновена логическа схема с няколко операционни усилвателя. Не прави ШИМ /което не съм и очаквал за  IC от 1.20лв, а и в даташита е премълчано..../, но и няма и изчакване при превключване м/у фазите... :(
Ако подкарам и крайните H рамена, и последователно на захранването ще сложа един ШИМ регулатор ще работи, но фазите няма как да са синусуида/трапец, а правоъгълник.... :(
« Последна редакция: Април 08, 2012, 10:01:38 pm от altium »

CPU

  • Гост
Относно синусоидата/трапец, и правоъгълните импулси, зависи какъв мотор управляваш.
Ако е BLDC, то той се управлява с правоъгълни импулси, а комутацията се нарича трапецоидална, защото такава е формата на напрежението дължащо се на обратната ЕДС.

Синусоидалната комутация има по-добри параметри, но трябва и мотора  да е направен за такава, т.е. да има синусоидална ЕДС.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Никаква идея си нямам за какво е направен мотора, т.е. няма информация .... Опеделено съм благодарен за съветите и насоките! :)
Сега се изправям пред друг проблем.....
Не бях помислил за "свободното ниво" в което винаги седи едно от рамената .....
Крепи ме идеята че може да се направи прост контролер с достъпни части.

ПС. Като закача осцилоскопа м/у две от фазите и развъртя мотора получавам синосуида. /според мен няма логика да е нещо друго./
« Последна редакция: Април 06, 2012, 02:33:29 pm от Радeв »

CPU

  • Гост
BLDC има съсредоточена намотка ( едната фаза е навита на един зъб) и дава трапезовидно напрежение. Пример: мотор на харддиск, флопи или СДРОМ.

Синусоидалните мотори имат рапределена намотка, едната фаза обхваща няколко зъба и има застъпване с другите фази. Така е навит авто алтернатора. Дават синусоидално напрежение и поради това минават в другата категория, PMSM което означава синхронен мотор с постоянни магнити.

Свободното ниво го има само при BLDC, защото се дължи на комутацията от 120 °. При синусоидалните комутацията е 180° (във всеки един момент тече ток и през трите намотки).

Контролер с достъпни части може да се направи, стига да спазиш условието за измерване положението на ротора чрез датчици, било на Хол, било с дросели с насищане, било с капацитивен или опто датчик. Това е есенцията на управлението.

Твоята (последната) схема би работила до 20 волта мисля, по-нагоре ше изгориш входовете на мосфетите, би трябвало да има low/high side драйвери, но тогава пък няма да има кой да зарежда Бост кондензаторите при ниски честоти. Освен това мисля че Хол датчиците не са свързани правилно.
Трябва да ги захраниш с постоянен ток на токовите им изводи, а напреженовите да отидат към + и - входовете на съответния усилвател.


Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Датчиците на хол работят, само че са инертирани, заради изтеглящите резистори. При големите електромотори свързването на датчиците винаги е такова.
Инвертирането не е проблем, проверил съм го по таблиците на истинност, а и на практива със светодиоди м/у фазовите изводи на интегралата.
Контролера ще работи до 20V заради мосфетите и до 26 заради самата интегрална схема. Може да се сложат ценери, но това ще е в по-нататъчни доработки на схемата. /ако се окаже удачна разбира се.../ 
Драйвърите не са проблем:
http://www.innovatia.com/Design_Center/High-Side%20Drivers.htm
Сега проигравам ситуациите в ихода и как мога да организирам фазите на  рамената.

Малко онагледяване: http://en.nanotec.com/steppermotor_animation.html

Мисията невъзможна в този вид свързване на гейтовете или с диагонални комбинаци, това си е генератор на КС .... :D Мултисима каза! ....
« Последна редакция: Април 06, 2012, 04:48:27 pm от Радeв »

CPU

  • Гост
За датчиците на хол, мислех че искаш да използваш от евтините smd, които се намират за без пари по сидита или флопита, имат по 4 извода, но имат нужда от усилване, което е предвидено в твоя чип и той може да работи с такива. Сега разбирам какви използваш ти,  hall switch с отворен колектор.

Сега за моста, има начин да се нагоди, с логически схеми, и мъртво време може да се докара, ама вече започва да става мого кърпено. Какво не ти хареса в MC33035, може би искаш да направиш съвсем достъпно и лесно повторяемо управление с лесни за намиране елементи?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Днес направих първи пуск.
Добре развърта мотора на 20V. Притеснява ме че радиатора с мосфетите се затопля дори и при празен ход на мотора...... Хубавото е че при регенерация дава добри резултати почти до спиране.
Понеже мосфетите продължават да се превключват, се получава трифазен двуполупериоден иправител с активни диоди. Т.е. елиминира се пада в/у паразитните диоди в мосфетите. А при ниски напрежения и голям ток, това е изключително важно за добрата регенерация. Някой контролери дават на късо фазите когато напрежението от регенерация падне прекомерно.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Доста странно.
При изключване на една от фазите, електромотора повишава обороти и намалява консумацията си.
На три фази прави 5.6A, и видимо понижава оборотите.
На 2 фази, независими кои токът с тава 4.5A a оборотите се повишават с 20-30%.
Някакви идеи какво се случва?

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
Нямам идея за електрическата страна на въпроса, но по тази логика, ако изключиш още една фаза, ще се вдигнат оборотите с още 20-30% и консумирания ток ще намалее под 4А!  :) 
 Това в кръга на майтапа, но не разбрах без товар ли му следиш оборотите и тока или имаш някакъв механичен товар на ротора?
 Закачил ли си вече двигателя към рамката или е още на масата?
 Ако се нуждаеш от съдействие за някои механични операции, може да помогна.
« Последна редакция: Май 27, 2012, 09:13:18 pm от БРАДАТИЯ »

zach_82

  • Гост
Според мен целта на електропридвижването е освен екологията, да бъде максимално евтино и почти близко до нула.
Този принцип ме ръководеше, докато сглобявах моята "направи си сам електричка". Така че с  BLDC мотори, литиеви
батерии и скъпи контролери не се занимавам. Когато караш колело с устройства за над 1000 лева по него и сменяш акумулатори
за по 400 лева на няколко години не си струва някак си. Все пак караш колело, не Мерцедес!
Аз имам максимална скорост(само на ток) 40км/ч по равно, 20км/ч по нагорнище и около 20км пробег.
Мотора ми е с постоянни магнити, контролера ми е супер прост, но много надежден, а акумулаторите
- стари.
 При това положение, когато зареждам ток от работата ми, разхода ми  е почти 0 лева на 100 км. ;)

Неактивен Брадатия

  • Специалист
  • Подготвен
  • ***
  • Публикации: 111
  • Пол: Мъж
  • Мераклиите са повече от китайците!
zach_82, би ли казал твоя електродвигател с каква мощност е? Иначе си абсолютно прав за разхода, когато имаш служебен контакт! Това потвърждава старата максима, че най-добрия автомобил е служебния! ;)

zach_82

  • Гост
Ами мощностите на двигателите и стерео-уредбите са много относителни. Някаква китайска уредба например рекламира мощност да речем 2 Х 200 Вата, а в действителност е 2 Х 10, така е и с двигателите. Моят двигател му дават че е 500 Вата, но аз съдя по амперите които дърпа по нагорнище и сметката излиза че в такива случаи отдава над 1000 вата. Разбира се това е пикова мощност и не може да я отдава твърде дълго, защото ще загрее.
Колкото по въпроса за служебния контакт - да така е, въпреки че нощем зареждам от домашния контакт по нощната енергия и не съм забелязал някаква разлика в месечната си сметка за ток.
« Последна редакция: Юни 04, 2012, 03:14:01 pm от zach_82 »