Автор Тема: Мощен електровелосипед ~2kW /максимално евтин, достъпен и ефективен проект/  (Прочетена 178697 пъти)

Seeker

  • Гост
Тук изпадам в ненужна полемика.  Много преди да има процесори, специализирани схеми и програмно осигуряване, синхронните двигатели са се въртяли и са били използвани за подобни нужди.  Света не почва от измислянето на DSP и прочее специализирани схеми. Имало го е даже преди голия таймер и тригерите.
Странно защо много специалисти решават, че технологията на света почва от тях, и преди тях е била само  каменната ера.  Особенно специалисти в информационните технологии.

Конкретната схема има да се развива още много, с датчици за потребена мощност от колелата и много други параметри, но е добра основа за експерименти и развитие, а не юзърско-леймърско крайно изделие.
Разбирането на процесите при преобразуване на енергията е гаранция за добра схема за управление.

batefori

  • Гост
Ето едно елегантно решение, което мисля си ще легне доста тънко! Даже с по мощно двигателче от това, което е използвано и волтаж 36v , ще се получи нещо като еквивалент на тристепенна скоростна кутия. Поне на равно място де. Само дето не мога да се сетя какви ще да са тия контакти, дето да издържат на такъв ток без да нагарят. Някъде към последните странички човека и схемичка се е опитал да пипне. Нещо с превода трудно се справям. Добре че има снимчици прилично количество :-)


Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Супер, ама не е добра идея да се махат педалите .... като свършат акумулаторите трябва да буташ .... На мен ми се е случвало някой от колегите да ми е изтоштил батериите през нощтта и 1/2 от пътя карах на педали... а това са 25км :)

batefori

  • Гост
Ако ти допада идеята колега, сподели впечатления и предполагаеми плюсове и минуси. То докато на се направи и да се изпробва, няма как да стане ясно де. Аз сега се оглеждам за евтино моторче поне 1,5 кW.. Нещо като онова от кита на ,,Циклон"  Размишлявам и върху възможноста, вместо със примерно 4 акута по 12v , да се използват 8 по 6v.  Върху един текстолитов пръстен, с достатъчно дебели стени, мисля да направя канали и да вградя метални клейми. Да се получи клейморед. Идеята ми е както радиоточките се усилват и намалят, да се получи самия механизъм. Значи 8 работни позиции през 6 v.  във възходящ ред и една (първата) изключено. Това ще ми даде възможност да си подавам ,,газ'' все едно си карам мотор. Ако изнамеря някакви механични маслени контактори, би могло и друго яче да се спретне. Ако не с 8 бр акута, то поне с 4 по 12.  Сега има и един друг проблем при това изпълнение обаче... Първия акумолатор ще се разрежда яко всеки път. И втория и третия също...  Ще ги съсипя за отрицателно време. И тука вече евтиното стана скъпо!! Другия възможен вариант си остава един по здравичък реостат. Тука компромиса ще е за сметка на пробега. Проблема със загряването на реостата също ще трябва да се решава. Но ми се върти и нещо друго в главата. Някога имах една елементарна цветомузика. Състоеше се от няколко теристора и един потенциометър. Като усилех потенциометъра, лампите мигаха по интензивно. Като го намаля, през по голям интервал. Докато четох това http://mazeto.net/index.php/topic,6115.0.html , си мислех, че ако могат да се разреждат импулсите и да ги учестявам (подобно на някогашната ми цветомузика), ефекта ще е двуяк. Хем ще се пести енергия, хем ще може да се контролира скороста. Уфффф, колко не съм си доучил....

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Искам магнитен мотор! Това е идеалното решение, отпадат акумулатории т.н. грижи. :)

batefori

  • Гост
Абе то не е лоша идеята за магнитен мотор колега, ама ква мощност очакваш от него, даже и да успееш да го направиш!? А за евтин и достъпен за всички, просто забрави. Принципно действащи има, но мощноста им е толкова малка, че трудно биха могли и собственото си тегло да придвижват. Всъщност мисля, че има решение за повишаване на мощноста. Тъй като в момента мисля задвижването на генератор с вода на принципа на водното колело. Достигнах до извода че ако имам достатъчно голямо рамо от водната лопатка до оста задвижваща генератора, нещата са възможни. Същото е приложимо и валидно за магнитния мотор. Не е все едно дали магнитите ще действат на рамо 20 см. и на рамо 100 см. искам да кажа. Е,ще трябва да се увеличи броя на магнитите значително. Както на ротора, така и на статора. Но това също ще дойде в + според мен. Въпроса е че нещото вече става скъпо и ефективноста ще е под съмнение. Но съм убеден че за да се получи някаква тяга смислена, ротора трябва да представлява диск поне метър като диаметър. Иначе това на 30 сантима диаметър въобще не го виждам.

http://www.youtube.com/user/HakanGmez#p/u - Muammer Yildiz Free Energy Device

Иначе ще си става само за вентилатор, като в тоя случаи. Аз по скоро си мисля за изработката на някакви мощни акумулатори. Нема начин да нема начин, как казва народа. Вероятно има някакъв начин със сравнително евтини материали да се направят мощни акута... Що па трябва да са точно от литий, незнам си кви полимери, не знам си кви йони...  То с пари и баба може! Скъпи лаборатории, скъпи материали, високо платени специалисти.. Е какъв продукт да се получи накрая? Скъп естествено!!  Като цяло обаче мисля, че магнитния мотор е неприложим точно за мощния евтин и достъпен за всички велосипед, който искаш да спретнеш! А и най-скъпо в един такъв проект са точно акутата. Какво имам предвид да обясня. За разлагането на водата трябва доста време и много ток. Обратния процес също е възможен, просто не знаем как. Най-малко щото никой не работи в тая посока. Много хора мислят как да използват видорода от разлагането, но как да предизвикат обратния процес, така че да се получат изходящия продукт ток и вода кой се опитва да направи? 100% е възможно и вероятно евтино, както и познатия процес от вода във водород и кислород.

« Последна редакция: Юли 24, 2011, 09:57:19 am от batefori »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Нещата ги виждам така:
1. 30-40кг NiCd акумулатори
2. алтернатор + контролер
3. подсилени капли
4. рамка с окачване и ниско разположение на акумулаторите

Още съм на управлението, на алтернатора. До тука не видях изпитано управление, което ще свърши работа. Ще ми се до другото лято да е готово всичко.

П.С. всъщност не помислих за регенеративното спиране и паметта на кадмиевите акумулатори ....
« Последна редакция: Юли 25, 2011, 11:50:37 pm от eng. Radoslav »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
От алтернтора се отказах, оказва се ужасно неефективна констукция.....
Сега имам един BLDC мотор към 800W на 12V, и мисля за максимално лека рамка, на която да кача 2 оловни акумулатора.... че, литиево полимерните са солени....
П.С. или като за тоз ел. мотор по-добре някакъв по-корав BMX... Ще носи 2 акумулатора по 50-60Ah на някакви тампони.
Повече ми допада първия вариант, защото има по-малко преправяния и сякаш рамката е по-устойчива...
Сега остана да открия BMX на старо и такава седалка, другото сам ще си го косуря....
« Последна редакция: Януари 31, 2012, 11:59:00 pm от Радeв »

kaneto

  • Гост
....................... Тъй като в момента мисля задвижването на генератор с вода на принципа на водното колело. Достигнах до извода че ако имам достатъчно голямо рамо от водната лопатка до оста задвижваща генератора, нещата са възможни. ...................
ТОЧНО ОБРАТНОТО! Поне ако е нещо като този на Фьодоров, който според мен има най-добри шансове да тръгне. Причината е, че магнитната сила намалява пропорционално на квадрата на разстоянието между магнитите, а то е директно свързано с рамото.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Това е ел. мотора с който разполагам. Един приятел ми го даде за неопределено време. :)
650W 13V EC128Y27
Преминавам към монтажа и зацепването му към BMX-a. Щеше ми се да попадна на някакви характеристики, но уви.... ще действам на сляпо.

CPU

  • Гост
Колко полюса има индуктора (магнитите)? Виждат се 7 сегмента постоянни магнити, но предполагам, че на всяка има по един чифт. Ако е така, то 12 зъба с 14 полюса е идеална комбинация и дава възможност и за LRK схема на навиване.
Какви са му номиналните обороти? Ако е от автомобилен вентилатор няма да са много, съответно ако при 13 волта развива 650 вата, при 25-30 волта спокойно ще хване киловат.

Характеристиките на мотора са идентични с тези на обикновен четков постояннотоков двигател от същия калибър, би могло обаче да се влияе на пусковия ток, чрез драйвера.
« Последна редакция: Февруари 11, 2012, 08:24:30 pm от CPU »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
http://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=30&t=23350

The basic specs are:

Maximum voltage - 75V for the prototype due to the FET limitations. The FETs could be changed for IRFP4468s for 100V. The board already has 100V capacitors.
Maximum current - 120A, 'programmable' in 20amp steps from 20A to 120A by adding/removing one or more of the 6 paralleled shunt resistors (1 shunt = 20A, 6 shunts = 120A)
PWM frequency = ~22kHz, but can easily be changed by changing a couple of component values
Maximum commutation frequency - not known, but as it's not limited by any code it should be much faster than any of the motors we use would ever need.

П.С. И пак има недостъпни части... Искам нещо само с 8-битово контролерче! :(
« Последна редакция: Февруари 16, 2012, 11:17:52 pm от Радeв »

CPU

  • Гост
Има ги, за 3 дена са при теб ако ги поръчаш от Комет /Фарнел. Замо дето са малко старички.

Аз съм правил с MC33035, то е същото, и се пуска лесно. MC33039 може и без нея, тя служи за поддържане на обороти.
Трябва да сложиш сензори на мотора, на 120 или 60 °

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Днес развъртях мотора за първи път.
Уви тръгна на 2 цилиндъра, а 3-тия прави "воден тълб" ... :D
После установих с помощтта на светодиод и резистор, че има пробил датчик на ХОЛ, който потоянно остава отпушен....
Много грозно е монтирана платката с датчиците и не мога да я демонтирам без да разгобя мотора, а за целта ще ми трябва хидравлична преса .... :(
Мисля да го пробвам с безсензорно управление ....

Ред. : Оказа се че съм разменил синия Хол с Минус ... :-[ Работят си датчиците.  :D
Върти като ненормален!
« Последна редакция: Март 14, 2012, 04:52:09 pm от Радeв »