Автор Тема: Левитиращ глобус  (Прочетена 10278 пъти)

wet

  • Гост
Левитиращ глобус
« -: Юни 14, 2011, 08:57:52 pm »
Здравейте. Наскоро попаднах на такова нещо http://galaxypresents.com/c16_3-_Globusi/p139-Globus_levitatsiya_GOLD_90_mm
Интересно ми е някой има ли схема как се прави това нещо.Предполагам, че е електромагнит с датчик на хол,намерих схема но е с atmel, а малко съм скаран с тях, по ме има с pic :)

Поздрави.
« Последна редакция: Юни 15, 2011, 11:24:26 pm от altium »

CPU

  • Гост
Re: летящ глобус
« Отговор #1 -: Юни 14, 2011, 10:07:40 pm »
здрасти
тука има обяснен принципа на работа,
за датчик можеш да използваш оптоелементи, ултразвук, елемент на Хол и вероятно
и друг, който дава информация за положението на сферата, от там нататък
е поддържане на желаното положение с постоянен магнит, привличан /или отблъскван/ от соленоиден електромагнит. Използването на микроконтролер съвсем не е задължително, достатъчен би бил един
четворен ОУ, по чисто аналогов път

http://www.coolmagnetman.com/magsus.htm

П.С. ти като го направиш да не вземеш да пускаш клипчета че си победил гравитацията  ;D
« Последна редакция: Юни 15, 2011, 11:27:17 pm от altium »

Seeker

  • Гост
Re: летящ глобус
« Отговор #2 -: Юни 15, 2011, 08:47:57 am »
@ CPU
Даденият линк е за висящ обект под електромагнит . Това е ясно от 1971 година от полската книжка " Електронни играчки" . А темата е за обект висящ над електромагнит , което е нещо по-ново. В този случай има динамически нестабилна система, защото силата е на  избутване, а не на привличане.  Разбира се може да бъде напълно аналогова схема, няма причина да се вкарват процесори. Но е интересен начина на подреждане на електромагнитите в основата и тяхното управление. Виждал съм комбинирана система от вентилатор който издухва кълбото нагоре и електромагнит който го дърпа надолу,с  автоматика за регулиране на височината на висене. Но чисто електромагнитна система за висене не съм срещал. Има вариант в кълбото да има пластинка от бисмут , а електромагнита да е относително мощен, за да се получи диамагнитна левитация. Аз съм правил подобен експеримент, но повече от 5 мм не успях да вдигна пластината, при това с електромагнит 12В на 4 А.

CPU

  • Гост
Re: летящ глобус
« Отговор #3 -: Юни 15, 2011, 09:51:04 am »
Да, има разлика дали ще виси или ще стои, но аз за това въобще не се замислих, а и автора на темата не го е споменал изрично.

CPU

  • Гост
Re: летящ глобус
« Отговор #4 -: Юни 15, 2011, 06:32:53 pm »
Интересно ми е някой има ли схема как се прави това нещо.Предполагам, че е електромагнит с датчик на хол,намерих схема но е с atmel, а малко съм скаран с тях, по ме има с pic :)

На това видео може да се види как е направено вътре
http://www.youtube.com/watch?v=lwNtXjFQKfw&feature=player_embedded#at=243
Основната поддържаща сила се получава от постоянен магнит, а стабилизацията
от допълнителни електромагнити. Все пак, за да се дешифрира напълно как работи
Левитрона е добре да се види и някоя схема.

Ти като имаш схема, защо не я сложиш тук, от нея може да се направят много изводи.

wet

  • Гост
Re: летящ глобус
« Отговор #5 -: Юни 15, 2011, 07:11:29 pm »
Моя грешка. Дал съм грешен линк, просто бях отворил 5-6 страници, въпросът е за глобус под електромагнит. В тази книжка електронни играчки, си спомням,  че го имаше описано как става, но за жалост  книжката потъна вдън земя.

П.П CPU мерси за думичката левитрон, слет като я написах чичко google избълва тонове информация :)
« Последна редакция: Юни 15, 2011, 07:20:07 pm от wet »

wet

  • Гост
Re: Левитиращ глобус
« Отговор #6 -: Септември 24, 2011, 09:45:13 pm »
Най накрая остана свободно време да го реализирам, магнит виси на 2см под електромагнита, върти се и не пада, но това с глобуса е доста по ефектно, само да остане пак свободно време и ще мисля как да обърна процедурата :)