Автор Тема: Дигитален волт-ампер метър с ATMEGA8  (Прочетена 22825 пъти)

dtmf

  • Гост
Дигитален волт-ампер метър с ATMEGA8
« -: Май 30, 2011, 01:17:12 am »
Оригиналният проект на ватметъра:
http://elfly.pl/multimetr/multimetr_en_DIP.htm

Волт-амперметър за постоянен ток, ватметър, измерител на вътрешното съпротивление на товара и отдадена енергия за време. Използва шунт за измерване на тока и резисторен делител за напрежението. Включва се паралелно и последователно на товара.
Показанията са изведени на LCD дисплей 2х16 (или 1x16 по избор).

Проектът е добър, има електронно въвеждане на Vref и шунта, което го прави даже и точен. При моите тестове показва максимално отклонение от порядъка на  стотни от волта при измерване на напрежение.

Може да измерва собственото си захранване, както и да включи вентилатор при превишаване на определен праг на отдадена енергия. Измерването на отдадена енергия го прави подходящ за зареждане на акумулатори, като получавате приблизителна информация за капацитета на батерията. За по-точно отчитане, според мен капацитетът трябва да се измерва в режим на разряд.

Получих няколко фабрични платки за него, а в момента чакам платки за комбинация с LM317, за да е всичко на една платка.

В прикачения файл е PDIP версия.
« Последна редакция: Юни 17, 2011, 10:42:17 pm от altium »

dtmf

  • Гост
Re: Дигитален ватметър с ATMEGA8
« Отговор #1 -: Юни 12, 2011, 01:58:02 am »
Направих го с регулатор на напрежение с LM350 (1.2-30V,3A). Използвах малка алуминиева кутийка за да я ползвам и за радиатор. В комбинация с импулснно захранване от лаптоп се получава почти завършено миниатюрно лабораторно захранване, липсва му само ограничение по максимален ток.
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 02:00:15 am от dtmf »

dtmf

  • Гост
Re: Дигитален ватметър с ATMEGA8
« Отговор #2 -: Юни 12, 2011, 05:49:51 pm »
Хекса е "capa+res" (капацитет и съпротивление) на долния ред. Напрежение до 30 V, за ток го дават до 10 А, но със вградения регулатор който сложих повече от 3 А не мога да тествам. Използвах шунт 0.1 Ома, и при това положение от 100 мА нагоре измерва коректно. За да се ползва като индикатор до 10А, предполагам ще е по-добре шунта да е около 0.01 Ома. Удобното е че ако нямате ESR метър за измерване на шунта, по време на електронната настройка може да се ползва обикновен амперметър за сравнение с текущия ток, и така да се настрои да показва коректно.

Долу в дясно е индикацията за отдадена енергия,мисля че не показва директно Ват/ч, а по скоро мА/ч за измерване капацитет на акумулаторни батерии. Ако напрежението на заряд е било постоянно, като знаем мА/ч можем да разберем отдадената енергия във Ват/ч. Все още тази функция не съм я проверил кое как измерва, и за сега само предполагам.
« Последна редакция: Юни 12, 2011, 05:53:17 pm от dtmf »

Неактивен ivobg

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
  • Пол: Мъж
    • http://newenergybg.com/
  • Скайп: ivo.bg2006
Re: Дигитален волт-ампер метър с ATMEGA8
« Отговор #3 -: Март 18, 2013, 11:49:39 pm »
Избрал си правилната схема!
И на мен ми хареса, най-много от всички открити и анализирани схеми в нета!
Единствената ми забележка е сравнително скъпият за тази цел чип, кодът е доволно малък за да се напише и за ATtiny2313.
« Последна редакция: Март 19, 2013, 10:27:34 am от Maistora52 »

dtmf

  • Гост
Re: Дигитален волт-ампер метър с ATMEGA8
« Отговор #4 -: Декември 01, 2013, 10:09:23 pm »
Не знам дали е скъп чипа, понеже преди време купувах 10 бр. атмега8 за 10 USD от ибей. У нас предполагам че цените на същия чип са двойни или тройни.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника