Справочници, схемотехника, теория > Измерителна и генераторна техника - практически схеми и софтуер

LCF+ESR метър PIC18F2520

(1/3) > >>

dtmf:
Оригиналният проект: http://vrtp.ru/index.php?s=1ca348b77d155219423189295d173f3f&showtopic=16397&st=0
Снимки: http://dtmf.snimka.bg/photos-from-gsm/test-na-sonyericsson-k750.2486.22997741
--- Цитат ---Устройство является логическим продолжением более ранней конструкции LC-meter
В отличие от предшественника в конструкции реализована возможность измерения ESR конденсаторов, малых сопротивления (0-100 Ом) и емкости электролитических конденсаторов... кроме этого программно реализован частотомер. Также сохранились функции измерения емкости (0р – 1uF) и индуктивности. Конструктивно устройство изготовлено на двух печатных платах, которые в дальнейшем скрепляются между собой с помощью сквозных перемычек.
Процесс работы и настройки девайса подробно описан в файле «Описание»
Печатные платы изготавливались, как тестовые и конечно могут быть оптимизированы по желанию.
--- Край на цитат ---

Лично съм направил 10-ина бройки, смалих платката до минималните около 60х40 мм, разполагам с фабрични платки и разни дефицитни части.

Безжичен честотомер: http://dtmf.snimka.bg/photos-from-gsm/test-na-sonyericsson-k750.2486.23371893

dtmf:
В този проект имаме и ESR, който е актуален при ремонт на импулсни захранвания.

На страница 69 във форума им съм пуснал линк към моята предпоследна версия, ето я и тук:

В последната версия при същите размери на платката успях да добавя място и за DC/DC step up конвертор от 3.6 към 5 волта, така че да работи и с ли-йон или 3хААА батерии, като остава опцията да се захрани от 9 волтова батерия с линеен 5 волтов стабилизатор. 

Не ми остава свободно време да се занимавам повече, даже още не съм си донастроил уреда, който оставих за мен. Снимка на уреда с по-стара версия на платката.

Качвам файловете с проекта на предпоследната версия, които съдържат:
1. Основна: ESR+C+L (platka1.LAY)
2. Допълнителна (platka2.LAY), която е като опция ако ще добавяте честотомер. Ако не ползвате честотомер, на основната трябва да окъсите изхода на LM311 (краче 7) с входа на PIC (краче 6).

dtmf:
1. Транзисторите са генератори на ток за функцията ESR C. Първия за 50 мА отговаря за измерване на съпротивления до 1 Ом, и електролитни кондензатори с голям капацитет. Следващите съответно до 10 и 100 Ома.

2. В точка В се измерва напрежението на стабилизатора с точност до една стотна от волта, и се въвежда в менюто на уреда за по точно измерване. Специално заради устройството си купих един мултимер с точност 0,1% грешка при DC, като тази стойност не е фатална, дори и да я въведете грешно.

Индикацията на батерията в уреда е аналогова като в оригинален телефон Nokia 3310, всъщност май наподобява индикация на Sony Еricsson.

Желателно е MCP 601/602 да се замени с нещо по-добро, като например MCP 6022 или ОУ от серията AD (неколкократно по-скъпи), за да се получават по-точни измервания в целия диапазон от 0 до 100 Ома. Използването на MCP 601/602 също не е фатално, като обикновенно се търси голяма точност най вече в диапазона 0 до 1 Ом, където обикновенно могат да се измерват шунтови съпротивления за амперметри, или просто кондензатори с LOW ESR.

Повечето части могат да се намерят в www.comet.bg, а при www.tpetrov.com вече може да се намери бистабилното реле AZ850P2-5, което съм използвал. LCD дисплея (Nokia 3310, 48x84) може да се намери в http://www.origin-bg.com.

От сайта на проекта можете да изтеглите инструкциите за "оживяване и настройка"на уредчето.

3. Бутоните са: М (меню), F (честота + settings), S (звук), C (калибриране).

При последната версия на платките наистина се получава ВЧ шум от DC/DC конвертора, и макар че опитвах да го екранирам нямаше добър ефект. В крайна сметка в моя уред направих конвертора на отделна външна миниатюрна платка, която в кутията е по-далеч от основната платка.

9 волтови акумулаторни батерии наистина са добро решение, но евтинджосите които съм купувал аз обикновенно са с надписи 200-250 мАч, а реално отговарят на около 150 мАч(измервах ги с Icharger 106B+). При такава батерия в режим ВЧ честотомер, консумацията на уреда стига около 40-45 мА(заради SAB), което пък означава само около 3-4 часа работа на уреда. В останалите режими консумацията е 20-25 мА, и като цяло е за предпочитане само маркова 9 В батерия с капацитет който отговаря на заявения.

4. В момента чакам да ми доставят платките  за друга версия ВЧ честотомер с MB506 до 2.4 Ghz, а ако имате по-добри предложения за НЧ версията, може да поръчам други платки.
SAB 6454 най-евтино можете да си купите от ebay.com. У нас е възможно да се намират трудно или да няма. На auction.bg съм пуснал няколко обяви за продажба.

mitaka_1:
Сглобих го този ESR метър но при мерене на L ми дава по малки стойности с около 10% от реалните. На обхват C си мери нормално и на ESR също. Oscillator показва 926KHz  с променяне на L1 и С1 го вкарах в диапазон от 600 до 950KHz няма промяна, смених и кварца заедно със двата кондензатора (сложих за проба 22pF ) пак нищо. Сменях различни дъмпове същата работа. В руския сайт мисля, че някой имаше същия проблем но като навремето се учеше в училище явно съм зяпал някъде и не можах да разбера как са го решили проблема. 

dtmf:
При мен занижение има след около 20-30 mH, при по-ниските стойностти всичко е нормално. Някои в руския форум правеха разработки за повишаване на горния обхват, но много се усложняваше схемата.
Разположението на индуктивността в пространството на платката, също оказваше влияние.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия