Автор Тема: Еликсирът на безсмъртието и младостта  (Прочетена 207099 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #210 -: Май 13, 2019, 12:08:04 pm »
Ето, че разбираш някои неща...представи си какво биха сътворили старите майстори, ако разполагаха с днешните сплави?
Вакуумната камера решава проблема, но не придава  нужните свойства, ще обясня...
Самият флюс създава микрослоеве между пластовете метал, по самата им повърхност, който е едновременно като лепило и поема напреженията при огъване, придава и еластичност.
Знаеш еластичността на парче шперплат, знаеш колко по-трудно е да се счупи от обикновена дъска.
Представи си 20 000 пласта стомана. Ако са добре споени(без флюс), пак имаме влакнеста структура, но ще има много вътрешни напрежения при огъване, вследствие разликата в радиуса на дъгата, разбираш го. При оригиналната технология се получава нещо като това, което показваш за вътрешни слоеве от по-меки, пластични метали, които поемат деформациите и погасяват вътрешните напрежения. Само дето всичко е от една и съща стомана и здравината е по-голяма.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #211 -: Май 13, 2019, 04:30:32 pm »
Само не ми обяснявай че флюса залепва стоманените слоеве и от това детайла ставал по-здрав ... щото са пълни глупости. Или че флюса може да поеме натоварвания, които стоманата няма да издържи.
Ковашката заварка предизвиква буквално смесване на повърхностните слоеве на металите които се заваряват. На нея може да съперничи само класическата електродъгова заварка, но тя пък създава дефекти в структурата на материала. Никакви лепила не са нужни за да задържат двата слоя, ако заварката е направена качествено - както ти каза да не се допуска присъствието на чужди тела между тях. Това е единствената функция на флюса.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #212 -: Май 13, 2019, 05:02:36 pm »
Цитат
Кои качества бе Радико? Нали това обяснявам - можем да произведем стомана или сплави с произволни свойства, стига някой да формулира достатъчно ясно заданието.   
Заданието е формулирано съвсем ясно и точно:
Детаил от какъвто си решиш ти материал единственото изискване е при измерване на твърдостта му в две перпендикулярни направления уреда да отчете разлика в твърдостта от 140 пъти. Знае се коя е причината за тази разлика

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #213 -: Май 13, 2019, 05:59:39 pm »
... при измерване на твърдостта му в две перпендикулярни направления уреда да отчете разлика в твърдостта от 140 пъти.
Я пак че не схванах... :) По Бринел, по Рокуел или по Викерс?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #214 -: Май 13, 2019, 07:04:32 pm »
Абсолютно точно. В едната посока е толкова "твърда" сабята, че можеш с лекота да я ползваш като колан за панталон, те така и са ги носели асасините, увити около кръста в другата посока обаче, няма нужда от кавички. Твърдостта и е близка до тази на диаманта.
Причината се крие в това, че сабята има отвътре карбонова арматура. Наноарматура бих казал. Вече е вузможно да се направи стомана с карбонови влакна в нея. Никой обаче все още не знае как са успявали древните да подредят карбонивите нишки така добре, че да се получи този феноменален резултат. А това в клиповете на тубата са пълни глупости.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #215 -: Май 13, 2019, 07:12:37 pm »
Коравината демек ... Ползвайте точните термини бе хора... щот доста се чесах по кубето как може един материал да има различна твърдост в различни посоки...
А това се постига чрез тесен и дълъг профил. С'я не знам кои са производителите на такива саби, но ... не виждам защо трябва да се намесват нанотехнологии и карбонови влакна. Една лента от рулетка има подобни характеристики.

С'я го гледам един в нета: https://youtu.be/TISfgF9Lxw4

Обаче няма никакви нанотехнологии и въглеродни влакна. Има малко грес/мас само :)
Не знам какъв превод си чел и откъде е дошла тая арматура и тия въглеродни влакна...
« Последна редакция: Май 13, 2019, 07:31:58 pm от juliang »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #216 -: Май 13, 2019, 08:10:38 pm »
Не Юлияне не говоря за коравина а за твърдост измерена по Рокуел. Мериш сабята легнала, уреда дава някаква стокност обръщаш сабята на ребро и мериш пак уред отчита 140 пъти по малко проникване на диаманта в метала. И ти казах вече зарежи глупостите в тубата потърси по сериозни източници по въпроса.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #217 -: Май 13, 2019, 09:05:47 pm »
Не Юлияне не говоря за коравина а за твърдост измерена по Рокуел. Мериш сабята легнала, уреда дава някаква стокност обръщаш сабята на ребро и мериш пак уред отчита 140 пъти по малко проникване на диаманта в метала.

Имам известни съмнения че си наясно какво говориш. За да има разлика от 140 ПЪТИ по Рокуел трябва да сравняваш измерванията на инструментална стомана с олово и пак няма да стигнеш такава разлика. Неръждавейката 304, която доста хора знаят колко е корава и жилава има твърдост по Рокуел 88, а оловото - 5. Това са само 44 пъти разлика.
За 1.4 пъти се съгласявам веднага. Но 140 ... просто не е възможно - един път не е възможно да има такъв материал, втори път скалата на Рокуел няма такива стойности.
Другия вариант е скалата да не е на Рокуел... а аз да си губя времето да търся дали изобщо е възможно такова нЯщо.

П.С Ако се разровиш в канала от който пуснах клипа, ще видиш обяснение за конструкцията на тази "сабя - колан". Доста хитра работа, която няма как да се направи от едно парче метал, независимо дали е дамаска или валерианска стомана. И това ще работи за разлика от приказките които се опитвате да ми разправяте с Атос.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #218 -: Май 13, 2019, 10:29:49 pm »
Дадох ти за пример скалата на ролуел чисто хипотетично  с единственната цел да разбереш, че съм наясно какво точно твърдя. Ако ще ти е по лесно да асимилираш нещата приеми, че скалата е била по бринел. Тя е по малко логаритмична и комай по разбираема. Само да не кажеш, са пък че тя не мери такива разлики в твърдостта. Там стоманеното топче отдавна е заменено с такова от материал по твърд от диаманта. Както и да е при положение, че не си в състояние да приемеш нещо толкова елементарно и на 100% материалистично не виждам смисъл за дискутиране на по неясни и нвдобре изучени неща.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #219 -: Май 13, 2019, 11:01:07 pm »
Радико, 140 ПЪТИ е огромна разлика. Не е възможно просто. 140% съм съгласен както казах. 140 единици от някаква скала също бих могъл да го приема, ако се уточним за каква скала става въпрос. Но разлика от 140 пъти ... Представи си го с диамантения конус на машината за мерене на твърдост - ако в твърдата част прави дупчица 0.1 мм, то в меката трябва да направи кратер от 1.4 сантиметра... буквално трябва да излезе от другата страна на меча.

Кажи ми как да го приема сега това твое твърдение? "елементарно и материалистично" по твоите думи ...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #220 -: Май 14, 2019, 12:54:03 am »
Само не ми обяснявай че флюса залепва стоманените слоеве и от това детайла ставал по-здрав ... щото са пълни глупости. Или че флюса може да поеме натоварвания, които стоманата няма да издържи.
Ковашката заварка предизвиква буквално смесване на повърхностните слоеве на металите които се заваряват.

Явно не разбираш от обяснения?
На мястото на заварките самият микрослой стомана има различна структура, която е следствие от един вид легиране, предизвикано от специалния флюс. Именно тази разлика обособява пластовете, като при това са споени здраво! Никой не ти казва, че флюсът остава там като лепило, спри да си измисляш! Стремежът ти към халосване е уникален :D
Обясненията, които ти даваме би разбрало и малко дете! Проблемът ти е, че се смяташ за компетентен във всичко, а далеч не си!
Не напразно ти давах пример с дървесината (която има природно влакнеста структура). Опитай се да си направиш лък от дърво без огъване, като го изрежеш по шаблон от широка дъска...да ти кажа ли какво ще стане или сам ще се сетиш?
 Радико се опита да ти обясни нещо - пълен крах...запъваш се като магаре на мост! Вече съм напълно убеден, че го правиш нарочно, за да дразниш хората!


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #221 -: Май 14, 2019, 07:56:18 am »
Аха, Значи дамаската стомана и за катана са Еликсирът на безсмъртието и младостта.
"Охренительно" (рус.)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #222 -: Май 14, 2019, 08:39:58 am »
Юлияне предполагам знаеш, че разликата между звук 50 и 100 децибела съвсем не е два пъти. И тук нещата са същите.
Ксурнев точно така е брат.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #223 -: Май 14, 2019, 06:30:49 pm »
По TV чувам че едни бабички, направо си хвърлят парите от балкона! После нищо не получават, ама това е друга тема!

Неактивен Pegas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 136
  • Пол: Мъж
  • Всичко е една голяма лъжа!!!
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #224 -: Март 09, 2020, 11:04:23 am »
може би с стволови клетки може да се удължи живота .... един вид регенерация?!
Бях чел някъде че с такива клетки може да се принтира на 3д принтер- органи ...интересно