Автор Тема: Еликсирът на безсмъртието и младостта  (Прочетена 210017 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #195 -: Май 11, 2019, 05:14:52 pm »
За някои дали не е даже вид хипноза да искат "научно доказателство" за всяко нещо, а ако нещо няма "научно" обяснение, дали не се замита под килима или на 2 страница в търсачката на Гугъл.
Хълк, искам НЯКАКВО СМИСЛЕНО доказателство, дори и не научно. Опит, проведен в контролирана среда с възможност за повторение и наблюдение. Не е достатъчно едно изпълнение като в цирка.

Какъв  авторитет може да има за мен "наука", която НЕ МОЖЕ да обясни как китаец не си разпорва корема увесвайки се на върха на остър щик с тежестта на цялото си тяло. Моля добре боравещите с формули да сметнат 60 кг разпределени на 4 кв. милиметра (че дали не е о по-малко) колко налягане е и да ми кажат такоа животно НЕМА ли или има?

Наздраве, изгледайте го целия клип, има и др. интересни работи(които не правете в къщи:)
https://youtu.be/r6QSJlW2ht8?t=1559

Точно за такива циркаджийски номера говоря. Нима не виждаш че щика не е на гола кожа, а е опрян в колана на панталона му. Вероятно и аз бих могъл да рискувам, като знам че между мен и щика има широк и дебел войнишки колан (а защо не и метална катарама?). ОК, може да не е колан, но като не е ясно какво е - как можеш да си вадиш заключения. Но дори и ти надявм се забелязваш, че щика не е на голо.



P.S. Винаги ми е било смешно като гледам да чупят тухли/камъни с чукове върху телата на хора. Всички ползват огромни блокове. Никой не е показал как му чупят една-единствена тухла-четворка с 10 килограмов чук върху корема. И това е така защото хората масово подценявт закона за запазване на импулса. Колкото по-голямо е теглото на каменния/тухления блок спрямо това на чука, толкова по-малка е скоростта която ще получи блока от удара на чука, и съответно толкова по-безболезнено ще е това за тоя който лежи под него.
Представи си да легнеш под 100 килограмова бетонна плоча. Да, ще ти е малко трудно да дишаш, но върху нея могат да си чукат колкото искат и ти едвам ще усещаш ударите на чуковете...

За чупенето на дъските с ръце - що не се пробват да я счупят ако е дъската хваната напреко на жилите на дървото? Сухи чамови летви мога да чупя и аз - да пробват с някоя сурова борова или букова плоча. Или със шпертплат да пробват ... :) Ама не щат...
« Последна редакция: Май 11, 2019, 05:32:46 pm от juliang »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #196 -: Май 11, 2019, 05:38:04 pm »
Хулиане айде не се прави на ударен, а предния пред него на тризъбеца и той ли на колана беше опрян,  че се виждаше и вдъбнатината под пъпа. Това е състезание по Кунг-фу, с жюри, а не реалити шоу, и там едва ли ще позволят на някой да "шмекерува". Изгледай целия клип и ми кажи колко нобелови лауреата по физика може да направят с повторяеми резултати поне едно-две от нещата показани там, да кажем висене на остър тризъбец с корем и забиване на пирон с ДЕБЕЛА греда с длан. Аз съм виждал на живо в НДК как един от шаолинските монаси стоеше на върховете на копия отпуснат с цялата си тежест.
Нарича се "Изкуството на желязната ризница" и идеята е да се направи със специални енергийни упражнения тялото неуязвимо за хладно оръжие. Това е било високо ниво на майсторство в бойните изкуства в миналото и определено не е нещо, което "го знае всяко дете/китаец".  И опеделено много полезно за живота и кариерата умение през средновековието и не само.
Споменавал съм по-рано и за човека с артистично име Херкулес(вече покоен), който в мое присъствие  в градинката до банята легна върху меч с острието нагоре и няколко едри мъже стъпиха върху него и нямаше кръв. Виждал съм и с очите си един йога руснак, който върху натрошени стъкла се беше набрал опрял с цялата си тежест на ръце. Виждаха с еотпечатъците от стъклата, но не и кръв.

С случая дали не страдаш именно от "confirmation bias" - да се отхвърля всичко, което не съответства на твоите възгледи и да се приема сако което му пасва. Това не е научен подход, а биас (отклонение) (и не е за хвалене).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #197 -: Май 11, 2019, 06:15:45 pm »
Това е състезание по Кунг-фу, с жюри, а не реалити шоу
Точно шоу си е. Всеки е дошъл да си показва номерата.

Изгледай целия клип и ми кажи колко нобелови лауреата по физика може да направят с повторяеми резултати поне едно-две от нещата показани там, да кажем висене на остър тризъбец с корем и забиване на пирон с ДЕБЕЛА греда с длан.
А колко шаолински монаха могат да решават двойни интеграли или да работят с електронен микроскоп?
Виж сега... хората са тренирали, не казвам че всеки може да го постигне, но не е нещо невъзможно и необяснимо.

Нарича се "Изкуството на желязната ризница" и идеята е да се направи със специални енергийни упражнения тялото неуязвимо за хладно оръжие.
Отново генерализираш нещата. Никакви упражнения няма да те спасят ако си гол срещу някой със медицински скалпел в ръка. Или със съвременна рапира. Да, средновековен меч наточен на камък ... срещу него би имал някакъв шанс.
Между другото легендите че със мечовете за бой можеш да се бъснеш са силно преувеличени. Едно толкова прецизно заточено острие би се нащърбило още при първите удари с меча на противника. Ако не ми вярваш - вземи два стругарски ножа и ги удари ръб в ръб силно. Надявам се че няма да седнеш да ми твърдиш че една дори и изкована от най-добрите средновековни майстори на мечове катана може да се противопостави на съвременна инструментална стомана... Така че мечовете са били остри максимум колкото ножовете за клиетни в ресторантите в днешни дни... :)

Споменавал съм по-рано и за човека с артистично име Херкулес(вече покоен), който в мое присъствие  в градинката до банята легна върху меч с острието нагоре и няколко едри мъже стъпиха върху него и нямаше кръв. Виждал съм и с очите си един йога руснак, който върху натрошени стъкла се беше набрал опрял с цялата си тежест на ръце. Виждаха с еотпечатъците от стъклата, но не и кръв.

Ходи на цирк - там правят още по-впечатляваши трикове. С'я не ми казвай че от цирковите трупи пращат хората по шаолински манастири на обучение ... :)
Ако говорим сериозно - има хора с... отклонения във физиологията да го кажем. С много дебела кожа, с много дълбоко минаващи кръвоносни съдове... Като сложиш към такива предразположения и малко тренировки как точно да се подпреш/как да легнеш/седнеш и нещата се получават. Отново казвам - това не е за всеки, вероятно не всеки може да го направи. Но не е и някаква енергийна ризница...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #198 -: Май 11, 2019, 07:45:36 pm »
Няма как да знаеш, ако не знаеш, а явно не си и като философа. който знае че нищо не знае. Моя съвет е да разшириш хоризонта на въждане, което не е просто още повече копи-пейст! 8)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #199 -: Май 11, 2019, 10:05:36 pm »
Цитат
Споменавал съм по-рано и за човека с артистично име Херкулес(вече покоен),   
Познат беше още и като Петко лудия. От врачанското село Галиче. Явява се трети братовчед на жена ми. Това което правеше противоречи на всяка материалистична наука. Вицдал съм доста негови невероятни изпълнения. Интересното беше, че всички способнисти ги имаше само след определена молитва. Без нея си беше най обикновен човек.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #200 -: Май 11, 2019, 10:48:01 pm »
Green hulk
И аз присъствах в градинката пред банята на онова шоу.
Найстина човека беше уникален.
А, когато напъха двадесеттина сантиметрова отверка в носа си ми се догади и си бих камшика. 😉

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #201 -: Май 12, 2019, 08:11:16 pm »
Атос, на теб тотално ти липсва въображение :) Защо трябва да "обявяваш" реалните карти които имаш?

И ти наистина смяташ, че покер играч ще приеме подадената му информация (без значение телепатично или вербално) за чиста монета???
На кой му липсва въображение сега?
Телепатията не е врачуване, както ти смяташ! Тя е като всяка друга комуникация - виждаш, ако ти покажат, чуваш, ако ти говорят, четеш, ако ти напишат, кое тук не ти е ясно?

Между другото легендите че със мечовете за бой можеш да се бъснеш са силно преувеличени. Едно толкова прецизно заточено острие би се нащърбило още при първите удари с меча на противника.
Глупости на търкалета!
Държал ли си майсторски меч в ръка някога? Меч с лично име? Ако не си - нямаш (ама никакво) право да даваш мнение даже!
Често започваш да спориш и да се запъваш само на базата на твои лични предположения, които смяташ за безгрешни...малко тъпо...много самомнително и...безкрайно ограничено!

Ако не ми вярваш - вземи два стругарски ножа и ги удари ръб в ръб силно. Надявам се че няма да седнеш да ми твърдиш че една дори и изкована от най-добрите средновековни майстори на мечове катана може да се противопостави на съвременна инструментална стомана... Така че мечовете са били остри максимум колкото ножовете за клиенти в ресторантите в днешни дни... :)
Още глупости...меч който цепи косъм, остър, колкото ресторантски нож? Ако ти не си виждал, то някои сме! Такъв меч отсича арматурна стомана ф8 без грижи! И сравнението със стругарски нож е...глупаво! Ако ти изкова меч от стругарски нож, той ще се строши като стъклен още при първия удар, просто не разбираш от структури на стомани!

Ако говорим сериозно - има хора с... отклонения във физиологията да го кажем. С много дебела кожа, с много дълбоко минаващи кръвоносни съдове... Като сложиш към такива предразположения и малко тренировки как точно да се подпреш/как да легнеш/седнеш и нещата се получават.
Дебела кожа...дълбоки кръвоносни съдове...ХА-ХА-ХА, изцепката е велика ;D ;D ;D
Пак уникално твърдение, базирано на собствената ти убеденост в безпогрешност на личните разсъждения!

Това е изкуство! То се учи! Учи се дълги години! Както нестинарството! Нали не твърдиш, че нестинарите са хора с физиологични отклонения и копита вместо ходила, щото рискуваш да попаднеш в много кофти интелектуална категория тогава :D
Пак нямаш личен опит, нали? Аз имах приятел нестинар (да те светна) и мога да ти гарантирам, че ходилата му по нищо не се различават от тези на обикновен човек - ходили сме на плаж често. И се е опарвал понякога на цигарата си, когато не внимава...

Но не е и някаква енергийна ризница...
Точно такава е, колкото и да ти се ще да не е така!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #202 -: Май 12, 2019, 09:22:39 pm »
И ти наистина смяташ, че покер играч ще приеме подадената му информация (без значение телепатично или вербално) за чиста монета???
На кой му липсва въображение сега?
Явно говорим на различни езици.

Държал ли си майсторски меч в ръка някога? Меч с лично име? Ако не си - нямаш (ама никакво) право да даваш мнение даже!
Разлеждал съм достатъчно скъпа катана, който се ползва за тренировки и демонстрации. Не говоря за учебен меч, не оворя за церемониален меч, а за реално оръжие което е влизало в досег с други остриета.

Още глупости...меч който цепи косъм, остър, колкото ресторантски нож? Ако ти не си виждал, то някои сме! Такъв меч отсича арматурна стомана ф8 без грижи!
От думите ти е ясно колко си виждал ... А за стоманата ф8 ... айде земи се приземи малко. Прекалено много филми си нагледал - как японците разсичат цевите на пушките и какви ли още не други измислици. Меча (ако говорим за японска катана) няма масата за да запаси такава енергия че да разсече арматурата. Сенсея колкото и да е як и опитен, все пак има някакви физични / физиологични ограничения в скоростта с която може да задвижи острието. Но явно няма смисъл да ти обяснявам - ти си повярвал в някакви измислици и изобщо няма да слушаш каво ти говори някой, още повече пък аз.

М/у другото, може да си виждал катана за т.нар "тамишегири" и затова да имаме толкова големи различия във впечатленията си. Тамишегири е демонострация с мечове, при която се режат бамбукови пръти или навити постелки. Катаната за такава демонстрация наистина е изключително остра, но ... не става за бой. Т.е. става но само първите няколко удара, след това се превръща в трион, ако не се счупи. С такава катана (особено ако е лична и правена от майстор на оръжия) никой, ама абсолюютно никой няма да седне да реже армировка или нещо метално, защото ще я унищожи.

P.S. Намерих видео, където една катана която си има име се изправя срещу ризница (която определено е по-тънка от 8 мм армировка :) ) https://youtu.be/PZBtIdeBZ3M?t=538

Нищо неочаквано - катаната просто няма маса за да разкъса дори лист ламарина...
« Последна редакция: Май 12, 2019, 09:40:23 pm от juliang »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #203 -: Май 12, 2019, 09:33:31 pm »
Atos, дали има смисъл да се спори с марксизма-юлианизма?

Хулио, да си чувал за дамаска стомана и как се е тествала сабя от нея?

Това, че сега се правят опити за стомани с многопласово наковаване, още не е гаранция че постигаме това, което е било. Дори да има шарки метала.

По информацията, която имам, нещата са тръгнали от Индия още, а в Япония са се внасяли готови метални заготовки, отделно е разбира се и тайната на самата технология.

И основното при работата с меч - от истински майстор - е вкарване на ЕНЕРГИЯТА в меча или др. оръжие, а не просто да се маа като с лопата. При битки между истински майстори дали не се смята че прекия контакт между мечовете е бил много минимален. Това не е пернишко кунг-фу с винкели!

Според мен е хубаво да се ъпгрейднеш и да почнеш поне да допускаш, че може да съществуват и неща, в които ти не вярваш. Фактите говорят за това, а ако някой отказва да приема фактите в живота и живее в свой измислен свят... дали не следват и чичковците в бели дрехи след това...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #204 -: Май 12, 2019, 09:53:40 pm »

Хулио, да си чувал за дамаска стомана и как се е тествала сабя от нея?

Това, че сега се правят опити за стомани с многопласово наковаване, още не е гаранция че постигаме това, което е било. Дори да има шарки метала.

Митовете за неразгаданата технология за производството на тази стомана и нейните качества отново са за приказки в кръчма. В момента няма проблем да се произведе сплав която да има исканите характеристики, и тя ще е по-добра от която и да било средновековна дамаска стомана. Въпроса е да си наясно какво точно искаш. Трябва да се правят компромиси между якост, крехкост и еластичност. Ако щеш и тегло. Съвременните оръжейни или нструментални стомани (зависи дали искаш твърдост или еластичност) далеч превъзхождат тази средновековна стомана. При тях няма и тази умора на материала. Да не говорим че са значително по-лесни за производство. Единственото с което ги превъзхожда е ... визията.

А за мистичните енергии дето се изливат от боеца към меча ... айде няма смисъл. От опит можеш да видиш кой завоюва териториите в "мътните 90 години" след идвнето на демокрацията. Разни каратисти, боксьори и т.н. отстъпиха пред грубата сила на дебеловратите борци свободен стил... :) Точно "маането с лопата" е печелившата техника в един сблъсък. А "факти"... аз не виждам.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #205 -: Май 12, 2019, 10:12:19 pm »
  А "факти"... аз не виждам.

А какво казал шопа за жирафа в зоологическата градина помниш ли?  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #206 -: Май 12, 2019, 10:20:26 pm »
Юлияне въобще не си прав за последното.
Тайната на дамаската стомана беше разгадана в края на осемдесетте години на миналия век след двадесет години напразни усилия в Масачузеския университет. Но не цялата тайна. В момента може да бъде направен детайл с качества ПОЧТИ като на дамаските сабии.  Но почти си е като почти бременна. Между другото изключителен принос в разгадаване на тайната има и ЦРУ и шпилките за траковете на веригите за едни съветски танкове.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #207 -: Май 12, 2019, 11:13:23 pm »
.. В момента може да бъде направен детайл с качества ПОЧТИ като на дамаските сабии. 

Кои качества бе Радико? Нали това обяснявам - можем да произведем стомана или сплави с произволни свойства, стига някой да формулира достатъчно ясно заданието. А имено това е една от тайните - какво точно се иска от един материал, за да може от него да се изкове перфекната сабя. За съжаление ни липсват металурзи с практически опит в боя със саби, или войни с опит в металургията. Прекалено специализрани станахме и не можем да се разберем.

Другото което е проблемо е че процеса по изготвянето на наистина качествено острие не може да се автоматизира. Всичко трябва да се прави на ръка от опитни майстори, каквито вече почти няма. Една качествена катана не е просто парче метал - тя се състои от поне 3 слоя стомана като всеки слой е с различни характеристики. Същото е и с дамаската стомана - знаем какво е, знаем как да я произведем, но е прекалено скъпо за масово производство. Можем обаче да произведем обикновена стомана с както каза "почти същите" характеристики която ще е доста по-достъпна. Да, няма да е същата, но в някои показатели ще превъзхожда оригиналната дамаска, в други ще й отстъпва. А реално и средновековната дамаска стомана не е еднаква - колкото майстори толкова и стомани.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #208 -: Май 13, 2019, 02:59:55 am »
Голяма грешка е да бъркаш арматурна стомана и...цев на пушка! Само пълен аматьор може да прави подобна аналогия...

Юлиане...да ти вкарам малко разяснения сега...
КОВАНЕ!
В това е заключена технологията, а не толкова във вида стомана, разбираш ли? Многопластова технология!
Куките на крановете не се отливат, а се изковават! Бастуните не се изрязват от парче дъска, а дръжката им се извива!
Постига се влакнеста структура на микро ниво! Да сравниш съвременна стомана с това е все едно да сравняваш по якост парче талашит с цяла дъска от една и съща дървесина.

Ако вземеш една греда, дълга 3 метра с ширина 10 см , тя ще се счупи от (да кажем) 1 тон натиск. Ако обаче наредиш 20 дъски по 0,5 см. с обща дебелина пак 10 см. те ще издържат 5 пъти повече товар и ще се огънат, но няма да се счупят (не буквализирай примера с конкретната тежест, говоря за съотношение).
Мечовете на древните майстори достигат до няколко десетки хиляди пласта наковаване! Бройката не се постига трудно, защото всяко следващо прегъване на метала удвоява пластовете - прогресия!
Трудността идва от тайната на флюса, който са използвали за ковашката заварка! Понеже една от професиите ми е дипломиран ковач, та да ти обясня - добрият флюс изгонва всички окиси и повърхностни примеси при ковашкото заваряване! Тайната му не е разкрита до ден днешен! Предполага се, че е добиван изцяло от природни компоненти.

След изковаването, мечът се шлайфа на фин речен камък, а след това се полира. Тези операции са отнемали дни за един-единствен меч! След полирането, следва фино полиране с парцали, напоени с разтопен восък. Търкали са ги дни наред. Повърхностния слой на меча става неръждаем за постоянно!

П.П.За дамаските саби се знае, че след изработка са закалявани в урина на пръч, който пасял в точно определени области и това не е легенда! Допуска се, че компилацията между конкретни треви (билки разни) и органичната преработка в тялото на пръча е образувала субстанция, която е правила някакво повърхностно легиране при закаляването!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Еликсирът на безсмъртието и младостта
« Отговор #209 -: Май 13, 2019, 09:59:10 am »
За да добием някаква представа за технологията на производство на отделните оръжия нека да видиме няколко видеа:
1. Меч от дамаска стомана
 - част 1: https://www.youtube.com/watch?v=5d1DorsIQRk
 - част 2: https://www.youtube.com/watch?v=v5GSTLGjHZw
На вниманието на Атос - виж в първите секунди на първа част подреждането на блокчетата материал. Това са два различни вида стомана, с различни характеристики. Не слоевете, а точно различните свойства на материалите придават теи уникални свойства на материала. В някои случаи дори са се ползвали метали различни от стомана в някои от слоевете. Примерно мед, бронз, злато. Всичко зависи от това какво искаме да получим като краен резултат.

2. Японска катана: https://youtu.be/gxwWf-MfZVk
Някъде на 22 минута се показва как се сглобява острието от 2 различни вида стомана - еластична в средата и твърда по повърхността. Обяснено е защо се прави това и е показан целия процес на изработката със среставата които са били позвани преди столетия.

Трудността идва от тайната на флюса, който са използвали за ковашката заварка! Понеже една от професиите ми е дипломиран ковач, та да ти обясня - добрият флюс изгонва всички окиси и повърхностни примеси при ковашкото заваряване! Тайната му не е разкрита до ден днешен! Предполага се, че е добиван изцяло от природни компоненти.
В 21-ви век няма никакъв проблем коването да се извършва във вакуумна камера, където окисите просто ще липсват. Но цената... цената... Вече никой не дава село с 200 крепостни селяни срещу 1 меч...
И пак казвам - за съвременната технология не е проблем да създаде сплави, които да притежават едновременно твърдост и еластичност. На разположение вече имаме и титан, имаме и ванадиеви стомани, можем да добавяме хром, молибден и какво ли още не към стоманата, можем да загряваме и охлаждаме стоманата много прецизно и да постигаме изключителни резултати. Не е като да разполагаме само с вана с вода, с кръв от бивол, преспа сняг и урина от пръч. Но просто не ни е нужно да правим вече мечове...

П.С. Знаеш ли, че една немалка част от дейността на международната космическа станция е именно "заигравнето" със сплави на различни метали? Липсата на гравитация позволява да се сплавят метали, които в земни условия просто се разслояват поради различното си тегло... Но не ща и да си помислям колко би струвал един меч изработен горе в Космоса... :) Знам че да качиш 1 кило до горе струва почти 10 000 долара... само да го качиш ...

Има и маниаци, които правят мечове от "дамаска стомана" в която някои от слоевете са от метал от железни метеорити, паднали на Земята :) https://youtu.be/K_PS2l31EhM

P.S.S. Можеш да погледнеш в нета за "mokume gane" :)
« Последна редакция: Май 13, 2019, 10:26:26 am от juliang »