Автор Тема: Radoslav's TPU replication  (Прочетена 59541 пъти)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Radoslav's TPU replication
« -: Октомври 29, 2008, 07:20:15 pm »
Здравейте!
Тука ще публикувам всичко около моята репликация.
За генератор ползвам схемата пусната от Altium в раздел схемотехника (последната от 1-вия пост). За ключови транзистори използвам IRF840. Драйвърите бяха проблем, понеже в моя град има малко проблеми с магазините за електроника, и за това вместо мосфет драйвъри (интегрални) ползвам обикновенни биполярни транзистор BD139/140.
Поради липсата на променлив кондензатор в такива големи граници ползвам парчета от рейка на които буча обикновенни кондензаторчета. Правих опит да си направя голям променлив плосък кондензатор, от 2 плъзгащи се полочи, но капацитета му беше 900pF (твърде малко), другия недостатък беше прекалената му чуствително към, натиск.
За сега установих един недостатък на схемата - при максимална стойност на честотно задаващия кондензатор коефицента на запълване се регулира с около 2/3 (вместо на 100%, както е когато тримера е на 0 или на 1/2).
Скоро, като нарисувам цялата схема ще я пусна тук.

Ето малко снимки:


Все още няма положителни резултати, но след експерименти с различни конструкции, честоти  и късмет, смятам че ще разполагаме с работеща репликация.

Поздрави от Варна.

П.С. Сменяйте си батериите на мултицетите като започнат да си искат, понеже преди да ми изгасне показаше 130V ;) на TPU-то (доста разочароващо). ;)
« Последна редакция: Януари 28, 2009, 11:11:36 am от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #1 -: Октомври 29, 2008, 10:12:08 pm »
Първо пробвах с колектор по подобие на Otto: цък

Като от 2-ка кабел 0.5см^2 напваих пръстен 6", на шлаух навих 4 (с тел от вторична на 12V/0.5A адаптерче) намотки по часовниковата стрелка(гледано фронтално), 40/60, като си мислех че като са на шлаух ще мога да ги обръщам  ;).Но установих, че както и да ги обръщам все си остават навити по часовниковата стрелка.
Първо експериментирах с тази конструкция, резултатите са нулеви (на мултицета ми му беше слаба батерията и си поизмисли някой друг волт).

Втората конструкция е 1:1 с тази на Ото, като за колектор съм навил 18 навивки от кабелчета от SFTP кабел (LAN кабел 23 AWG), като от съшия навих и 4 управляващи намотки (40+60+40+60), този път със спазени посоки на навиване. Резултат също няма и при тази конструкция.

Пробвах различни свързвания, обвъщания и т.н.
На осцилоскоп са виждат идеални импулси ~10Vpp като имат хармоници от индуктивния товар.

Използвам честоти от ~15kHz до ~2MhZ, съответно със честотно задаващи кондензатори, 2.2nF, 1nF, 680pF, 220pF, 120pF, 47pF.

Възможно е нещо аз да бъркам.
Но експериментите продържават с пълна сила!
« Последна редакция: Октомври 29, 2008, 11:06:00 pm от altium »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2008, 12:04:59 am »
При втората схема имам 1.87 - 1.88V ;), при честота около 550Hz и коефицент на запълване 25%.
Захранването което ползвам е адаптер 12V/1A и кляка когато пусна 2-рата честота.
Без ТЕС няма да мине ми се струва, ще трябва да си спретна един.
Важното е че има някакъв напредък. ;)

П.С. Смущенията или консумацията  от вентилатора (от процесор) оказват влияние, когато го изключа напрежението скача със 100mV, ще го пусна от друг адаптер.
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 12:08:34 am от Radko »

ppg

  • Гост
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2008, 12:47:33 am »
Един приятелски съвет дошъл след дълги конструкторски неволи-започни реализацията първо от захранващия си блок, защото тук както си го представил ти изобщо даже бих казал никак  не си се постарал. Практиката обаче говори съвсем друго-голям процент от конструкциите не заработват по причина калпаво захранване. Още повече тук имаш много нискоомен товар,което значи, че ти трябва да осигуриш и "як" още по-нискоомен източник. И за да не ти спирам ентусиазма само да добавя, че докато реализираш новото захранване използвай зареден акумулатор.
Желая ти успешна реализация, че всички сме вперили очи в теб и чакаме със затаен дъх, това в рамките на шегата разбира се!

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2008, 12:56:07 am »
Ето как свети крушка 2.8V:


Ето осцилоскоп на изхода (сондата ми е 1:10):


Ето на входа (сондата ми е 1:10):


Еднавкви са, полярността е обратна.
Пробвах да свържа постоянно синхронно електромоторче, то се върти, като се усещат пулсациите.

Логично е това да е прояви при високи честоти, където колектора няма да представлява шунт за товара но тука не е така. Странно, но все още съм скептик.
За сега е това, експериментите продължават.
Захранването е следващата грижа. Понеже нямам ТЕС ще ползвам траф от юнуст на първо време.
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 12:57:58 am от Radko »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2008, 01:50:28 am »
На изхода при три честоти имам 2.7V, 3.7 след грец и 4V при кондензатор след греца, захрамващия адаптер грее, и пада на 9V.


Ето осцилоскоп на изхода (сондата ми е 1:10):


Ето на входа (сондата ми е 1:10):


Ето как свети малката лампичка ;) :


Ще продължа експериментите след като осигуря по-стабилно захранване, но тази конструкция не ми вдъхва особенно доверие и в петък смятам да направя оригиналната на Стиван Марк (цък).
« Последна редакция: Октомври 30, 2008, 01:57:17 am от Radko »

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2008, 01:12:54 pm »
Здрасти, Радко...Ентусиазма ти заслужава уважение. :) Ти си един от малкото във форума, които се борят за някакви практически резултати, а не си чешат езиците само... ;) Подкрепям те с две ръце, не се предавай. И аз бях скептик когато се захванах с МЕГ-а, но с течение на времето се убедих, че е възможно енергията на постоянен магнит да върши полезна работа. Отрицателният опит или неуспеха също са полезни, ако човек умее да ги анализира. Пиши за проблемите и с каквото мога ще помагам.
Желая успех... ;D

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2008, 06:13:55 pm »
Здравейте
Altium:  входа = изхода, вчера съм бил леко разсеян   ;D, т.е. това което съм дал като вход и изход всъщност е едно и също.

Благодаря за подкрепата ;)

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #8 -: Ноември 01, 2008, 11:28:17 pm »
Здравейте!
Със следната конструкция постигнах малко по-добри резултати:


Пробвах да към колектора да свържа какви ли не трансформатори, но единствено работят когато са свързани като повишаващи, в резултат постингнах максимум 26V но тока го нямаще никакъв.
Между другото колекторите ми доста странно бръмчат (последните 2 на снимките), не е от мосфетита, адаптера или каквото и друго да е, установих че колектора леко вибрира и когато го натисна с пръс шума зааглъхва. Все още не е пуцнало :P.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2008, 06:29:26 pm »
Вече ползвам за захранване траф от един телевизор "Респром" с грец и филтров кондензатор 2200uF. Ето снимка на захранването:


Последни колектор с който пробвах е 1:1 като на ото, ползвал съм двоен силиконов кабел:


Резултатите със всичките колектори до сега, са сходни. като при при предния с плоската намотка са малко по-добри. С новото захранване няма особенна разлика, резултата е същия, захранването е 15В.

Смятам да пробвам с конструкцията с 2-та пръстена.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #10 -: Ноември 10, 2008, 12:38:53 am »
В момента ползвам следния колектор:


Ето го с намотките, навити са като в статията на Ото - 100 + 230 навивки:


 Ето волтметъра на изхода, при включен товар, пробвано е и с друг мултицет (по-хубав) показанията са същите +-1.5V:

Включването му е през грец от диоди BA159 с филтров кондензатор 300nF (за високоомен товар като волтметър е предостатъчен), без греца показва някакви глупости ;).

Волтмететъра без товар:


И още един общ план на мойте каши:


Осцилограма с товар:


Оцсилограмата без товар е нещо по-добно но с много повече хармоници и пиковете излизат извън обхвата на осцилоскопа. (грозна мазаница)

Захранване - 17V DC.

Максимум изкарах 105-106V но ток почти никакъв няма, пробвах с ферити на контролните бобини, резултата е малко по-добър без. Товара е 12V/20W лампа от мигач на жигула.

Системата се държи дота нестабилно, на пипане и на близостта на човешко тяло когато е доближа с ръка показанията се качват с 5V, след включване на товара лампата светва със закъснение от около 1-2 секунди.
Резултатите са същите и когато колектора е обърнат странично, и когато е на обратно.

Резултатите не са обнадеждаваши но не смятам да се отказвам за сега.

Поздрави. ;)
« Последна редакция: Ноември 10, 2008, 12:47:10 am от Radko »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #11 -: Ноември 10, 2008, 08:45:40 pm »
Снопчета от стоманена тел.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #12 -: Ноември 11, 2008, 01:05:26 am »
На шега навих едно тороидче ;).
Използвах най-голямото феритче от PC импулсно захранване, напречно върху цилиндричната част навих колектор от 7-8 навивки от среднотънкия проводник развит от същия тороид, след което навих от 0.3 проводник намотки по часовниковата стрелка.
след като подавах импулси на контролната намотка (2 честоти - около 50kHz и 120kHz) забелязах напрежение около 500V но тока беше минимален.
След това свързах схемата по схемата на Ото, т.е. десния край на колекторната намотка свързах за левия край на контролната намотка. С тази схема на празен ход мултицета изписва 680V (през бързи диоди в грец и кондензатор).

Без товар напрежението на входа на инпулсния трансформатор:


Снимка на тороидчето и импулсния трансформатор:


Напрежение на изхода на импулсния траф при наличие на товар:


Напрежение на изхода на импулсния траф без товар:



В случая най-вероятно става дума за някаква грозна индукция, но не мога да си обясня толкова високото напрежение в исхода, чак дразнещо на допир.
КПД-то е доста по-малко от 1, лампата свети малко по-силно когато е включена директно на трафа.
Тороида е студен и си бръмчи мъжката ;).
На входа имам 12V DC и 1.56 А DC. на изхода волтажа се вижда, но тока не можах да го измеря, а след греца лампата свети доста по- слабо.
Лампата е от мигач на жигула - 12V 21W.
Започват да ме отегчават тези резултати.
« Последна редакция: Ноември 11, 2008, 01:10:11 am от Radko »

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2008, 01:16:31 am »
Най-добро светене и високо напрежение (58V с товар) получавам с подаване само на 1 честота.

Неактивен lz1ico

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 91
  • Пол: Мъж
Re: Radoslav's TPU replication
« Отговор #14 -: Ноември 27, 2008, 11:43:07 pm »
Евалата има и още един като мен (луд с поялник),
за честотата съм съгласен най-добри резултати получих с 1 честота.
А виждам че колекторната намотка е с доста навивки ще вдигнеш напрежение ще отслабне тока  ;D.
Все пак има нещо ново в тези опити което не го пише в дебелите книги то е
Ефект който го видях: трнсформатор с 2 намотки с еднакъв брой навивки на намотките, трансформира различно напрежение на изхода, в зависимост от честотата с която осцилира
Хайде някои да обясни ефекта.