Автор Тема: Начало на електролизер на Savich  (Прочетена 26011 пъти)

savich

  • Гост
Начало на електролизер на Savich
« -: Март 26, 2011, 07:48:28 pm »
Здравейте,
и аз съм поредния ентусиаст, който иска да експериментира с електролизер.
Но преди да започна и да нарежа "скъпоценната" ламарина искам да обсъдя с по-знаещите хора с опит и да получа някои съвети.
Целите които гоня са електролизер с добив над 2л/мин. и монтирането му на кемпер с надеждата за 20% икономия на гориво. Двигателя е Фиат Дукато турбо дизел интеркулер 2500куб.см.,121к.с., механична помпа,без електронни управления.
Даденостите които имам:
-фотоволтаични панели, които при слънчево време отдават до 20А ток.
-3бр 100А/ч  тягови акумулатора,които при запален двигател се включват в паралел към двигателния 100А/ч акумулатор- общо 400А/ч. Зареждането става със зарядно 25А от 220в мрежата, когато кемпера е паркиран, от 100А алтернатор и фотоволтаиците.
-лист 1000/2000/1,5мм 316L
-ШИМ 100А с два 555 таймера последователно
 Идеята ми е да захрахнвам клетката с около 50-60А при слънчево време и с 30-40А при други условия.
От тук възниква и основния въпрос, какъв да е дизайна на клетката.Един вариянт е да са две клетки или група секции които да се превключват.Друг вариант е клетка проектирана да работи на 60А и със ШИМ да се регулира тока според условията, което по ми допада.Спрял съм се на "суха" серийна клетка, но от изчетеното не мога да си отговоря на следните въпроси:
-каква да е площа на плочите според тока?Обсъжда се в много големи граници 8-20см/А, ще сбъркам ли ако заложа на 10см/А, каквато стойност, най-често се споменава?
-изолационните пръстени? О-пръстени, губи се много от полезната площ, но най-често използвани.Дали защото са по-лесно достъпни или защото пропускам нещо?
-квадратна или правоъгълна,дали има значение за по-доброто газоотделяне?
–размера на отворите в пластините,има ли зависимост от големината на тока?
-какъв да е дизаина на клетката за 60А? При този ток преполагам няма да мога да осигуря напрежение по-голямо от 12-12,5В?Според теориите 7 клетки,според практиката 6 клетки, а на пазара се предлагат с 21 пластини,което значи 5 клетки при +nnnn-nnnn+nnnn-nnnn+. Моето виждане е за 25 пластини: 4 групи по 6 клетки,но защо никъде не се обсъжда такъв дизаин?
 Наясно съм, че повечето отговори се получават с експериментите, но ще съм благодарен ако получа и някой полезен съвет.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #1 -: Март 27, 2011, 12:58:25 pm »
Здравей,

Скъпо си се навътрил с такава хубава ламарина. Най-добре е, след като имаш качествена ламарина, да направиш една хубава кутия за последователнос вързване, но не от тип суха клетка. Конструкцията е доста трудоемка, особено с изолацията между клетките.

Ако си решил да правиш суха клетка, то питай emm за квадратни уплътнения за суха клетка. Не си заслужава да нарежеш тази ламарина на кръгли парчета.

По това, което си писал, оставам с впчеатлението, че искаш да използваш фотоволтаиците и тяговите акумулатори като източник на енергия за клетката. Идеята е интересна. Единствен проблем е, че никой не може да каже колко точно и при какви условия е икономията от добавеното водородно гориво. Има и доста мнения за счупени мотори и т.н. (прегледай в същия раздел).

При теб има вариант за друга система, за която не съм писал във форума и въобще не знам дали би могло да се осъществи, но нямам желание да коментирам точно сега. Ако искаш мога да разкажа на ЛС.

Поздрави!

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #2 -: Март 27, 2011, 05:43:09 pm »
По въпроса за серийната клетка, освен трудоемката конструкция дали няма да има проблем с преливането при движението на МПС-то?Много често се налага изкачване и спускане на голями наклони,неравни пътища.За ефективна работа, предполагам трябва да е с голям брои пластини и високоволтово захранване. Имам и монтиран инвертор 2000W(4000W/1min) 220v/50hz с модифицирана синуса. Но всяко едно инвертиране на захранването е свързано със загуби и от тук въпроса дали е оправдано такъв вид клетка.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #3 -: Март 27, 2011, 10:12:24 pm »
За високото напрежение - колегите ще кажат как ще се извади директно от намотките на алтернатора. Става и варианта, който ти си описал.

За електролита... По принцип не е толкова голям проблем, особено ако пластините са с достатъчна височина и клетката се сложи съпосочно на движението. Тогава нито ще има достатъчно големи наклони, настрани или по посоката на автомобила.

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #4 -: Март 27, 2011, 10:50:42 pm »
Предлагам да заложиш на клетка с по голям размер на пластините 20Х20 може и на повече за суха клетка. Няма да ти трябват повече от 9  пластини  с тези размери за да получиш 2литра в минута, но с  тази двигател  ще има  не повече от 2% икономия което малко обезсмисля цялата тази инвестиция в кемпера. Ако имаш агрегат към кемпера по добре насочи усилията си към него!

DIDO112

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #5 -: Март 27, 2011, 10:57:59 pm »
20 на 20 пластини с квадратни уплътнения, 30% електролит ще дава 4л и нещо поне но ампеража ще е ужасен.

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #6 -: Март 27, 2011, 11:11:14 pm »
DIDO112 ти долко е ампера стигна ?. Аз съм на 37А и клетката си изхвърля електролита за норматив  и нямам идея как да реша проблема 

DIDO112

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #7 -: Март 27, 2011, 11:15:53 pm »
20% електролит 40А и дава 1л за 18сек.

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #8 -: Март 27, 2011, 11:29:03 pm »
пробвах с 20% електролит и  той замръзва(-20С*), вдигнах гъстота  но стана по зле клетката е не ефективна защото остава без електролит, заради завирането в клетката

DIDO112

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #9 -: Март 28, 2011, 08:47:12 am »
Пиши ми на лично за да не оспамваме тук. Може и да помогна доста опити направих и имам някакви идеи.

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #10 -: Март 28, 2011, 11:32:24 pm »
 За сега се спрях на "суха" клетка и днес нарязах 25 пластини 200х165мм.Заложих 10см2/А , за 60А се получава около 300см2 на пластина. Отвори изрязах само от горе 8х15мм, от долната страна за сега е без отвори, както съветват тук някъде във форума, а и ако "сухата" клетка не ми допадне, да мога да ползвам пластините за бъдеща серийна такава. Уплътненията са ми по размера на пластините 3мм дебелина и 4мм широчина, от балатум. Страниците са 20мм гетинакс, едната със щуцер в долната част, другата в горната. Имам и помпа под ръка. Идеята е за свързване –nnnnn+nnnnn-nnnnn+nnnnn-, но сега като погледна свързването това са 4 групи в паралел, което значи ток през една група 15А, а от тук, че съм преоразмерил пластините х4.Да свържа тогава –nnnnn+nnnnn-?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #11 -: Март 29, 2011, 06:36:25 am »
Цитат
Идеята е за свързване –nnnnn+nnnnn-nnnnn+nnnnn-, но сега като погледна свързването това са 4 групи в паралел, което значи ток през една група 15А, а от тук, че съм преоразмерил пластините х4.Да свържа тогава –nnnnn+nnnnn-?

Нещо не разбрах. Интересува те напрежението -> 12 волта - 6 клетки (реално 13,8). -ннннн+ннннн-ннннн+ннннн-
Направи опит с една поредица първо, за да видиш какъв ток протича при даденото напрежение и концентрация на електролита.
Освен това ми се струва, че тук може би ще е по-добре да имаш 4 отделни електролизера, вместо един цял, предвид пълненето с вода...
« Последна редакция: Март 29, 2011, 06:50:02 am от mzk »

savich

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #12 -: Март 31, 2011, 02:25:29 am »
 Днес сглобих "суха" клетка от нарязаните 21бр., 197/167/1,5мм пластини 316L.Като освен отворите 8/15мм в горната страна, направих и ф 6мм отвори и в долните ъгли и при подреждането на пластините ги ориентирах да са диагонално.Обработих пластините в две направления с еднопосочна  шлайф машина с едра шкурка, след това ги забърсах със сух парцал и сглобих. Помпа не ползвам(оказа се развалена).За електролит сипах 10 супени лъжици сода каустик и 2л. дейонизирана вода, после още 10 с.л. и още 2,5л вода. При тази концентрация тока при първоначално включване беше над 70А и отлях 1,5л от електролита и досипах вода. Който може да сметне каква е в крайна сметка концентрацията... Включих ШИМ и я оставих  да работи на 30А и започнах да меря добива: при 40-45А-3л/м; при 30А-2,2л/м; при 30А , но с пулсиращо захранване "на око" 4-5 продължителни импулса в сек.-1,4л. След 1 час работа на 30А, електролита си остана бистър и започнах монтажа.
 Междувременно мина един  съсед и се похвали, че и той има монтирана клетка на Паджерото 90г, дизел. Дигнахме капака и без да гаси двигателя измерихме с амперклещи 7А консумация на клетката му. Извадихме няколко пъти маркучето подаващо оксиводорода към входа на смукателния колектор, да видим има ли разлика в работата на двигателя.Разлика не открихме, но след последното вкарване на маркучето се получи страшен взрив. Последствията бяха счупен бълбукар и разпиляни маркучи. Не можем да си обясним причината за взрива?
 След тази случка вече бяхме доста наплашени и предпазливо се отнесохме към по-нататъшните експерименти.
 Вече монтирана на кемпера, с допълнителен втори бълбукар(временно от тубичка) след казанчето за по-сигурно. Промяна в работата на двигателя и "вървенето" не намерихме.Единственото което отчетох:при 70А-13,5В., 40А-13,9В., 30А-14,1В. Утре заминавам из Европа на дълъг път, дано има ефект върху разхода на гориво.
« Последна редакция: Март 31, 2011, 03:47:29 am от savich »

vitan

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #13 -: Март 31, 2011, 10:55:02 am »
Не можем да си обясним причината за взрива?
За взрива можете да се замислите над това: скачайки и разкачайки маркучи, не сте ли променили „оригиналното” съотношение между водород и кислород. Такава смес с различна пропорция е взривоопасна.

Предния ти коментар изтрих, този ще го оставя. Говориш пълни глупости и лъжеш хората! Прекаляваш, и ще затриеш някой човек с глупостите, които пишеш! Газовете от електролизера са идеално отношение и гърмят силно! Достатъчно е да прелети някоя искра статично електричество (дрехи) или нещо друго! Ако твърдиш друго, го докажи с твой експеримент!
mzk
« Последна редакция: Март 31, 2011, 09:52:58 pm от mzk »

DIDO112

  • Гост
Re: Начало на електролизер на Savich
« Отговор #14 -: Март 31, 2011, 08:39:39 pm »
Или за статичното електричество в колите   ;).