Автор Тема: Инерционен двигател  (Прочетена 28550 пъти)

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #15 -: Април 26, 2011, 05:02:55 pm »
това което си написал е самата истина. Условието е да се въртят по малко части за да са по-малко загубите. Прика4ил съм загубите на 2,5 кг, 150 мм "желязо което се върти с 350 Нм, през 1 сек си сменя посоката.

това което съм прикачил като втори файл е линеен магнитопровод - за линеен генератор...

очаквам идеи за реализация :)

може би подвижната котва е най-сложна: лека, крехка ....

varvarin

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #16 -: Април 26, 2011, 10:12:25 pm »
Идеята ми е проста. Вземаш модула който си направил със зъбчатките и дисбалансите и вместо на еднопосочен съединител го монтираш на оста на автомобилен алтернатор, така че като заработи да върти оста наляво-надясно на някакъв ъгъл. Корпуса на алтернатора го закрепяш здраво за да не избяга :-) Пускаш възбуждане на алтернатора и на изхода имаш изправено напрежение (когато се затресе модула разбира се). Това че оста не прави пълен оборот и че се променя постоянно посоката не пречи на алтернатора да генерира, просто трябва поне с една стъпка да мръдне оста в едната и другата посока. Мисля че така е най лесно да се направи връзката от това устройство към генератор. Ако вземеш да изработваш линеен генератор ще е доста по голяма играчка, алтернатори под път и над път, само трябва да измислиш как да закрепиш модула на оста му.
Масата на цялото устройство което вибрира вече е друга работа. Ротора на алтернатора е около килограм то зависи и от алтернатора де. Освен това колкото и леко да се направи всичко електромотора който върти дисбалансите има също някаква маса, която не може да се ограничи много. При тебе електромотора на модула ли е монтитан или е фиксиран към корпус? От снимките не мога да разбера точно...

Поздрави!

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #17 -: Април 30, 2011, 01:40:18 pm »
това което предлагаш е най-бързото и най-бързото и най лесното за направа, но масата е голяма. Тегло на ротор+ лост+лост. Лостовете може да са дуралумий, но остава 1кг ротор който минава през шарнири. За да са износоустойчиви и да има 10 000 часа живот трябва да са по здрави, от стомана и т.н. - -> теглото се увеличава! Руснака предлага да се "клати" само магнитопровод който е с тегло около 200 г (по мои предположения). Мотор още търся: 12 или 24 В, около 200-400 вата, 3000-4000 оборота!!!. Не мога да намеря подходящ. Има голяма промяна в устройството. Правим някои части от дуралумий, други се намалят до минимума. Скоро ще побликувам снимки, може и клипче. Очаквам предложения за ел.мотор - стар, нов, от магазин, от човек - само да е поне 0,3 Нм до 0,5-0,7.

Поздрави,
Димитър

varvarin

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #18 -: Май 02, 2011, 12:25:10 am »
Струва ми се, че моторите които въртят перките пред радиаторите в автомобила се вписват в изискванията ти. Има на 12 и 24 в. оборотите им достигат около 3000 без перка. Четейки описаното от руснака ми беше дошла идея да се използват 2 стъпкови мотора които да са сфазирани по определен начин и да въртят директно дисбалансите без да има разни предавки. Това обаче е доста трудно за изпълнение в любителски условия.
Проблема с големите маси така или иначе ще изникне при по мощни устройства. Аз мисля че масата не е проблема на устройството. Енергията която се поглъща от масата при задвижване се връща като полезна работа в изхода със някакви загуби естествено. Масата е еквивалент на кондензатор който се зарежда с енергия и после се разрежда. Не знам дали руснака някъде не бърка в разсъжденията си... Би трябвало да се усети при постановките.

Успех!

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #19 -: Май 02, 2011, 07:47:23 pm »
sega пробвахме с такова моторче - от перка за радиатор за москвич, но му загряват втулките. не мога да открия данни за такива двигатели в нета - всичко е каталожно според модела кола и модел двигател. Оборотите може да са 3000 но си има и товар. Теглото е важно за намаляване на разсеяната  енергия. Може да се акумилира в Пружина, но е доста финна работа да избереш пружина според обороти и т.н. Руснака се е сетил за много неща (пък и пробвал). Моторчето трябва да е вибратора хванато за да помага за върт. момент. Пример 3000 об. в мин са 50 в секунда х 5 градуса = 250 градуса в секунда "предверие" т.е. + 42 оборота в повече - безплатни.

Варианта с моторчета в края и синхронизирани е много добър - строителните вибратори имат фабрични синхронизатори : за да могат примерно 10 вибраторта да синхронизират вибрация на една плоскост - вибросито, силуз или др. но са много тежки. амплитудата им е малко, ако се увеличи може би няма да издържат роторите (лагерите са предвидени според мен). Трябва лек мотор с върт. момент, обороти и т.н. Линевич препоръчва ел. мотор от аеропланер: тежат 300 г и могат да достигнат 1,5 - 2 кВ. Аз съм доста скептичен за издържливостта и охлаждането на тези мотори (все пак летят и се охлаждат сами, имат консумация по около 50-80 А) .
Остана малко до първи нормални проби. Последните смятам че прехвърлиха 1 към 2...но повечето остана в загуби от кинетична енергия.

Поздрави,

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #20 -: Май 05, 2011, 10:27:27 am »
Ще добавя още един коментар за масата на самия вибратор.
Тя е полезна като акумулатор на кинетична енергия, но влияе върху "трептенето" на вибратора, от там и на оборотите му.
Виж как се изменя получената сила - трябва да се постигнат минимум 3000 оборота, а аз още не съм успял.

Намерил съм два производителя на DC двигатели в България:
http://www.caproni.bg/index.php?p=products&id=33
http://dynamo-bg.com/product.php?id=40
Още не съм сигурен в точните характеристики на двигателя.
Ако има други варианти - моля пишете.


varvarin

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #21 -: Май 05, 2011, 11:13:14 pm »
От електромоторите най високи обороти се постигат със колекторен двигател със серийно възбуждане. Такива има в прахосмукачките и не е много тежък във по съвременните модели. Работи обаче на 220 волта както се досещаш. Може да го запуснеш на постоянно напрежение, но не ми се вярва да постигнеш желаните обороти на по ниско от 120 волта напрежение. Ако разделиш статорните и роторните намотки (паралелно възбуждане) можеш да управляваш оборотите с малък регулируем токоизправител като променяш тока през статорната намотка, а роторната свързваш към източник на по високо (постоянно) напрежение. Голям ток през статорната съответства на ниски обороти, а малък ток на високи. Мисля че на 3000 оборота ще понесе факта че липсва турбината за охлаждане.
Интересно ми е, дали с повече дисбаланси и определена фаза между тях, може да се получи направо въртящо движение? Това би решило проблема с масата ми се струва...

Поздрави!

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #22 -: Май 09, 2011, 10:22:37 am »
Много малко разбирам от електротехника. Това което ми пишеш за преработване на електромотор ми е "много далечно". Аз търся завършен продукт (електромотор) - и само да обработвам частите които мога.

varvarin: Интересно ми е, дали с повече дисбаланси и определена фаза между тях, може да се получи направо въртящо движение? Това би решило проблема с масата ми се струва...

може би имаш в предвид нещо подобно: http://www.naturtechnik.de/pages/en/home.php
Това е като Линевич х 2. Напреженията остават в материала (т.е. кинетичната енергия от въртене).

scarface - ти докъде стигна с пробите?

Поздрави,
Димитър

varvarin

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #23 -: Май 12, 2011, 10:39:33 pm »
Под преработка имам предвид различно свързване на намотките и подходящо захранване за всяка от тях. Това се свежда до сврзване на жички и няма нещо сложно:-) А пък ако се престрашиш да пробваш с такъв мотор ще подсказвам :-)
Във  връзка с линка който си пуснал, да нещо подобно имах предвид но не с тази фаза между дисбалансите. Интересно е дали може и двете движения да са въртеливи. При немската постановка източника е с възвратно постъпателни движения, а резултата е въртеливо движение. При Линевич е обратно струва ми се. Би трябвало да съществува начин и двете да са въртеливи... Но може и да греша.

Поздрави!

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #24 -: Май 18, 2011, 04:57:14 pm »
малко снимки. Има още работа по него.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #25 -: Юли 13, 2011, 05:27:23 pm »
За scarface

има ли напредък при твоя образец. Аз олекотих конструкцията, но сега имам нужда от подходящ ел. двигател - по възможност постоянно топков 24 или 48 В. Много са малки оборотите , трябва да прехвърля : 3500-4000. Ти от какво намери двигател?

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #26 -: Август 12, 2011, 05:22:51 pm »
Може ли да ми дадете съвет.
Търся комплект четки за предаване на прав ток 0-24 V, до 60-70 А
Може ли да се използва готов блок от ел. двигател, генератор или друго.

Поздрави,

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Инерционен двигател
« Отговор #27 -: Август 12, 2011, 06:20:41 pm »
За scarface

има ли напредък при твоя образец. Аз олекотих конструкцията, но сега имам нужда от подходящ ел. двигател - по възможност постоянно топков 24 или 48 В. Много са малки оборотите , трябва да прехвърля : 3500-4000. Ти от какво намери двигател?

Никакъв
От началото на лятото не съм пипал нищо. Излезе сериозна работа и не остава време, а ако намеря малко ходя на плаж че лятото тука късо.
Мотор намерих от електрическите скутерчета дето излязоха първи. Моторите има са на 24в мисля 300 вата и 3000 об. На снимката от предните постове се вижда.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #28 -: Август 15, 2011, 09:52:45 am »
Аз работя по малко, но има лични ангажименти които взимат от времето, сега търся готов модул : четкодържател + пръстени

поръчах един електродвигател и подготвям нов прототип на Линевич, този път все по здрав и готов за тестове и експлоатация

предния даде показа добро направление, а и контактувам с Линевич и той дава напътствия...

TINI

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #29 -: Септември 30, 2011, 08:41:15 pm »
Здравейте, свалих си поста защото не е по темата. Но идеята за акумулиране на енергия от вятъра не е за изхвърляне. Успех.
« Последна редакция: Октомври 02, 2011, 10:48:15 am от TINI »