Автор Тема: Инерционен двигател  (Прочетена 28569 пъти)

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Инерционен двигател
« -: Март 26, 2011, 03:35:13 pm »
Здравейте,

Моля коментирайте следния двигател:
http://www.naturtechnik.de

Поздрави,
Димитър

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #1 -: Март 31, 2011, 01:08:17 pm »
Търся начин да заместя еднопосочния съединител с линеен генератор - може ли някои да се включи с идеи и предложения. Засега ще разделям генератор от двигател за да се повишат оборотите. Имаме голям въртящ момент и малки обороти. Генератора няма да издържи на толкова слабо охлаждане а висок ампераж.

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Инерционен двигател
« Отговор #2 -: Март 31, 2011, 06:33:04 pm »
Въпросното нещо го направихме с едно момче. Ако те интересува нещо питай.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #3 -: Април 04, 2011, 07:32:15 am »
Направихте Линевич или немския вариант?

Какви резултати постигнахте? Какъв генератор ползвахте? С какъв еднопосочен съединител го направихте?

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Инерционен двигател
« Отговор #4 -: Април 04, 2011, 02:04:09 pm »
И двата варианта ги направихме.
Резултатите.....хмммм, на немския вариант, когато вържеш генератор почва да се твари. Предполагам, че ще стане, ако направиш устройство, което да натоварва генератора само когато зъбчатките излизат навън. При постоянно натоварване разликата с нормалния мотор е, че се натоварва на импулси, но пак си иска същата енергия. Смятах да го пробвам с някакви Хол датчици, ама стана един сакатлък с таз машина и няколко дена ми беше надут кракът и се ядосах и я оставих. Зъбчатки от някой трактор вършат работа само, че трябва да ги отвърнеш в огън да могат да се работят на фреза.
На Линевич го направих, но стигнах до момента, в които трябва да извадя енергия и не ми хареса тяхното решение с колянно-мотовилковия механизъм и реших да пробвам с верига и зъбчатки заедно с еднопосочния механизъм на задното движение. Два такива механизма на 1 ос, едната верига минава отдолу другата отгоре и се връзват за 2-те рамена на вибриращата част. Трябва и да сложиш и оптягащи ролки над 2-те рамена да върви веригата на 90 градуса за да няма разлика в тегленето на рамената. Дохде ми на ум по хитър вариант, но трябва да го пробвам и ще пиша.
Може да пусна снимки да ги видиш.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #5 -: Април 04, 2011, 02:50:58 pm »
аз се придържам максимално към руската разработка http://www.dlinevitch.narod.ru/Centrifuga.pdf стр.11
Коляно - мотовилков механизъм - преполагам говориш за варианта на стр. 9.
Изпрати снимки. Опасни скорости имат тежестите - аз пробвам зад преграда, за да няма сакатлъци :)
Свързах се с Линевич и му писах за някои мои съмнения:
Ниска скорост на въртене след вибратора - трябва повишаваща предавка
бързо износване на еднопосочния ъединител от чести и силни удари
тестване с асинхронен двигател. голяма ли е ефективността с DC мотор
ролкови лагери - за да са по-компактни и по-леки
голямо тегло на инертора - големи загуби от кинетична енергия
затворен корпус за смазване на зъбните колела : 2000-3000 оборота

виж какво сме направили досега

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Инерционен двигател
« Отговор #6 -: Април 04, 2011, 04:39:12 pm »
Това което си го направил е много здраво, но в случея е много тежко и няма да можеш да изкараш нищо.
Ниската скорост не е проблем ако си намериш една гума от електрическите моторчета. Въртят с около 200-300 об.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #7 -: Април 04, 2011, 05:36:43 pm »
Радвам се че има с кой да споделям за Линевич.
Не разбрах за каква гума от колело говориш.
Целия вибратор е монтиран върху ниско оборотен генератор - нашо производство. С него докарахме 12 В при 140-160 оборота. Правили сме опити и до 300-350 оборота но не сме го укрепили по периферият и не разчитам само на шпилките - трябват и дистанционери.
С предния опит успях да замеря при около 45 грама тежест на 25 мм - направи сила 12 кг (мерено с обикновенно кантарче до 10 кг), казвам 12 може би са 15  - кантара беше до 10. Замервали сме 16 А на фаза - генератора е 3 фазен. Сега го въртя с около 60 мин-1 и при тези обороти прави 2-3 В. смятам че има много голям въртящ момент - нямам с какво да го измеря. сега го правим на отделна конструкция и ще има преводно от двигател към генератор 1 към 3 минимум. Няма смисъл да меря 16 А при 2-3 волта. При пълен товар (фазите накъсо) инертора си тръгва без проблем (генератора тежи около 40-50 кг). Само дано издържи еднопосочния съединител - до 350 Нм е .

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #8 -: Април 04, 2011, 05:46:59 pm »
малко снимки

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #9 -: Април 04, 2011, 05:57:42 pm »
имам някои въпроси:
как си мерил получената енергия - за плавно мерене аз разчитам само на замерване на генератора
какви са оборотите на тежестите - по принцип формулата F=m*w^2*r - скоростта е на квадрат и е по добре по малка тежест но с по високи обороти - т.е. си мисля по малка тежест е по малка ос - лагери-зъбна предавка и др. Аз съм разработил вариант с обща плоча и малки вградени лагери (не като този който показах) - чакам да видя максимално какво може да се "изтиска" от този прототип.
От тук как предаваш движението на консуматор - не виждам еднопосочен съединител или друго. Търся сега подходящ мотор : да става за вертикален монтаж.
При мен теглото е по голямо но е по концентрирано към централната ос - ще олекотявам още осите и зъбните колела с един приятел с справяме доло горе с Солидуоркс  и Ансис. мислим да го симулираме първо на него после ще правим основен прототип. - който има идея да казва, да си спестим чертане  и сметки :)

Неактивен scarface

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 51
Re: Инерционен двигател
« Отговор #10 -: Април 06, 2011, 05:15:13 pm »
Това е само за проба, така че не се притеснявам за лагерите. Мотора е на 24в. 14А. не е на много големи обороти, но ще прави 3000. Предавката е 1:1.5 по спомен. Не се вижда еднопосочен съединител понеже по оригиналната идея е с колянов вал, а на мен не ми хареса. После реших да е с еднопосочен механизъм от задно свижение на колело, но взех частите и после се усетих че пак няма да е добра идея и за известно време го оставих. С запчатките от задното движение не е добра идея, понеже колкото по вдигаш оборотите и размаха на раменете става по малък и няма да сработи добре. Веригата също ще вибрира и настрани. трябва нещо по кадърно. Някакви идеи?
Всеки мотор можеш да го направиш за вертикален монтаж. Можеш да сложиш допълнително.опорен лагер или неговите да ги замениш с радиално аксиални. Не бързаи да ги купуваш.Първо пробвай дали ще тръгне и тогава вземай лагери. Според мен това което си направил няма да е много ефективно. Рамената ти са много тежки. Нямаш чак такива усилия че да слагаш толкова дебело желязо.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #11 -: Април 08, 2011, 11:12:37 am »
подготвих нови плочи от гетинакс. лагерите ще са конусно-ролкови - поемат по големи натоварвания и са по малки. Пиша си от време на време с линевич. Той препоръчва линеен генератор - за да се избегне преобразуване на движението и еднопосочния съединител (нашия го купихме за 300 лв. е поема най - много 2,5 кВ). Двигателя може да е още по-малък - т.е. по-лек. Сега правим преводно отношение на инертор към генератор 1:3 за да вдигна на 160-180 оборота (около 12-13 В).  И аз пробвах малък макет с задно движение на колело - много са големи ъглите на зацепване и не може да се получи.

Усилия има - но с алуминиева плоча с олекотяващи канали и отвори ще стане още по добре. Почвам да разучавам линейни генератори - ако някои може да помогне с инфо...

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #12 -: Април 12, 2011, 12:53:55 pm »
Направихме модела с гитенаксовите плочи и малките лагери. Много по лек и лесно лагерова. Оборотите скочиха поне двойно и благодарение на верижната предавка. Сега остана оптимизация на обороти и Волтаж. Има и един проблем с пружините - какви да са и къде точно да се поставят. Мое мнение е че трябва да има само на едната страна - т.е. свободния ход но става една симфония от вибрации и мисля че много се губи в разсейване от пружини, а без тях е сложно да се задържи на една позиция и се губи много от свободния ход.

Неактивен ddimitroov77

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 38
Re: Инерционен двигател
« Отговор #13 -: Април 21, 2011, 10:34:13 am »
Здрасти scarface,

Има ли развитие по твоя проект с Линевич?

Поздрави,
Димитър

varvarin

  • Гост
Re: Инерционен двигател
« Отговор #14 -: Април 26, 2011, 02:00:34 am »
По принцип алтернаторите генерират напрежение не само като се въртят, но и когато оста се завърта частично ту в едната ту в другата посока. В зависимост от ъгъла на завъртане е възможно да се наложи оптимизация на статорната намотка. Дали няма да е по лесно ако се монтира устройството на оста на автомобилен алтернатор и се избегнат еднопосочните съединители или коляновите механизми? Изправянето на ел. ток е доста по лесно от изправянето на механично движение :-)

Поздрави!