Автор Тема: Слънчева централа  (Прочетена 13356 пъти)

ownerbg

  • Гост
Слънчева централа
« -: Март 26, 2011, 08:04:31 am »
Колеги, скоро (надявам се) ще започне изграждането на 5MW соларен парк и който иска да наблюдава на живо да се чувства поканен. Цялата бумащина е факт, минала на всички инстанции, чакаме инвеститора да си я купи, а изграждането ще е от мен и група колеги от екипа. Панелите и всички останали елементи са от Германия, включително монтаж, пуск и наладки разни.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Слънчева централа
« Отговор #1 -: Март 26, 2011, 09:41:59 am »
Здравей, къде ще се намира? Интересно е да се публикуват снимки, а и да се уточни какъв е точно процеса по лицензирането на такава електроцентрала.

Поздрави!

ownerbg

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #2 -: Март 26, 2011, 10:11:15 am »
Процеса на лицензиране е една бездна от проблеми, връзки и лобита. Вижте STS Solar, може и да го знаете, но там е доста добре структурирано всичко. Ще бъде около Казанлък. До колкото знам, това е единственият, "освободен" за действие проект!?  Няма да пиша по въпроса "осободен", че .....  :o Подложката е 15MW, но като начало ще са 5МВ, защото е скъпичко, дори сега в кризата.

zmiori

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #3 -: Март 27, 2011, 07:58:36 pm »
Батка я кажи на колко декара ше я разгънете и долу горе в кой административен район на страната щее?

ownerbg

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #4 -: Март 27, 2011, 11:40:44 pm »
Ми написал съм батковото  ;D Нормата е около 20 м2/КW , ако е равнинен терена за да няма засенчвания между панелите и по-малка квадратура при наклонени терени .  Снимки ще ви викна да си направите сами. Засега разговорите са, че немците ще доставят и супервизират монтажа на елементите - панели , инвертори и т.н. 

zmiori

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #5 -: Март 28, 2011, 10:53:12 pm »
Дано да е върху пустеещи земи че само за първите 5МW ще отидат 100 декара и отгоре.
Съжялявам ама това за Казанлък съм го изтървал. :-[

ownerbg

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #6 -: Март 29, 2011, 07:54:43 pm »
В какъв смисъл си го изтървал?  Казанлък е ориентир просто. И е повече от 600 дка целият проект, но е разпарчатосан, защото сега в кризата няма продаване нещо толкова голямо.

zmiori

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #7 -: Март 29, 2011, 11:20:26 pm »
В смисъл че не съм прочел внимателно поста.
А 600 декара е много и затова мисе иска дае върху пустееща земя а не върху обработваема.  600 дк. * 300кг= 180 000 кг жито минимум. 360 000 кг.царевица идруги такива.
Нали ме разбираш?
Иначе съм голям фен на алтернативните източници на енергия.

ownerbg

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #8 -: Март 30, 2011, 08:33:37 pm »
zmiori, аз също човеко милея за земята българска, но там не е житницата на България. Сигурно страдаш за тази земя още от времето, когато се раздържавяваше? Погледни от Google Earth съседна Гърция и погледни и България! Виж как при съседите ни всичко е в едни .... правоъгълничета и виж у нас! Откриваш ли 1000000000 разлики? Погледни статистиката за това колко земя се обработва в последните 20-25 години в сравнение с преди това. Като първо земеделието навсякъде (без БГ) се дотира и затова е развито. Иди на пазара и питай за произхода на картофите! Аз вчера си купих ФРЕНСКИ картофи, при положение че Самоков е на 60 км. Обясни ми как се е вързала цената на този картоф, за да се дотъркаля до БГ и да ми е изгодно да го купя!?
Altium, очакваме утре да се подпише договорът с инвеститора и да почне вноса на соларите, инверторите и т.н. Ще пиша и както казах, ще поканя който иска да отидем на място, защото си е друго да се види наживо едно такова съоръжение.
P.S. Още нямам представа за фирмата производител на панелите.  ;)

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Слънчева централа
« Отговор #9 -: Март 30, 2011, 09:04:08 pm »
То съоръжението хубаво, ама някой замисля ли се кой ще плаща после разликата в цената. Отделно научих, че има мораториум върху присъединяването на подобни мощности към мрежата. Инвеститора или собственика или там какъвто е, си е на чиста далавера с договор за изкупуване на енергията за 25г. по преференциални цени. Ако е спечелил проект от ЕС му се възстановяват около 2/3 от инвестициите, сладка работа...да му мислят плащачите. Накратко казано, изобще не съм очарован от реализацията на подобни проекти, без да коментираме технически подробности, че там са трагични нещата.
Земята българска вече не е българска в някаква степен и да си приказваме за житници няма смисъл. Даже и да я заринем цялата с панели, няма да ни е достатъчно. Просто такива проекти са инструмент за усвояване на европейски пари и нищо повече. Както казват старите хора - Куче влачи, диря няма !..

Съжалявам за песимизма, но реалността е такава... :(

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Слънчева централа
« Отговор #10 -: Март 30, 2011, 09:48:55 pm »
Ма много ми е интересно колко ток щяха да произведат целия януари и целия февруари като 3/4 от месеците
бяха облачно време.
Абсолютно съм съгласен с getca че това е за далавера на някой хора.
И един въпрос как ще съхранявате тока който е произведен през деня като върховото потребление е вечер и сутрин.
А как ще охлаждате панелите щото като се нагреят КПД-то им пада с десетки проценти.

zmiori

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #11 -: Март 30, 2011, 09:49:46 pm »
ownerbg Отговора за картофите е много прост."Глупавите" французи си строят соларните инсталации по чукарите а на добрата земя сеят картофи да ги продадат на теб, на мен и на много други "умни" кратуни.
 За правоъгълните парчета в Гърция ще оставя на теб да си отговориш.
Зачети се малко по внимателно в това за което пише getca защото освен френски картофи ще купуваш безбожно скъпа ел. енергия. Ако не ме лъже паметта цената на която се изкупува тази "зелена" енергия е 0.85 лв.
Американците  ги изтеглят в пустинята, французите и те драпат към алжирските пясъци испанците и те "тъпи" се ровят в пустинните си райони.


altium изключително си прав че и другите централи стъпват на някаква площ. Ама сравни единица площ за единица мощност. И местата където са издигнати основно не стават за друго.

Не е ли по-добър вариант да се правят в населените места. По покривите на  частни и обществени сгради.

Съжалявам за спама ама не се стърпях да отговоря.




ownerbg

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #12 -: Март 30, 2011, 10:18:01 pm »
Не зная защо се почувства нападнат от мен !!! За Гърците не беше въпрос към теб, а отговор колега.
Скъпата "зелена" енергия е Европейска директива и ако обичаш не се дистанцирай от нещата, които се случват в БГ по стар народен обичай! Какво искаш да кажеш, че като една централа е разположена в дадена местност, ти (ако е твоя) ще насадиш пшеница и картофи? ? ?  Моля те недей да се изкарваш по-набожен от Папата! Много си далече приятелю от нещата в държавата, много. Но все пак всяка нация има нужда от идеалистите си.
Не казвам , че не си прав!!! Това е ситуацията към момента.

Сега ще ти кажа, какво ще стане с покривите на къщите!
Ще се издадат ограничен брой лицензи за изграждане на ФВЦ по частни покриви. Повтарям-няма да важи за всички!

zmiori

  • Гост
Re: Слънчева централа
« Отговор #13 -: Март 30, 2011, 11:16:55 pm »
Приятелю никъде не съм писал че се дистанцирам, напротив. Принципа: Като не може както трябва-трябва както може. ме дразни.
Направете сия където трябва, смятам че цената не трябва да е чудовищна.
Смятам че ВЕИ трябва да "дават" повече отколкото "вземат".
Виж Германците къде си ги стрият по плацовете на стари военни бази, слабо продуктивни почви и в населените места.
Не като нас. В Търговище е на земя на която царевицата бе толкова едра че с подскок да късаш кочаните. И при вас ще е същото.
На тоя хал сме щот мислим и действаме на парче.
Съжалявам че влязох в тази полемика.
 

Неактивен getca

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • https://t.me/BGfreeman
    • http://analogov.com
Re: Слънчева централа
« Отговор #14 -: Март 31, 2011, 09:38:51 am »
ownerbg, като е европейска директива, та какво... ;) Значи закривайте си АЕЦ и правете соларни и вятърни паркове, хмм...Дреме им на европейците, че цената е 3-4 пъти отгоре, а в БГ стандарта е порядък надолу. ВЕИ могат да са приоритет в богати държави, показва го и практиката досега. Всичко е популизъм и червени точки за управляващите, дето са се хванали за палците, а от немай къде и ние покрай тях. Отделно мутренски и кой знае какви тъмни истории покрай т.н. инвестиции. Резултатът е увеличаване на товара на гърба на обикновения човечец, дето и без това ше му счупят коленете вече. Често си говорим с приятел, който проектира и изпълнява подобни инсталации. От гледна точка на бизнеса интересни са само парите от ЕС и печалбата от договора с НЕК след това. На каква земя, каква цена на тоците, това не се коментира. Миналата седмица си говорихме за Козлодуй, той е работил там преди години. Мнението му е, че централата е по-надеждна откъм безопасност от повечето западни такива и е било абсолютна идиотщина да се закрият първите четири блока.
Тъжно и жалко е да живеем в такава действителност, но е факт... >:(

ПП...Относно ВЕИ, да...но да се изработи дългосрочна държевна стратегия какво, как, къде, защо и т.н...а не на парче(с консултация от Доган и подобни) и след нас потоп...