Автор Тема: Енергийна ефективност в нашия дом. Практически съвети  (Прочетена 11677 пъти)

Dan Milan

  • Гост
Качвам файл с практични съвети за комплексна Енергийна евективност в нашия дом. Като наследствие от комунизма ни останаха панелките. Да не се обидят другите, които не живеят в панелки, но по големия процент от нас са в такива жилища, а сигурно и голям процент живеят и под наем, защото нямат друг избор. На този етап просто няма смисъл да се купува или сменя жилището, по добрият вариант е да се смени страната.
« Последна редакция: Март 19, 2011, 11:07:44 am от Dan Milan »

zmiori

  • Гост
И дего фаила? :-[

Dan Milan

  • Гост
Скапа се нета, някакъв порт писнал и чак сега успях да вляза за което се извинявам, въпреки че нямам вина. Качих го.

ppankov

  • Гост
@Dan Milan,
няма за какво - но си извинен :)

Сега по същество, във връзка със документа...
Хубаво е, че имаш отношение за енергийната ефективност, но е написано за
хора, невиждали ефективност и са във свръх разход.
А тука потребителите са разумни хора, четат и се съобразяват със всичко написано,
дори експериментират, когато е неуспешно  си премълчават горделиво и се отказват,
или питат до безкрай по тематични въпроси.
Ама това дето най много впечатли е, че засегната темата за "Енергоспестяващите крушки " със линк : http://www.thrillldrillls.com/energospestiavashtite-krushki-ni-nanasiat-seriozni-vredi-328.html
По една или друга случайност, авторката на цитирания текст е приятелка и фенка  на
http://mazeto.net -лично я познавам и тя от нас си сверява часовника за алтернативните енергий и тенденций, дори чест й прави, че не ни е цитирала или откраднала материал, а се е постарала да си го намери от независим източник.

Документа ти може истински да докосне юзери от сайтове от сорта на:
"greenhouse" - еди кво си, дето не са чували, виждали и тествали постановки за СЕ.


Dan Milan,
не те критикувам, даже напротив, много ми допада стила ти.
Всичко, което казвам е, че хората тук, във форума, не са новаци и със всеки
един може да се комуникира на работно ниво.
Даже ако искаш да внедриш или рационализираш нещо ще те подкрепя пред ДТН
/Държавен Технически Надзор/.
За патент, вече към админите.

Админите и потребителите да ме извиняват, ама наистина прочетох документа на
Dan Milan :D



 
« Последна редакция: Март 18, 2011, 11:09:30 pm от rebel »

Dan Milan

  • Гост
Големите истини са в простите неща, до които понякога се стига много трудно и с цената на много сили и средства. Понякога тия истини като ги облекат комерсиално става много страшно. Не подценявам компетентността и усилията на много хора от този форум в различни направления. Също и аз имам не малък опит и много добри резултати главно в снижаване на разхода при другия голям проблем – автомобилните горива. Енергията преди да я произведем трябва да знаем също и как да я съхраним по дълго време. Същото се отнася и за парите. Всеки като вижда с какви усилия ги изкарваме, сигурно много рядко някой си позволява просто да ги пилее на вятъра. Има и такива за които важи с пълна пара и приказката „ Откъдето дошло, там и отишло”. Е все още няма такава енергия откъдето дошла и да не ти пука къде е отишла. И най важното този форум се посещава и от много нерегистрирани потребители, които се гърчат притиснати от всякъде и търсят рационални решения на своите проблеми. Искрено се радвам ако ги намират. Многобройните посетители ги вълнуват различни теми и различни неща. Ако успяваме да помогнем, значи се справяме добре. Ако Бат Бойко каже няма да строя АЕЦ Белене-парите ги заделям в петгодишен фонд за алтернативни енергийни източници, иновации, рационализации и високоефективни енергийни технологии за отрицателно време вестниците, радиата и телевизиите ще гръмнат от чудеса сътворени от българския гений. Съхранена и най рационално използвана енергия означава и повечко парички в джоба, които напоследък малко липсват, и повече лична свобода и независимост. Тогава се развива и втория голям потенциал любознателност, духовна и културна надстройка.

Strashimir

  • Гост
Еееее, това ми хареса за парите от АЕЦ да се заделят във фонд за СЕ  :D Направо приказка ще бъде... Ама да не ви казвам и каква корупция ще настане - как ще изчезнат яко джоб... И как ПАК няма да се открие СЕ дали заради корупцията, дали заради намеса на горивните олигарси.

Извинявам се, че разводних темата :-) Но изведнъж си представих, че наистина има държавен фонд за СЕ.

ppankov

  • Гост
Честно казано, изглежда, че средствата за АЕЦ - Белене никой ги няма, а гласят руснаците за съдружници във продажбата на електричество, заедно със още няколко други съдружници, сърби ако не се лъжа. Само и само "Росатом" да поеме целия строеж и инвестиция.

Колкото пъти, някоя телевизия снима площадката във Белене, толкова пъти виждам роторите на турбините, складирани под навесите там.
При последните преговори, някой от руснаците е подхвърлил на нашите политици и журналисти: "Ако трябва и преградна стена срещу цунами ще ви изградим".
Не знаех, че по Дунава се вдигат цунамита...

Кабинета като отпусне целево средства за нещо от бюджета, т.е. от нашие данъци, Бат Бойко излиза и казва: ...дал съм пари...отпуснал съм пари..., като че ли са негови, а не са нашите данъци.

Честно казано, нашего брата, все му е едно, кое електроразпределително дружество, ще му кльопне кинтите, така или иначе, сметките са се вдигнали със почти 80%.

Тук на този адрес, много ми харесва коментара на Герги Даскалов от телевизия "Европа" - Защо сме такива (и така живеем)  http://www.tvevropa.com/bg/news/analysis/view/48806

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Айде да не разводняваме темие във форума с политика?  :)

Dan Milan

  • Гост
От зимата можем да избягаме само ако ходим да живеем в топлите страни. Тези които оставаме трябва да измислим как да се отопляваме в този сезон. Избора на отопление за една къща или апартамент е много важен, деликатен и сложен въпрос, който всеки си задава. А най главното е как да постигнем желаната температура, на каква цена и с какво слугуване. От съществуващите многобройни начини всеки взема някакво решение и го реализира. Аз не коментирам кое е най рационално, практично и икономично. Аз коментирам само къде са загубите на енергия, защото колкото и икономичен начин да сме избрали, когато имаме големи загуби, тази икономичност и КПД-то отиват на кино. Всяка сграда е като пробита кофа, в която наливаме енергия(без значение по какъв начин), а тя изтича през прозорците, стените, тавана и пр. в околното пространство понеже всички енергийни системи са отворени. Аз показвам само къде са пробойните на енергийната система и как да я направим доколкото е възможно малко по затворена. Ако едно средностатистическо семейство средно харчи за ток по 2000лв на година и капка по капка вир, за 50г. стават 100 000лв. Аз показвам само начина в пъти (до 2-3-4 пъти) как да ги намалим и да достигнем КПД е не чак 100%, но поне 80-90%. А избора кой и по какъв начин ще подава енергия в жилището си е изцяло негов. Но колкото и да е ефективен, ако пробитата кофа е налице, то просто няма смисъл от тази ефективност. Същото е и при ДВГ, въпреки многото съвременни методи за разпрашаване, впръскване, турбокомпресори и много други сложни чудесии, то КПД-то не се е вдигнало кой знае колко, защото имаме 60-70% загуби в изгорелите газове които не се оползотворяват. Аз показвам само откъде бяга Зайчето, и какво да направим за да не бяга. И най простото нещо е, че дадена жилищна кооперация сама трябва да си произвежда енергоносителя и топлоносителя, всичко останало е монопол и извиване на ръцете. Но на кой му пука.
« Последна редакция: Март 20, 2011, 04:35:05 pm от Dan Milan »