Автор Тема: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов  (Прочетена 11147 пъти)

mat

  • Гост
„Къщата дърво” с приз за енергоспестяваща и екологична архитектура

http://www.jilishta.com/proekti-ka6ta-2010_13.html
http://vbox7.com/play:617b254d
« Последна редакция: Март 12, 2011, 12:35:14 pm от altium »

MarioBros

  • Гост
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #1 -: Март 12, 2011, 05:45:02 pm »
Защо ни е трябвало да слизаме от дървото преди хиляди години.
Напомня ми на филма Аватар и свещенното дърво.

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #2 -: Март 12, 2011, 06:48:02 pm »
Хитро е, с добър стъклопакет и при най-слабото слънце вътре ще има затопляне.
Аз съм си мислил за подобна система за парници, с автоматизирана вентилация и кондензация на влагата. Така ще се осигурява нужната влажност и при най-голямата суша. Всъщност това ми е мечтата, и живот и здраве като натрупам капитал ще си направя микроферма с био-динамично земеделие.
« Последна редакция: Април 21, 2014, 07:28:11 am от Maistora52 »

ppankov

  • Гост
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #3 -: Март 13, 2011, 12:15:49 am »
Хитро е, с добър стъклопакет и при най-слабото слънце вътре ще има затопляне.
Аз съм си мислил за подобна система за парници, със автоматизирана вентилация и кондензация на влагата. Така ще се осигурява нужната влажност и при най-голямата суша. Всъщност това ми е мечтата, и живот и здраве като натрупам капитал ще си направя микроферма с био-динамично земеделие.
Колко бързо се разпростира идеята в мисловния етер... :)
Ради, да ти кажа честно и аз сън мислил за подобен проект. Освен регулировката на влагата и сушата в парника, развъждането на културите да бъде по хидропонен метод. При хидропонните култури, корена е във въздуха и се захранва  от влагата на въздуха.
За кореноплодни култури като картофи, лук и моркови - капково напояване в почвата където са насадени, плюс честотна стимулация, по метода на кълновете, при които се регулира растежа с процесор.
« Последна редакция: Април 21, 2014, 07:29:49 am от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #4 -: Март 10, 2014, 06:15:49 pm »
Отново да напомня: НЕ МОЖЕШ да си построиш къща ей-тъй-на. Първо трябва да отидеш в общината, да ти издадат разрешение за строеж. Т.е. някой да ти каже къде и какво можеш да строиш. После трябва да имаш предварително договори с ВиК-то и с енергото - т.е. вече трябва да влезеш в матрицата. После ти трябват проекти, съгласувания, надзори... отново части от матрицата трябва да ти гледат зад рамото какво точно вършиш и да не ти позволяват да се отклониш от предписания курс.
След това ти начисляват данък за тази къща, дето сам си я построил - с двете си голи ръце. Защото не може просто да притежаваш нещо, без да плащаш. Имаш право да притежаваш само ризата на гърба си, и то ако си платил ДДС като си я купил.
Един френд иска да строи модерна къща от ... слама. По света се строи по този начин: http://www.ecomodul.info/index.php?page=moduli-ot-presovana-slama



Обаче ... няма как това да се узакони за жилищна сграда. Просто ... матрицата изхвърля такива нестандартни идеи. А сламата е евтина, опазва природната среда, има отлични звуко- и топлоизолационни свойства.

rpavlov

  • Гост
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #5 -: Март 10, 2014, 08:48:20 pm »
Баща ми, да е жив и здрав, казва следното: На десетина умни трябва да има един прост да ги ръководи. Защо ли?
 Защото ако дадеш на десет умни да забият пирон, след седмица още няма да са решили кой е най-добрия начин да се забие, какъв пирон да се използва, кой от всички трябва да го забие,  и така нататък, и така нататък. Ще има безкрайно умуване и никакво действие.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #6 -: Април 20, 2014, 05:31:25 pm »
Някак си съм пропуснал тази тема и сега случайно я забелязах. Е не ми го побира ума що за еколози са това. Баси малоумната работа. само си представете, ако вземе да стане този вид недоносена екология много модерна и цяла България се втурне да си строй екологични къщи. Едно дърво няма да остане. Истинските еколози се отказват да използват хартия за да спасят някое дърво тия братче къщи дигат. МАЛОУМНА ИСТОРИЯ Или по скоро двоен стандарт, тоест я да ви е гадно на вас щото не сте еколози та да ни е гот на нас еколозите. Щото те са екоизбрана каста.   
« Последна редакция: Април 20, 2014, 05:44:04 pm от Maistora52 »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: "Къщата дърво" на арх. Борислав Игнатов
« Отговор #7 -: Април 20, 2014, 09:50:52 pm »
Не е точно така - можеш да засадиш дърво на мястото на отрязаното и след 30-50 години ще си възстановил баланса. Сламата пък и без това си гние по полетата след като съберат житото.
Също така тая къща след 200-300 години ще се е разложила и ще се е превърнала в тор.
Докато за 1 тон бетон се изразходват доста невъзстановими ресурси. Панела пък е почти неразрушим и след някоя и друга година не ми го побира главата какво ще ги правят хилядите и милиони панели от блоковете из София и другите големи градове.