Автор Тема: Въпрос за електромотор  (Прочетена 67458 пъти)

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #15 -: Септември 27, 2013, 12:47:09 pm »
   miromad, не знам какво разбираш под комутация - може би превключване на тока от една бобина в друга, независимо дали е на ротора или на статора.
Точно това разбирам под комутация - превключване на тока от една бобина в друга /смяна посоката на тока/. Важното е постояннотоковия мотор да е без превключване, било то механично или електронно. Точно такъв мотор без превключване ми се върти в главата, но въпроса ми е освен униполярния мотор-генератор дали съществува и още някакъв такъв постояннотоков мотор?
След като колегите се изкажат по темата, аз ще публикувам идеята си, та да може и @praktik да я реализира  ;D
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 06:11:27 pm от Maistora52 »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #16 -: Септември 27, 2013, 01:50:03 pm »
   И аз съм мислил за постояннотоков двигател без комутация, но май без четки не може - и при униполярния има четки та дори и да са течни (живак). Сега май някаква идея ми напира и отивам да я избистря - нещо като многонамотков униполярен двигател, но да видим дали изобщо може да се направи такъв.
   Прилагам принципа на униполярния генератор (двигател).
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 02:24:11 pm от Иван Димов »

Неактивен miromad

  • Експериментатор
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 461
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #17 -: Септември 27, 2013, 02:05:07 pm »
И аз стигнах до това заключение, че без четки не може. Но без превключване мисля, че може!!!
По-късно ще нарисувам моето виждане за такъв постояннотоков мотор и ще го постна тук.

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #18 -: Септември 27, 2013, 05:50:50 pm »
Ето цитат от уикито, за униполярният генератор.

"Еднополюсната машина е електрически генератор състоящ се от проводящ маховик, който се върти в магнитно поле с един електрически контакт близо до оста на въртене и друг разположен близо до периферията на маховика. За разлика от другите видове генератори, изходното напрежение на еднополюсният генератор не може да сменя полярността си, откъдето идва и името на машината (еднополярна или еднополюсна). Разделянето на заряда е в резултат на Лоренцовата сила върху свободните заряди във диска. Движението е ъглово (азимутално) а полето аксиално, следователно електродвижещото напрежение е радиално. Електрическите контакти трябва да са четкови (плъзгащи), което води до големи загуби при малко по стойност генерирано напрежение.
Ако магнитното поле се създава от постоянен магнит, генераторът работи независимо от това дали магнитът е застопорен като статор или се върти с диска. Преди откриването на електрона и законът за силата на Лоренц, този ефект остава необяснен и известен като парадокс на Фарадей.
Еднополюсният генератор е изобретен от Майкъл Фарадей през 1831 и още се нарича Фарадеев диск в негова чест. Той е първото динамо - електрически генератор използващ магнитно поле. Тази машина е с ниско КПД и не е използвана за практически източник на енергия. Униполярният генератор показва възможностите за генериране на електрическа енергия използвайки магнетизма и прокарва пътя на комутационните постояннотокови машини както и на променливотоковите динамо-машини.
Никола Тесла се интересува от Фарадеевият диск и патентова (както той твърди) усъвършенствана версия на устройството. Неговият патент в САЩ номер 406968 ("Динамо Електрическа Машина") описва разположението на два паралелни диска на отделни паралелни оси съединени като ролка с метален ремък. Това съществено намалило загубите от триене. Във всеки случай няма данни за работата на машината както и никой друг не се е опитвал да създаде такава.
Дълго след това оригиналният Фарадеев диск е изоставен като практически генератор. Създадена е променена версия комбинираща магнита и диска в единична въртяща се част (ротор). Понякога за тази конфигурация се използва името "хомополярен" генератор. Такава машина се използва за генериране на токове с много високи стойности при ниски напрежения, което се прилага при електрическото заваряване, електролизата и изследванията с индукционни оръдия. За приложения с импулсна енергия, ъгловият момент на ротора се използва за съхраняване на енергията за дълъг период и понататъшното и освобождаване за кратко време.
Както всяко динамо, Фарадеевият диск преобразува кинетичната енергия в електрическа енергия. Обаче непривично на всички останали динамомашини тази машина не може да бъде анализирана чрез законът на Фарадей за електромагнитната индукция. Веригата на Фарадеевият диск е паралелна на вектора на магнитния поток и следователно не обхваща магнитен поток. Следователно законът на Фарадей не е в сила за тази машина. Вместо това за обяснението на поведението на устройството се използва законът за Лоренцовата сила. Този закон открит 30 години след смъртта на Фарадей показва, че силата върху електрона е пропорционална на векторното произведение на скоростта му и вектора на магнитния поток. В геометричен смисъл това означава, че силата сключва прави ъгли със скоростта (ъгловата скорост) и магнитният поток (в аксиално направление), което означава че силата е в радиална посока. Движението на електрона в радиално направление поражда електрически ток между центъра на диска и ръба на последния.
Има сериозни и объркващи трудности при разясняването на принципа на работа на машината. Ключовата дума в предшестващият параграф е скорост, което води до въпроса: "скорост относителна към какво". Ако скоростта отнесена към магнита е считана като причина на Лоренцовата сила, тогава обяснението е в противоречие със специалната теория на относителността, която твърди, че е невъзможно да се каже дали равномерното магнитно поле е стационарно или се движи. Това допускане предполага и , че въртейки на магнита, а не диска ще предизвика протичането на ток, което не се потвърждава от експеримента.
Правилната интерпретация за скоростта на електрона е, че тя е относителна спрямо статичните части на машината, които са плъзгащите контакти и веригата към която са свързани. На езика на специалната относителност тези обекти изпълняват ролята на "наблюдател". Скоростта на електрона относителна към тези компоненти е причина електрона да изпитва Лоренцова сила."


Интересното е това в червено, как се индуцира електродвижеща сила, като няма пресичане на магнитните силови линии от проводник, в случая когато постояният магнит се върти заедно със диска ?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #19 -: Септември 27, 2013, 08:05:19 pm »
@praktik
Това в червеното ме уби направо непременно ще го проверя при първа възможност изобщо не е трудно с някой магнит от стар говорител. Ако някой ме изпревари да пуска клип тука да видим какво става.

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #20 -: Септември 27, 2013, 08:41:51 pm »
@praktik
Това в червеното ме уби направо непременно ще го проверя при първа възможност изобщо не е трудно с някой магнит от стар говорител. Ако някой ме изпревари да пуска клип тука да видим какво става.

Да, трябва да се пробва непременно, аз отдавна бях чел за Фарадеевият генератор, но чак сега почвам да нищя  ;D той май и СТО опровергава, изглежда че ако се окаже наистина че е възможно с един диск от мед и залепени с лепило към него магнити, като се развърти да даде ток, това значи че конвенционалните физици, ряпа да ядат  ;D Много е прост експеримента, но да видим кой пръв ще го направи от тук форумниците  ;) аз нямам меден диск. Не знам алуминиев дали ще свърши работа .

GTV

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #21 -: Септември 27, 2013, 08:52:15 pm »
 Той добре ви казваше Иван Димов за СЕ, ама кой да чете за опита / парадокса / на Херинг. ;)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #22 -: Септември 27, 2013, 08:57:26 pm »
Да, трябва да се пробва непременно, аз отдавна бях чел за Фарадеевият генератор, но чак сега почвам да нищя  ;D той май и СТО опровергава, изглежда че ако се окаже наистина че е възможно с един диск от мед и залепени с лепило към него магнити, като се развърти да даде ток, това значи че конвенционалните физици, ряпа да ядат  ;D Много е прост експеримента, но да видим кой пръв ще го направи от тук форумниците  ;) аз нямам меден диск. Не знам алуминиев дали ще свърши работа .
може би ако се пробва със диск от стар електромер?, нали работят на същия принцип :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #23 -: Септември 27, 2013, 09:07:43 pm »
Абе  за експеримента и железният диск ще свърши работа просто трябва магнита от говорителя да се върже на нещо да го върти и да ми се сложат четки.
 

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #24 -: Септември 27, 2013, 09:12:13 pm »
Не знам дали знаете старото определение за тока ''Невидима сила за която съдим по нейните проявления'' научих го преди 30 години от един стар физик.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #25 -: Септември 27, 2013, 09:12:22 pm »
Абе  за експеримента и железният диск ще свърши работа просто трябва магнита от говорителя да се върже на нещо да го върти и да ми се сложат четки.
не, трябва да е направено точно според изискванията в оригиналната концепция!, а не да се изкривява по един или друг начин поради нечие усмотрение

@praktik

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #26 -: Септември 27, 2013, 09:43:24 pm »
Много просто е на едно дискче, айде първо да е от желязо, пък после от алуминий, пък после от мед. На което по средата между центърът и периферията му, да са налепени магнити , чиито северни и южни полюси да са ориентирани перпендикулярно на равнината на диска. После да се пробие отвор в центърът, хваща се с една шпилка  ос  с  две шайби да не мърда, хваща се за дрелка, развърта се, после с изводите на мултицета, единият към оста, другият към периферията, и се мери дали има някакво дори и минимално напрежение. Просто нямам в момента нужните материали и подготовка, за да го тествам . Някой да го пробва, после може да пусне клип . :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #27 -: Септември 27, 2013, 10:29:24 pm »
Цитат
не, трябва да е направено точно според изискванията в оригиналната концепция!, а не да се изкривява по един или друг начин поради нечие усмотрение
Приятелю така до никаде няма да стигнеш. Който върви по утъпкани пътеки не може да намери нищо ново. Едисон като идиот е пробвал крушки от какво ли не, около 300 метала и сплави докато стигне до волфрамовата жичка.   

Strashimir

  • Гост
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #28 -: Септември 27, 2013, 10:50:14 pm »
Добре, де, ами ако самият диск е магнит (нямам представа в какъв поляритет..) Или пък магнитен пръстен - подобен на този на тонколоните.......

Интересен казус....

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: Въпрос за електромотор
« Отговор #29 -: Септември 27, 2013, 11:28:37 pm »
Приятелю така до никаде няма да стигнеш. Който върви по утъпкани пътеки не може да намери нищо ново. Едисон като идиот е пробвал крушки от какво ли не, около 300 метала и сплави докато стигне до волфрамовата жичка.
добре но, тук става въпрос за нещо съвсем различно, защото нещата предварително са ясни кое как трябва да е, тъй-като е вече експериментирано, а не са "за намиране или търсене" на ефекта по всевъзможни начини, пътеката тук е предварително утъпкана, няма необходимост да се изкривява нещо работещо защото накрая може да стане неработещо, това ми беше мисълта