Автор Тема: Mагнитното колело на Фьодоров  (Прочетена 23744 пъти)

samara

  • Гост
Mагнитното колело на Фьодоров
« -: Октомври 07, 2008, 10:00:15 am »
А какво ще кажете за магнитното колело на Фьодоров:

Ротор с магнитни лопатки от плоски магнити, ориентирани с полюси последователно в кръг.
Статор от пръчковиден магнит, обърнат с единия полюс към ротора.
Лопатките съответно се привличат и отблъскват от полюса и колелото се върти (в случая по часовниковата стрелка).
« Последна редакция: Ноември 03, 2011, 01:50:01 pm от Altium »

Risteto

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #1 -: Май 27, 2009, 03:28:42 pm »
Потърсих из нета и май намерих това което ми трябва.Вижте за какво става въпрос и ако някой има информация, от къде в България мога да намеря подобен материал, ще съм му много благодарен ако сподели. :) http://www.lessemf.com/274.html

Capricorn

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #2 -: Май 29, 2009, 06:19:31 pm »
Потърсих из нета и май намерих това което ми трябва.Вижте за какво става въпрос и ако някой има информация, от къде в България мога да намеря подобен материал, ще съм му много благодарен ако сподели. :) http://www.lessemf.com/274.html

И аз попитах за това, но никой не отговори. Сега съм решил да пробвам с пермалой(само да ми остане време да взема).

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #3 -: Май 30, 2009, 11:17:05 pm »
Здрасти Ариел,

Току що отворих един твърд диск и си поиграх с едни магнити по него (вече е за боклука :)).

Положението е следното. Два магнита, поставени между горния капак на диска се прилепват един към друг.

Плочите още не съм ги свалил, но там проведох подобен опит: малък магнит от горната страна (не се лепи за плочите), а от долната страна (на плочата) пъхвам отверка- резултатът: ответката и магнитите се привличат.

Сега... може би привличането на отверката между плочите и извън нея е различно, но това ми е много трудно да преценя в момента.

Поздрави!

PS: още по темата:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mu-metal

Искам да поясня следното, което и аз научих току що: Магнитното екраниране, направено с високо-проницаеми материали като мю-метала, работи не като блокира магнитното поле, а като предоставя път на магнитните линии около екранираната зона. Така най- добрата форма за екрани е затворен контейнер, обикалящ екранираното пространство. Ефективността на мю-металното екраниране спада с проницаемостта на материала, която спада както при слабо-силови полета, и, поради насищане, при силни полета. Така мю-метални щитове често се правят от няколко ограждения затворени едно в друго. Радио честоти от около 100 и над 100 кХз могат да се екранират с фарадееви кафези, обикновени проводящи метални листове или екрани, които се използват за екраниране против електрически полета.
« Последна редакция: Май 30, 2009, 11:29:05 pm от mzk »

Risteto

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #4 -: Юни 01, 2009, 01:49:19 pm »
Като гледам идеята за този вид генратор не е съвсем мъртва. Ariel и аз доста съм чел въпреки че не пиша много из форумите и знам за повечето неща които споменаваш.
Но нали знаеш как е, когато някоя мисъл ти заседне в главата не ти дава мира докато не я превърнеш в реално устройство,било то действащо или не. При мен случая е точно такъв, въпреки всичко което чета и нещата които разбирам, все пак като чели има някой който ме бута от вътре и ми казва "Ще стане". Затова имам няколко идеи как може да бъде реализирана идеята.
Е някои са доста доста шантави, но все пак ти предложи да направим един брейн сторминг, пък кой знае може и да надминем себе си. :)

Така аз предлагам следното.
Ако успеят да се затворят магнитните силови линии през пластина от диамагнитен материал(например бисмут), нищо не пречи тази пластина да бъде отместа по време на преминаването на магнита, покрай нея. Въпросът обаче е дали самия магнит ще се повлияе от пластниата, т.е. дали ще я привлече към него, ако това се случи отивам на начална позиция. :o За жалост немога да открия подробна информация, когато имам време ще потърся по обстойно.

Ами за сега е това от мен надявам се да поспорим по въпроса, пък кой знае може и някъде да пъде зачената истината. :)

Risteto

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #5 -: Юни 11, 2009, 03:00:57 pm »
Да това съм го гледал и се чудих как работи.Даже ми се искаше да напрвя опит да го повторя, но така и не ми остана време. Като цяло изглежда много просто.Но това разбирасе е само на пръв поглед. :)
Трите малки магнита действат с различна сила върху магнитите разположени върху статора, но това само по себе си не ознчава нищо. Разсотянияте между магнитите също играят съществена роля. В началото когато поставя утройството на масата се вижда как се ориентират магнитите. Двата големи привличат в различна степен магнитите на ротора. Под големи имам в предвид двата от долната страна на филмчето. А горния (малкия) служи за уравновесяване на другите. Имам в превид това че сбора на силите с които действат два от магните е равен или може би малко по-голям от силата на най-силния магнит.
При самото звъртане на ротора изваждаме системата от равновесие,но не мога да разбера защо не се уравновесява пак.
Не зависимо какви са магнитите би трябвало да спре, просто заради естеството на магнитните сили.
Изглежда ми странно  :-\ . Нямам голям опит в реконструирането на подобни устройства, но според мен това е единственият начин да се разбере действието му.

Бтв. друго което не ми е ясно за какво служат тези магнитни демпфери за които споменава. може би в тях се крие част от магията.
Може би мислите ми ще ти се сторят малко объркани но това е продикувано недоверието ми към самия експеримент. Знам ли може да ми дойде нещо на ум, но за сега не се сещам за друго.

PET3

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #6 -: Април 30, 2010, 12:10:52 pm »
Пробвал съм ги тези постоянни магнитни машини много години преди да се появи форума.
Работят само на теория.
Ако искаме да работят и на практика (по света има създадени работещи образци), трябва да обърнем сериозно внимание на екранните повърхности.
С алуминий ефекта е нищожен.
Има магнитни диелектрици под формата на метални сплави, които имат много много по-добри свойства от парче алуминий.
Разглобете един стар хард диск Western Digital ~3GB и извадете неодимните магнити които паркират главити при отпадане на захранването. Тези свръх-намагнитени магнитни плочки са толкова силбни че биха изтрили цялата информация на диска за броени секунди, ако не бяха магнитните екрани. Магнитните екрани които ще видите там имат същия блясък като магнитните плочки. Външно не се отличават по нищо. Магнитно зависими са и прилепят доста добре на магнитите. Разликата обаче идва от факта, че от другата си страна не пропускат магнитното поле. Самите те не са магнити и нямат собствено магнитно привличане.
Вероятно това екраниране важи само за неодимните монополярни магнити, но предполагам няма проблем да поекспериментирате, като например монополярни магнити в статора, отблъскващи биполярни в ротора.

emilvtc

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #7 -: Май 11, 2010, 05:47:53 pm »
На пръв поглед системата би се задвижила и ако второто колело се премахне и се замени с един неподвижен магнит, разположен под ъгъл зад магнитния екран и ориентиран така, че да "отблъсква" магнитите прикрепени на колелото. Къде обаче е уловката? Може би в "магнитния екран". Дали такова нещо въобще съществува? Ако той е от електропроводим матерял - възможно ли е да се елиминира спирачния момент създаден от вихровите токове индуцирани в него вледствие движението на магнитите покрай него?
Можем да усложним допълнително системата, като включим към нея и използването на силата на гравитацията ... Само силата породена от взаимодействието на магнити едва ли ще е достатъчна ...  От друга страна - гениалните и елегантните решения обикновено са простички и елементарни, а не сложни и неразбираеми ...

Прави ми впечетление и това, че обикновено "работещите" изобретенията в момента не работят, тъй като са били разглобени и след това не могат да се сглобят и настроят правилно, или пък са "загубени при преместването" на изобретателя в новото му жилище ...

Не ми се вярва към момента да има работещ прототип на такова устройство. Ако имаше такъв - всички отдавна щяхме да сме чували за него и щеше да е част от бита ни ...
Вярвам, че подобно устройство е възможно да бъде конструирано, но технически погледнато цивилизацията и науката ни има тепърва да извърви мнооого дълъг път. Има много неоткрити и необяснени явления и процеси. И както Нютон е казал -" ние все още сме на брега на океана на познанието" ...  :)

Synthy

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #8 -: Август 26, 2010, 04:31:27 pm »

kaneto

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #9 -: Август 28, 2010, 10:35:55 pm »
...............Без заслонка  от едната страна на подхождането на магнитите няма да стане, защото привличането е със същата сила като отблъскването. ..................
Идеята на Фьодоров е именно да се използват и привличането и отблъскването. На първата схема в темата е показан принципа. Ако разгледаме примерно лявата част, ще видим, че статорният магнит отблъсква лопатката над него нагоре и привлича тази под него също нагоре. За да работи тази схема, трябва броят на лопатките да е по-голям от този на статорните магнити и да не е кратен на него. Идеята е никога всички статорни магнити да не са подравнени с лопатките, за да могат да се извеждат от мъртвото положение. Според мен е по-добре магнитните лопатки да са нечетен брой (ако статорните магнити са четен брой, както е на схемата), за да може винаги максимум една да е в мъртво положение.
« Последна редакция: Ноември 20, 2010, 11:27:14 pm от kaneto »

kaneto

  • Гост
Re: Mагнитното колело на Фьодоров
« Отговор #10 -: Ноември 20, 2010, 11:48:27 pm »
Мисля, че вече успях да формулирам оптималните общи условия за работа на този тип магнитен мотор. Според мен той ще работи най-добре ако броя на статорните магнити е по-малък от този на лопатките и двата нямат общо кратно. При такава конфигурация винаги максимум една от лопатките ще е в мъртво положение и би трябвало силата генерирана от останалите да е достатъчна да я изведе от него и евентуално за някаква полезна работа. Става дума само за логически размишления, тъй като в момента нямам възможност за експерименти.